*

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;  (Αναγνώστηκε 5669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« στις: Μάρτιος 24, 2009, 09:13:50 πμ »
εγω ειμαι υπερ αλλα με προυποθεσεις.
κουκουλοφορος,μπαινει μεσα τα σπαει και μετα πεταει την κουκουλα,παει τουαλετα,ριχνει μια γρηγορη ματια στον καθρεφτη για να κανει ενα face control, μετα παει στην καντινα να φαει μια τυροπιτα,να πιει ενα καφεδακι και να βγει εξω ....κυριος!

εμενα η δευτερη φυση μου ειναι ....μπατσος! (για εκει προοριζομουν αλλα με κερδισε η φιλολογια, δυστυχως για τη φιλολογια,ευτυχως για την αστυνομια!)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2009, 03:43:16 μμ »
Είμαι υπέρ της κατάργησης του Πανεπιστημιακού ασυλου.
Δεν προσφέρει τίποτα.Οι φοιτητές δεν ξέρουν γιατί υπάρχει και τι είναι.
Όταν ήμουν φοιτητής απλά κάπου το είχα ακούσει και δεν επιδίωξα ποτέ να μάθω περισσότερα για αυτό.
Με το άσυλο προστατεύονται:
-Κουκουλοφόροι και τρομοκράτες για κατασκευή μολότοφ και πετροπόλεμο με αστυνομικούς.
-Εμπόρουι και χρήστες ναρκωτικών
-Παράνομοι Μικροπωλητές
Το άσυλο έχει σαν αποτέλεσμα:Να καταστρέφονται τα πανεπιστήμια απο βανδαλισμούς κλοπές και διαρήξεις.
Σαν Έλληνας πολίτης απαιτώ την κατάργηση του ασύλου και την είσοδο της Αστυνομίας μέσα στα Πανεπιστήμια.Μόνο έτσι θα μειωθούν τα παραπάνω φαινόμενα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:04:11 μμ »
Σίγουρα το νόημα του ασύλου δεν είναι να μπαίνει μέσα ο κάθε ένας που θέλει να αποκαλείται "αναρχικός" (σε εισαγωγικά γαιτί όποιος έχει ασχοληθεί λίγο με τον αναρχισμό, άσχετα αν συμφωνει ή όχι, γνωρίζει ότι δεν είναι αυτό που γίνεται σήμερα) και να καταστρέφει τα πάντα. Ούτε το άσυλο είναι για να καλλιεργούν κάποιοι ναρκωτικά, να τα πουλάνε και να κάνουν χρήση.
Από την άλλη, όταν ήμουν στην Αγγλία στο πρώτο μου πανεπιστήμιο και στις εστίες υπήρχαν αστυνομικοί (ιδιωτικοί και μη). Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και αυτό. Αισθανόμουν περίεργα. Στο πανεπιστήμιο που είμαι τώρα, έχουν ηλεκτρονικό σύστημα εισόδου. Κανένας δεν μπορεί να μπει μέσα αν δεν έχει κάρτα με ειδικό barcode. ΄Κάθε είσοδος και έξοδος καταγράφεται.
Πιο είναι καλύτερο;;; Για μένα κάτι ανάμεσα. Να υπάρχει έλεγχος, αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει ελευθερία στη διακίνηση ιδεών.
Πώς;;; ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:05:03 μμ »
Τέτοιο κωλοχανείο που είναι η Ελλάδα, από τέτοιους κρετίνους κατοικείται, τέτοιους πολιτικούς εκλέγουν, τέτοιοι βολευτές νομοθετούν και τέτοιο άσυλο μας αξίζει.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:13:14 μμ »
   Παιδιά, χωρίς να είμαι νομομαθής, κάτι σχετικό με την περί ασύλου νομοθεσία είχα διαβάσει στο παρελθόν και έχω την εντύπωση ότι σύμφωνα με το νόμο, όπως ισχύει σήμερα, υπάρχουν ορισμένοι περιορισμοί. Δηλαδή υπάρχει άσυλο, εφόσον δεν πραγματοποιούνται εντός του χώρου αξιόποινες πράξεις. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η αστυνομία έχει το δικαίωμα να επέμβει.
   Το ότι δεν τηρείται ο νόμος περί ασύλου δε σημαίνει ότι το άσυλο πρέπει να καταργηθεί. Εμένα θα μου αρκούσε να γίνεται σεβαστός ο εν λόγω νόμος.

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:23:55 μμ »


  έχω την εντύπωση ότι σύμφωνα με το νόμο, όπως ισχύει σήμερα, υπάρχουν ορισμένοι περιορισμοί. Δηλαδή υπάρχει άσυλο, εφόσον δεν πραγματοποιούνται εντός του χώρου αξιόποινες πράξεις. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η αστυνομία έχει το δικαίωμα να επέμβει.
   


Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρεις;

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:28:53 μμ »
Δεν εφαρμόζουν τον νόμο οι Πρυτάνεις.
Όλα είναι αλυσίδα....Οι κρίκοι της αλυσίδας έχουν ως εξής;
1)κάποιοι εκμεταλλεύονται το άσυλο
2)Οι πρυτάνεις δεν εφαρμόζουν τον νόμο γιατί φοβούνται τι θα πεί ο κόσμος και να μην τους σπάσουν το κεφάλι.
  **Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την μή είσοδο της αστυνομίας στο χώρο(Αν δεν φωνάξεις την αστυνομία ρε Πρύτανε πώς θα έρθει;)
3)Γίνονται οι καταστροφές κτλ μεσα στο Πανεπιστήμιο.
4)Η Δικαίοσυνη δεν τιμώρει τους Πρυτάνεις επειδή δεν εφάρμοσαν το Νόμο.
ΕΤΣΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ και ξαναγίνονται τα ίδια.
***Αν κάνει το λάθος η Αστυνομία και μπεί μέσα θα βγούν τα "κοπρόσκυλα" και θα λένε γιατί να μπεί η Αστυνομία,ήταν λάθος,ζαρτινιέρες και άλλα χαζά.
Μόνο ο Άδωνις τα λέει όπως πρέπει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2009, 04:31:10 μμ από walkleon »

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:33:22 μμ »
   Μόλις βρήκα το αντίστοιχο χωρίο. Στο νόμο 1268/82 Περί δομής και λειτουργίας Α.Ε.Ι., στο άρθρο 2 παρ. 7 αναφέρεται επί λέξει:
   "Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής."
   Αυτό σημαίνει και ότι η αστυνομία μπορεί να επέμβει, υπό προϋποθέσεις, με δική της πρωτοβουλία και ότι το αρμόδιο όργανο του Α.Ε.Ι. μπορεί να δώσει την άδεια οποιαδήποτε στιγμή να επέμβει η αστυνομία. Τι πρέπει να αλλάξει, δηλαδή;
   Κατά τη γνώμη μου, η συζήτηση περί άρσης του ασύλου που έχει ξεκινήσει πρόσφατα από πολιτικούς και δημοσιογράφους, μόνο σκοπιμότητες εξυπηρετεί, αφού το νομικό πλαίσιο είναι ήδη επαρκές, άσχετα αν δεν επεμβαίνει ποτέ η αστυνομία, γιατί φοβούνται οι επικεφαλής της το πολιτικό κόστος.

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:39:18 μμ »
      Το ότι δεν τηρείται ο νόμος περί ασύλου δε σημαίνει ότι το άσυλο πρέπει να καταργηθεί. Εμένα θα μου αρκούσε να γίνεται σεβαστός ο εν λόγω νόμος.

Η Ελλάδα διαθέτει μια από τις καλύτερες νομοθεσίες παγκοσμίως! Αυτό δεν το λέω εγώ. Είναι κοινώς παραδεκτό από νομικούς, ντόπιους και μη.
Το πρόβλημα είναι η εφαρμογή του νόμου πάντα, με συνέπεια, χωρίς διακρίσεις. Απλώς τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί η άποψη ότι οι νόμοι είναι για να καταπατούνται, να μην εφαμόζονται, και μάγκας αυτός που παρανομεί μεν, αλλά δεν τιμωρείται δε.
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:43:55 μμ »
Είμαι υπέρ της κατάργησης του Πανεπιστημιακού ασυλου.
Δεν προσφέρει τίποτα.Οι φοιτητές δεν ξέρουν γιατί υπάρχει και τι είναι.
Όταν ήμουν φοιτητής απλά κάπου το είχα ακούσει και δεν επιδίωξα ποτέ να μάθω περισσότερα για αυτό.
Με το άσυλο προστατεύονται:
-Κουκουλοφόροι και τρομοκράτες για κατασκευή μολότοφ και πετροπόλεμο με αστυνομικούς.
-Εμπόρουι και χρήστες ναρκωτικών
-Παράνομοι Μικροπωλητές
Το άσυλο έχει σαν αποτέλεσμα:Να καταστρέφονται τα πανεπιστήμια απο βανδαλισμούς κλοπές και διαρήξεις.
Σαν Έλληνας πολίτης απαιτώ την κατάργηση του ασύλου και την είσοδο της Αστυνομίας μέσα στα Πανεπιστήμια.Μόνο έτσι θα μειωθούν τα παραπάνω φαινόμενα.

