*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #476 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 05:02:02 μμ »
Ταυτοχρονα διδακτορικο με μεταπτυχιακο γινετε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:38 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #477 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 07:47:39 μμ »
Όχι. Το μεταπτυχιακό είναι προϋπόθεση για να προχωρήσει κάποιος στο διδακτορικό. Γι' αυτό αποκαλείται και δεύτερος κύκλος μεταπτυχιακών σπουδών.  ;)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3665
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #478 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 09:20:29 μμ »
Μια χαρα γινεται!
Κανει τωρα συναδελφος το διδακτορικο της (3η χρονια) και φετος ξεκινησε και μεταπτυχιακο. Απλα ειναι απιστευτα δυσκολο λογω απαιτησεων
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #479 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 11:09:56 μμ »
Μια χαρα γινεται!
Κανει τωρα συναδελφος το διδακτορικο της (3η χρονια) και φετος ξεκινησε και μεταπτυχιακο. Απλα ειναι απιστευτα δυσκολο λογω απαιτησεων
Μια χαρά δεν γίνεται. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ύπαρξη μεταπτυχιακού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:38 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3665
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #480 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 11:35:20 μμ »
Μια χαρά δεν γίνεται. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ύπαρξη μεταπτυχιακού.

Ναι! Μιλαω για δευτερο μεταπτυχιακο παραλληλα με διδακτορικο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #481 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 11:57:39 μμ »
Θεωρητικά, μπορεί κάποιος να κάνει δύο διδακτορικά και τρία μεταπτυχιακά ταυτόχρονα! Αν θέλει, όμως, να είναι συνεπής και σοβαρός με αυτό που κάνει, πρέπει να ασχολείται μόνο με ένα. Εκτός, αν δεν έχει τίποτα άλλο να ασχοληθεί στη ζωή του.  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:03:54 πμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #482 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 04:22:28 μμ »
Καλησπέρα.
Τι τυπικές απαιτήσεις έχει ένα διδακτορικό? Αναφέρομαι σε παρουσίες κτλ. Όσων αφορά τα ελληνικά πανεπιστήμια.
Θα πρέπει να βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο για επιτηρήσεις στην εξεταστική?
Επίσης, ποια είναι η διαδικασία ώστε να αρχίσει κανείς διδακτορικό?
Την πρόταση θα τη σκεφτώ μόνη μου, θα με καθοδηγήσουν οι καθηγητές, ή θα την πάρω έτοιμη?

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #483 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 05:05:28 μμ »
Καλησπέρα.
Τι τυπικές απαιτήσεις έχει ένα διδακτορικό? Αναφέρομαι σε παρουσίες κτλ. Όσων αφορά τα ελληνικά πανεπιστήμια.
Θα πρέπει να βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο για επιτηρήσεις στην εξεταστική?
Επίσης, ποια είναι η διαδικασία ώστε να αρχίσει κανείς διδακτορικό?
Την πρόταση θα τη σκεφτώ μόνη μου, θα με καθοδηγήσουν οι καθηγητές, ή θα την πάρω έτοιμη?

Ευχαριστώ.
-Διαδικασία: θα βρεις ένα μέλος ΔΕΠ τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του οποίου ταιριάζουν με τα δικά σου, θα δουλέψεις -εσύ- πάνω σε κάτι σχετικό με τον/την καθηγητή/καθηγήτριά σου, και όταν ετοιμάσεις την πρόταση, σε συνεννόηση μαζί του/της, θα κάνεις την αίτηση.

-Τυπικές απαιτήσεις: να είσαι κάτοχος αναγνωρισμένου μάστερ. Από εκεί και πέρα, το επικουρικό έργο είναι προαιρετικό. Παρουσίες δεν υπάρχουν αλλά δεν είναι καλό να μην πατάς στο πανεπιστήμιο ποτέ.

-Πρόταση: η πρόταση είναι δική σου υπόθεση αλλά θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με το μέλος ΔΕΠ όπως σου εξήγησα πιο πάνω. Δεν υπάρχει καθοδήγηση όπως την εννοεί κάποιος που έχει στο κεφάλι του ότι θα σε πάρει από το χεράκι ο ΔΕΠ να σου τα κάνει νιανιά. Είναι η δική σου συμβολή στην επιστήμη, οπωσδήποτε θες επίβλεψη αλλά δεν βρίσκεσαι και στο νηπιαγωγείο.


Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #484 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 07:26:23 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση maria_1

Δηλαδή, θα πάω στο πανεπιστήμιο να αναζητήσω τους κατάλληλους επόπτες, και από εκεί και πέρα  - και μετά την κατάθεση της πρότασής μου- συνεχίζουμε τη συνεργασία μας σε μία πιο "ανεξάρτητη" βάση. Σωστά?

Όταν λες να πηγαίνω στο πανεπιστήμιο, εννοείς στις διαλέξεις του επόπτη μου και καθηγητών παρεμφερών αντικειμένων ?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #485 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 09:08:53 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση maria_1

Δηλαδή, θα πάω στο πανεπιστήμιο να αναζητήσω τους κατάλληλους επόπτες, και από εκεί και πέρα  - και μετά την κατάθεση της πρότασής μου- συνεχίζουμε τη συνεργασία μας σε μία πιο "ανεξάρτητη" βάση. Σωστά?

Όταν λες να πηγαίνω στο πανεπιστήμιο, εννοείς στις διαλέξεις του επόπτη μου και καθηγητών παρεμφερών αντικειμένων ?

