*

Αποστολέας Θέμα: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία  (Αναγνώστηκε 34369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 25, 2009, 01:59:15 μμ »
Μπορεί σ' εμάς να φαίνεται παράνομη, όμως αν ψάξουμε καλύτερα θα βρούμε έναν νόμο παραθυρακι που να απαλλάσσει την προύπηρεσία από τις παρανομίες τις οποίες βλέπουμε αυτή τη στιγμή. Κάτι αντίστοιχο νόμιμα παράνομο ίσχυε και στους τρόπους απόκτησης προϋπηρεσίας στον οαεδ. Όμως πώς να απευθυνθούμε στην Π/Ε.Α.Ε. όταν υποστήριζε τους οαεδίτες!

Ψάξαμε και δεν υπάρχει κανένας νόμος-παραθυράκι γι' αυτή την προϋπηρεσία (δες μήνυμα 154 στην προηγούμενη σελίδα).
Δεν υπάρχει αντιστοιχία με τον τρόπο που γίνονταν οι προσλήψεις στον ΟΑΕΔ. Οι προσλήψεις εκεί γίνονταν βάσει νόμου που επέτρεπε τα παράθυρα. Ήταν, δηλαδή, πολλές από αυτές βυσματικές, αλλά δεν ήταν εκτός νομοθεσίας.

Με την ΠΕΑΕ δεν έχω σχέση ούτε είμαι μέλος της (δε θα μπορούσα άλλωστε, γιατί είμαι διορισμένη). Απλώς ξέρω ότι δραστηριοποιείται σε αυτά τα θέματα πολύ περισσότερο από άλλους συλλόγους. Όσο για τη θέση τους στο θέμα των ΟΑΕΔιτών, καταλαβαίνω το σκεπτικό τους και εν μέρει το συμμερίζομαι. Από την άλλη, κατανοώ και την εμμονή πολλών συναδέλφων με τους ΟΑΕΔίτες, αλλά δεν τη συμμερίζομαι, για τους λόγους που εξήγησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2009, 02:00:52 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 25, 2009, 02:00:11 μμ »
έχω μια απορία και συγγνώμη κιόλας που θα την εκφράσω. για την περίπτωση στην οποία αναφέρεστε, βλέπω μόνο να εκφράζετε σκέψεις. καμιά καταγγελία δε βλέπω. έχει γίνει κάποια κίνηση? γιατί η θεωρία χωρίς δράση είναι ανούσια. λοιπόν συνάδελφοι ή γίνεται καταγγελία ή όλα τα άλλα είναι περιττά.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 25, 2009, 02:13:37 μμ »
ioanna89 εν μερει με βοήθησες να καταλάβω τί πραγματικά πιστεύεις.
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #157 στις: Αύγουστος 25, 2009, 03:34:56 μμ »
Καλησπέρα! Μήπως μπορεί κάποιος από σας να με εημερώσει πώς και από πού γίνονται οι προσλήψεις καθηγητών στις φυλακές ανηλίκων Αυλώνας( 2ο Γυμνάσιο Αυλώνας); Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #158 στις: Αύγουστος 25, 2009, 03:48:57 μμ »
Για τις προσλήψεις στο Γυμνάσιο Αυλώνα (δικαστικές φυλακές ανηλίκων) αρμόδιος είναι ένα "μούτρο " που μου διαφεύγει το όνομά του,συνομιλεί στην τηλεόραση συνεχώς με τον Τριανταφυλλόπουλο.Αυτός κανονίζει ποιούς θα προσλάβει.
Καταθέτεις την αίτηση  μόνο στην ΔΔΕ Γέρακα (Ανατολικής Αττικής) τις ημέρες που γίνονται οι αιτήσεις για αναπληρωτές.Δίνεις μόνο βιογραφικό και επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας.Αν δεν έχεις τον παραπάνω σύνδεσμο που έγραψα, η αίτησή σου θα πάει στο καλάθι των αχρήστων.
Η προϋπηρεσία από το γυμνάσιο Αυλώνα, όμως μετράει κανονικότατα! Να μην το ξεχνάμε αυτό!
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 25, 2009, 04:00:07 μμ »
Μάλιστα! Ευχαριστώ! Ετσι εξηγείται πώς άτομο με πτυχίο το 2005 βρέθηκε αναπληρωτής την προηγούμενη χρονιά εκεί. Ποιο περιβόητο άτομο είναι αυτό που κόβει και ράβει και πότε εσείς είδατε ανακοίνωση για τέτοιες προσλήψεις. Χωρίς προκήρυξη δεν είναι παράνομο;

