*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 31, 2007, 01:16:21 μμ »
Καλημέρα παιδιά.

Εγώ σε ό,τι αφορά στη διδακτική επέλεξα αυτήν της Ιστορίας. Παρότι έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο μου και παρότι είχα αλλάξει εντελώς επαγγελματική κατεύθυνση αποφάσισα να τα παρατήσω όλα και στα 31 μου να ασχοληθώ με το Ασεπ και τον περιβόητο διαγωνισμό. Διάβαζα πολλές ώρες την ημέρα επί σχεδόν ένα χρόνο  και κατάφερα απλώς να είναι στους επιτυχόντες. Εν πάσει περιπτώσει... Σε ό,τι αφορά στη διδακτική Ιστορίας (επειδή γενικότερα είχα μαύρα μεσάνυχτα) παρακολούθησα μαθήματα σε φροντιστήριο. Τα δύο θέματα που έπεσαν τα είχαμε διεξοδικά αναλύσει στο φροντιστήριο. Αυτό που έκανα ήταν να διαβάσω τις οδηγίες του Π.Ι. για τη διδασκαλία της Ιστορίας και τις σημειώσεις του φροντιστηρίου (κυρίως σχέδια ενώ εστίαζα ως επί το πλείστον στο Γενικό Σκοπό και στους Στόχους που έθετα κάθε φορά. Ακολούθησα τα βήματα με τους όρους που αναφέρονται ακριβώς στις οδηγίες του Π.Ι. - σε κάθε βήμα ανέφερα τη μέθοδο που χΡησιμοποιούσα κάθε φορά ενώ είχα φροντίσει να απομνημονεύσω από τα σχολικά βιβλία της ιστορίας πηγές όχι μόνο γραπτές αλλά και εικονιστικές αρκετές από τις οποίες χρησιμοποίησα. Πήρα ένα αξιοπρεπέστατο 81 διαβάζοντας για διδακτική μόνο τις 3 τελευταίες εβδομάδες πριν το διαγωνισμό ενώ στα αρχαία γνωστικό που διάβαζα ένα χρόνο και παρακολουθώντας μαθήματα σε φροντιστήριο ένα υπέροχο 37!!!!! αν και στις ερωτήσεις πολλαπλής είχα 7/10.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:00 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 06:27:21 μμ »
Έχετε ξεκινήσει διάβασμα;Εγώ λέω να αρχίσω με Γραμματολογίες ,Παιδαγωγικά και Άγνωστα Κείμενα .Ίσως και λίγο εξωτερική πολιτική νεότερης Ελλάδας .Πίστεύω ότι αυτό δεν αλλάζει   

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 06:34:49 μμ »
Είμαστε ακόμη ασεποειδή σε φάση θανάτου. Σίγουρα θα αναγεννηθούμε, γιατί έχουμε αρχίσει να μαζεύουμε βιβλία.
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2290.0

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:09:14 πμ »
Έχω αρχίσει διάβασμα με νεοελληνική ιστορία. Δεν ξέρω αν θα διατηρηθεί ως αντικείμενο η εξωτερική πολιτική μόνο, έχω ένα προαίσθημα ότι μπορεί να βάλουν όλη τη νεοελληνική ιστορία (και μόνο αυτήν ελπίζω!). Αποφάσισα κάθε φορά που θα τελειώνω ένα μεγάλο κεφάλαιο να διαβάζω την ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας της αντίστοιχης περιόδου και κάποια έργα των σημαντικότερων συγγραφέων. Την ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας την ξέρω αρκετά καλά, την έχω διαβάσει αρκετές φορές οπότε πιστεύω ότι μαθαίνοντας και την ιστορία της εποχής θα κατανοήσω καλύτερα και τα δύο αντικείμενα και θα μου είναι λιγότερο βαρετο! Ακόμη, φέτος στο φροντιστήριο θα μου δώσουν πολύ περισσότερες ώρες άγνωστο και θα έχω την ευκαιρία να ασχοληθώ με όλα τα περίεργα φαινόμενα! Τα παιδιά θα τον πληρώσουν τον ΑΣΕΠ! Τέλος, αποφάσισα να κοιτάζω τις οδηγίες φιλολογικών μαθημάτων και τα βιβλία των καθηγητών σε κάθε μάθημα, και για όσα αντικείμενα διδάσκω, και να πειραματιστώ προσπαθώντας να τα εφαρμόσω (δύσκολο για το φροντιστήριο, τουλάχιστον όμως έχω την όρεξη!). Καλό κουράγιο σε όλους όσοι άρχισαν ήδη! Μας περιμένει μακρά δοκιμασία! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:00 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 07:13:24 μμ »
Καλησπέρα.

