*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782323 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4648 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:47:52 μμ »
Ξερει κανεις τιποτα νεοτερο για νεες μεταταξεις; Περίμενα να βγαλουν αμεσα ανακοινωση για να δουμε τι θα γινει κ με τις αποσπασεις.
Σύμφωνα με τους αιρετούς ο υφυπουργός θα συζητούσε με τον υπουργό σήμερα για να δουν ΑΝ θα γίνει β γύρος μετατάξεων. Δεδομένου ότι κανείς δε γνωρίζει με ποιο πλευρό ξύπνησε σήμερα το αφεντικό αγνοείται και η απόφαση της υλοποίησης ή όχι των μετατάξεων

Πάντως, ένα καμπανάκι κινδύνου είναι οι μεγάλες αποκλίσεις που παρουσιάζονται στο συγκριτικό πίνακα που δημοσίευσε ο Μπράτης, με τα κενά/ πλεονάσματα δασκάλων, νηπιαγωγών και ειδικοτήτων α'θμιας κατά ΔΟΕ και κατά υπουργείο. Αν, δηλαδή, ο 'φικούλης' μίλαγε για 5.000 κενά δασκάλων πανελληνίως και το υπουργείο παρουσιάζει 1.000 πλεονάσματα, μόνο στην Αττική, είναι λογικό να υποθέσει κανείς ότι τα 1.000 κενά αγγλικών κατά Μπράτη, μπορεί κι αυτά να μην υπάρχουν κατά υπουργείο. Οπότε; Βέβαια, οι προσωπικές μαρτυρίες των συναδέλφων από τα ΠΥΣΠΕ των περιοχών τους, μαζί και η δική μου, συνομολογούν ότι υπάρχουν ακόμα κενά στην α'θμια σε όλες τις ξένες γλώσσες τουλάχιστον.
Κενά εννοείται ότι υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες. Το θέμα είναι με ποιους  θέλει να τα καλύψει σε κάθε περιοχή. Θέλει να κάνει αποσπάσεις μονίμων στα αστικάκέντρα και να πάρει αναπληρωτές στις πινέζες ή αντίστροφα?? Μάλλον αντίστροφα αν σκεφτείς ότι οι 2 κατηγορίες που μπορούν να εκβιαστούν άνετα είναι οι δ.υ. και οι συνταξιούχοι. Αν δε σ' αρέσει η Ίμβρος παραιτήσου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:19 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4649 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:49:46 μμ »
Κοίτα τώρα που είπες Ιμβρος σκέφτομαι μήπως οι Τούρκοι σέβονται περισσότερο τους Εκπαιδευτικούς....
Μην μου βάζεις ιδέες βραδιάτικα...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4650 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:54:04 μμ »
Ακομα καλυτερα...αυτη την εβδομαδα, εχουμε Παρασκευη και 13!!!
Ωχ, πίσω μου σ' έχω...........  ;D
  

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4651 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:54:29 μμ »
Όπως αφήνει να εννοηθεί η Eidolonen (παρεμπιπτόντως τι nickname είναι αυτό, φινλανδικό; όπως λέμε Χιρβόνεν, Ραϊκόνεν, Κοπόνεν) τα πάντα είναι θέμα θέλησης του υπουργείου. Τι θα επιλέξει; Λύσεις ακραίες, που θα μας κάνουν να βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο; Π.χ. υποχρεωτικές μετατάξεις όπου γουστάρει αυτό. Ή λύσεις μετριοπαθείς, με προσωρινό χαρακτήρα, που είναι ήδη δοκιμασμένες και σαφέστατα λιγότερο επώδυνες; Π.χ. διάθεση από τη β'θμια στην αντίστοιχη α'θμια με απόσπαση, κάτι που ήδη εφαρμόζεται κατά κόρο, τουλάχιστον στους ξενόγλωσσους.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:19 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4652 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:01:12 μμ »
Ξερει κανεις τιποτα νεοτερο για νεες μεταταξεις; Περίμενα να βγαλουν αμεσα ανακοινωση για να δουμε τι θα γινει κ με τις αποσπασεις.
Σύμφωνα με τους αιρετούς ο υφυπουργός θα συζητούσε με τον υπουργό σήμερα για να δουν ΑΝ θα γίνει β γύρος μετατάξεων. Δεδομένου ότι κανείς δε γνωρίζει με ποιο πλευρό ξύπνησε σήμερα το αφεντικό αγνοείται και η απόφαση της υλοποίησης ή όχι των μετατάξεων

