*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ (κίνηση μετά τον διορισμό των ήδη δικαιωθέντων)  (Αναγνώστηκε 117579 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis 03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης η απόφαση που έλεγε ότι όλοι οι επιτυχοντες ΑΣΕΠ μπορούσαν να προσφύγουν ως δυναμει διοριστέοι βγήκε πέρυσι το Δεκέμβριο. Άρα , ποιό νόμο μπορούσε να γνωρίζει ο άλλος....;
δε νομίζω να βγήκε καμία απόφαση πέρυσι απλά κάποιοι άργησαν να το μάθουν. Ο νόμος περί αντισυνταγματικότητας του 60-40% από το ΣΤΕ βγήκε το 2015 αν θυμάμαι καλά, τότε που προσέφυγαν κ όλοι αυτοί κ σήμερα διορίζονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω ότι αποδείχθηκε πως ένα μέρος από αυτούς που πάλεψαν δικαστικά, επειδή πίστευαν ότι αδικήθηκαν, τελικώς δικαιώθηκαν. Είναι λογικό και αναμενόμενο πλέον, ένα μέρος από αυτούς που πιστεύουν ότι αδικήθηκαν και τώρα, όπως και πριν, εφόσον καταφύγουν δικαστικά, να δικαιωθεί. Προφανώς και πρέπει να κινηθούν δικαστικά. Αυτό θα περίμενε κανείς αν υπήρχε ισονομία και μπορούν να το καταλάβουν από παιδιά μέχρι δικαστές.
Επίσης να τροποποιήσω, από ότι φαίνεται, όσοι πιο λίγοι το πιστεύουν, τόσο καλύτερες πιθανότητες έχουν να το καταφέρουν!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2019, 12:01:42 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis 03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει πλέον καμία ελπίδα. Ότι ήταν να γίνει έγινε. Οι δικηγόροι λεφτά θέλουν να βγάλουν κ θα δώσουν ψεύτικες ελπίδες. .εφόσον πέρασε το εύλογο, τελείωσαν όλα.

