*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782437 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dim07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7364 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:07:41 μμ »
Συνάδελφοι, εσείς που με το καλό αποδεσμεύεστε αύριο. Μπορείτε να μου πείτε, εάν είσασταν με ολική διαθεση στην πρωτοβάθμια και εάν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας σας δήλωσε ως κενά προκειμένου να ρθουν αναπληρωτές.
Το ρωτώ επίμονα, καθότι στην δική μου Διεύθυνση, όσοι ειμαστεν διατεθιμένοι εξ ολοκλήρου στην πρωτοβάθμια δε δηλωθήκαμε ως κενά, με συνέπεια να μην σταλούν αναπληρωτές στη θέση μας.  Είναι πολύ σημαντικό για όλους εμάς που μένουμε πίσω να γνωρίζουμε τι πολιτικη ακολούθησαν οι άλλες διευθύνσεις προκειμένου να διεκδικήσουμε  την αποδέσμευσή μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:51 »

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7365 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 04:48:10 μμ »
Ακούστε και τη δική μου περίπτωση. Δε με αποδεσμεύουν γιατί εχω μερική διάθεση σε α/θμια κι ενώ ερχονται αναπληρωτές για τη β/θμια να μας καλύψουν, η α/θμια δε μας αφήνει. Και λέω τώρα εγώ. Έρχεται ο αναπληρωτης και παίρνει τις ώρες μου στο Γυμνάσιο και μένω εγώ στην εξορία για 5 ώρες στο Δημοτικό? Το ίδιο ισχύει για άλλες 2 στο νομό μου...

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7366 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 05:37:43 μμ »
Ακούστε και τη δική μου περίπτωση. Δε με αποδεσμεύουν γιατί εχω μερική διάθεση σε α/θμια κι ενώ ερχονται αναπληρωτές για τη β/θμια να μας καλύψουν, η α/θμια δε μας αφήνει. Και λέω τώρα εγώ. Έρχεται ο αναπληρωτης και παίρνει τις ώρες μου στο Γυμνάσιο και μένω εγώ στην εξορία για 5 ώρες στο Δημοτικό? Το ίδιο ισχύει για άλλες 2 στο νομό μου...

Η Δ.Δ.Ε θα πρέπει να διαθέσει τον αναπληρωτή για 5 ώρες στο δημοτικό (ού μπλέξεις με πρωτοβάθμια, από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι είναι βουτηγμένοι στην τυπολατρία).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7367 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 05:45:14 μμ »
ακουστε τώρα το καλύτερο που έμαθα σήμερα και έφριξα :

οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ που προσελήφθησαν εσχάτως προκειμένου να αποδεσμευθούν οι άμοιροι μονιμοι που έχουν απόσπαση κι απόσπαση δεν βλέπουν....
δεν μπορουν να συμπληρώσουν / διατεθουν στην πρωτοβάθμια γιατί το ΕΣΠΑ το απαγορεύει...έτσι, όχι μόνο καλούνται να συμπληρώνουν αποκλειστικά και μόνο στην β/θμια αλλά και να κάνουν ο κόσμος να χαλάσει 23 ώρες και όχι λιγότερες - αν δεν το δικαιούνται. Έτσι πχ, αν ο μόνιμος έχει 20 ώρες λόγω ετών υπηρεσίας, το ΠΥΣΔΕ πρέπει να τσακιστεί να βρει 3 ακόμα ώρες για τον αναπληρωτή.

επίσης για να αποδεσμευθεί ένας μόνιμος που διατίθεται και  στην πρωτοβάθμια θα πρέπει να γίνει το εξής ευφάνταστο :
α. να πάει στην θέση του ένας άλλος μόνιμος που έχει ωράριο αποκλειστικά στην β/θμια και
β. στην θέση του δεύτερου μόνιμου να μπορέσει να πάει ο αναπληρωτής!!!!!! 

το ακόμα πιο τραγικό;
όποιος έχει ολική διάθεση στην α/θμια δεν αποδεσμεύεται παρά αν πει το οκ ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας!!

ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:51 »

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7368 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:36:57 μμ »
bich    μηπως  ξερεις με ποιο κριτηριο επιλεγεται να αποδεσμευτει καποιος εναντι καποιου αλλου;;;;











Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7369 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:46:18 μμ »
στο δικό μας ΠΥΣΔΕ το κριτήριο που έθεσε ( και νομίζω δικαίως) το ΠΥΣΔΕ είναι τα μόρια αποσπάσεων ( αφού βάσει αυτών έγιναν και οι αποσπάσεις.

