*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782434 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5908 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:28:08 μμ »
@nikitas
Η προσπάθεια ερμηνείας της κατάστασης αφ΄εαυτής δεν έχει τίποτα μεμπτό. Το ενοχλητικό ξεκινά όταν συμπεριλαμβάνονται αξιολογικές κρίσεις (ιδεοληψίες, "Ιδεοληψία είναι όμως να θεωρούμε ότι θα διαιωνίζεται ένα σύστημα στρεβλό, σε μεγάλο βαθμό, και κοστοβόρο. Τα προηγούμενα χρόνια δίνονταν χιλιάδες αποσπάσεις και τα κενά που αφήνονταν πίσω καλύπτονταν από αναπληρωτές. Στην παρούσα φάση, που γίνεται προσπάθεια σε δημοσιονομικό επίπεδο να βγει από τη μύγα ξύγκι, ήταν οφθαλμοφανές ότι κάτι τέτοιο δε θα συνέβαινε", "κανε κάποιος αίτηση για απόσπαση και η μόνη έγνοια του ήταν αν η αίτησή του θα γινόταν δεκτή ή όχι."
Σαφώς κάθε νουνεχής αντιλαμβάνεται ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. ΌΜΩΣ αν αλλάζουν μόνο ως προς τους μη βυσματίες αυτό δε θεωρώ ότι είναι ιδεοληψία αλλά, αδικία που ακολουθείται από απογοήτευση, οργή, ή ό,τι άλλο .

Και για να το λήξουμε: Ή λάθος είναι το τόπικ ή λάθος το ύφος ή η διατύπωση δεν απέδωσε αυτά που είχες στο μυαλό σου.
Και να σου υπενθυμίσω ότι το βέβαιο είανι ότι για εμάς ισχύει το "Και κερ@τ@ς και δαρμένος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:43:49 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5909 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:44:02 μμ »
Την κάνεις σε οποιαδήποτε Δ Δευτ ή Πρωτοβ Εκπαίδευσης και αυτοί το στέλνουν με διαβιβαστικό στο Υπουργειο. Στο τμήμα αποσπάσεων το στέλνουν με φαξ και ταχυδρομικώς.

στην αίτηση επανεξέτασης βάζουμε και τον αριθμό πρωτοκόλου της αρχικής αίτησης απόσπασης και τους λέμε και πόσα μόρια είχαμε;

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5910 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:53:31 μμ »
...Σαφώς κάθε νουνεχής αντιλαμβάνεται ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. ΌΜΩΣ αν αλλάζουν μόνο ως προς τους μη βυσματίες αυτό δε θεωρώ ότι είναι ιδεοληψία αλλά, αδικία που ακολουθείται από απογοήτευση, οργή, ή ό,τι άλλο...

Εγώ, προσωπικά, δεν έχω δει κανέναν να διαμαρτύρεται ιδιαίτερα για τις βυσματικές αποσπάσεις σε φορείς (βιβλιοθήκες, μητροπόλεις, δ/νσεις, κλπ), όπου μαζεύονται ένα σωρό πουλέν, ντάμες και βαλέδες, νιάτα με 10 μόρια που αντί να ψάχνουν κανένα ταίρι σε κανένα νησάκι, νοιώθουν καλύτερα κοντά στην αγκαλιά της μαμάς! Αρπάξτε, επιτέλους, απ' το σβέρκο τους αιρετούς και απαιτήστε να σταματήσουν αυτή την προκλητική αδικία, κάθε χρόνο...
Εδώ γίνονται πράγματα και θάματα, φέτος, και μύτη δεν άνοιξε για αυτές τις αποσπάσεις!  >:(
Άκου γυμναστής σε βιβλιοθήκη!!! Είναι και συνάδελφος και την ψωνίζω ακόμη περισσότερο! Όπως μου είπε έτερος συνάδελφος, μάλλον θα βάζει τα βιβλία στη γραμμή!!!  ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5911 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:04:42 μμ »
στην αίτηση επανεξέτασης βάζουμε και τον αριθμό πρωτοκόλου της αρχικής αίτησης απόσπασης και τους λέμε και πόσα μόρια είχαμε;
Τα μόρια δεν τα βρίσκουν από το σύστημα;
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:43:49 »

