*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5684 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:44:50 πμ »
Και μέσα σε όλα, συνελήφθη και ο ουραγκοτάγκος-ηγέτης-ινστρούχτορας του... μορφώματος, σύμφωνα με έσχατες πληροφορίες. Μαζί και ο υπαρχηγός (και οι δυο όνειδος της Λακωνικής γης).

Καιρός ήταν... στα τσακίδια...


Μα γιατί το λες αυτό......................Στα Παπαδιάνικα το θεωρούν τιμή τους!
Να συνεναίσω κι εγώ,επιστρέφοντας στο θέμα των αποσπάσεων, πως ο εμπαιγμός του εκπαιδευτικού κλάδου είναι ατέρμονος και εξοργιστικός.Τόση πρεμούρα ,αγωνία και άγχος για να αποσπαστούν τελικά 4 Αγγλικής και 2 Γαλλικής;Οικογένειες μοιράζονται ,πορτοφόλια εξατμίζονται και όλα αυτά με ...εξαιρέσεις γιατί υπάρχουν και οι κατα προτεραιότητα αποσπάσεις.....Έχω υποστηρίηει και στο παρελθόν:η νέα τάξη πραγμάτων στην εκπαίδευση που έρχεται αν δεν ενδυθεί το μανδύα της ι σ ο ν ο μ ί α ς θα δημιουργηθούν προβλήματα και η πληρης διασπαση του κλάδου θα είναι αναπόφευκτη και ηχηρή.Διότι δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι σπίτι του ένας σύζυγος π.χ δικαστικού ή αιρετός και όχι ένας σύζυγος ανέργου ή ο σοβαρά πάσχων;Και τελικά υπάρχει τεράστια διαφορά στις δυσκολίες και τα έξοδα των 4 με τα 3 παιδιά ή των 2 παιδιών με άνεργο τον ένα γονιό και τον άλλο ξενιτεμένο;Αυτά πρέπει να τα δει η ΟΛΜΕ και να προτείνει μια τάξη στο χάος......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:46 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5685 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:46:25 πμ »
Μόνο εγω σκεφτομαι να κάνω για δευτερη φορα επανεξέταση?????Παιδια ας οργανωθουμε!Αν μαζευτουν πολλες αιτησεις ίσως γίνει και άλλη φάση αποσπάσεων!Όνειρο απατηλό αλλα ποτε δεν ξέρεις......
Πιθανό να γίνει, γιατί όχι;
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5686 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:48:58 πμ »
Και μέσα σε όλα, συνελήφθη και ο ουραγκοτάγκος-ηγέτης-ινστρούχτορας του... μορφώματος, σύμφωνα με έσχατες πληροφορίες. Μαζί και ο υπαρχηγός (και οι δυο όνειδος της Λακωνικής γης).

Καιρός ήταν... στα τσακίδια...
Το δυσαρεστο ομως ειναι το που θα πανε οι εδρες. Ολως τυχαιως. Βλεπω παντως συντομα ανασχηματισμο και αντικατασταση Αρβανιτοπουλου.
Λετε να ανακληθουν οι ελαχιστες αποσπασεις που εγκριθηκαν?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:52:11 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5687 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:50:50 πμ »
Πάει και η τελευταία μας ελπίδα δηλαδή?
Τώρα τα κεφάλια μέσα?
Τουλάχιστον μέσα στο χάος και την αγωνία της αναμονής πέρασε ένας μήνας... άντε άλλοι 9 μείνανε! Τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:46 »

Αποσυνδεδεμένος Alfakapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5688 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:55:30 πμ »
Ενας εισαγγελεας για συσταση εγκληματικής  οργάνωσης μπορεί να παρεμβει; Αυτα που γίνονται εδώ ξεπερνουν ακομα και την πιο νοσηρη φαντασια.Εχω δεκατεσσερα χρονια υπηρεσια ,τρια ανηλικα παιδια και συνηπερετηση με εκπαιδευτικο του ιδιου κλαδου (ΠΕ11).Ζηταω μεταθεση σε νομους της Θεσσαλιας αλλα δεν παίρνω γιατί δεν υπαρχουν κενα.Πριν δυο μηνες κανουν μεταταξεις και στην Καρδιτσα φερνουν δευτεροβαθμιους απο την επικρατεια με λιγοτερα μορια απο μενα.Στην συνεχεια αυτη η περιοχή χαρακτηριζεται πλεονασματικη και αποσπουν συναδελφους στην Λαρισα με τα μισα μορια απο μενα στην οποια εχω κανει αιτηση για αποσπαση και εγω.
Υ.Γ Ο συζυγός μου εχει κανει αιτηση για αποσπαση στο νησί που υπηρετώ και εγω και δεν ικανοποιείται η αιτηση του....Ελεος
Ποσες παρνομιες να ανεχθουμε πια......

