*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 10, 2012, 09:36:01 μμ »
Συναδελφοι θα ήθελα να μου απαντησετε στο εξης:Εχει ερθει κάποια εγκύκλιος στα σχολεια συμφωνα με την οποία θα πρεπει να κανουμε σύλλογο στις 6 Ιουλίου?.Ειμαι σε άδεια ανατροφης η οποία ληγει τελλος Ιουνιου και εχω κανονισει βαπτιση για τησ 8 Ιουλιου.Αν ισχυει αυτο που μου μετεφερε ο συναδελφος θα πρεπει να την ακυρωσω γιατι ειναι κ στην αλλη ακρη της Ελλαδας το σχολειο μου.Οπότε παρακαλω ας μου απαντησετε υπευθυνα.

Έχει έρθει κάτι τέτοιο σε κάποιο άλλο σχολείο;;;;
Πρώτη φορά το ακούω :o
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gchristin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 12, 2012, 08:17:48 μμ »
Πηρα τον διευθυντη κ μου λέει δεν  ξερει κάτι αλλα ο συναδελφοσ ο άλλος ισχυρίζεται ότι εχει ερθει κ την εχει δει .Ο αλλος ειναι υποδιευθυντης.Γι αυτο εστειλα μηνυμα να μου πειτε κ εσεις αν γνωριζετε κάτι γιατι δεν βγαζω άκρη.Αν εσεις δεν εχετε καποια τετοια ενημερωση προφανως τα μπερδευει ο υποδιευθυντης μας.Ευχαριστω πάντως για τις απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 12, 2012, 08:29:25 μμ »
Πηρα τον διευθυντη κ μου λέει δεν  ξερει κάτι αλλα ο συναδελφοσ ο άλλος ισχυρίζεται ότι εχει ερθει κ την εχει δει .Ο αλλος ειναι υποδιευθυντης.Γι αυτο εστειλα μηνυμα να μου πειτε κ εσεις αν γνωριζετε κάτι γιατι δεν βγαζω άκρη.Αν εσεις δεν εχετε καποια τετοια ενημερωση προφανως τα μπερδευει ο υποδιευθυντης μας.Ευχαριστω πάντως για τις απαντησεις.

ληγμένα, να πάει για πλύση στομάχου άμεσα

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 12, 2012, 11:59:25 μμ »
Δεν έχει έρθει στο δικό μας σχολείο καμία τέτοια εγκύκλιος.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 16, 2012, 08:51:28 πμ »
Ιδού τα αποτελέσματα των αεροψεκασμών!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 16, 2012, 02:33:29 μμ »
Και εγώ δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο για 6 Ιουλίου.
  

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 16, 2012, 02:44:55 μμ »
Μήπως ο συνάδελφος είδε κατά λάθος την ανακοίνωση για το έτος 2009-2010???  :) Τότε είχαμε κάνει συνεδρίαση 6 Ιουλίου  γιατί είχαν καθυστερήσει τα αποτελέσματα στα ειδικά μαθήματα (αν θυμάμαι καλά). Για φέτος δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει έρθει τέτοιο χαρτί

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 16, 2012, 08:45:53 μμ »
Ο σύλλογος διδασκόντων συνεδριάζει πάντοτε εκτός διδακτικού ωραρίου σύμφωνα με τη νομοθεσία.
Το ερώτημα είναι το εξής: αν η συνεδρίαση επιμηκυνθεί και έχει φθάσει π.χ. η ώρα 15.00 το μεσημέρι, μπορεί ο εκπαιδευτικός στις 14.00 να επικαλεστεί λήξη ωραρίου (08-14, έξι ώρες) και να αποχωρήσει από το Σύλλογο?
Παρακαλώ οι απαντήσεις σας να είναι τεκμηριωμένες.

Αθάνατο δημόσιο! τι μου θύμησες τώρα!
Στην εταιρία που δούλευα (υποτίθεται 9 με 5 το απόγευμα) ερχόταν ο διευθυντής και μας έλεγε παιδιά σήμερα θα κάνουμε ένα meeting κατά τις 7!
Μια φορά που επιχείρησα να φύγω στις 5 (στην ώρα μου δηλαδή), με κάλεσε την άλλη μέρα και μου είπε "τι έγινε? ημιαργία είχαμε χθες;"


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 16, 2012, 10:42:32 μμ »

Αθάνατο δημόσιο! τι μου θύμησες τώρα!
Στην εταιρία που δούλευα (υποτίθεται 9 με 5 το απόγευμα) ερχόταν ο διευθυντής και μας έλεγε παιδιά σήμερα θα κάνουμε ένα meeting κατά τις 7!
Μια φορά που επιχείρησα να φύγω στις 5 (στην ώρα μου δηλαδή), με κάλεσε την άλλη μέρα και μου είπε "τι έγινε? ημιαργία είχαμε χθες;"


Θα το ξαναπώ.....