Πάντως, ένα καμπανάκι κινδύνου είναι οι μεγάλες αποκλίσεις που παρουσιάζονται στο συγκριτικό πίνακα που δημοσίευσε ο Μπράτης, με τα κενά/ πλεονάσματα δασκάλων, νηπιαγωγών και ειδικοτήτων α'θμιας κατά ΔΟΕ και κατά υπουργείο. Αν, δηλαδή, ο 'φικούλης' μίλαγε για 5.000 κενά δασκάλων πανελληνίως και το υπουργείο παρουσιάζει 1.000 πλεονάσματα, μόνο στην Αττική, είναι λογικό να υποθέσει κανείς ότι τα 1.000 κενά αγγλικών κατά Μπράτη, μπορεί κι αυτά να μην υπάρχουν κατά υπουργείο. Οπότε; Βέβαια, οι προσωπικές μαρτυρίες των συναδέλφων από τα ΠΥΣΠΕ των περιοχών τους, μαζί και η δική μου, συνομολογούν ότι υπάρχουν ακόμα κενά στην α'θμια σε όλες τις ξένες γλώσσες τουλάχιστον.
Ακριβώς! Υπάρχουν κενά σε όλες τις ξένες γλώσσες. Δεν λύθηκε το θέμα με τις μετατάξες που έγιναν. Κανονικά πρέπει να μετατάξει κι άλλους να τελειώνουμε με το θέμα οριστικά. Αυτές οι ετήσιες αποσπάσεις μας έχουν σπάσει τα νεύρα!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4653 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:02:15 μμ »
Κοίτα τώρα που είπες Ιμβρος σκέφτομαι μήπως οι Τούρκοι σέβονται περισσότερο τους Εκπαιδευτικούς....
Μην μου βάζεις ιδέες βραδιάτικα...
Μπεχλούλ γκελ μπουρντά! Ο Αρβι έφτιαξε μπακλαβά :P

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4654 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:04:21 μμ »
Να σας πω ενα κουτσομπολιο-παραπονο: πηγα για αιτηση θεραπειας το πρωι και συναδελφος-πλεον διοικητικος- δεν ηξερε τι να κανει την αιτηση! Για κανενα τεταρτο, βολταρα την αιτηση μου απο γραφειο σε γραφειο...Τελικα, τηλεφωνησα σε αλλη ΔΔΕ και μας εξηγησαν την διαδικασια!

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4655 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:08:37 μμ »
Όπως αφήνει να εννοηθεί η Eidolonen (παρεμπιπτόντως τι nickname είναι αυτό, φινλανδικό; όπως λέμε Χιρβόνεν, Ραϊκόνεν, Κοπόνεν) τα πάντα είναι θέμα θέλησης του υπουργείου. Τι θα επιλέξει; Λύσεις ακραίες, που θα μας κάνουν να βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο; Π.χ. υποχρεωτικές μετατάξεις όπου γουστάρει αυτό. Ή λύσεις μετριοπαθείς, με προσωρινό χαρακτήρα, που είναι ήδη δοκιμασμένες και σαφέστατα λιγότερο επώδυνες; Π.χ. διάθεση από τη β'θμια στην αντίστοιχη α'θμια με απόσπαση, κάτι που ήδη εφαρμόζεται κατά κόρο, τουλάχιστον στους ξενόγλωσσους.
Υποχρεωτικές δε το νομίζω. Όσο για τα προσωρινά νομίζω ότι πια τα κρατά για τους ψηφοφόρους του.
Υ.Γ: Το nickname είναι ελληνικότατο. Δοκίμασε να το μεταγράψεις με τους αρχικούς ελληνικούς χαρακτήρες. Και μην κοιτάς από το διπλανό σου!! 8)