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5689 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:57:05 πμ »
Καλημερα και καλη δυναμη! Προσωπικα, Δευτερα πρωι παω για αιτηση επανεξετασης! Κι ο Θεος βοηθος...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5690 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:07:43 πμ »
Μα γιατί το λες αυτό......................Στα Παπαδιάνικα το θεωρούν τιμή τους!
Να συνεναίσω κι εγώ,επιστρέφοντας στο θέμα των αποσπάσεων, πως ο εμπαιγμός του εκπαιδευτικού κλάδου είναι ατέρμονος και εξοργιστικός.Τόση πρεμούρα ,αγωνία και άγχος για να αποσπαστούν τελικά 4 Αγγλικής και 2 Γαλλικής;Οικογένειες μοιράζονται ,πορτοφόλια εξατμίζονται και όλα αυτά με ...εξαιρέσεις γιατί υπάρχουν και οι κατα προτεραιότητα αποσπάσεις.....Έχω υποστηρίηει και στο παρελθόν:η νέα τάξη πραγμάτων στην εκπαίδευση που έρχεται αν δεν ενδυθεί το μανδύα της ι σ ο ν ο μ ί α ς θα δημιουργηθούν προβλήματα και η πληρης διασπαση του κλάδου θα είναι αναπόφευκτη και ηχηρή.Διότι δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι σπίτι του ένας σύζυγος π.χ δικαστικού ή αιρετός και όχι ένας σύζυγος ανέργου ή ο σοβαρά πάσχων;Και τελικά υπάρχει τεράστια διαφορά στις δυσκολίες και τα έξοδα των 4 με τα 3 παιδιά ή των 2 παιδιών με άνεργο τον ένα γονιό και τον άλλο ξενιτεμένο;Αυτά πρέπει να τα δει η ΟΛΜΕ και να προτείνει μια τάξη στο χάος......

Mη με τσιγκλάς τώρα κι αρχίσω να λέω για τα Παπαδιάνικα και την τιμή τους! Δεν είναι κατάντια η γη που έχει γεννήσει το Ρίτσο και το Βρεττάκο, τους Μαυρομιχαλαίους και τον συνταγματάρχη Δαβάκη του αποσπάσματος Πίνδου, καθώς κι ένα σωρό ανώνυμους αγωνιστές (απ' τα σόγια της μάνας μου και του πατέρα μου υπάρχουν τουλάχιστον 30) με τεράστιο φόρο αίματος διαχρονικά στις μάχες για την ελευθερία, απ' την Επανάσταση του '21 ως το Μακεδονικό Αγώνα κι απ' τις εξεγέρσεις στην Κρήτη μέχρι τους Βαλκανικούς, τους δυο Παγκόσμιους πολέμους και τη Μικρασιατική Εκστρατεία, να ειδωλοποιεί το Μιχαλολιάκο και τον Κασσιδιάρη (δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω).
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5691 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:10:38 πμ »
Κακώς πήρε αναπληρωτές πριν ικανοποιήσει και άλλες αιτήσεις αποσπάσεων! Θα μπορούσε να πάρει αναπληρωτές μετά στα κενά που άφησαν οι αποσπασμένοι! Εκτός αν φοβήθηκαν οτι σε κάποιες περιοχές δεν θα πάνε καθόλου αναπληρωτές, τι να πω.....


