*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5894 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 07:52:34 μμ »
Την Παρασκευή θα συνεδριάσει το κυσδε για τις αποσπάσεις των ειδικοτήτων?
@nena8
Σε τι αναφέρεσαι; Άκουσες κάτι; Γιατί αν είναι να γίνει β΄φάση για τις ειδικότητες της β/θμιας, πώς θα γίνουν, από αυτούς που έχουν ήδη κάνει αιτήσεις, ή από αυτούς που θα έχουν κάνει αίτηση θεραπείας;
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:45 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5895 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:10:31 μμ »
Την αίτηση επανεξέτασης που τη στέλνουμε? Τμήμα αποσπάσεων?

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5896 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:16:21 μμ »
Καλησπέρα, έχω ενα ερώτημα.
Οι ειδικότητες που είχαμε αποκλειστεί απο τις αποσπάσεις (Α φαση), κάναμε αίτηση επανεξέτασης (στα τυφλά, για να είμαστε καλυμμένοι).
Τώρα που εξετάστηκαν οι αρχικές (απ'ότι είπαν -ή τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα) αιτήσεις (και όχι οι αιτήσεις επανεξέτασης),
---> τώρα που θέλουμε να συμπεριληφθούν οι αιτήσεις μας σε πιθανή επόμενη φάση, οφείλουμε να ΞΑΝΑ-υποβάλλουμε αίτηση επανεξέτασης ή είμαστε οκ με αυτήν που υποβάλαμε μέσα στον Σεπτέμβρη ?

Αυτό και περαστικά σε όλους μας.


“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5897 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:17:05 μμ »
Ανικανοτητα του υπουργειου το χαος που εχει δημιουργηθει;
Σιγουρα οχι γιατι αλλιως δεν θα επαιρνε στα δημοτικα εκτακτο προσωπικο(αναπληρωτες-αναπληρωτριες) που δεν επιβαρυνει τον κρατικο προυπολογισμο.
Συναδελφοι-συναδελφισσεςθελουν να συμβαλλουν στην υποθεση του πλεονασματος απο τη μια και απο την αλλη να ακουμπησουν και το μεγα ζητημα των οργανικων θεσεων.
Η προσωπικη μου εμπειρια:ζητησα αποσπαση, ουσα σε πλεονασματικη περιοχη, σε ελλειμματικη  περιοχη(α αθηνας)
και απο την περασμενη Παρασκευη αναπληρωτρια βρισκεται στο σχολειο που ημουν με αποσπαση περυσι.
Εσεις τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:45 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5898 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:20:41 μμ »
Ανικανοτητα του υπουργειου το χαος που εχει δημιουργηθει;
Σιγουρα οχι γιατι αλλιως δεν θα επαιρνε στα δημοτικα εκτακτο προσωπικο(αναπληρωτες-αναπληρωτριες) που δεν επιβαρυνει τον κρατικο προυπολογισμο.
Συναδελφοι-συναδελφισσεςθελουν να συμβαλλουν στην υποθεση του πλεονασματος απο τη μια και απο την αλλη να ακουμπησουν και το μεγα ζητημα των οργανικων θεσεων.
Η προσωπικη μου εμπειρια:ζητησα αποσπαση, ουσα σε πλεονασματικη περιοχη, σε ελλειμματικη  περιοχη(α αθηνας)
και απο την περασμενη Παρασκευη αναπληρωτρια βρισκεται στο σχολειο που ημουν με αποσπαση περυσι.
Εσεις τι λετε;

Δυστυχώς απλά επιβεβαιώνεται αυτό που είχα πει και παλιότερα (φυσικά και το έχουν πει και άλλοι)...το Υπουργείο θέλει κόσμο με άνευ αποδοχών...που μελλοντικά μπορεί να εξελιχθεί και σε εθελοντική οριστική παραίτηση εκπαιδευτικών. Με λίγα λόγια μείωση μόνιμου προσωπικού χωρίς πολιτικό κόστος...όσο μπορείτε σφίξτε τα δόντια και μην κάνετε κανενός κερ...ά το χατήρι.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5899 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:32:48 μμ »
Καλησπέρα, έχω ενα ερώτημα.
Οι ειδικότητες που είχαμε αποκλειστεί απο τις αποσπάσεις (Α φαση), κάναμε αίτηση επανεξέτασης (στα τυφλά, για να είμαστε καλυμμένοι).
Τώρα που εξετάστηκαν οι αρχικές (απ'ότι είπαν -ή τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα) αιτήσεις (και όχι οι αιτήσεις επανεξέτασης),
---> τώρα που θέλουμε να συμπεριληφθούν οι αιτήσεις μας σε πιθανή επόμενη φάση, οφείλουμε να ΞΑΝΑ-υποβάλλουμε αίτηση επανεξέτασης ή είμαστε οκ με αυτήν που υποβάλαμε μέσα στον Σεπτέμβρη ?