Αποσυνδεδεμένος zacharoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #160 στις: Αύγουστος 25, 2009, 04:24:46 μμ »
Είναι δυνατό να μου εξηγήσει κάποιος/α πώς κλήθηκε ο αριθμός 1693 στο σημερινό πίνακα για αναπλήρωση έχοντας περίπου 8 μόρια προυπηρεσίας και χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #161 στις: Αύγουστος 25, 2009, 06:18:38 μμ »
Είναι δυνατό να μου εξηγήσει κάποιος/α πώς κλήθηκε ο αριθμός 1693 στο σημερινό πίνακα για αναπλήρωση έχοντας περίπου 8 μόρια προυπηρεσίας και χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δυστυχώς, με τον ίδιο τρόπο που θα κλήθηκε και ο 688, καθώς και πολλοί άλλοι!

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #162 στις: Αύγουστος 25, 2009, 06:34:31 μμ »
EVA δεν βγαίνει καμμιά προκήρυξη για προσλήψεις στο Γυμνάσιο Αυλώνα, παρά μια ανακοίνωση που την βάζουν μαζί με άλλα χαρτιά σ' έναν απλό πίνακα ανακοινώσεων στη ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής. Αν δεν ζητήσεις αίτηση με δική σου πρωτοβουλία δεν πρόκειται να πληροφορηθείς από πουθενά. Ο συγκεκριμένος σύνδεσμος που αποφασίζει για το ποιός θα προσληφθεί είναι μεγάλο "μουτρο" στις φυλακές. 'Εχει πάει και  πολλές φορές στην τηλεοπτική εκπομπή "ζούγκλα".
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #163 στις: Αύγουστος 25, 2009, 06:39:42 μμ »
Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει τι γίνεται με την προϋπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία; Από σχετικές εγκυκλίους που έχω διαβάσει γνωρίζω πως για να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία πρέπει ο εκπαιδευτικός να καλύπτει πλήρες ωράριο (τουτέστι 21 ώρες) να έχει δουλέψει τουλάχιστον διετία και να απολυθεί. Επίσης, νομίζω, είχα διαβάσει ότι δεν αναγνωρίζεται η τυχόν παράλληλη προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο. Ισχύουν αυτά; Ένας γνωστός μου θεωρεί ότι μετράει η προϋπηρεσία του ακόμη και τους καλοκαιρινούς μήνες, αφού πληρώνεται, και προσμετράται κάθε ώρα από πδσ και ωρομισθία σε δημόσιο σχολείο. Εντωμεταξύ εγώ θεωρούσα σίγουρο ότι κάποιος που δουλεύει με σύμβαση σε ιδιωτικό δε μπορεί να προσληφθεί ως ωρομίσθιος...
  Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα να με διαφωτίσει. Έπαθα ένα "ψιλοσοκ" με τη σιγουριά του για όλα αυτά...σκέφτηκα "έχει γούστο!"...να μην αναρωτιέμαι πώς ξαφνικά μερικοί εμφανίζονται με Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ε Σ προϋπηρεσίες!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #164 στις: Αύγουστος 25, 2009, 06:52:03 μμ »
Αφού οι πολιτικοί δεν κλείνουν τα παράθυρα, αντιθέτως τα διευρύνουν, θα πρέπει να βγαίνουν όλα στο φως και όσοι περισσότεροι μπορούν να κάνουν αιτήσεις να (εισαχθούν) προσληφθούν από αυτά. Στη συνέχεια να κάνουν ενστάσεις που δεν τους πήραν.
Ξέρετε για τη Σιβιτανίδειο, για τα Εκκλησιαστικά, , Σχολή Βελλά, Φυλακών ...
Ξέρετε για τα Σ.Δ.Ε.;
Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει λίστα την οποία να ενημερώνει όποιος μαθαίνει για κάποιο άλλο παράθυρο;
Να κυκλοφορήσει αυτή η λίστα ώστε να είναι όλοι πληροφορημένοι για τους τρόπους παράκαμψης του ΑΣΕΠ και να απαιτούν όλοι να προσλαμβάνονται εκεί που προσλαμβάνονται αυτοί με τα ωραία μάτια.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #165 στις: Αύγουστος 25, 2009, 08:15:12 μμ »
EVA δεν βγαίνει καμμιά προκήρυξη για προσλήψεις στο Γυμνάσιο Αυλώνα, παρά μια ανακοίνωση που την βάζουν μαζί με άλλα χαρτιά σ' έναν απλό πίνακα ανακοινώσεων στη ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής. Αν δεν ζητήσεις αίτηση με δική σου πρωτοβουλία δεν πρόκειται να πληροφορηθείς από πουθενά. Ο συγκεκριμένος σύνδεσμος που αποφασίζει για το ποιός θα προσληφθεί είναι μεγάλο "μουτρο" στις φυλακές. 'Εχει πάει και  πολλές φορές στην τηλεοπτική εκπομπή "ζούγκλα".
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!Εμείς, όμως, που είμαστε από επαρχία πώς θα το μαθαίναμε;Έκανα μία έρευνα όλως τυχαιώς για το συγκεκριμένο κύριο και διαπίστωσα την πρόσληψή του εκεί.Είναι δυνατόν στον αιώνα της Τεχνολογίας να ανακοινώνεται μόνο στη Διεύθυνση;Βέβαια, και ο κύριος αυτός από επαρχία είναι ,αλλά προφανώς είχε ενημέρωση εκ των έσω.Ακόμα και τα ΚΕΕ των οποίων η προϋπηρεσία δεν προσμετράται ανακοινώνονται στο διαδίκτυο.Πού έγκειται η ισονομία, όταν δεν έχουν πρόσβαση όλοι οι πολίτες;Δε θα έπρεπε να προσμετρούν την προϋπηρεσία. Είμαι πολύ εξοργισμένη.Τη μια χρονιά πάει στα Εκκλησιαστικά, ποιος ξέρει πώς, τώρα στην Αυλώνα και του χρόνου διορισμένος.Τι να πω!Τελικά είμαστε πολύ ονειροπόλοι, αν περιμένουμε να διοριστούμε με το σταυρό στο χέρι!