Δεν κοιτάμε τα χειρότερα για να λέμε τι καλά που είμαστε! Κοιτάμε πώς θα πετύχουμε κάτι καλύτερο για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε....

Με την ίδια λογική και στον ιδιωτικό τομέα δεν τους πληρώνουν (έχουν μέχρι και 6 μήνες και περισσότερο να πληρωθούν) πρέπει δηλαδή να λέμε ότι τα 800 που παίρνουμε πλέον είναι καλά; Αθάνατο δημόσιο ή αθάνατε (νεο)Έλληνα με την κατσίκα του γείτονα;

(και δεν αναφέρομαι στο ωράριο της συνεδρίασης μόνο)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 17, 2012, 09:30:36 πμ »

Θα το ξαναπώ κι εγώ  ότι οι προσωπικές εμπειρίες που έχει ο καθένας μας δεν μπορούν να αποτελέσουν τον κανόνα για το τι συμβαίνει παντού.
Στα αρκετά χρόνια της υπηρεσίας μου, έτυχε να κάθομαι στη δουλειά μέχρι τις 10 το βράδυ, ίσως και περισσότερο κάποιες φορές. Αυτό συνέβη και στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο. Από την εταιρείες λοιπόν απαίτησα και πήρα υπερωρίες ενώ από το αθάνατο δημόσιο ούτε να το σκεφτώ.
Αναφέρω αυτό το παράδειγμα για να δείξω ότι δε γίνεται μόνο αυτό που ξέρουμε ή αυτό που θέλουμε πάντα να υποστηρίζουμε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 17, 2012, 12:25:42 μμ »
Ο σύλλογος διδασκόντων συνεδριάζει πάντοτε εκτός διδακτικού ωραρίου σύμφωνα με τη νομοθεσία.
Το ερώτημα είναι το εξής: αν η συνεδρίαση επιμηκυνθεί και έχει φθάσει π.χ. η ώρα 15.00 το μεσημέρι, μπορεί ο εκπαιδευτικός στις 14.00 να επικαλεστεί λήξη ωραρίου (08-14, έξι ώρες) και να αποχωρήσει από το Σύλλογο?
Παρακαλώ οι απαντήσεις σας να είναι τεκμηριωμένες.

Αθάνατο δημόσιο! τι μου θύμησες τώρα!
Στην εταιρία που δούλευα (υποτίθεται 9 με 5 το απόγευμα) ερχόταν ο διευθυντής και μας έλεγε παιδιά σήμερα θα κάνουμε ένα meeting κατά τις 7!
Μια φορά που επιχείρησα να φύγω στις 5 (στην ώρα μου δηλαδή), με κάλεσε την άλλη μέρα και μου είπε "τι έγινε? ημιαργία είχαμε χθες;"