Βρε δε πάμε καλά.....δε φτάνει που τα έχουν κάνει μπάχαλο...τώρα προσπαθούν να μας χαζέψουν κιόλας.....θα παρακαλούσα αν κάποιοι του κλάδου ΠΕ02, 53 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ03 και 40 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ04.01, έχει κάνει αίτηση απόσπασης για τους Νομούς που τοποθέτησαν αναπληρωτές να μας το πει....απλά για να δούμε αν υπάρχει έστω και ένας που ενδιαφέρονταν γι αυτές τις περιοχές ...έστω και ένας!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5692 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:11:31 πμ »
καλημέρα κι απο δω !!

σχετικά με την ανάκληση και την διακοπή των αποσπάσεων η διαφορά ειναι η εξής :
η ανάκληση αφορά σε πρόσωπα που- κατά κύριο λόγο, οπως είδα -  μετατάχθηκαν σε πρωτοβάθμια και άρα η απόσπασή τους ( σε κλάδο και απο ΠΥΣΔΕ στο οποίο πλέον δεν ανήκουν) ανακαλείται ( θεωρείται δηλαδή ως μη γενόμενη).

η διακοπή αφορά σε πρόσωπα που ενώ πηραν απόσπαση, αιτήθηκαν τα ίδια να την διακόψουν και να επανέλθουν στο ΠΥΣΔΕ οργανικής τους.

κατά τα άλλα.... το Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ της χώρας,συνεχίζεται... πάω να κάνω φασίνα γιατί ο παραλογισμός δεν παλεύεται....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5693 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:16:13 πμ »
Παράθεση από: suliet στις Σήμερα στις 09:42:46 πμ

Μόνο εγω σκεφτομαι να κάνω για δευτερη φορα επανεξέταση?????Παιδια ας οργανωθουμε!Αν μαζευτουν πολλες αιτησεις ίσως γίνει και άλλη φάση αποσπάσεων!Όνειρο απατηλό αλλα ποτε δεν ξέρεις......

Πιθανό να γίνει, γιατί όχι;


Αν υποθέσουμε ότι αυτή ήταν η 2η φάση τότε η τρίτη θα βγει περίπου εκεί στα Χριστούγεννα.....και εγω θα κάνω ένσταση....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:17:56 πμ από Lindape »

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5694 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:21:14 πμ »
Ενας εισαγγελεας για συσταση εγκληματικής  οργάνωσης μπορεί να παρεμβει; Αυτα που γίνονται εδώ ξεπερνουν ακομα και την πιο νοσηρη φαντασια.Εχω δεκατεσσερα χρονια υπηρεσια ,τρια ανηλικα παιδια και συνηπερετηση με εκπαιδευτικο του ιδιου κλαδου (ΠΕ11).Ζηταω μεταθεση σε νομους της Θεσσαλιας αλλα δεν παίρνω γιατί δεν υπαρχουν κενα.Πριν δυο μηνες κανουν μεταταξεις και στην Καρδιτσα φερνουν δευτεροβαθμιους απο την επικρατεια με λιγοτερα μορια απο μενα.Στην συνεχεια αυτη η περιοχή χαρακτηριζεται πλεονασματικη και αποσπουν συναδελφους στην Λαρισα με τα μισα μορια απο μενα στην οποια εχω κανει αιτηση για αποσπαση και εγω.
Υ.Γ Ο συζυγός μου εχει κανει αιτηση για αποσπαση στο νησί που υπηρετώ και εγω και δεν ικανοποιείται η αιτηση του....Ελεος
Ποσες παρνομιες να ανεχθουμε πια......

Ειλικρινα καλη δυναμη συναδελφε!!!Ειμαι κι εγω μανα 2 μικρων παιδιων με συζυγο που ηταν 1 χρονο+ ανεργος και δεν πηρα ουτε τα μορια συνυπηρετησης. Παρ'ολα αυτα εχω παραπανω μορια απο το συναδελφο που αποσπαστηκε στη β Αθηνας...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5695 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:25:56 πμ »
Μηνύσεις πρέπει να κάνουμε μαζικά, κατά τη γνώμη μου. Λόγους έχουμε πολλούς: 1) Χαρακτηρίζονται πλεονασματικές περιοχές κάποιες περιοχές στις οποίες είχαν γίνει αθρόες αποσπάσεις κατά την α' φάση (π.χ. Β' Θεσσαλονικής). Επομένως, πρόκειται για "κατασκευασμένο" όρο, 2) Αποσπώνται άτομα με πολύ λιγότερα μόρια από άλλα που προηγούνται, έχουν κοινωνικούς λόγους αλλά η περιοχή τους δεν έχει χαρκτηριστει βυσματ.... εεε, πλεονασματική ήθελα να πω, 3) Γίνονται προσλήψεις αναπληρωτών σε περιοχές στις οποίες εκκρεμούν αιτήσεις μόνιμων εκπαιδευτικων για απόσπαση.
Για σκεφτείτε το λίγο. Εγώ θα απευθυνθώ και στην ΟΛΜΕ σχετικά με όλα αυτά (μηπως και πάρει θέση).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5696 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:27:34 πμ »
Παράθεση από: suliet στις Σήμερα στις 09:42:46 πμ

