*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782324 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4788 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:28:34 μμ »
Δηλαδή, ρε π@στη μου, εκεί φτάσαμε; Για να δουλεύεις να πρέπει να πληρώνεις από την τσέπη σου; Ποιο είναι το όνομα της διευθύντριας να της στείλουμε τα συγχαρητήριά μας;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:21 »

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4789 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:31:47 μμ »
Αυτό το είδατε συνάδελφοι:
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231264695
Εκπρόθεσμος κρίθηκε το ΠΔ για την αξιολόγησή μας από το Συμβούλιο της Επικρατείας...Το μόνο που μας έλειπε τώρα θα ήταν μια αξιολόγηση....

Δεν ξέρω για εσάς εγώ βρίσκομαι στην οργανική μου 500 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και τον άντρα μου, μένω στο ξενοδοχείο και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης....Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο, αλλά μου φαίνεται εφιάλτης αυτό που ζω....

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4790 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:33:11 μμ »
Δεν ξεχνώ.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4791 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:36:31 μμ »

Δεν ξέρω για εσάς εγώ βρίσκομαι στην οργανική μου 500 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και τον άντρα μου, μένω στο ξενοδοχείο και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης....Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο, αλλά μου φαίνεται εφιάλτης αυτό που ζω....
συναδέλφισσα να ξέρεις ότι όπως εσύ είναι και πολλοί άλλοι (που δε βολεύτηκαν) και τραβάνε το ίδιο λούκι.
είναι το μόνο που με κρατάει.
κουράγιο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:21 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4792 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:39:45 μμ »
Για όλους τους στεναχωρημένους, απελπισμένους, κακοκαρδισμένους και απηυδισμένους. Μικρή παρηγοριά το ξέρω.

<a href="http://www.youtube.com/v/2PBl8vCLdkw" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/2PBl8vCLdkw</a>

Υ.Γ. Την Αλίκω δεν την πήγαινα, αν και συμπατριώτισσα, ωστόσο αυτή είναι μια από τις ελάχιστες φορές που μου είναι σχεδόν συμπαθής. Ο... Σερ, απ' την άλλη, πάντα γίγαντας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:41:20 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4793 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:41:49 μμ »

Δεν ξέρω για εσάς εγώ βρίσκομαι στην οργανική μου 500 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και τον άντρα μου, μένω στο ξενοδοχείο και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης....Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο, αλλά μου φαίνεται εφιάλτης αυτό που ζω....
συναδέλφισσα να ξέρεις ότι όπως εσύ είναι και πολλοί άλλοι (που δε βολεύτηκαν) και τραβάνε το ίδιο λούκι.
είναι το μόνο που με κρατάει.
κουράγιο.  ;)

Ευχαριστώ συνάδελφε....Ξέρω ότι είναι πολλοί έτσι, άλλοι και χειρότερα με παιδιά πίσω τους. Αλλά με πονάει στον αγιασμό ο διευθυντής να λέει ότι ξεκινάμε χωρίς προβλήματα και ότι όλα στο σχολείο μας είναι εντάξει και εγώ να προσπαθώ να κρύψω τα βουρκωμένα μάτια μου κάτω από τα γυαλιά ηλίου...Τίποτα δεν είναι εντάξει. Με πονάει επίσης όλοι οι παλιοί και βολεμένοι ΠΕ70 και 60 να μην ξέρουν τι γίνεται γιατί καβάτζωσαν την οργανική δίπλα στο σπίτι τους....και όταν τους λες για απεργία να κάνουν τους κινέζους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ποιος θα πάρει το καλύτερο πρόγραμμα τη μέρα της λαϊκής για να προλαβαίνει να κάνει τα ψώνια τους. Με θλίβει αυτή η κοινωνία!

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4794 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:46:51 μμ »
Σύμφωνα με τα παραπάνω που διάβασα, εγώ που είμαι στη Β/θμια Αργολίδας και σήμερα με διέθεσαν στην Α/θμια Αργολίδας, φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω απόσπαση, σωστά; Γιατί θα έχω καλύψει θέση όπως θέλει το Υπουργείο, το οποίο δεν θα μου δώσει απόσπαση για να πάρει έναν αναπληρωτή μέσα στο σπίτι του έτσι; (Κι έλεγα να απεργήσω όλη την εβδομάδα, αλλά τώρα που είμαι Α/θμια μόνο Πέμπτη-Παρασκευή; )

Το γεγονος οτι διατεθηκες στην Πρωτοβαθμια δεν αναιρει το δικαιωμα σου στην απεργία ως καθηγητης/τρια.
Όταν ήμουν αποσπασμένη σε Β/θμια με διάθεση στην Α/θμια, δικαίωμα στην απεργία είχα μόνο με τη ΔΟΕ.