Σε κάποια άλλα ΠΥΣΔΕ που ξέρω ισχυει το ίδιο , δεν γνωριζω όμως για τα υπόλοιπα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7370 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:59:44 μμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.........ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΝΟΜΟΣ  ΑΛΛΑ ΑΠΛΩΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7371 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 07:35:00 μμ »

Η Δ.Δ.Ε θα πρέπει να διαθέσει τον αναπληρωτή για 5 ώρες στο δημοτικό (ού μπλέξεις με πρωτοβάθμια, από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι είναι βουτηγμένοι στην τυπολατρία).

Το θέμα είναι αυτό που έθιξε και η bitch: Δε μπορούν οι ΕΣΠΑ να δουλέψουν στην πρωτοβάθμια!Θα γίνει ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ πάλι στις τοποθετήσεις!!! Κι εμεις θα περιμένουμε όμηροι να ξεμπλέξουν τα μπούτια τους!

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7372 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:47:14 μμ »
Είναι πραγματικα αξιοθαυμαστο το τι αντοχες εχει ο ανθρωπινος οργανισμος...Εχει μουδιασει το κεφαλι και τα χερια μου και ακομα δεν εχω παθει εγκεφαλικο.Μεχρι να πεσω ξερη από τις εξελιξεις να προλάβω να σας μεταφερω τα νεα μου.Αφου η Περιφερεια αφησε και την α/θμια να μας αποδεσμευσει, τωρα μας κρατα η β/θμια.Ο λογος είναι ότι η μια αναπληρωτρια δεν παρουσιαστηκε και οι αλλοι καλυψαν τα προυπαρχοντα κενα.Ετσι φευγει 1 που ειχε παρει νωρίτερα αποσπαση και οσοι ηταν σε αδειες και ειχαν προκαλυφθεί οι θεσεις τους,Για άλλη μια φορα επιβραβεύονται οσοι δεν υπηρετουν στα σχολεια αλλα στριβουν δια του αρραβώνος.Μου προτειναν βεβαια να καλυψω τις ωρες της αλλης κοπελας που επισης δεν αποδεσμευεται ώστε να φυγει αλλα εχω περισσοτερα μορια και ένα παραπανω παιδι, αρα γιατι να το κανω?Εγω προτεινα να με καλυψει εκεινη αλλα φυσικα ουτε αυτό γινεται...Αρα τι.....? :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7373 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 05:01:30 μμ »
Τα κριτήρια εκτός από τα μόρια απόσπασης ήταν κάποιος σοβαρός λόγος (πχ άρρωστο παιδί) και ο χρόνος απόσπασης.Μία συνάδελφος έχει πάρει απόσπάση από 27/9/ και αποδεσμεύτηκε πρώτη. Εμένα ο δικός μου αναπληρωτής εμφανίστηκε σήμερα και αποδεσμεύτηκα ενώ είχα χάσει τις ελπίδες μου. Αν δεν εμφανιστεί γυρνάνε πίσω στο υπουργείο το όνομα και στέλνουν άλλον. Αυτό θά πάρει χρόνο!!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1713
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7374 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:03:09 μμ »
Το κακό είναι ότι όταν ένας αναπληρωτής δεν παρουσιάζεται προκαλεί διπλό πρόβλημα:
1. Στον αποσπασμένο που δε φεύγει
2. Στον επόμενο αναπληρωτή που θα πήγαινε στη συγκεκριμένη περιοχή

Καλό είναι όποιος υποψήφιος αναπληρωτής είναι σίγουρος ότι δεν θα πάρουσιαστεί οπουδήποτε να απεργοποιήσει την αίτησή του. Έτσι δεν θα υποστεί και τις συνέπειες και θα καλέσουν τον επόμενο.

 

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7375 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:20:59 μμ »
Σε ποια περιοχή είσαι agglikou;

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7376 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:43:19 μμ »
Συμφωνώ mlm. Ας πάει όποιος μπορεί στην δύσκολη περιοχή τελικά!

Αποσυνδεδεμένος new york 2011

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7377 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:58:19 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει κάποιος-α συνάδελφος ΠΕ06 που έχει εγκλωβιστεί στην περιοχή του/της λόγω μερικής διάθεσης στην α/θμια, ενώ έχει πάρει απόσπαση από τις 18-11-2013, αν έχει κάνει κάποια συγκεκριμένη ενέργεια. Ρωτώ καθώς αντικαταστάθηκα από αναπληρωτή στη β/θμια όπου ανήκω και έχω τις περισσότερες ώρες , αλλά η α/θμια όπου είχα διατεθεί μερικώς δε με αποδεσμεύει. Πέρα από το παράλογο της υπόθεσης, γνωρίζει κανένας πόσο 'νόμιμο' είναι από τη στιγμή που έχουμε αποσπαστεί για να καλύψουμε κενά 20 και πλέον ωρών;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.