*

Ψηφοφορία

Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;

μία
85 (32.9%)
δύο
55 (21.3%)
τρεις
41 (15.9%)
τέσσερις
19 (7.4%)
πέντε
9 (3.5%)
έξι
3 (1.2%)
καμμία
46 (17.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 256

Αποστολέας Θέμα: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 24758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 23, 2008, 07:40:19 μμ »
peri2005 προσπαθώ να το ελπίζω,αλλά δεν είναι σίγουρο... :-\ Ειδικά με όσα συζητούνται για αλλαγές,οαεδίτες κλπ.,όλα είναι πλέον σχετικά... :-\

Τουλάχιστον είσαι μέσα στις θέσεις που προκύπτουν από τους "διπλοεγγεγραμένους" σε πίνακα ΑΣΕΠ και ενιαίο ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 23, 2008, 10:01:05 μμ »
Ειδικά με όσα συζητούνται για αλλαγές,οαεδίτες
Δηλαδή παιδιά αν γίνει κατι με τους Οαεδίτες θα μπούν κατευθείαν στον ενιαίο πίνακα του 40% ή στον πίνακα των αναπληρωτών με το καθεστώς των Ιδιωτικών?

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 24, 2008, 08:42:30 πμ »
γειά σας!

πολύ καλό ερώτημα! Πάντα είχα αυτήν την απορία, αν δηλαδή έχει υπολογιστεί ο Μ.Ο. του αριθμού συμμετοχής στον ΑΣΕΠ, όσων έχουν διοριστεί μέσα από αυτήν την ψυχοβόρα διαδικασία!
Εγώ πέρασα με την τρίτη προσπάθεια, το 2007.
Το 2002, 1η φορά για την εμπειρία, δεν ήξερα ούτε το τυπικό, ούτε την ύλη, επιτυχούσα με πολύ καλή σειρά!
Το 2005, μετά από δεκάμηνο διάβασμα και υψηλή δαπάνη για αγορά σχετικών βιβλίων ΑΠΟΤΥΧΟΥΣΑ!Εδώ είναι που κόβεις φλέβες και σκέφτεσαι:
"με τις επιπλέον γνώσεις που απόκτησα έγινα χειρότερη σύμφωνα με τα κριτήρια τους!!!" Συμπέρασμα: η απόκτηση επιπλέον γνώσεων βλάπτει σοβαρά....!
Το 2007, ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ και με πολύ σκωπτική διάθεση πήγα να πάρω μέρος μόνο και μόνο για να μη μετανιώσω αν δεν πήγαινα στην περίπτωση που την επομένη στην εφημερίδα έβλεπα θέματα που τα έλυνα!
Αποτέλεσμα: Διορίστηκα με την πρώτη φουρνιά...

τα είπα έτσι αναλυτικά για να παίρνουν θάρρος όσοι ακόμη το προσπαθούν και να φανεί πόσο αστάθμητη είναι η επιτυχία σε έναν διαγωνισμό σαν αυτόν.
καλή τύχη στους διαγωνιζόμενους.
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 24, 2008, 01:09:55 μμ »
Όντως και εγώ είχα διαβάσει αρκετά και κάλυψα σχεδόν όλα τα θέματα με αποτέλεσμα να είμαι αποτυχούσα.Άρχισα τότε να σκέφτομαι το πόσο σημαντικός είναι ο παράγοντας τύχη...άντε και κανένας "μπάρμπας στην Κορώνη".Το χειρότερο στα συμπεράσματά μου για τον τελευταίο διαγωνισμό είναι ότι για τον κλάδο μου (των φιλολόγων) από τους 14000 περίπου συμμετέχοντες (μετά την αποχή 3000 περίπου), οι 10000 περίπου ήταν κάτω από τη βάση. Αν αυτό δεν είναι πλήρης υποβάθμιση των πτυχίων μας τότε τί είναι;
Ηθικό δίδαγμα:Αν έχεις τύχη διάβαινε...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 24, 2008, 01:17:06 μμ »
Mary k μη στενοχωριέσαι καθόλου.

Αρκεί να σου πω ότι κι εγώ, που είμαι μεταξύ των επιτυχόντων με 13.5 μόρια περίπου, όλα απ' τον τελευταίο διαγωνισμό, ούτε ώρες ΠΔΣ δεν έχω πάρει ακόμη.