Η προσωπική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική. Και τις 2 χρονιές που αποσπάστηκα στην Α/θμια, ψήφισα για την ΟΛΜΕ και απεργούσα με την ΟΛΜΕ. Το γεγονός οτι σε διαθέτει ή σε αποσπά η Β/θμια για μια χρονιά, δε σημαίνει οτι παύεις να είσαι καθηγητής μέσης εκπαίδευσης και ανήκεις στη ΔΟΕ.
Αυτά που έχουμε όλοι τραβήξει και συνεχίζουμε να τραβάμε φέτος δεν έχουν προηγούμενο. Ελπίζω τουλάχιστον να δείξουμε τον απαιτούμενο δυναμισμό στην απεργία. Πρέπει κάπως να καταλάβουν οτι δεν φοβόμαστε και είμαστε έτοιμοι για όλα.

Αποσυνδεδεμένος follower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4795 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:49:41 μμ »

Δεν ξέρω για εσάς εγώ βρίσκομαι στην οργανική μου 500 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και τον άντρα μου, μένω στο ξενοδοχείο και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης....Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο, αλλά μου φαίνεται εφιάλτης αυτό που ζω....
συναδέλφισσα να ξέρεις ότι όπως εσύ είναι και πολλοί άλλοι (που δε βολεύτηκαν) και τραβάνε το ίδιο λούκι.
είναι το μόνο που με κρατάει.
κουράγιο.  ;)
Ευχαριστώ συνάδελφε....Ξέρω ότι είναι πολλοί έτσι, άλλοι και χειρότερα με παιδιά πίσω τους. Αλλά με πονάει στον αγιασμό ο διευθυντής να λέει ότι ξεκινάμε χωρίς προβλήματα και ότι όλα στο σχολείο μας είναι εντάξει και εγώ να προσπαθώ να κρύψω τα βουρκωμένα μάτια μου κάτω από τα γυαλιά ηλίου...Τίποτα δεν είναι εντάξει. Με πονάει επίσης όλοι οι παλιοί και βολεμένοι ΠΕ70 και 60 να μην ξέρουν τι γίνεται γιατί καβάτζωσαν την οργανική δίπλα στο σπίτι τους....και όταν τους λες για απεργία να κάνουν τους κινέζους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ποιος θα πάρει το καλύτερο πρόγραμμα τη μέρα της λαϊκής για να προλαβαίνει να κάνει τα ψώνια τους. Με θλίβει αυτή η κοινωνία!
έχεις απόλυτο δίκιο!ειδικά μεγάλο μέρος των δασκάλων που δεν εμπλέκεται στις αποσπάσεις δεν έχει πάρει χαμπάρι του τι έχει γίνει...όταν θα ξυπνήσει από αντίστοιχα μελλοντικά σοκ θα είναι πια αργά για όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:51:18 μμ από follower »

Αποσυνδεδεμένος pesos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4796 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:50:04 μμ »
θα ήθελα να μου πει καποιος αν ξερει τι λεει αυτο το εγγραφο που σταλθηκε στις δ/νσεις για τις αδειες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4797 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:54:24 μμ »

Δεν ξέρω για εσάς εγώ βρίσκομαι στην οργανική μου 500 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και τον άντρα μου, μένω στο ξενοδοχείο και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης....Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο, αλλά μου φαίνεται εφιάλτης αυτό που ζω....
συναδέλφισσα να ξέρεις ότι όπως εσύ είναι και πολλοί άλλοι (που δε βολεύτηκαν) και τραβάνε το ίδιο λούκι.
είναι το μόνο που με κρατάει.
κουράγιο.  ;)
Ευχαριστώ συνάδελφε....Ξέρω ότι είναι πολλοί έτσι, άλλοι και χειρότερα με παιδιά πίσω τους. Αλλά με πονάει στον αγιασμό ο διευθυντής να λέει ότι ξεκινάμε χωρίς προβλήματα και ότι όλα στο σχολείο μας είναι εντάξει και εγώ να προσπαθώ να κρύψω τα βουρκωμένα μάτια μου κάτω από τα γυαλιά ηλίου...Τίποτα δεν είναι εντάξει. Με πονάει επίσης όλοι οι παλιοί και βολεμένοι ΠΕ70 και 60 να μην ξέρουν τι γίνεται γιατί καβάτζωσαν την οργανική δίπλα στο σπίτι τους....και όταν τους λες για απεργία να κάνουν τους κινέζους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ποιος θα πάρει το καλύτερο πρόγραμμα τη μέρα της λαϊκής για να προλαβαίνει να κάνει τα ψώνια τους. Με θλίβει αυτή η κοινωνία!
έχεις απόλυτο δίκιο!ειδικά μεγάλο μέρος των δασκάλων που δεν εμπλέκεται στις αποσπάσεις δεν έχει πάρει χαμπάρι του τι έχει γίνει...όταν θα ξυπνήσει από αντίστοιχα μελλοντικά σοκ θα είναι πια αργά για όλους