Αυτό και περαστικά σε όλους μας.

Καλή ερώτηση, αν εξαιρέσουμε ότι έχουν ημερομηνία υποβολής πριν την ημερομηνία εξέτασης της πρώτης φάσης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Θα ήταν όμως καλή δικαιολογία για να κοπούν μερικές χιλιάδες χωρίς να εξεταστούν καν στην β φάση, και θα ταίριαζε πολύ στο μόντους οπεράντι του υπουργογραφείου. 

Περαστικά είναι όλα, σε 150 χρόνια δεν θα θυμόμαστε τίποτα.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5900 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:33:51 μμ »
Για να ελλείπουν λοιπόν οι παρεξηγήσεις καλό θα ήταν αιτιολογήσεις περί αναπλήρωσης του κενού του αποσπασμένου στον τόπο προέλευσης ή στον τόπο υποδοχής να κρίνονται καθαρά μαθηματικά: Ένας φεύγει, ένας έρχεται όπου.
Όσο για το συλλογισμό της ολιστικής θεώρησης του πράγματος θεωρώ ότι είναι στηριγμένος σε σαθρή βάση. Αν μιλάμε για λογική αιτιολόγηση πάντα. Αν βέβαια μιλάμε για σημειολογία της εν λόγω απόφασης καθώς και για πρόγνωση ή μάλλον μελλοντολογία των προθέσεων του υπουργείου τότε μπορώ να δεχτώ οποιαδήποτε εικασία.
Και για να λήξει η αντιμαχία, κακή ώρα και κακός τόπος για χιούμορ. Λίγη ενσυναίσθηση-όχι ευαισθησία- παραπάνω για όλους όσοι ζουν εδώ μέσα και ταυτόχρονα μακρυα από τις οικογένειές τους, περιμένοντας αποτελέσματα από τις αιτήσεις τις οποίες το ίδιο το υπουργείο μας κάλεσε να καταθέσουμε προ διμήνου, θα ήταν ευχής έργον.
Πίστεψέ με, εγώ λυπάμαι πραγματικά πολύ περισσότερο που δεν μπορώ να ευθυμήσω...

Δε νομίζω να έκανα χιούμορ με το θέμα που καίει τους περισσότερους συναδέλφους εδώ μέσα. Και τις φορές που κάνω χιούμορ, το κάνω συνειδητά, για να ελαφρύνω την ατμόσφαιρα και όχι για να θίξω. Δεν προσπάθησα να αιτιολογήσω τίποτα, αλλά να ερμηνεύσω. Έχει διαφορά. Κι επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής, δε θεωρώ εαυτόν υποχρεωμένο να αιτιολογήσει απολύτως τίποτα, πολλώ δε μάλλον τις ενέργειες του υπουργείου, αφού δεν είμαι εκπρόσωπός του, δε χαράσσω πολιτική και δεν παίρνω αποφάσεις που επηρεάζουν το μέλλον των άλλων.

Στην πραγματικότητα, έκανα μια διαπίστωση απλοϊκή όσο δεν παίρνει. Η εκπαίδευση έχει αλλάξει δραματικά τα τελευταία χρόνια και συνεχίζει ν' αλλάζει, όπως ακριβώς αλλάζει η κοινωνία, εξαιτίας της επαχθούς οικονομικής συγκυρίας που βιώνουμε. Ο δραστικός περιορισμός του αριθμού των αποσπάσεων εντάσσεται στα πλαίσια αυτής της αλλαγής. Δεν είπα πουθενά και ποτέ ότι δικαίως συμβαίνει αυτό που συμβαίνει. Δεν είπα πουθενά και ποτέ ότι καλά κάνει το υπουργείο και σας κρατάει μακριά από τις οικογένειές σας και σίγουρα σε καμιά περίπτωση δεν επιχαίρω για την ταλαιπωρία κανενός, γι' αυτό και ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω τι είναι αυτό που σ' ενόχλησε.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5901 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:44:31 μμ »
Την αίτηση επανεξέτασης που τη στέλνουμε? Τμήμα αποσπάσεων?
Την κάνεις σε οποιαδήποτε Δ Δευτ ή Πρωτοβ Εκπαίδευσης και αυτοί το στέλνουν με διαβιβαστικό στο Υπουργειο. Στο τμήμα αποσπάσεων το στέλνουν με φαξ και ταχυδρομικώς.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5902 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:46:17 μμ »
Ανικανοτητα του υπουργειου το χαος που εχει δημιουργηθει;
.........................
Εγώ λέω ναι! Ανικανότητα διαχείρισης σύνθετων και δύσκολων περιστάσεων!
  