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5912 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:06:07 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται Λειτουργικά κενά και πλεονάσματα Κεντρική Μακεδονία

http://sykpeve.files.wordpress.com/2013/09/27_9_litourgikakenakm.pdf

woah...  Αρκετά κενά.
Ξέρει μήπως κάποιος και πόσοι ΠΕ19-20 είναι στη διάθεση στην Α και Β Θεσ/νίκης? Για να ξέρουμε πόσες περίπου θέσεις θα μείνουν για απόσπαση...   Αν αποφασίσουν να δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5913 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:06:47 μμ »
Ρε παιδια,βοηθειστε,αν ξεκινησω την αδεια ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου και σ
το μηνα πανω παρω την γ...αποσπαση θα μου την κοψουν;

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5914 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:17:28 μμ »
Κι εγώ την ίδια απορία έχω (όχι για ανατροφή τέκνου αλλά για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους). Σκέφτομαι να καταθέσω αρχικά αίτηση για άδεια άνευ ενός μήνα και βλέπουμε... Αυτή εγκρίνεται από τον προϊστάμενο (χωρίς ΠΥΣΔΕ) και μετράει και ως προϋπηρεσία κανονικά. Για να είμαι ειλικρινής, ήδη το είπα στο διευθυντή μου και μίλησα και με τη διεύθυνση. Αύριο ή μεθαύριο θα την καταθέσω κιολας.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5915 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:18:48 μμ »
Κι εγώ την ίδια απορία έχω (όχι για ανατροφή τέκνου αλλά για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους). Σκέφτομαι να καταθέσω αρχικά αίτηση για άδεια άνευ ενός μήνα και βλέπουμε... Αυτή εγκρίνεται από τον προϊστάμενο (χωρίς ΠΥΣΔΕ) και μετράει και ως προϋπηρεσία κανονικά. Για να είμαι ειλικρινής, ήδη το είπα στο διευθυντή μου και μίλησα και με τη διεύθυνση. Αύριο ή μεθαύριο θα την καταθέσω κιολας.

πόσα χρόνια μπορείς να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών?

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5916 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:26:03 μμ »
Νομίζω έναν μήνα για κάθε έτος προϋπηρεσίας και, σε κάθε περίπτωση, μέχρι τρία. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5917 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:26:36 μμ »
Κι εγώ την ίδια απορία έχω (όχι για ανατροφή τέκνου αλλά για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους). Σκέφτομαι να καταθέσω αρχικά αίτηση για άδεια άνευ ενός μήνα και βλέπουμε... Αυτή εγκρίνεται από τον προϊστάμενο (χωρίς ΠΥΣΔΕ) και μετράει και ως προϋπηρεσία κανονικά. Για να είμαι ειλικρινής, ήδη το είπα στο διευθυντή μου και μίλησα και με τη διεύθυνση. Αύριο ή μεθαύριο θα την καταθέσω κιολας.
κιεγω του μηνα ζητησα πρωτα για να κερδισω χρονο για τυχον αποσπαση,λεμε τωρα,αλλα δεν το κοβω να την εγκρινει.
Ειναι θεμα διευθυνσης.γιαυτο αν δεν εγκριθει θα ζητησω την ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου που εκει την δινουν αμεσα.
Το θεμα ειναι αν διακοπτεται σε περιπτωση αποσπασης.γνωριζει καποιος;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5918 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:35:36 μμ »
Διακόπτεται ανά πάσα στιγμή. Εγώ πέρυσι πήρα για δύο μήνες και τη διέκοψα, όταν βγήκε η απόσπασή μου...

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5919 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:40:58 μμ »
Από προσωπική εμπειρία...

Η άδεια άνευ αποδοχών δεν διακόπτεται πάντα. Κανονικά πάει μέχρι 31/8. Εϊναι θέμα ΑΠΥΣΠΕ>

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5920 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:43:02 μμ »
Τα μόρια δεν τα βρίσκουν από το σύστημα;

XA, XA! TO AΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ? Πως να τα βρουνε? Οπως το εκαναν και με τις μεταταξεις? ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5921 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:44:06 μμ »
Στην διεκοψε ο διευθυντης της ββαθμιας απο τον οποιο και την πηρες;ξερω πως δεν περναει συμβουλιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.