Αυτό με τις λαϊκές, ρε παιδιά, μεγάλο θέμα....! Το άγχος αυτών είναι μην τυχόν και πάνε στο διπλανό χωριό..

Αποσυνδεδεμένος Lady Ogress

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4798 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:01:30 μμ »
Σύμφωνα με τα παραπάνω που διάβασα, εγώ που είμαι στη Β/θμια Αργολίδας και σήμερα με διέθεσαν στην Α/θμια Αργολίδας, φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω απόσπαση, σωστά; Γιατί θα έχω καλύψει θέση όπως θέλει το Υπουργείο, το οποίο δεν θα μου δώσει απόσπαση για να πάρει έναν αναπληρωτή μέσα στο σπίτι του έτσι; (Κι έλεγα να απεργήσω όλη την εβδομάδα, αλλά τώρα που είμαι Α/θμια μόνο Πέμπτη-Παρασκευή; )

Το γεγονος οτι διατεθηκες στην Πρωτοβαθμια δεν αναιρει το δικαιωμα σου στην απεργία ως καθηγητης/τρια.
Όταν ήμουν αποσπασμένη σε Β/θμια με διάθεση στην Α/θμια, δικαίωμα στην απεργία είχα μόνο με τη ΔΟΕ.

Η προσωπική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική. Και τις 2 χρονιές που αποσπάστηκα στην Α/θμια, ψήφισα για την ΟΛΜΕ και απεργούσα με την ΟΛΜΕ. Το γεγονός οτι σε διαθέτει ή σε αποσπά η Β/θμια για μια χρονιά, δε σημαίνει οτι παύεις να είσαι καθηγητής μέσης εκπαίδευσης και ανήκεις στη ΔΟΕ.
Αυτά που έχουμε όλοι τραβήξει και συνεχίζουμε να τραβάμε φέτος δεν έχουν προηγούμενο. Ελπίζω τουλάχιστον να δείξουμε τον απαιτούμενο δυναμισμό στην απεργία. Πρέπει κάπως να καταλάβουν οτι δεν φοβόμαστε και είμαστε έτοιμοι για όλα.

Τις ιδιες πληροφοριες εχω κι εγω. Οι διευθυντες των δημοτικων ειθισται να υποστηριζουν το αντιθετο ειτε απο αγνοια ειτε απο συμφερον. Ωστοσο εχω την αισθηση πως οντας αποσπασμενος καποιος στην πρωτοβαθμια εχει το δικαιωμα, αν το επιθυμει, να γραφτει για την τρεχουσα χρονια σε συλλογο πρωτοβαθμιας. Διαφορετικα ανηκει στην ΟΛΜΕ. Δυστυχως δεν κατορθωσα να βρω καποιο εγγραφο που να τα δηλωνει ολα αυτα ξεκαθαρα...

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4799 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:04:30 μμ »
ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ σε ΔΟΕ:
"Ο κ. Βενιζέλος στην τοποθέτησή του αναγνώρισε το έργο των εκπαιδευτικών και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν λόγω των χαμηλών οικονομικών απολαβών , δήλωσε ότι το ΥΠΑΙΘ λειτουργεί σε ειδικό καθεστώς λόγω των «δημοσιονομικών αναγκών» και ότι θα αναλάβει πρωτοβουλία ώστε να μην σταματήσει η λειτουργία του Ολοήμερου Σχολείου."

