*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alfakapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6146 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 10:34:16 μμ »
Στίχοι:   Μάνος Ελευθερίου      

Ποιος τη ζωή μου, ποιος την κυνηγά
να την ξεμοναχιάσει μες στη νύχτα;
ουρλιάζουν και σφυρίζουν φορτηγά
σαν ψάρι μ’ έχουν πιάσει μες στα δίχτυα

Για κάποιον μες στον κόσμο είν’ αργά
ποιος τη ζωή μου, ποιος την κυνηγά;

Ποιος τη ζωή μου, ποιος παραφυλά
στου κόσμου τα στενά ποιος σημαδεύει;
πού πήγε αυτός που ξέρει να μιλά
που ξέρει πιο πολύ και να πιστεύει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:45 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6147 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 10:40:17 μμ »
Έτσι ακριβώς asterix. Αυτό κι εγώ αναρωτιέμαι χρόνια τώρα. Πού είναι η ΟΛΜΕ ? Γιατί δεν στηλιτεύουν, γιατί δεν ψάχνουν αυτού του είδους τα βολέματα ? Γιατί ακόμη δεν αναδεικνύουν τις υποχρεωτικές αποσπάσεις που έχουν ξεκινήσει φέτος σε διάφορες περιφέρειες ? Γιατί δεν μιλάνε για το ότι εμείς αναγκαζόμαστε σε μεταθέσεις/μετακινήσεις/υποχρεωτικές αποσπάσεις/καθόλου αποσπάσεις-παραμονή στις μακρινές οργανικές μας χωρίς να παίρνουμε έξοδα μετακίνησης και μεταφοράς οικοσκευής όπως άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι ? Ρωτάω πολλά, ε ?

Το πρόβλημα δεν είναι ότι ρωτάς πολλά, το πρόβλημα είναι ότι, και συγνώμη που θα είμαι ωμός, είτε είσαι αφελής ή προβοκάτορας. Ή, δηλαδή, δεν ξέρεις τι γίνεται γύρω σου, ή πασχίζεις να το εκμαιεύσεις από τους υπολοίπους. Δεν ξέρεις που είναι Η ΟΛΜΕ; Δεν ξέρεις ότι παραδοσιακή τακτική, όταν φτάνει η ώρα του βολέματος, είναι η μοιρασιά της πίτας των ρουσφετιών ανάλογα με τα εκλογικά ποσοστά του καθενός στις τελευταίες εκλογές;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6148 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:04:43 μμ »
Οι συνδικαλιστές  , ακόμα περισσότερο και από τους πολιτικούς είναι βολευτές . Θέλουν να έχουν ικανοποιημένους πελάτες .Αν οι πελάτες ζητούσαν δικαιοσύνη και διαφάνεια , αυτά θα παρείχαν .

Τις χρυσές (προ μνημονίου) εποχές , υπήρχε μια κρίσιμη μάζα (ίσως και πλειοψηφία) εκπαιδευτικών που προσπαθούσε να βολευτεί (διορισμόί , αποσπάσεις , άδειες κλπ )  . Υπήρχε μια άλλη κρίσιμη μάζα αδιάφορων  , οι οποίοι ήταν βολεμένοι στον τόπο των συμφερόντων τους και δεν ασχολείτο  . Μια τρίτη μάζα που βολευόταν χάρη στα μη-προσωποποιημένα ρουσφέτια ( 10 χρειαζόμαστε  , διόρισε 30 , και ας είναι με ασεπ , τους 5 θα τους πιάσουμε πελάτες  , οι άλλοι δεν θα γκρινιάζουν . Άλλο παράδειγμα  , ποιος δεν θυμάται τις αποσπάσεις όλων των δίτεκνων+ ανεξαρτήτως αναγκών !!!!   πριν κάποια χρόνια ) .Και κάποιοι λίγοι ( μη κρίσιμη μάζα ) που πήγαινε με το σταυρό στο χέρι , δεν την ευνοούσε η μπάλα και ταλαιπωρείτο παραπάνω.

Τώρα τα πράγματα σκούρυναν , αλλά όπως λένε και στο χωριό μου , ολντ χάμπιτς νται χαρντ .

Πάντως  , έγιναν και πράγματα (που λέει και μια ψυχή ) , λίγα αλλά έγιναν . Π.χ. την κατάργηση της μοριοδότησης των αποσπασμένων σε φορείς η Διαμαντοπούλου δεν την έκανε από την καλή της τη καρδιά . Την έκανε επειδή κάποιοι φωνάξαν(με) αρκετά .




Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6149 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 09:38:24 πμ »
Το πρόβλημα δεν είναι ότι ρωτάς πολλά, το πρόβλημα είναι ότι, και συγνώμη που θα είμαι ωμός, είτε είσαι αφελής ή προβοκάτορας. Ή, δηλαδή, δεν ξέρεις τι γίνεται γύρω σου, ή πασχίζεις να το εκμαιεύσεις από τους υπολοίπους. Δεν ξέρεις που είναι Η ΟΛΜΕ; Δεν ξέρεις ότι παραδοσιακή τακτική, όταν φτάνει η ώρα του βολέματος, είναι η μοιρασιά της πίτας των ρουσφετιών ανάλογα με τα εκλογικά ποσοστά του καθενός στις τελευταίες εκλογές;
@nikitas Προφανώς και δεν είμαι ούτε αφελής ούτε...προβοκάτορας (!!?? ??? ??? ???). Αν είναι δυνατόν! Τα ερωτήματά μου προφανώς και ήταν ρητορικά. Τις ξέρω τις απαντήσεις...απλά μοιράστηκα τις σκέψεις μου.
@sumaxer Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όσον αφορά τις σκανδαλώδεις μοριοδοτήσεις των συναδέλφων που η οργανική τους ήταν σε ακριτική περιοχή αλλά βρίσκονταν "για τις ανάγκες της υπηρεσίας" σε γραφεία, συμφωνώ απόλυτα, πολύ καλώς καταργήθηκαν, όμως κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε η κατάργηση να ισχύσει και αναδρομικά, δλδ για όσα χρόνια όλοι αυτοί οι "αναγκαίοι στην υπηρεσία" απολάμβαναν τα 100άδες μόρια τη στιγμή που άλλοι μπαίναμε στην τάξη με απόσπαση στην ίδια πόλη! Αυτά τα ολίγα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:45 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6150 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 09:44:19 πμ »
@elenam

Το ξέρω ότι τα ερωτήματά σου ήταν ρητορικά, καθώς επίσης ξέρω ότι δεν είσαι αφελής και προβοκάτορας. Απλά πήρα την πάσα με... πάταγο, για να ταρακουνήσω λίγο το νήμα. Ελπίζω να μη μου κρατάς κακία.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6151 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 10:06:57 πμ »
@elenam

Το ξέρω ότι τα ερωτήματά σου ήταν ρητορικά, καθώς επίσης ξέρω ότι δεν είσαι αφελής και προβοκάτορας. Απλά πήρα την πάσα με... πάταγο, για να ταρακουνήσω λίγο το νήμα. Ελπίζω να μη μου κρατάς κακία.
Κανένα πρόβλημα! Στο θέμα μας  ή μάλλον σε θέμα που σίγουρα ανήκει σε άλλο νήμα, αλλά μια που ...τα λέμε εδώ! Κανένα νέο για τις ενστάσεις μετατάξεων ?

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6152 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 05:19:55 μμ »
Έτσι ακριβώς asterix. Αυτό κι εγώ αναρωτιέμαι χρόνια τώρα. Πού είναι η ΟΛΜΕ ? Γιατί δεν στηλιτεύουν, γιατί δεν ψάχνουν αυτού του είδους τα βολέματα ? Γιατί ακόμη δεν αναδεικνύουν τις υποχρεωτικές αποσπάσεις που έχουν ξεκινήσει φέτος σε διάφορες περιφέρειες ? Γιατί δεν μιλάνε για το ότι εμείς αναγκαζόμαστε σε μεταθέσεις/μετακινήσεις/υποχρεωτικές αποσπάσεις/καθόλου αποσπάσεις-παραμονή στις μακρινές οργανικές μας χωρίς να παίρνουμε έξοδα μετακίνησης και μεταφοράς οικοσκευής όπως άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι ? Ρωτάω πολλά, ε ?

