*

Ψηφοφορία

γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???

ΝΑΙ
23 (54.8%)
ΟΧΙ
19 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 41

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Διδακτική-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???  (Αναγνώστηκε 3986 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΠΕ60 - Διδακτική-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 08:19:50 μμ »
κοριτσια, γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση στη δραστηριοτητα?γιατι εχω ακουσει διαφορα για το τι ειναι και αν ηταν απαραιτητη!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 05:59:52 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:27 »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 08:32:58 μμ »
Νομίζω πως δεν έγραψα τεκμηρίωση αν και δεν πολυθυμάμαι τι έγραψα! Ήμουν τόσο ζαλισμένη όταν βγήκα έξω που ούτε ήθελα να τα ξανασκεφτώ. Νομίζω ότι τα απώθησα όλα κάπου στο υποσυνείδητο.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 09:12:20 μμ »
Aπάντησα όχι...Δεν τεκμιρίωσα καθόλου την απάντηση μου

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 09:56:33 μμ »
          Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλα η επιστημονική τεκμηρίωση ήταν απαραίτητη - το τόνιζε και η εκφώνηση του θέματος. Έτσι οπως διαμορφώθηκαν τα αποτελέσματα στην Α θεματική, θα προσέξουν πολύ την β θεματική και τις τεκμηριώσεις ειδικότερα. Πάντως εκ πείρας θα σας πω κάτι. Πότε δεν ξέρεις πως θα τα πας..... Δεν είναι παρηγοριά στον άρρωστο - ειναι αλήθεια. Οτι γράψαμε, γράψαμε, τώρα απλά ελπίζουμε και περιμένουμε.

Σας το λέω εγώ που θα ρίξω πολύ κλάμα αν δεν περάσω....... :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:27 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:33:37 μμ »
Καλά οταν λεω οτι δεν έγραψα τεκμιρίωση εννοοώ οχι συγκεκριμένες θεωρίες. πχ Πολλοί ξέρω οτι γράφουν ένα θεωρητικό κατεβατό που αναφέρουν κάποιες θεωρίες πριν ξεκινήσουν τη δραστηριότητα. Εννοείται οτι δικαιολόγησα την πορεία πχ ανίχνευση προηγούμενων γνώσεων για να στηριχθεί ο σχεδιασμός κτλ ωστόσο δεν ανέφερα ονόματα.. :-\ Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί και εγω μ αυτά που έγραψα :(
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:33:41 πμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:29:07 πμ »
δηλ. τι έπρεπε να γράψουμε ως επιστημονική τεκμηρίωση; έγραφα ασταμάτητα 4 ώρες, πότε προλάβατε κ τα γράψατε όλα;;;εγώ έκανα πολλές παραλείψεις κ θεωρώ πως δεν έκανα επιστημονική τεκμηρίωση

Αποσυνδεδεμένος regi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:32:37 πμ »
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΚΑΘΩΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣΑ ΕΒΑΖΑ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ.ΠΧ ΟΜΑΔΟΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑGARDNER  ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ VYGOTSKY  ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΚΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ MONTESSORI ΚΤΛ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΥΤΟ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:35:36 πμ από regi »
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:51:08 πμ »
Εγω εγραψα στον σχεδιασμο ορισμενους παιδαγωγούς  / ψυχολογους  π.χ. θα χωρισουμε τα παιδιά σε ομάδες λαμβάνονας υπόψην την ζωνη της επικειμενης ανάπτυξης κάθε παιδιού (zone of proximal development) συμφωνα με την θεωρία του  L.S.  Vygotsky  κτλ. απλα πραγματα που λιγο πολυ εχουμε γραψει ολες μας. ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες / όλους  :)

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:44:08 μμ »
..αφού είχα ολοκληρώσει και την αξιολόγηση και ήμουν έτοιμη να παραδώσω κόλλα..κοιτώ ξανά την εκφώνηση και βλέπω πως ζητούσε και τεκμηρίωση. Έγραψα 10 σειρούλες..ζαλισμένες και ζορισμένες..
Πάντως με κίνδυνο να αρχίσω να επαναλαμβάνομαι θα σας γράψω για γνωστή μου που στον προηγούμενο διαγωνισμό με τη βροχή δεν έκανε ούτε αξιολόγηση ούτε τεκμηρίωση ούτε ομάδες χώρισε και τα πήγε μια χαρά.. πήρε 83 και δουλεύει δεύτερη χρονιά αναπληρώτρια. Του χρόνου με το 24 μηνο θα διοριστεί.. Οπότε επανερχόμαστε: είναι θέμα βαθμολογητή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες στο τι και πώς αξιολογούμαστε και από ποιους...μας εύχομαι όχι έναν αλλά δυο καλούς και ανοιχτόμυαλους, εναλλακτικούς (supergirl27 για σένα) βαθμολογητές!! ;)