Το πού θα είσαι και το τι θα κάνεις κατά τη διάρκεια της έρευνας εξαρτάται από τη φύση του διδακτορικού. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, οι ιστορικοί δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε στο πανεπιστήμιο, γιατί η έρευνά μας είναι διαφορετικής φύσεως. Εγώ συναντιέμαι με τον επιβλέποντα μου άνα 1-2 μήνες και συζητάμε την πορεία της έρευνας. Δεν μένω καν στην πόλη του πανεπιστημίου. Σε άλλες επιστήμες, που η έρευνα είναι εργαστηριακή, η παρουσία στο εργαστήριο του πανεπιστημίου, όπως καταλαβαίνεις, είναι απαραίτητη. Από εκεί και πέρα, το τι απαιτήσεις θα έχει ο επιβλέπων σου είναι μεγάλο θέμα. Κάποιοι απαιτούν ακόμα και διόρθωση γραπτών, κάτι που φυσικά είναι απαράδεκτο εκτός από παράνομο, αλλά είναι μια πραγματικότητα. Μπορεί, όμως, ο επιβλέπων σου να θεωρήσει ότι κάποια θέματα/αντικείμενα δεν τα έχεις επαρκώς παρακολουθήσει από τις σπουδές σου και να ζητήσει να παρακολουθήσεις κάποιες διαλέξεις, κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό, εφόσον όντως θα καλύψει κάποια κενά που έχεις.

Η επιλογή του επιβλέποντα είναι πάρα πολύ σημαντική. Είναι απαραίτητο να γνωρίζει καλά το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς, για να μπορεί να σε καθοδηγήσει σωστά. Σωστά είπε η maria_1 πιο πάνω, δε θα σε πάρει από το χεράκι, αλλά σίγουρα καλό είναι να έχει μια εποπτεία της βιβλιογραφίας και του θέματος, για να μπορεί να σε κατευθύνει. Από εκεί και πέρα, το διδακτορικό είναι μοναχική δουλειά. Κουραστική και γοητευτική, όπως όλα τα πράγματα που αξίζουν! :D

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #486 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 11:04:32 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση maria_1

Δηλαδή, θα πάω στο πανεπιστήμιο να αναζητήσω τους κατάλληλους επόπτες, και από εκεί και πέρα  - και μετά την κατάθεση της πρότασής μου- συνεχίζουμε τη συνεργασία μας σε μία πιο "ανεξάρτητη" βάση. Σωστά?

Όταν λες να πηγαίνω στο πανεπιστήμιο, εννοείς στις διαλέξεις του επόπτη μου και καθηγητών παρεμφερών αντικειμένων ?
Θα σου περιγράψω τη διαδικασία όπως την έχω βιώσει εγώ: δεν πήγα στο πανεπιστήμιο να βρω καθηγητές. Θα ήταν χρονοβόρο και άσκοπο να απασχολείς κάποιον που ίσως και να έχει μάθημα ή να θέλει να φύγει. Απλώς ήθελα να ασχοληθώ με ένα αντικείμενο που μου άρεσε ανέκαθεν. Έψαξα τα βιογραφικά μελών ΔΕΠ μέσα από το διαδίκτυο, είδα τις δημοσιεύσεις τους και προσπάθησα να βρω και να διαβάσω μία-δύο από αυτές. Όταν "κλείδωσα" πως θέλω να δουλέψω στο χ' αντικείμενο, έκανα μια μικρή προεργασία ώστε να ξέρω τι θέλω να κάνω. Επικοινώνησα με τον καθηγητή μου, τα είπαμε και εν τέλει συμφωνήσαμε. Θα είχα ήδη ξεκινήσει αν ο ΔΟΑΤΑΠ δεν έκανε τα δικά του...

Ναι, η έρευνα είναι ανεξάρτητη, εσύ δουλεύεις με το αντικείμενό σου, κανείς άλλος. Αυτό σημαίνει πως πληροφορείσαι για τη βιβλιογραφία και διαβάζεις τα πάντα για το θέμα σου, ακόμα και φαινομενικά άσχετα.

Φαντάζομαι ναι, αν κάνει ο καθηγητής μια διάλεξη, καλό θα ήταν να είσαι εκεί.

Γενικά ακόμα και η επαφή με τους ΔΕΠ είναι μια διόλου εύκολη διαδικασία. Άλλος μπορεί να έχει ήδη αρκετούς υπ. διδ. και να μην θέλει άλλους, άλλος μπορεί να μην ενδιαφέρεται, άλλος μπορεί να σχεδιάζει να πάρει την sabbatical άδειά του. Εγώ υπήρξα τυχερή και στην επιλογή καθηγητή και στην γενικότερη ποιότητά του, απλώς μέχρι στιγμής με παιδεύει το δοατάπ...   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2017, 11:06:16 μμ από maria_1 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #487 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 12:42:30 μμ »
Maria_1 σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι συντομα να ξεμπερδέψεις με τον ΔΟΑΤΑΠ.

Elranna σε ευχαριστώ άλλη μία φορά για το χρόνο που αφιέρωσες  :)

Αποσυνδεδεμένος marakiaki000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #488 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 03:57:54 μμ »
Καλησπέρα! ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε ποια κριτήρια πρέπει να πληρεί ένα διδακτορικό ειδικής αγωγής για να αναγνωριστεί όχι μόνο από τον ΔΟΑΤΑΠ αλλά και το ΙΕΠ(αν θυμάμαι καλά έτσι ονομάστηκε η επιτροπή π έκρινε την συνάφεια στην ειδική αγωγή). ευχαριστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #489 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 05:31:39 μμ »
Κάνει κανείς διδακτορικο εξ αποστάσεως ; αν γίνεται ας μου στείλει πμ Ευχαριστώ
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160628
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.