Αποσυνδεδεμένος paparouna92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
H Αλαζονεία των δικαιωθέντων και δη των φιλολόγων συνεχίζεται..δεν φτάνει που διορίζονται οι εκπαιδευτικοί του 3000 σειρά θέλουν κ τοποθέτηση σε αστικά κέντρα!!!Εδώ δεν μπορέσαμε να πάρουμε μετάθεση σε αστικό κέντρο;;;τι δεν καταλάβαίνετε;;;;;;οι φιλόλογοι έχετε χάσει μαθήματα, δεν έχετε πλέον συνταξιοδοτήσεις κι από εκλεκτή ειδικότητα γίνατε η πατσαβούρα της εκπαιδευσης...πώς θα βρεθούν τα κενά στα αστικά κέντρα όταν 2000 φιλόλογοι είναι εγκλωβισμένοι σε νησιά..ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Δίκιο έχεις .Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .τεράστια αδικία. Κι εγώ κοντεύω να σκάσω γιατί ενώ το γνώριζα τότε δεν έκανα προσφυγή κ τώρα τους βλέπω να διορίζονται, αλλά στην Ελλάδα ζούμε, πότε υπήρχε αξιοκρατία για να υπάρξει κ τώρα; οι χαμηλοβαθμοι έπρεπε να μείνουν εκτός. Προσωπική μου άποψη!
Τώρα σου φαίνεται άδικο. Το δίκιο σου όμως δεν το διεκδίκησες (ούτε κι εγώ). Π.χ. 2000 θέσεις εκλάπησαν από τους πε02. Αυτοί που δικαιούνταν δεν προσέφυγαν...έμειναν χωρίς εραστή. Ο σωστά ενημερωμένος πάντα κερδίζει. Εγώ τους συγχαίρω διπλά τους χαμηλόβαθμους, γιατί πίστεψαν και γιατί ο έχων επιτυχία ασεπ και στο 3000 να είναι τουλάχιστον την έχει. Οι τόσοι με προυπηρεσία και μόνο του παρελθόντος όμως; Δεν εμφανίστηκαν ποτέ σε διαγωνισμό από το 98 κ.ε.; Εκτός νόμου συνεχώς και με τις πλάτες πολιτικών! Αυτοί να μας εκνευρίζουν...η δικαιοσύνη κρίνει βάσει της νομοθεσίας. Και ήταν ξεκάθαρη η κρίση της. Ας προσφύγεις κι εσύ κι όποιος άλλος...πόσες φορές δεν ακούσαμε πως είναι μάταιο!! Τόσοι έχουν διοριστεί με δικαστικές αποφάσεις όλα αυτά τα χρόνια. Απλώς αυτοί κάνουν μπαμ, γιατί είναι εκατοντάδες! Χαρά..μόνο χαρά. Επιτέλους θα χουν καθηγητές τα σχολεία.
Η πίκρα του καθενός μας είναι προσωπική υπόθεση. Ελπίζω προσωπικά. Κυρίως στην αλλαγή του συστήματος.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δε νομίζω να βγήκε καμία απόφαση πέρυσι απλά κάποιοι άργησαν να το μάθουν. Ο νόμος περί αντισυνταγματικότητας του 60-40% από το ΣΤΕ βγήκε το 2015 αν θυμάμαι καλά, τότε που προσέφυγαν κ όλοι αυτοί κ σήμερα διορίζονται.
Η αποφαση του ΔΕΑ που ελεγε οτι μποουσαν να προσφυγουν ολοι ανεξαρτητως σειρας ΑΣΕΠ αρκει να εχουν τη βαση, βγηκε περσι το Δεκεμβρη.Το ξαναλεω γιατι μαλλον σου εχει διαφυγει. Για την 527βγηκε  Φεβρουαριο του 15 κ εκρινε αντισυνταγματικο τους διορισμους απο το 40% εκτος ΑΣΕΠ. Αρα σε μια ειδικοτητα με 220 θεσεις απο Γραπτο ΑΣΕΠ αντιστοιχουσαν αλλες  100 πχ (τυχαιο νουμερο) οι οποιες δοθηκαν στο 40% αντισυνταγματικα. Τι ακριβως επρεπε να γνωριζει ο κοσμος? Οτι για να εχει αυτο που το ιδιο το κρατος του στερησε αντισυνταγματικα επρεπε να επιδωθει σε αγωνα δρομου μπας κ τυχει ν α εινα μεσα σ ενα αορατο ευλογο που καθοριζεται εκ των υστερων στην.τυχη κ που δημιουργει σειρα προτεραιοτητας βασει του ποιος προσεφυγε πρωτος παρακαμπτοντας τη σειρα ΑΣΕΠ?



Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλημέρα. Βασικά θα παρέμβω παρότι δεν έχω κανένα έννομο συμφέρον όπως ίσως άλλοι που έγραφαν κατεβατά. Α, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλοι γνώριζαν για προσφυγές απλά αδιαφόρησαν με το σκεπτικό ότι τζάμπα κόπος και χρήμα. Το Θυμάμαι χαρακτηριστικά. Οργανώσεις δε φιλολόγων ενημέρωναν για να σταλούν στοιχεία ώστε να μειωθεί και το κόστος της δικαστικής οδού, όντας πολλοί οι προσφυγέντες.
Β, γνωρίζω άτομα με καλύτερη σειρά που δεν ήθελαν να προσφύγουν μην σπάσουν τα αυγά τους. Εγώ αυτό το βίωσα και ήμουν υπέρ προσφυγών και ο, τι γινόταν. Μην εθελοτυφλούμε
Γ, απλά τώρα που κάποιοι διορίζονται, χαλιόμαστε;;;;
Δ, ουδείς τόσο αδαής, έλεος μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε, πδε υπάρχει και άλλα μέσα ενημέρωσης. Μην τρελαθούμε....δεν ήξερες, δεν ρώταγες;;;
Δ, να δεχτώ ελάχιστα άτομα να αγνοούν  κάτι, ελάχιστααααα.
Καλημέρα, καλή μονιμότητα στα παιδιά και οι υπόλοιποι δείτε το δικαστικό μέρος. Μια συμβουλή δικηγορική δεν βλάπτει. Αν γίνεται φυσικά κάτι. Μην κάνετε τα ίδια λάθη. Αυτά διότι είναι και αυτονόητα και επεκτάθηκα λες και μιλώ σε μαθητές.
ΥΣ. εδώ είναι εκπαιδευτικό φόρουμ όχι νήμα για ποιός φταίει ή μη...δεν είναι κακό να συμβουλευτείτε δικηγόρο αν έχετε έννομο συμφέρον, έστω και τώρα. Δεν χάνετε τίποτα. Χάνετε από το να αναλώνεστε στα σάιτ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2019, 08:34:35 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απορια...ενταξει οι επιτυχοντες ασεπ που ειχαν βαθμολογια κοντα με τους διοριστεους του 2008, κοιταξαν το συμφερον τους με βαση την 527. Οσοι ειχαν βαθμολογια εκατονταδες θεσεις απο τον τελευταιο διοριστεο, πως πηραν την πρωτοβουλια και εκαναν προσφυγη;;; Πως πηραν εγκαιρα κιολας την αποφαση να δωσουν χρηματα σε δικηγορο;;!!! Μηπως ηταν μιλημενο οτι θα δικαιωθουν; Και ΠΟΙΟΣ τους το "σφυριξε" να το κανουν ειναι η ουσια. Πολυ βρωμαει το σκηνικο αυτης της προσφυγης.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2938
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλημέρα. Βασικά θα παρέμβω παρότι δεν έχω κανένα έννομο συμφέρον όπως ίσως άλλοι που έγραφαν κατεβατά. Α, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλοι γνώριζαν για προσφυγές απλά αδιαφόρησαν με το σκεπτικό ότι τζάμπα κόπος και χρήμα. Το Θυμάμαι χαρακτηριστικά. Οργανώσεις δε φιλολόγων ενημέρωναν για να σταλούν στοιχεία ώστε να μειωθεί και το κόστος της δικαστικής οδού, όντας πολλοί οι προσφυγέντες.
Β, γνωρίζω άτομα με καλύτερη σειρά που δεν ήθελαν να προσφύγουν μην σπάσουν τα αυγά τους. Εγώ αυτό το βίωσα και ήμουν υπέρ προσφυγών και ο, τι γινόταν. Μην εθελοτυφλούμε
Γ, απλά τώρα που κάποιοι διορίζονται, χαλιόμαστε;;;;
Δ, ουδείς τόσο αδαής, έλεος μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε, πδε υπάρχει και άλλα μέσα ενημέρωσης. Μην τρελαθούμε....δεν ήξερες, δεν ρώταγες;;;
Δ, να δεχτώ ελάχιστα άτομα να αγνοούν  κάτι, ελάχιστααααα.
Καλημέρα, καλή μονιμότητα στα παιδιά και οι υπόλοιποι δείτε το δικαστικό μέρος. Μια συμβουλή δικηγορική δεν βλάπτει. Αν γίνεται φυσικά κάτι. Μην κάνετε τα ίδια λάθη. Αυτά διότι είναι και αυτονόητα και επεκτάθηκα λες και μιλώ σε μαθητές.
ΥΣ. εδώ είναι εκπαιδευτικό φόρουμ όχι νήμα για ποιός φταίει ή μη...δεν είναι κακό να συμβουλευτείτε δικηγόρο αν έχετε έννομο συμφέρον, έστω και τώρα. Δεν χάνετε τίποτα. Χάνετε από το να αναλώνεστε στα σάιτ.
+++++++++++++++++++++
Εύγε!!!!!!!!!! Θεοδώρα όλα τα παιδιά υπό διορισμό σ' ευχαριστούμε από καρδιάς!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολλά άτομα με σειρά 1500+ στους φιλολόγους πχ δεν έκαναν προσφυγή γιατι υπήρχαν νομικοί που έκανα λόγο για εύλογο κ σειρά. Κ εδώ μέσα θα δείτε οτι πολλοί έψαχναν σειρές για να δουν αν έχουν έννομο.