Μόνο εγω σκεφτομαι να κάνω για δευτερη φορα επανεξέταση?????Παιδια ας οργανωθουμε!Αν μαζευτουν πολλες αιτησεις ίσως γίνει και άλλη φάση αποσπάσεων!Όνειρο απατηλό αλλα ποτε δεν ξέρεις......


Αν υποθέσουμε ότι αυτή ήταν η 2η φάση τότε η τρίτη θα βγει περίπου εκεί στα Χριστούγεννα.....και εγω θα κάνω ένσταση....

Βρε παιδια τι μας στοιχιζει να κανουμε ενστασεις οποτε αδικουμαστε? Εννοειτε να ξανακανουμε ολοι. Εγω τουλαχιστον φυσικα και θα κανω!

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5697 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:33:00 πμ »
Μα γιατί το λες αυτό......................Στα Παπαδιάνικα το θεωρούν τιμή τους!
Να συνεναίσω κι εγώ,επιστρέφοντας στο θέμα των αποσπάσεων, πως ο εμπαιγμός του εκπαιδευτικού κλάδου είναι ατέρμονος και εξοργιστικός.Τόση πρεμούρα ,αγωνία και άγχος για να αποσπαστούν τελικά 4 Αγγλικής και 2 Γαλλικής;Οικογένειες μοιράζονται ,πορτοφόλια εξατμίζονται και όλα αυτά με ...εξαιρέσεις γιατί υπάρχουν και οι κατα προτεραιότητα αποσπάσεις.....Έχω υποστηρίηει και στο παρελθόν:η νέα τάξη πραγμάτων στην εκπαίδευση που έρχεται αν δεν ενδυθεί το μανδύα της ι σ ο ν ο μ ί α ς θα δημιουργηθούν προβλήματα και η πληρης διασπαση του κλάδου θα είναι αναπόφευκτη και ηχηρή.Διότι δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι σπίτι του ένας σύζυγος π.χ δικαστικού ή αιρετός και όχι ένας σύζυγος ανέργου ή ο σοβαρά πάσχων;Και τελικά υπάρχει τεράστια διαφορά στις δυσκολίες και τα έξοδα των 4 με τα 3 παιδιά ή των 2 παιδιών με άνεργο τον ένα γονιό και τον άλλο ξενιτεμένο;Αυτά πρέπει να τα δει η ΟΛΜΕ και να προτείνει μια τάξη στο χάος......


Προσωπικά τις κατά προτεραιότητα τις θεωρώ παράνομες.....δεν είναι δυνατόν να θέλουν να δεχτούμε ότι αυτοί με 2 μισθούς πρέπει να αποσπαστούν και εγώ με 2 παιδιά, το ένα φοιτητής...προσπαθούμε να το βάλουμε στην εστία...ένα μισθό και στην άλλη άκρη της Ελλάδας μπορώ να ζήσω.....
Και όταν κάποιος συνάδελφος έχει κάνει μετάταξη ...πάει σε άλλη βαθμίδα θα πρέπει να κάνει την οργανική του, 2 χρόνια. σωστά? Πως λοιπόν στο συνάδελφο που μόλις πήρε μετάταξη στη α/θμια τον αποσπά κατά προτεραιότητα επειδή ο σύζηγος είναι στρατιωτικός? Ούτε σ αυτό το κομμάτι δεν έχουμε ισονομία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160040
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.