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να κατηγορούμε τους άλλους. Η ΟΛΜΕ, αγαπητοί μου, είναι όλο το σώμα των εκπαιδευτικών. Η ΟΛΜΕ έχει βγάλει άπειρες ανακοινώσεις-καταγγελίες για όλα τα παραπάνω. Όμως οι εκπαιδευτικοί αδιαφορούν. Η απεργία πήγε άπατη. Οι δράσεις κατά τη διάρκεια της απεργίας είχαν πολύ μικρή συμμετοχή. Αν δεν μπορείς να μαζέψεις 40.000 εκπαιδευτικούς για να τρίξεις τα δόντια στον Άρβι και την παρέα του, δε σου φταίει η ΟΛΜΕ. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Ας μην γκρινιάζουμε, λοιπόν. Ας είμασταν πιο μαχητικοί/διεκδικητικοί, ας συμμετείχαμε στο σωματείο μας και μετά θα είχαμε κάθε λόγο να γκρινιάζουμε. Είμαστε ο μεγαλύτερος κλάδος του δημοσίου αλλά είμαστε μικροαστοί βολεψάκηδες μέχρι το κόκκαλο.

Αποσυνδεδεμένος radiki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6153 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 05:22:45 μμ »
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%A99-%CE%A9%CE%984
Με νέες θέσεις η β φάση μετατάξεων

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6154 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 05:33:01 μμ »
Πως γινεται απο τον Αυγουστο ως τωρα , χωρις να εχει μεσολαβησει διορισμος ή μεταθεση, να διπλασιαζονται οι πλεοναζοντες σε ενα νομο; Επισης σε αλλο νομο μειωνονται οι πλεοναζοντες κατα 80% ενω μονο ενας εφυγε με μεταταξη; Αντε να βγαλεις ακρη... Με τι κριτηρια βγαινουν τα νουμερα αραγε;
Επισης, στην Α/θμια Α και Β Θεσσαλονικης, μιλαμε εδω και καιρο για 183 κενα στην Αγγλικη γλωσσα, συμφωνα με το εγγραφο που κατεβασε ο Υπουργος στο ΚΥΣΔΕ: http://mpratis.gr/013/pin3001913.pdf . Που ειναι αυτα τα κενα τωρα;;; :o

Σκεψεις για το εγγυς μελλον:
1. Σε οποιους νομους δεν υπαρχουν πλεοναζοντες στον κλαδο, δεν υπαρχει πιθανοτητα αποσπασης αφου αυτες στηριζονται σε μετακινηση απο πλεονασματικη σε ελλλειμματικη περιοχη
2. Οι πλεοναζοντες ανα νομο, αν δεν μεταταχθουμε στην πρωτοβαθμια, του χρονου θα υποστουμε υποχρεωτικη μεταθεση ή ισως και κατι χειροτερο; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2013, 05:41:54 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6155 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 05:42:57 μμ »
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%A99-%CE%A9%CE%984
Με νέες θέσεις η β φάση μετατάξεων

Τι βλακείες είναι αυτές;
Ροδόπη, Ξάνθη, Δράμα 5 κενά ΠΕ19 στην πρωτοβάθμια όταν μόνο η Ροδόπη ξέρω ότι ζητάει 10+ ΠΕ19;;;;;
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος radiki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6156 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 06:07:05 μμ »
Τι βλακείες είναι αυτές;
Ροδόπη, Ξάνθη, Δράμα 5 κενά ΠΕ19 στην πρωτοβάθμια όταν μόνο η Ροδόπη ξέρω ότι ζητάει 10+ ΠΕ19;;;;;
Σκοπός των μετατάξεων δεν είναι να γεμίσουν τα κενά της πρωτοβάθμιας αλλά να φύγουν τα πλεονάσματα της  δευτεροβάθμιας. Αλλιώς μετά θα είχαμε κενά στη δευτεροβάθμια. (Αφήστε να γίνει και καμιά απόσπαση στη πρωτοβάθμια!!!!)

Αποσυνδεδεμένος kn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6157 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 07:45:41 μμ »
Τα κενά μάλλον τα έχουν βάλει στην τύχη... Δίνουν πλεονάσματα ενώ εχουν κενά και το αντίθετο.
Η εγκύκλιος για τη β' φαση πότε θα βγεί;Εγώ μόνο τα κενά είδα.
Τα απότελέσματα των  ενστάσεων πότε θα βγούνε, 420 δεν είχαν δικαιωθεί υποτίθεται;
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη, μπερδεύτηκα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6158 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 07:46:56 μμ »
μεχρι τα μεσανυχτα θα τα βγαλουν ολα...ξερουν αυτοι.... :-\
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος kn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6159 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 07:51:05 μμ »
Σωστά!! Ακόμα είναι πολύ νωρίς!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160039
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.