*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικές προσλήψεις καθηγητών σε θέσεις δασκάλων  (Αναγνώστηκε 18982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 22, 2012, 07:29:55 μμ »
Το γεγονός ότι κλειδώθηκαν θέματα που αναφέρει ο Ioannis! νομίζω ότι ήταν αρκετό.
Με την έντονη αντιπαράθεσή σας οδηγείτε και αυτό το θέμα στην ίδια κατάληξη.
Η γνώμη μου: όποιος συγκρίνει τον κλάδο του και την σπουδαιότητά του στην εκπαίδευση με οποιονδήποτε άλλο δεν αξίζει απάντηση.

Ηρεμία και βρείτε και βρείτε ένα δροσερό μέρος γιατί κάνει πολύ ζέστη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:39 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 22, 2012, 07:34:20 μμ »
Ναι βρε παιδιά, ψυχραιμία. Μία τοποθέτηση έκανε ο συνάδελφος, άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι πόσο ισχυρές πιέσεις ασκούν τα συνδικαλιστικά όργανα των δασκάλων, τώρα το μάθατε;; Δεν θυμάμαι πάντως ανάλογη αντίδραση όταν σε παλαιότερο-κλειδωμένο μάλλον-  θέμα πολλοί δάσκαλοι αξίωναν να διδάσκουν και στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση... :o  :-X

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 22, 2012, 07:36:08 μμ »

Stelios, δεν έχει και τόση ζέστη! Και δόξα τω Θεώ τα a/c κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Όσο για το θέμα που κλειδώθηκε και δεν είχα προλάβει να γράψω την άποψή μου (δικαίωμά μου είναι, νομίζω...) δεν έχει καμία σχέση ούτε ως προς το περιεχόμενο ούτε ως προς τα επιχειρήματα ούτε ως προς το ύφος με αυτό εδώ. Παρόλα αυτά, όπως αναφέρει και η Σεμέλη που το παρακολούθησε τότε, δεν ενοχληθήκατε που κάποιος άλλος κλάδος θιγόταν. Είναι αυτό που λέμε, πως όταν δεν καίγεται το σπίτι μας, πίνουμε φραπεδάκι και απολαμβάνουμε... Το ότι κλειδώθηκε κάποια στιγμή αφού χύθηκε αρκετή χολή και ενώ έχει μείνει και διαβάζει ο καθένας τις αθλιότητες δεν ξέρω αν αρκεί. Το θέμα που ανέφερα -μάλλον το αγνοείς- δε βασίζεται στη σύγκριση ή στη σπουδαιότητα κλάδων, αλλά σε στοιχειώδη ζητήματα σωστής λειτουργίας της εκπαίδευσης και κριτηρίων επιστημονικότητας τμημάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2012, 10:04:14 μμ από newseditor »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 22, 2012, 07:36:42 μμ »
jimy, η ανθρωποφαγία έχει προ πολλού ξεκινήσει και δεν το έχεις πάρει είδηση... Και οι "κανίβαλοι" έχουν ήδη αρχίσει να τρώνε τον κλάδο μας και τους υπολοίπους (βλ. Πληροφορικούς και άλλες ειδικότητες από τους δασκάλους). Αν δε σε ενδιαφέρει ή δε σε αγγίζει, δικαίωμά σου είναι. Αλλά υφίσταται και ελπίζω να μη "φαγωθείς".

έτσι ακριβώς. όσο και να μη θέλουμε να καταφερθούμε εναντίον άλλου κλάδου, αυτός ο κλάδος έχει ξεκινήσει την ανθρωποφαγία εδώ και καιρό. με χαρακτηριστικότερη τη γυμναστική, έρχεται και η σειρά πληροφορικής και γιατί όχι θεατρολόγων, ξένων γλωσσών, κτλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:39 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 22, 2012, 07:51:33 μμ »
Με το που ξεκίνησα να διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα θύμωσα πάρα πολύ και ήθελα να πω πολλά, να κράξω δηλαδή!!!!! Αλλά τώρα σκεπτόμενη πιο ήρεμα κατάλαβα πως δεν αξίζει καν να ασχοληθώ και να απαντήσω σε απόψεις σαν αυτές του Ioannis! :-X