Όταν υπάρχουν τέτοιες απόψεις, γίνομαι φαντικός υπερασπιστής του ασύλου, ενώ είμαι μάλλον σκεπτικιστής όσον αφορά τη χρησιμότητά του με τον τρόπο που το εκμεταλλεύονται.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:49:40 μμ »
   Μόλις βρήκα το αντίστοιχο χωρίο. Στο νόμο 1268/82 Περί δομής και λειτουργίας Α.Ε.Ι., στο άρθρο 2 παρ. 7 αναφέρεται επί λέξει:
   "Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής."
   Αυτό σημαίνει και ότι η αστυνομία μπορεί να επέμβει, υπό προϋποθέσεις, με δική της πρωτοβουλία και ότι το αρμόδιο όργανο του Α.Ε.Ι. μπορεί να δώσει την άδεια οποιαδήποτε στιγμή να επέμβει η αστυνομία. Τι πρέπει να αλλάξει, δηλαδή;
   Κατά τη γνώμη μου, η συζήτηση περί άρσης του ασύλου που έχει ξεκινήσει πρόσφατα από πολιτικούς και δημοσιογράφους, μόνο σκοπιμότητες εξυπηρετεί, αφού το νομικό πλαίσιο είναι ήδη επαρκές, άσχετα αν δεν επεμβαίνει ποτέ η αστυνομία, γιατί φοβούνται οι επικεφαλής της το πολιτικό κόστος.

δεν θεωρω οτι οι επικεφαλης φοβουνται το πολιτικο κοστος. και οι πρυτανεις εχουν ευθυνη,κυριως....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2009, 04:59:44 μμ »
Εγώ 100% υπέρ της κατάργησης του ασύλου.
Το άσυλο θεσμοθετήθηκε 30 και πλέον χρόνια πριν και φαινόταν λογικό υπό τις τότε συνθήκες. Σήμερα έχει καταντήσει ένας θεσμός που ουδεμία σχέση με τον αρχικό του σκοπό (ελευθερία διακίνησης ιδεών). Αντίθετα βανδαλίζεται από μειονότητες που έχουν το θράσος να αυτοαποκαλούνται προοδευτικές. Από την άλλη, ναι, υπάρχει το νομικό πλαίσιο για την υπεράσπιση του ασύλου αλλά ποια πολιτική και πρυτανική ηγεσία έχει το σθένος να το προστατέψει;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 24, 2009, 05:57:48 μμ »
Οι τότε συνθήκες δεν είναι καθόλου δύσκολο να επιστρέψουν. Το κλίμα ανασφάλειας και τρομοκρατίας που καλλιεργείται τα τελευταία χρόνια παγκοσμίως είναι ενδεικτικό τις τάσης για περιστολή ολοένα και περισσότερων δημοκρατικών διαδικασιών και δικαιωμάτων στον όνομα της ασφάλειας. Παλιά ήταν οι κομμουνιστές ,τώρα οι τρομοκράτες. Προσωπικά θεωρώ ότι ο θεσμός δεν πρέπει να καταργηθεί, αλλά αντίθετα να εφαρμοστεί ο νόμος.
Νομίζω ότι οι τελευταίες εξελίξεις με τους απανταχού κουκουλοφόρους που πάντα τη γλιτώνουν είναι καθαρά προβοκατόρικες, γιατί ο καλύτερος τρόπος να στερήσεις κάτι από ένα λαό είναι να τον κάνεις να το απεχθένται απαξιώνοντάς το.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακο ασυλο : υπερ ή κατα ;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 24, 2009, 06:36:49 μμ »
Είμαι υπέρ της κατάργησης του Πανεπιστημιακού ασυλου.
Δεν προσφέρει τίποτα.Οι φοιτητές δεν ξέρουν γιατί υπάρχει και τι είναι.
Όταν ήμουν φοιτητής απλά κάπου το είχα ακούσει και δεν επιδίωξα ποτέ να μάθω περισσότερα για αυτό.
Με το άσυλο προστατεύονται:
-Κουκουλοφόροι και τρομοκράτες για κατασκευή μολότοφ και πετροπόλεμο με αστυνομικούς.
-Εμπόρουι και χρήστες ναρκωτικών
-Παράνομοι Μικροπωλητές
Το άσυλο έχει σαν αποτέλεσμα:Να καταστρέφονται τα πανεπιστήμια απο βανδαλισμούς κλοπές και διαρήξεις.
Σαν Έλληνας πολίτης απαιτώ την κατάργηση του ασύλου και την είσοδο της Αστυνομίας μέσα στα Πανεπιστήμια.Μόνο έτσι θα μειωθούν τα παραπάνω φαινόμενα.

Όταν υπάρχουν τέτοιες απόψεις, γίνομαι φαντικός υπερασπιστής του ασύλου, ενώ είμαι μάλλον σκεπτικιστής όσον αφορά τη χρησιμότητά του με τον τρόπο που το εκμεταλλεύονται.
Σε τι διαφωνείς απο τα παραπάνω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159991
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.