Οι συνάδελφοι με χαμηλές σειρές μάλλον το έψαξαν περισσότερο.Καποιοι μπορεί να μην το έψαξαν αλλα να είπαν. Κ αν μου κάτσει ...σαν το τζόκερ...

Αποσυνδεδεμένος Ελένη02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολλά άτομα με σειρά 1500+ στους φιλολόγους πχ δεν έκαναν προσφυγή γιατι υπήρχαν νομικοί που έκανα λόγο για εύλογο κ σειρά. Κ εδώ μέσα θα δείτε οτι πολλοί έψαχναν σειρές για να δουν αν έχουν έννομο.

Οι συνάδελφοι με χαμηλές σειρές μάλλον το έψαξαν περισσότερο.Καποιοι μπορεί να μην το έψαξαν αλλα να είπαν. Κ αν μου κάτσει ...σαν το τζόκερ...

Έτσι ακριβώς κάποιοι την πατήσαμε ... Καλή τοποθέτηση στους δικαιωθέντες .

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απορια...ενταξει οι επιτυχοντες ασεπ που ειχαν βαθμολογια κοντα με τους διοριστεους του 2008, κοιταξαν το συμφερον τους με βαση την 527. Οσοι ειχαν βαθμολογια εκατονταδες θεσεις απο τον τελευταιο διοριστεο, πως πηραν την πρωτοβουλια και εκαναν προσφυγη;;; Πως πηραν εγκαιρα κιολας την αποφαση να δωσουν χρηματα σε δικηγορο;;!!! Μηπως ηταν μιλημενο οτι θα δικαιωθουν; Και ΠΟΙΟΣ τους το "σφυριξε" να το κανουν ειναι η ουσια. Πολυ βρωμαει το σκηνικο αυτης της προσφυγης.
Οταν δεις τα ονοματα νηπιαγωγων θα σου φυγει  απορια

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά με σειρά 2000+ στους φιλολόγους το ειχα μαθει για προσφυγές. Θα σας πω την ιστορία μου:

1. Ρώτησα δικηγόρο φίλο που μου πε οτι είμαι χαμηλά κ δεν έχω έννομο. Ο ίδιος δεν αναλαμβάνει.

2. Φίλη με σειρα 2000+ με ρωτά τι θα κάνω κ οτι άλλος δικηγόρος τους αναλαμβάνει ανεξαρτήτως σειράς γιατι αν δεν βρεθούν πολλοι με καλύτερη σειρά μπορει να διοριστεί χαμηλόβαθμος ακόμα κ ο τελευταίος. Μου φάνηκε παράλογο βέβαια.

3. Λέω στη φίλη οτι ο αλλος δικηγόρος λέει άλλα που ναι κ γνωστός. Επίσης λέω  δε θα βρεθούν 700 φιλόλογοι να προσφύγουν με καλύτερη σειρα απο εμένα που απείχα 1600 θεσεις απο τον τελευταίο διοριστέο;

4. Δεν κανω προσφυγή τότε.

5. Διορίζεται η φίλη μου με σειρά 2000+ εγώ όχι.

Ίσως κάποιοι να το ψαχναν κ να ξεραν οτι οσοι καναν προσφυγή ειναι λιγότεροι απο τις θεσεις. Κάποιοι πάλι είπαν αν σου κάτσει;...Τελικά έκατσε...

Αυτά καλο διορισμό στους συναδέλφους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2019, 09:11:52 πμ από smet »

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Τι να ψαξουν περισσοτερο; αφου απεχουν χιλιομετρα απο τον τελευταιο διορισμενο. ΠΟΙΟΙ παραγοντες τους το σφυριξαν και αν ειναι κομματικοι παραγοντες τι χρωματος ειναι που τους εδωσαν αυτη την "καθοδηγηση". Δυσωδια...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2019, 09:08:14 πμ από werm »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160550
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 917
Σύνολο: 929

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.