Δεν ξέρω αν  όντως υπήρχε παλιότερα θέμα που έλεγε να διδάσκουν οι δάσκαλοι στη δευτεροβάθμια :o αλλά προφανώς και δεν απηχεί τις απόψεις της πλειοψηφίας των δασκάλων!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2012, 07:59:54 μμ »
Δικαίωμά σου, dinateacher, και άποψή σου. Είτε γράψεις όμως είτε όχι τα θέματα που έθιξα υφίστανται. Και χαίρομαι που η le με επιβεβαιώνει. Και προτιμότερη είναι η τεκμηριωμένη απάντηση από τη δήθεν "ανωτερότητα". ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2012, 10:03:19 μμ από newseditor »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 22, 2012, 08:06:57 μμ »
Και είναι θλιβερό στην Ελλάδα οι (δημοδι)δάσκαλοι (και όχι παιδαγωγοί) που εντάχθηκαν στην τριτοβάθμια/πανεπιστημιακή εκπαίδευση μόλις στα τέλη περίπου της δεκαετίας του '80 (!) να προσπαθούν να "καπελώσουν" τους καθηγητές και επιστήμονες...


Το να γινουν οι Παιδαγωγικες Ακαδημιες πανεπιστημιακα τμηματα ηταν λογικο και απαραιτητο.
Στα άλλα συμφωνω απολυτα με Ιoannis

* Κραταω επιφυλαξη και μαλιστα ισχυρή πως  τα πανεπιστημιακα τμηματα δεν βγαζουν τον "καλο" επιστήμονα(χωρις προσωπικη προσπαθεια) .Και πιστευω πως Νηπιαγωγοι και Δασκαλοι εχουν πολυ καλυτερη καταρτιση ως εκπαιδευτικοι απο τους της Δευτεροβαθμιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2012, 08:08:43 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 22, 2012, 08:13:34 μμ »
Ioannis δε σου απαντάω όχι από ανωτερότητα αλλά από ενδιαφέρον για την υγεία μου καθώς αν κάτσω και γράψω αυτά που θέλω να σου, πω θα πάθω εγκεφαλικό!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 22, 2012, 08:17:41 μμ »
Μάρκο, από ορισμένους και όχι από όλους της Δευτεροβάθμιας.
Ντινάκι, είσαι τόσο μικρούλα που αποκλείεται να πάθεις εγκεφαλικό :)
Ιωάννη, η ΔΟΕ κάνει τα αυτονόητα για το συμφέρον του κλάδου της.Εμείς τι κάνουμε; :o

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 22, 2012, 08:20:52 μμ »
Παρακαλούμε πολύ να σταματήσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Αν συνεχιστούν το θέμα θα κλειδωθεί.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και ελπίζουμε στη κατανόηση σας.