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4656 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:10:39 μμ »
Κοίτα τώρα που είπες Ιμβρος σκέφτομαι μήπως οι Τούρκοι σέβονται περισσότερο τους Εκπαιδευτικούς....
Μην μου βάζεις ιδέες βραδιάτικα...
Μπεχλούλ γκελ μπουρντά! Ο Αρβι έφτιαξε μπακλαβά :P

Εμένα, με αρέσει η Μπιχτέρ. Άσε που το όνομά της και μόνο μου γεννάει βρώμικες σκέψεις και με ερεθίζει.  :P :P :P
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4657 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:13:47 μμ »
Κοίτα τώρα που είπες Ιμβρος σκέφτομαι μήπως οι Τούρκοι σέβονται περισσότερο τους Εκπαιδευτικούς....
Μην μου βάζεις ιδέες βραδιάτικα...
Μπεχλούλ γκελ μπουρντά! Ο Αρβι έφτιαξε μπακλαβά :P

Εμένα, με αρέσει η Μπιχτέρ. Άσε που το όνομά της και μόνο μου γεννάει βρώμικες σκέψεις και με ερεθίζει.  :P :P :P
Και θες κι απόσπαση τρομάρα σου!!! Ξενόγλωσσος της τουρκικής είπαμε??

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4658 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:16:03 μμ »
Συζητώντας σήμερα με αιρετό κάποιου ΠΥΣΠΕ εντός Αθηνών μου είπε ότι τα κενά στις ειδικότητες είναι πάρα πολλά και ότι αυτοί και οι Διευθυντές Εκπαίδευσης πιέζουν...αλλά στου κουφού την πόρτα...Στους ΠΕ16 εντός του λεκανοπεδίου έγιναν μόνο 4 μετατάξεις στη Δ' Αθηνών νούμερο που δε νομίζω ότι θα κάνει και μεγάλη διαφορά...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4659 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:19:21 μμ »
Κοίτα τώρα που είπες Ιμβρος σκέφτομαι μήπως οι Τούρκοι σέβονται περισσότερο τους Εκπαιδευτικούς....
Μην μου βάζεις ιδέες βραδιάτικα...
Μπεχλούλ γκελ μπουρντά! Ο Αρβι έφτιαξε μπακλαβά :P

Εμένα, με αρέσει η Μπιχτέρ. Άσε που το όνομά της και μόνο μου γεννάει βρώμικες σκέψεις και με ερεθίζει.  :P :P :P
Και θες κι απόσπαση τρομάρα σου!!! Ξενόγλωσσος της τουρκικής είπαμε??

Εγώ απόσπαση; Δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου! Μάλλον μ' έχεις μπερδέψει με κάνα... χαυλιόδοντα. Εγώ ο δύσμοιρος, όχι χαυλιόδοντα δεν έχω, ούτε δόντι από... τσατσάρα!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4660 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:22:10 μμ »
Ανάκρουση πρύμνας! Χρηστάκη ετοιμάσου, έρχεται η σειρά σου.

http://xenesglosses.eu/2013/09/201314-13/

Υ.Γ. Πω-πω, οι στεναγμοί ανακούφισης μέχρι εδώ φτάσανε!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:24:15 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4661 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:27:04 μμ »
Συζητώντας σήμερα με αιρετό κάποιου ΠΥΣΠΕ εντός Αθηνών μου είπε ότι τα κενά στις ειδικότητες είναι πάρα πολλά και ότι αυτοί και οι Διευθυντές Εκπαίδευσης πιέζουν...αλλά στου κουφού την πόρτα...Στους ΠΕ16 εντός του λεκανοπεδίου έγιναν μόνο 4 μετατάξεις στη Δ' Αθηνών νούμερο που δε νομίζω ότι θα κάνει και μεγάλη διαφορά...
Είπαμε, δεν υπάρχει πολιτική βούληση!  8)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160036
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 267
Σύνολο: 274

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.