Πράγματι αξίζετε συγχαρητήρια όλοι όσοι έχετε το κουράγιο να ξεκινήσετε το τόσο κοπιαστικό διάβασμα για το διαγωνισμό από τώρα.

Προσωπικά έχω επιλέξει να μην επαναλάβω το εξαντλητικό διάβασμα του ενός έτους προ του διαγωνισμού. Πέρυσι είχα κουραστεί τόσο πολύ,  ειδικά κατά τους τελευταίους 4 μήνες,  ώστε το διάβασμα που έκανα από εκεί κι έπειτα να μην είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο ουσιαστικό με το αρχικό. Ασφαλώς, εφ' όσον έχετε τα ψυχικά αποθέματα πολύ καλά κάνετε και θερμά συγχαρητήρια. Εγώ πάντως έχω αποφασίσει για τον επόμενο διαγωνισμό διάβασμα λιγότερων ωρών αλλά περισσότερο ποιοτικό και ουσιαστικό.

Θα συνισττούσα πάντως σε όποιον έχει ήδη ξεκινήσει να διαβάζει να αρχίσει με τα παιδαγωγικά και τις εισαγωγές των σχολικών σε ό,τι αφορά στα αρχαία ελληνικά και στα κείμενα - Έκφραση Έκθεση (ύλη, η οποία δεν αλλάζει) και όχι να αναλωθεί από τώρα σε εξαντλητικό διάβασμα της  ιστορίας, ενός μαθήματος για το οποίο κανείς ποτέ δεν μπορεί να είναι σίγουρος! Βέβαια η ελληνική εξωτερική πολιτική από τη σύσταση του ελληνικού κράτους ως τις μέρες μας είναι ένα θέμα που πάντα πιστεύω ότι θα αποτελεί κομμάτι της εξετασταίας ύλης.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 07:35:42 μμ »
Επειδή ο δικός μου καημός είναι η διδακτική, μήπως ξέρετε πού γίνονται κατά καιρούς σεμινάρια και από πού μπορώ να ενημερωθώ γι' αυτά; Βοηθούν φαντάζομαι. Γιατί εκτός από τα βιβλία του καθηγητή, δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο για διάβασμα και αυτό που χρειάζομαι είναι να μπω εγκαίρως στο κλίμα της διδακτικής.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 11:18:12 μμ »
Επειδή ο δικός μου καημός είναι η διδακτική, μήπως ξέρετε πού γίνονται κατά καιρούς σεμινάρια και από πού μπορώ να ενημερωθώ γι' αυτά; Βοηθούν φαντάζομαι. Γιατί εκτός από τα βιβλία του καθηγητή, δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο για διάβασμα και αυτό που χρειάζομαι είναι να μπω εγκαίρως στο κλίμα της διδακτικής.
΄
Καλησπέρα σε όλους! Eva30 εγώ αποφάσισα να παρακολουθήσω - όσο μου επιτρέπουν τα μαθήματα στο φροντιστήριο - τις παραδόσεις των διδακτικών αρχαίων, νέων, και ιστορία του ΦΠ στο ΑΠΘ. Επίσης βρήκα πολύ χρήσιμες τις οδηγίες των φιλολογικών μαθημάτων και τα ενιαία πλαίσια σπουδών από το παιδαγωγικό ινστιτούτο. Δεν ξέρω αν εννοείς και αυτά λέγοντας βιβλία καθηγητή, πάντως εμένα με βοήθησαν πολύ. Ακόμη μέσα στο forum, δε θυμάμαι σε πιο topic, ούτε ποιος το έγραψε διάφοροι συνάδερφοι πρότειναν κάποια βιβλία, από τα οποία συγκράτησα αυτό της Αιμιλίας Βλαχογιάννη για στοιχεία ειδικής διδακτικής και διδακτικής φιλολογικών μαθημάτων εκδ. ΤΥΠΩΘΗΤΩ. Κάποια στιγμή θα το αγοράσω κι εγώ. Κατά τ' άλλα από συναδέρφους που διορίστηκαν διαπίστωσα ότι περιορίστηκαν στα του παιδαγωγικού ινστιτούτου. Κι εγώ με αυτά ασχολήθηκα και έγραψα 74 στη διδακτική αρχαίων. Και στον επόμενο σ' αυτά θα βασιστώ.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 11:23:37 πμ »
Η Διδακτική είναι και μένα ο καημός μου .Πήρα 45 Διδακτική Νέων και έτσι είμαι για δεύτερη φορά επιτυηχούσα μη διοριστέα .
Φέτος θα βασιστώ πιο πολύ σε Διδακτική Αρχαίων .