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5903 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:47:03 μμ »
Καλή ερώτηση, αν εξαιρέσουμε ότι έχουν ημερομηνία υποβολής πριν την ημερομηνία εξέτασης της πρώτης φάσης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Θα ήταν όμως καλή δικαιολογία για να κοπούν μερικές χιλιάδες χωρίς να εξεταστούν καν στην β φάση, και θα ταίριαζε πολύ στο μόντους οπεράντι του υπουργογραφείου. 

Περαστικά είναι όλα, σε 150 χρόνια δεν θα θυμόμαστε τίποτα.
Σ'ευχαριστώ συνάδελφε, και εγώ αυτό φοβάμαι.... ::)
το θέμα είναι ότι και να ρωτήσω στις ΔΔΕ είμαι σίγουρη ότι θα πάρω την ίδια απάντηση που μου είχαν δώσει αρχικά: 'Κάνε ότι καταλαβαίνεις'....
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος ηβη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5904 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:57:32 μμ »
Ρε παιδιά τα'χω πάρει πολύ άσχημα.Χώρια που την Παρασκευή δεν πήρα πάλι απόσπαση και πήραν στη θεσσαλονίκη άτομα με τα μισά μου μόρια, βλέπω τώρα ΠΕ60 από τη Β θεσ/νίκης όπου πήραν αρχικά απόσπαση,και με πολύ λιγότερα μόρια από μένα, να έρχονται στην Α γιατί εκεί περίσσευαν και θα τις δω αύριο σε σχολεία δίπλα στο σπίτι μου.Κι εγώ με 3 ανήλικα, με χαρτί από νοσοκομείο για το παιδι μου που νοσηλεύεται κάθε μήνα,και αντρα αναπληρωτή που τον παίρνουν πάντα μακριά ....δεν πήρα απόσπαση.Είναι δίκαιο αυτό?Δεν έπρεπε αυτοί που περίσσευαν να ξανακάνουν δήλωση και να εξεταστούμε όλοι με ίσους όρους?Ακούγεται σκληρό όμως εξίσου σκληρες είναι και οι 2 ώρες που θέλω για να φτάσω κάθε μέρα στην οργανική μου!

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5905 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:05:03 μμ »
@nena8
Σε τι αναφέρεσαι; Άκουσες κάτι; Γιατί αν είναι να γίνει β΄φάση για τις ειδικότητες της β/θμιας, πώς θα γίνουν, από αυτούς που έχουν ήδη κάνει αιτήσεις, ή από αυτούς που θα έχουν κάνει αίτηση θεραπείας;

Μη νομίζεις κι εγώ τα έχω μπλέξει. Διάβασα οτι θα συνεδριάσει το κυσδε για την ειδική αγωγή και είπα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος μήπως πουν τίποτα και για τις ειδικότητες που μας καίει.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5906 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:11:16 μμ »
Ρε παιδιά τα'χω πάρει πολύ άσχημα.Χώρια που την Παρασκευή δεν πήρα πάλι απόσπαση και πήραν στη θεσσαλονίκη άτομα με τα μισά μου μόρια, βλέπω τώρα ΠΕ60 από τη Β θεσ/νίκης όπου πήραν αρχικά απόσπαση,και με πολύ λιγότερα μόρια από μένα, να έρχονται στην Α γιατί εκεί περίσσευαν και θα τις δω αύριο σε σχολεία δίπλα στο σπίτι μου.Κι εγώ με 3 ανήλικα, με χαρτί από νοσοκομείο για το παιδι μου που νοσηλεύεται κάθε μήνα,και αντρα αναπληρωτή που τον παίρνουν πάντα μακριά ....δεν πήρα απόσπαση.Είναι δίκαιο αυτό?Δεν έπρεπε αυτοί που περίσσευαν να ξανακάνουν δήλωση και να εξεταστούμε όλοι με ίσους όρους?Ακούγεται σκληρό όμως εξίσου σκληρες είναι και οι 2 ώρες που θέλω για να φτάσω κάθε μέρα στην οργανική μου!

Έχεις δίκιο, 2 μέτρα και 2 σταθμά, αλλά ποιός μας ακούει;

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5907 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:18:28 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται Λειτουργικά κενά και πλεονάσματα Κεντρική Μακεδονία

http://sykpeve.files.wordpress.com/2013/09/27_9_litourgikakenakm.pdf

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 216
Σύνολο: 217

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.