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #166 στις: Αύγουστος 25, 2009, 08:53:09 μμ »


       Συνάδελφοι ,aristo  κλπ.

                              Ρωτώ σήμερα το βράδυ ξεκάθαρα , ΣΗΜΕΡΑ 25-08-09  ,   ΠΟΣΟΙ  από μας επικοινωνήσαμε ερευνητικά στην  Διεύθυνση

                              Εκκλησιαστ.   Εκπαίδευσης του στο ΥΠΕΠΘ,  ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ αυτών των παράνομων μοριοδοτήσεων  της

                             περίπτωσης  ''1687 '';;;  και τόσων άλλων ανάλογων που δεν υποψιάζεστε ;;;
                         
                             Τι  σας είπαν ;;;

                              Περιμένουμε  να βάλλουν  '' πλάτη '' , κάποιοι ,  και  όχι  όλοι οι ενδιαφερόμενοι.;;;.

                              Εγώ έχω σχετικές πρόσθετες σημαντικές τεκμηριωμένες  πληροφορίες  ... 

                              Η  ioanna ,o sartr , σας υπέδειξαν τη διαδικασία ...Περιμένω προσωπικά μηνύματα..

         

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #167 στις: Αύγουστος 25, 2009, 09:03:38 μμ »
νομίζω ότι όντως πρέπει να ξυπνήσουμε κάποια στιγμή. κοιτάμε όλοι να βολευτούμε και αφήνουμε τους άλλους να βγάλουν το φίδι σπό την τρύπα. εγώ προσωπικά μπορώ να καταθέσω την εμπειρία μου από τα εκκλησιαστικά αλλά δεν έχω τεκμήρια.... :(
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.