Χωρίς προειδοποίηση 1-2 μέρες πριν, του πετάς "είχα ήδη κανονίσει κάτι και δεν αλλάζει" και άλλη φορά να σε ειδοποιεί έγκαιρα.
Τελικά σε απέλυσαν για αυτόν τον λόγο και πήγες δημόσιο;  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 17, 2012, 04:43:52 μμ »
Τελικά σε απέλυσαν για αυτόν τον λόγο και πήγες δημόσιο;  ;D
Αυτό δεν γίνεται. Το αντίστροφο γίνεται! δηλαδή να σε απολύσουν από το δημόσιο και να πας στον ιδιωτικό τομέα, ναι. Το να θες να πας στο δημόσιο δεν είναι στο χέρι σου όπως γνωρίζεις.
Στο δημόσιο και συγκεκριμένα στην δημόσια εκπαίδευση πήγα από επιλογή μου. Το θεωρώ το καλύτερο επάγγελμα με τις πιο άριστες συνθήκες εργασίας. Γιαυτο να με συγχωρείτε όταν τα παίρνω στο κρανίο όταν ακούω πολλούς να γκρινιάζουν στην εκπαίδευση. Γιατί άραγε δεν πάνε στον ιδιωτικό τομέα αφού αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνει!! ?? οι εφημερίδες είναι γεμάτες με εκατοντάδες αγγελίες για δουλειά σε φροντιστήρια, ή και άλλους τομείς που μπορεί να εργαστεί ένας απόφοιτος μιας καθηγητικής σχολής. Τότε ως προς τι η γκρίνια;
Εγώ ναι δεν μαρεσε το "καθεστώς" στον ιδιωτικό τομέα και επέλεξα την δημόσια εκπαίδευση και είμαι στον παράδεισο.
Γιατί όμως δεν έχω δει κανέναν να κάνει το αντίθετο αφού δεν είναι ευχαριστημένοι με την εκπαίδευση?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 17, 2012, 04:55:43 μμ »
Αυτό δεν γίνεται. Το αντίστροφο γίνεται! δηλαδή να σε απολύσουν από το δημόσιο και να πας στον ιδιωτικό τομέα, ναι. Το να θες να πας στο δημόσιο δεν είναι στο χέρι σου όπως γνωρίζεις.
Στο δημόσιο και συγκεκριμένα στην δημόσια εκπαίδευση πήγα από επιλογή μου. Το θεωρώ το καλύτερο επάγγελμα με τις πιο άριστες συνθήκες εργασίας. Γιαυτο να με συγχωρείτε όταν τα παίρνω στο κρανίο όταν ακούω πολλούς να γκρινιάζουν στην εκπαίδευση. Γιατί άραγε δεν πάνε στον ιδιωτικό τομέα αφού αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνει!! ?? οι εφημερίδες είναι γεμάτες με εκατοντάδες αγγελίες για δουλειά σε φροντιστήρια, ή και άλλους τομείς που μπορεί να εργαστεί ένας απόφοιτος μιας καθηγητικής σχολής. Τότε ως προς τι η γκρίνια;
Εγώ ναι δεν μαρεσε το "καθεστώς" στον ιδιωτικό τομέα και επέλεξα την δημόσια εκπαίδευση και είμαι στον παράδεισο.
Γιατί όμως δεν έχω δει κανέναν να κάνει το αντίθετο αφού δεν είναι ευχαριστημένοι με την εκπαίδευση?

Είναι πολύ επικόνδυνο να θεωρείς ότι είσαι στον παράδεισο! Σημαίνει ότι τα βρίσκεις όλα τέλεια και άρα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει τίποτα....

Και όμως αυτά που πρέπει να αλλάξουν είναι πάρα πολλά! Από τα κτήρια, την ύλη, τον τρόπο μαθήματος, τους μισθούς....μέχρι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Και δεν είναι κακό να θες να αλλάξεις πράγματα και να προσπαθείς γι' αυτό (όπως μπορεί ο καθένας). Κακό είναι να επαναπαύεσαι σε μία κατάσταση, να τη συγκρίνεις με άλλη πολύ χειρότερη και να λες "είμαι στον παράδεισο"!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 04:20:17 μμ »
Είναι πολύ επικίνδυνο να θεωρείς ότι είσαι στον παράδεισο! Σημαίνει ότι τα βρίσκεις όλα τέλεια και άρα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει τίποτα....
Και όμως αυτά που πρέπει να αλλάξουν είναι πάρα πολλά! Από τα κτήρια, την ύλη, τον τρόπο μαθήματος, τους μισθούς....μέχρι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Και δεν είναι κακό να θες να αλλάξεις πράγματα και να προσπαθείς γι' αυτό (όπως μπορεί ο καθένας). Κακό είναι να επαναπαύεσαι σε μία κατάσταση, να τη συγκρίνεις με άλλη πολύ χειρότερη και να λες "είμαι στον παράδεισο"!

Επανέρχομαι στο θέμα, αλλά πρώτα οφείλω να απαντήσω στο παραπάνω (ύστερα από 2 χρόνια. φαίνεται ότι μου είχε ξεφύγει τότε) για αποφυγή παρεξηγήσεων. Όταν λέω "είμαι στον παράδεισο" εννοώ από την άποψη ωραρίου και μόνο. Εξάλλου αυτό είναι και το θέμα αυτού του topic, και σε αυτό απευθυνόταν η φράση "είμαι στον παράδεισο", και όχι ότι είναι όλα τέλεια στην εκπαίδευση όπως το εξέλαβες εσύ. Η εκπαίδευση πάσχει, και ίσως πάσχει πιο πολύ από ποτέ. Υπάρχουν πάρα πολλά στραβά και βλέπω ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο. Αγωνίζομαι και δεν επαναπαύομαι συνάδελφε για να προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ. Από άποψη ωραρίου όμως ναι είμαι στον παράδεισο! (σημ. στον ιδιωτικό τομέα ποτέ δεν γύρισα σπίτι μου πριν τις 20:00 και Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι τα κεφάλια μέσα!).