Τι να λέμε ρε παιδιά..εδώ ο ΜΠΕΝΙ-ΧΙΛ το λέει ξεκάθαρα "ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ"...εκπαιδευτική χούντα δηλαδή.
Αυτό δεν ανατρέπεται με την λογική που παραθέτουν ορισμένοι....μόνο με ξεκάθαρη σύγκρουση.
Ολά τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4800 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:05:20 μμ »

Δεν ξέρω για εσάς εγώ βρίσκομαι στην οργανική μου 500 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και τον άντρα μου, μένω στο ξενοδοχείο και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης....Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο, αλλά μου φαίνεται εφιάλτης αυτό που ζω....
συναδέλφισσα να ξέρεις ότι όπως εσύ είναι και πολλοί άλλοι (που δε βολεύτηκαν) και τραβάνε το ίδιο λούκι.
είναι το μόνο που με κρατάει.
κουράγιο.  ;)

Ευχαριστώ συνάδελφε....Ξέρω ότι είναι πολλοί έτσι, άλλοι και χειρότερα με παιδιά πίσω τους. Αλλά με πονάει στον αγιασμό ο διευθυντής να λέει ότι ξεκινάμε χωρίς προβλήματα και ότι όλα στο σχολείο μας είναι εντάξει και εγώ να προσπαθώ να κρύψω τα βουρκωμένα μάτια μου κάτω από τα γυαλιά ηλίου...Τίποτα δεν είναι εντάξει. Με πονάει επίσης όλοι οι παλιοί και βολεμένοι ΠΕ70 και 60 να μην ξέρουν τι γίνεται γιατί καβάτζωσαν την οργανική δίπλα στο σπίτι τους....και όταν τους λες για απεργία να κάνουν τους κινέζους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ποιος θα πάρει το καλύτερο πρόγραμμα τη μέρα της λαϊκής για να προλαβαίνει να κάνει τα ψώνια τους. Με θλίβει αυτή η κοινωνία!
Σήμερα στον Αγιασμό έβλεπα τις μαμάδες με τα μικράκια τους και το δικό μου 600 χλμ μακριά πήγε στον Αγιασμό με τη γειτόνισσα. Και να μην ξέρεις πού θα είσαι πότε θα τακτοποιηθείς να φέρεις το παιδί να βρεις σπιτι σχολειο κτλ κτλ. Ψυχολογία κάτω του μηδενός...

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4801 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:11:59 μμ »

Δεν ξέρω για εσάς εγώ βρίσκομαι στην οργανική μου 500 χιλιόμετρα από το σπίτι μου και τον άντρα μου, μένω στο ξενοδοχείο και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης....Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο, αλλά μου φαίνεται εφιάλτης αυτό που ζω....
συναδέλφισσα να ξέρεις ότι όπως εσύ είναι και πολλοί άλλοι (που δε βολεύτηκαν) και τραβάνε το ίδιο λούκι.
είναι το μόνο που με κρατάει.
κουράγιο.  ;)

Ευχαριστώ συνάδελφε....Ξέρω ότι είναι πολλοί έτσι, άλλοι και χειρότερα με παιδιά πίσω τους. Αλλά με πονάει στον αγιασμό ο διευθυντής να λέει ότι ξεκινάμε χωρίς προβλήματα και ότι όλα στο σχολείο μας είναι εντάξει και εγώ να προσπαθώ να κρύψω τα βουρκωμένα μάτια μου κάτω από τα γυαλιά ηλίου...Τίποτα δεν είναι εντάξει. Με πονάει επίσης όλοι οι παλιοί και βολεμένοι ΠΕ70 και 60 να μην ξέρουν τι γίνεται γιατί καβάτζωσαν την οργανική δίπλα στο σπίτι τους....και όταν τους λες για απεργία να κάνουν τους κινέζους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ποιος θα πάρει το καλύτερο πρόγραμμα τη μέρα της λαϊκής για να προλαβαίνει να κάνει τα ψώνια τους. Με θλίβει αυτή η κοινωνία!
Σήμερα στον Αγιασμό έβλεπα τις μαμάδες με τα μικράκια τους και το δικό μου 600 χλμ μακριά πήγε στον Αγιασμό με τη γειτόνισσα. Και να μην ξέρεις πού θα είσαι πότε θα τακτοποιηθείς να φέρεις το παιδί να βρεις σπιτι σχολειο κτλ κτλ. Ψυχολογία κάτω του μηδενός...

Κουράγιο, είμαι σε φάση που θέλω να αποκτήσω παιδί και βλέπω το όνειρό μου για οικογένεια να βουλιάζει....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160036
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.