Να λαμβάνετε υποψίν σας τα προειδοποιητικά μηνύματα. Αν κάποιο θέμα κλειδώνεται αυτό γίνεται ΜΟΝΟ με δικη σας ευθύνη. 'Ηδη έχουν διατυπωθεί παράπονα και έχουν γίνει αναφορές.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 22, 2012, 08:28:02 μμ »
Εεε τότε βρε dina, επειδή προς Θεού δε θέλω να πάθεις κακό, μη γράψεις τίποτα! Κρατάς τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου και όλα μια χαρά. Το μόνο που μου χτύπησε κάπως ήταν το αν αξίζει να ασχοληθείς ή όχι. Κάθε άποψη ακόμα και αν διαφωνούμε είναι σεβαστή.
Στέλιο, δε νομίζω ότι αποδίδεται κάποια ευθύνη από τους αναγνώστες, αλλά αντιθέτως γίνεται η λεγόμενη πλάκα εις βάρος άλλων και μένει μια λανθασμένη εντύπωση. Κατά τ'άλλα, καμία ένταση. Αν διάβασες το θέμα εξαρχής, εγώ διατύπωσα τη θέση μου. Όποιος δεν απαντά επί της ουσίας και καταφεύγει σε άλλα τεχνάσματα φέρει και την ευθύνη των λόγων του. Παράθεση του θέματος, ευχαρίστως. Αν θέλεις, ρώτησέ με σε pm ακριβώς τι θέλεις να μελετήσεις.
Μάρκο, (χρόνια και ζαμάνια) ;) για την ανωτατοποίηση των ακαδημιών δε διαφωνώ τόσο. Διαφωνώ όμως με τις τακτικές του εν λόγω κλάδου, όπως ανέφερα και παραπάνω και όπως έχεις και εσύ διαπιστώσει από πάμπολλες συζητήσεις εδώ. Όσο για την κατάρτιση των δασκάλων και των νηπιαγωγών έγραψα παραπάνω. Διαφωνώ όμως κάθετα με τη γενίκευσή σου: δεν έχουν καλύτερη από όλους τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας. Υπάρχουν και οι παιδαγωγοί, όπως καλά γνωρίζεις. Και το θέμα της επιστημοσύνης των πτυχιούχων πανεπιστημιακών τμημάτων είναι άλλο, πάντως δεν είναι σε καμία περίπτωση... πανεπιστήμονες όπως διατυμπανίζουν αρκετοί δάσκαλοι, επειδή διδάσκονται τα στοιχειώδη όλων ανεξαιρέτως των επιστημών... Αυτό ήθελα να δείξω.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 22, 2012, 08:42:31 μμ »
Τωρα ησουν ξεκαθαρος.
Οταν μιλουσα για παιδαγωγικη καταρτιση των καθηγητων εννουσα βεβαια καποιες ειδικοτητες(οχι ολες, αλλα θα πω οι περισσοτερες).
Νηπιαγωγοι και Δασκαλοι νομιζω εχουν πια μια παρα πολυ καλη καταρτιση σε αυτο το κομματι)
Η αξιοσυνη ειναι άλλο θέμα... ;) ;D

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 22, 2012, 08:57:38 μμ »
Εντάξει, χαίρομαι που έγινα πιο σαφής. Αντιγόνη, συμφωνούμε απόλυτα. Όχι να ανεχόμαστε απαράδεκτες συμπεριφορές και να χάνουμε και από πάνω τα μαθήματά μας, όχι μόνο οι φιλόλογοι (την ιστορία, τη φιλοσοφία, τη λογοτεχνία) αλλά και άλλες ειδικότητες (πληροφορική, γυμναστική, ξενόγλωσσοι κτλ.). Ο σεβασμός  πρέπει να είναι αμφίδρομος και αμοιβαίος. Και κάτι άλλο βασικό: το να μη συμφωνεί κάποιος είναι θεμιτό. Δικαίωμά του να μην απαντήσει, δεν τον υποχρεώνει άλλωστε κανείς. Το να γίνονται όμως αναφορές, επειδή δε συμφέρει κάποιους η αλήθεια και να προκαλούν με προσβλητικές απαντήσεις το κλείδωμα ενός θέματος (πάγια τακτική) είναι αδιανόητο. Ο φίλος Μάρκος, ως διαχειριστής, μπορεί κάλλιστα να σβήσει μηνύματα που περιέχουν υβριστικό περιεχόμενο ή να τα τροποποιήσει. Αυτά τα γράφω για τους αντιδρώντες. Ο διάλογος και η αλήθεια, όσο και να θέλουν, δεν μπορεί να φιμωθεί.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 22, 2012, 11:45:26 μμ »
Η ανθρωποφαγία με ανησυχεί. Τίποτα άλλο.

Δε ξέρω αν είναι ακριβώς ανθρωποφαγία ή επιθυμία για σφάξιμο της κατσίκας του γείτονα, και μάλσιτα χωρίς αυτή να φαγωθεί.
Είναι λυπηρό που κάποιοι σκέφτονται πώς να μειώσουν την "ισχύ" των άλλων, αντί να κοιτάξουν πώς να προσθέσουν στη συλλογική ισχύ των εκπαιδευτικών.
Και να σκεφτεί κανείς οτι λόγω ειδικότητας θα γνώριζαν τί σημαίνει "διαίρει και βασίλευε" και ποιοί βασιλεύουν σε τέτοιες περιπτώσεις.  :(
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 656

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.