Το θέμα είναι να βρεθεί κανείς μεταξύ των διοριστέων, διαφορετικά.....
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 24, 2008, 02:42:33 μμ »
Σίγουρα!Ο μόνος στόχος πλέον αναφορικά με τον διαγωνισμό είναι ο διορισμός,ειδικά για όσους από εμάς έχουμε φάει την ψυχρολουσία.Εγώ πλέον δεν περιμένω μόρια από Π.Δ.Σ. γιατί δυστυχώς είναι για λίγους.Το μόνο που μπορώ να διεκδικήσω είναι μόνο ο διορισμός και μετά τις ρυθμίσεις που θέλουν να περάσουν για κατάργηση των αναπληρωτών από τον πίνακα, νομίζω ότι γίνεται επιτακτική ανάγκη.Θα προσπαθήσουν αρκετές φορές να μας κόψουν τη φόρα.Ας μήν τους κάνουμε το χατίρι και ας στηριχθούμε στις δυνάμεις μας που μας έφεραν στο σήμερα.Και ελπίζω σε ένα χρόνο να έχουμε πραγματοποιήσει όλοι τα όνειρά μας...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 25, 2008, 01:22:51 πμ »
2 φορές, το 2005 και το 2007. Στον προηγούμενο να δώσω για ΙΚΥ και ούτε σκεφτόμουν ΑΣΕΠ. Το 2005 πήγα για να δω πώς είναι και ήμουν επιτυχούσα, χαμηλά βέβαια, και το 2007 με 4 μήνες διάβασμα έγραψα γύρω στο 70%. Επιδιώκω η επόμενη να είναι και η τελευταία! Δε θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης, μάλλον είναι θέμα διαβάσματος, γενικού επιπέδου γνώσεων και εμπειρίας. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλους!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 25, 2008, 08:20:10 πμ »
************************
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2016, 06:42:52 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 25, 2008, 04:55:53 μμ »
peri2005 προσπαθώ να το ελπίζω,αλλά δεν είναι σίγουρο... :-\ Ειδικά με όσα συζητούνται για αλλαγές,οαεδίτες κλπ.,όλα είναι πλέον σχετικά... :-\

Τουλάχιστον είσαι μέσα στις θέσεις που προκύπτουν από τους "διπλοεγγεγραμένους" σε πίνακα ΑΣΕΠ και ενιαίο ;
Δυστυχώς δεν είμαι μέσα στις θέσεις που εκκενώθηκαν φέτος!! :'(Ολα κρίνονται από το τι θα γίνει τη χρονιά 2008-2009.Και με όλες αυτές τις αλλαγές που συζητούνται δεν μπορώ με τίποτα να ησυχάσω... :-\
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 30, 2008, 08:57:07 πμ »
2 φορές, το 2005 και το 2007. Στον προηγούμενο να δώσω για ΙΚΥ και ούτε σκεφτόμουν ΑΣΕΠ. Το 2005 πήγα για να δω πώς είναι και ήμουν επιτυχούσα, χαμηλά βέβαια, και το 2007 με 4 μήνες διάβασμα έγραψα γύρω στο 70%. Επιδιώκω η επόμενη να είναι και η τελευταία! Δε θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης, μάλλον είναι θέμα διαβάσματος, γενικού επιπέδου γνώσεων και εμπειρίας. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλους!

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς την "τύχη". Είναι ένας αστάθμιτος παράγοντας που υπεισέρχεται παντού!
και δεν αναφέρομαι μόνο στα θέματα. Ακόμη και οι συνάδελφοι που κάνουν επιτήρηση μπορεί να σου στερήσουν μοριάκια...
την τελευταία φορά που έδωσα καθόμουν πρώτο θρανίο, είχα δυο φλύαρους επιτηρητές πάνω από το κεφάλι μου που αποφάσισαν να συζητήσουν περί παντός του επιστητού εκεί, την ώρα που εγώ έπρεπε να κάνω ν πολλαπλασιασμούς, για  να λύσω ένα από τα πιο γελοία θέματα που έβαλαν ποτέ σε Μαθηματικά...έκανα βέβαια λάθος πράξεις!
Ευτυχώς διορίστηκα, αν όμως τα 4 μοριάκια που μου στοίχισαν οι λάθος πράξεις με άφηναν απ' έξω θα ήταν που ήμουν αδιάβαστη;
Α, και αδιάβαστη ήμουν!  Είχα διαβάσει τόσο στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και ήμουν αποτυχούσα(!) που αποφάσισα να μην ξαναδιαβάσω ποτέ τις διδακτικές και τα ΤΠΕ που με χαντάκωσαν.....
Τι να πω; Θεωρώ πως μάλλον θέμα τύχης είναι παρά διαβάσματος....με την προϋπόθεση βέβαια πως το κατέχει κανείς το γνωσιτκό...
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ λοιπόν σε όσους θα (ξανα)προσπαθήσουν!
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 04, 2008, 01:01:32 πμ »