Οι ώρες συνεδρίασης του συλλόγου έχει γίνει το φλέγον ζήτημα σε πολλά σχολεία. Και αυτό γιατί από φέτος και η Α Λυκείου (όπως και η Β) έχει κάθε μέρα 7ωρο, αλλά και λόγω της επικείμενης αυτοαξιολόγησης. Όπως θα έχετε ενημερωθεί, για την αυτοαξιολόγηση απαιτούνται πολλές μα πάρα πολλές συνεδριάσεις τόσο των ομάδων όσο και της ολομέλειας δηλαδή του συλλόγου καθηγητών. Και μιλάμε για 15 δείκτες!

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα. Δεν μπορεί ο νόμος από την μια να λέει ότι οι συνεδριάσεις πρέπει να γίνονται εκτός διδακτικού ωραρίου (δηλαδή μετά την 7η ώρα!!) και από την άλλη, δικαίως, να διαμαρτυρόμαστε ότι στις 2 λήγει το ωράριο εργασίας μας.
Τι να πω. Ας βγει νόμος που να λέει ότι όταν πρόκειται για συνεδρίαση οφείλουμε να καθόμαστε μέχρι τις 5 το απόγευμα!! Παράλογο και άδικο ακούγεται αλλά τουλάχιστον να υπάρχει ένας νόμος βρε παιδιά.

Η άποψή μου και καλύτερη κατά εμέ λύση θα ήταν να τροποποιηθούν οι ώρες διδασκαλίας κάποιων αντικειμένων για κάθε τάξη (Γυμνασίου-Λυκείου ), έτσι ώστε κάθε Παρασκευή ΟΛΟ το σχολείο να σχολάει στο 5ωρο. Και οι 2 τελευταίες ώρες της Παρασκευής να διατίθενται για τα παρακάτω:
συνεδριάσεις συλλόγου καθηγητών
συνεδριάσεις 5μελων - 15μελών
ομιλίες στους μαθητές
επισκέψεις σε μουσεία
συνδικαλιστικές ενημερώσεις
βάψιμο τοίχων από τους μαθητές
προπονήσεις ποδοσφαίρου, μπάσκετ κλπ
πρόβες για χορωδίες θεατρικά κλπ
κοπή πίτας
κλπ
κλπ
κλπ

χάνονται άπειρες ώρες μαθημάτων για τα παραπάνω που όμως από την άλλη είναι και απαραίτητα να γίνουν!

Τι πιο απλό από το να υπάρχει όλη τη χρονιά ένα 2ωρο κάθε Παρασκευή για όλα τα παραπάνω! ΈΤσι ούτε διδακτικές ώρες θα χάνονται και όλα τα παραπάνω θα είναι εφικτά κάτω από νομικό πλαίσιο, και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι.

Εμείς στο σχολείο μας επειδή δεν κάθεται κανείς πέρα από τις 2, κάνουμε σύλλογο κάθε μέρα που έχει διάρκεια 15 λεπτά. Το κουδούνι της 7ης ώρας χτυπάει 2 παρά 20 και τότε ξεκινάμε τον σύλλογο. Μόλις πάει 2, δεν κάθεται κανείς ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω και απειλούμε την Διευθύντρια ότι θα την καταγγείλουμε αν συνεχίσει τον σύλλογο! Έτσι έχουμε ξεκινήσει έναν σύλλογο μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων και τον κάνουμε κάθε μέρα για 15 λεπτά!!! σε δόσεις δηλαδή!!

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά; για μένα είναι γελοιότητες. Στο σχολείο έχεις τόσα πολλά σοβαρά ζητήματα να συζητήσεις. Δεν γίνεται σε 15 λεπτά να προλάβεις. Από την άλλη δεν γίνεται να χαθούν διδακτικές ώρες σύμφωνα με τον νόμο. Από την άλλη το ωράριο μας λήγει. Φαύλος κύκλος!!

Να φανταστείτε η παιδαγωγική συνεδρίαση τετραμήνου κράτησε 2 εβδομάδες. Ενα τέταρτο κάθε μέρα!!
Στο πρακτικό γράφτηκε όχι η γνωστή φράση "σήμερα την τάδε του μήνα συνεδρίασε ο συλλογος....", αλλά "από την τάδε μέχρι την τάδε του μήνα συνεδρίασε ο σύλλογος...."

Καλό ε;

Εσείς τι κάνετε φέτος με τις ώρες συνεδρίασης του συλλόγου; πηγαίνετε απογεύματα; Σάββατα;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2014, 04:23:48 μμ από killbill »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161080
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 447
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.