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 11:32:47 πμ »
Η Διδακτική είναι και μένα ο καημός μου .Πήρα 45 Διδακτική Νέων και έτσι είμαι για δεύτερη φορά επιτυηχούσα μη διοριστέα .
Φέτος θα βασιστώ πιο πολύ σε Διδακτική Αρχαίων .
Κατά τη γνώμη μου να προετοιμαστείς ταυτόχρονα για διδακτική αρχαίων και νέων και να έχεις υπόψη σου ότι στη διδακτική αρχαίων η βαθμολόγηση είναι πάντα πιο αυστηρή (είχε παραθέση παλιά στατιστικά ο ovidius)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 01:32:59 μμ »
Παιδιά,για μένα όλα εξατρώνται απο τα θέματα που θα βάλουν και τι προετοιμασια εχει κανει κανεις στο γνωστικό.όλα παίζονται εκεινη τη στιγμή.καλό ειναι να υπάρχει βεβαια ενας προσανατολισμος είτε στα νεα ειτε στα αρχαια ή την ιστορία αλλα δεν ξέρεις τι θα ζητήσουν.εγω έγραψα 67 διδακτική νεων ενω ειχα προετοιμαστει να γράψω ιστορία. την ωρα της εξέτασης παραλίγο να διάλεγα τα αρχαία που μου φάνηκαν εύκολα.ευτυχως δεν τα επέλεξα και σωστα έκανα. πιστεύω οτι αρχαια + ιστορια θελει παρα πολυ καλή προετοιμασια. τα νεα παλεύονται
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 02:10:17 μμ »
Νομίζω ότι στη διδακτική δεν παίζει ρόλο το αν κατέχει κάποιος ή όχι το γνωστικό ,αλλά το αν γνωρίζει το ΠΩΣ θα το διδάξει.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 02:15:12 μμ »
Ναι, το ΠΩΣ θα το διδάξεις εχει σημασία,αλλα αν δεν κατέχεις το γνωστικό τοτε πως μπορεις να ξέρεις οτι το δίδαξες καλά; πρέπει να αναφερθεις και σε προηγουμενα γεγονοτα και πιθανα και σε επόμενα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 04:38:19 μμ »
Εχει δικιο ο Markos . εαν δε ξερεις γνωστικο πως θα το τοποθετησεις σε πλαισιο χρονικο, ιστορικο, κοινωνικό? Πως θα θεσεις στοχους? Πως θα κανεις πλάνο μαθηματος σε συνδεση με τα προηγουμενα και τα επόμενα? Πως θα κανεις αφορμηση? Πως θα κατευθυνεις τις ερωτησεις? Τέλος πως θα δωσεις ερωτηματα αξιολογησης συνδυαστικου περιεχομενου κ.α. Ζητουν ειδικη διδακτικη του μαθηματος που σημαινει πως θα διδαξεις το συγκεκριμενο απόσπασμα και όχι γενικα πως διδάσκεται το μαθημα των αρχαιων ή των νεων κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 05:04:22 μμ »
Βρε παιδια εχετε να μου προτεινετε καποια βιβλια ιστοριας?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160464
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.