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς την "τύχη". Είναι ένας αστάθμιτος παράγοντας που υπεισέρχεται παντού!
και δεν αναφέρομαι μόνο στα θέματα. Ακόμη και οι συνάδελφοι που κάνουν επιτήρηση μπορεί να σου στερήσουν μοριάκια...
την τελευταία φορά που έδωσα καθόμουν πρώτο θρανίο, είχα δυο φλύαρους επιτηρητές πάνω από το κεφάλι μου που αποφάσισαν να συζητήσουν περί παντός του επιστητού εκεί, την ώρα που εγώ έπρεπε να κάνω ν πολλαπλασιασμούς, για  να λύσω ένα από τα πιο γελοία θέματα που έβαλαν ποτέ σε Μαθηματικά...έκανα βέβαια λάθος πράξεις!
Ευτυχώς διορίστηκα, αν όμως τα 4 μοριάκια που μου στοίχισαν οι λάθος πράξεις με άφηναν απ' έξω θα ήταν που ήμουν αδιάβαστη;
Α, και αδιάβαστη ήμουν!  Είχα διαβάσει τόσο στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και ήμουν αποτυχούσα(!) που αποφάσισα να μην ξαναδιαβάσω ποτέ τις διδακτικές και τα ΤΠΕ που με χαντάκωσαν.....
Τι να πω; Θεωρώ πως μάλλον θέμα τύχης είναι παρά διαβάσματος....με την προϋπόθεση βέβαια πως το κατέχει κανείς το γνωσιτκό...
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ λοιπόν σε όσους θα (ξανα)προσπαθήσουν!

Δεν έχω καμια αμφιβολία, ούτε καμια αντίρρηση ότι η τύχη παίζει καθοριστικό ρόλο, και σε διάφορα επίπεδα μάλιστα. Από το πώς ξύπνησε κάποιος την ημέρα που πήγε να δώσει, μέχρι και το πώς ξύπνησε ο διορθωτής του την ημέρα που του διόρθωσε το γραπτό. Πάντως στη μεγάλη πλειοψηφία, όσοι διορίστηκαν, από την ειδικότητα μου τουλάχιστον (ΠΕ 02), ήταν άτομα που είχαν διαβάσει πολύ και είχαν καταβάλει πολύ μεγάλη προσπάθεια, όπως διαπίστωσα και από τις συζητήσεις στο forum. Πολύ μεγαλύτερη από μένα, που διάβασα περίπου 4 μήνες full time.
Παρεμπιπτόντως, το να κατέχει κάποιος το γνωστικό είναι θέμα διαβάσματος, όχι τύχης.
Καλή προσπάθεια και καλο διάβασμα!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 04, 2008, 11:39:59 μμ »
H αποψη μου ειναι οτι η υλη ειναι τοσο μεγαλη και τοσο αχανης που τελικα το θεμα διαβασματος ειναι σχετικο. Εγω ας πουμε διαβαζα 6-10 ωρες καθε μερα για δυο χρονια και  δεν τα καταφερα. Ακουσα ομως οτι αλλοι με λιγοτερους μηνες διαβασμα μπορεσαν και περασαν. Αρα ή ειμαι χαζή ή κατι στραβο πρεπει να πηγαινει με εμενα. :-\ Αν δεν ειχα τοσους επιτυχοντες μαθητες στις πανελληνιες θα ειχα αρχισει να ανησυχω για την επαγγελματικη μου επαρκεια ::)

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 05, 2008, 12:05:52 πμ »
σε λιγο ολοι θα αρχισουμε να αμφιβαλλουμε για τον εαυτο μας και τις ικανοτητες μας..αυτο που λες kellykou το εχω σκεφτει και εγω πολλες φορες..αλλα προσπαθω να το απωθω απο τη σκεψη μου..τοσοι μαθητες εχουν πει καλα λογια για μας, εχουμε μπορεσει να σταθουμε σε φροντιστηρια οπου οι συνθηκες ειναι πολυ δυσκολες και οι απαιτησεις πολλες..και εγω πιστευω στο θεμα τυχη..χρειαζεται βεβαια απιστευτο διαβασμα..απλα μερικες φορες η τυχη διαδραματιζει σημαντικο ρολο..πχ μπορει να ξερεις μια ερωτηση πριν πας να δωσεις και εκεινη τη στιγμη να κολλησεις και να μη την γραψεις..

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 05, 2008, 12:12:58 πμ »
Πιστεύω κι εγώ πως είναι καθαρά θέμα τύχης αλλά και δυσκολίας των θεμάτων που σε κάθε διαγωνισμό αυξάνεται...Εγώ έδωσα στον ΑΣΕΠ του 2002 και έγραψα μέτρια, ικανά για να διοριστώ. Αν όμως πήγαινα να δώσω τώρα δεν θα κατάφερνα τίποτα!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160832
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 682
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.