Αποσυνδεδεμένος SUPERGIRL27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:49:45 μμ »
..αφού είχα ολοκληρώσει και την αξιολόγηση και ήμουν έτοιμη να παραδώσω κόλλα..κοιτώ ξανά την εκφώνηση και βλέπω πως ζητούσε και τεκμηρίωση. Έγραψα 10 σειρούλες..ζαλισμένες και ζορισμένες..
Πάντως με κίνδυνο να αρχίσω να επαναλαμβάνομαι θα σας γράψω για γνωστή μου που στον προηγούμενο διαγωνισμό με τη βροχή δεν έκανε ούτε αξιολόγηση ούτε τεκμηρίωση ούτε ομάδες χώρισε και τα πήγε μια χαρά.. πήρε 83 και δουλεύει δεύτερη χρονιά αναπληρώτρια. Του χρόνου με το 24 μηνο θα διοριστεί.. Οπότε επανερχόμαστε: είναι θέμα βαθμολογητή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες στο τι και πώς αξιολογούμαστε και από ποιους...μας εύχομαι όχι έναν αλλά δυο καλούς και ανοιχτόμυαλους, εναλλακτικούς (supergirl27 για σένα) βαθμολογητές!! ;)

νομίζω andrian τα καλύτερα επίθετα χρησιμοποίησες για τους βαθμολογητές... και ανοιχτόμυαλους και εναλλακτικούς...!!!!!!!!!!! συνδυασμός μοναδικός και σπάνιος...!! εγώ θέλω στον επόμενο ΑΣΕΠ να μας βάλουνε αξιολόγηση και των βαθμολογητών μας!!!!!!
στο μυαλό είναι ο στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Διδακτική-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 08:32:27 μμ »
ξέρετε γτ στεναχωρέμαι πάρα πολύ; 1) 4 χρόνια στη σχολή κ ειλικρινά θυμάμαι ελάχιστες θεωρίες κ θεωρητικούς μετά από 2 χρόνια...ότι αφήσεις σε αφήνει λένε... 2) όλες νηπιαγωγοί είμαστε κ όμως άλλα κάνουν στην αθήνα, άλλα στα γιάννενα κ.ο.κ. 3) θεωρώ μειονέκτημα του παιδαγωγικού της αθήνας κ όποια θέλει ας πει την άποψη της που τα μαθήματα είναι επιλογής τα περισσότερα γτ δεν βγαίνουμε όλες με τις ίδιες γνώσεις κ αυτό για μένα είναι πρόβλημα όταν πας να δώσεις ασεπ γτ πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ από μόνη σου να δεις τι ελλείψεις έχεις 4) όπως έγραψα κ προηγούμενη μέρα δεν έγραψα επιστημονική τεκμηρίωση κ ούτε προλάβαινα κιόλας 5) μαθαίνουμε θεωρίες αλλά ποιος μας διδάσκει την εφαρμογή τους στην πράξη;;;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Διδακτική-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 09:29:27 μμ »
2) όλες νηπιαγωγοί είμαστε κ όμως άλλα κάνουν στην αθήνα, άλλα στα γιάννενα κ.ο.κ.
Aυτό που λές το έχω παρατηρήσει και εγώ. Έχω γνωρίσει νηπιαγωγούς απο όλα σχεδόν τα τμήματα και βλέπω οτι ο καθένας ξέρει άλλα πράγματα. Το καλό με τα κάποια τμήματα στην επαρχεία είναι οτι τα μαθήματα είναι πιο "φροντιστηριακά" και έτσι λύνεις απορίες και εμβαθύνεις περισσότερο σε οτι μαθαίνεις.
Βέβαια οσοι τελείωσαν στην Αθήνα θεωρούν οτι είχαν κορυφαίους καθηγητές :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 09:31:58 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Διδακτική-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:20:00 πμ »
εμένα πάντως δεν μου έμαθε κανένας πως να εφαρμόσω τις θεωρίες στην πράξη κ όταν πήγα να δουλέψω μόνο θεωρίες δεν σκεφτόμουν! Οπότε το να ζητάνε επιστημονική τεκμηρίωση στον ασεπ είναι απλά για να κόψουν μονάδες γτ όταν πας στην τάξη δεν σκέφτεσαι "α θα κάνω αυτό σύμφωνα με την τάδε θεωρία" κ όταν η μισή τάξη έχει αλβανόφωνα να δω πως θα βγάλουμε άκρη γτ η πραγματικότητα διαφέρει από τις θεωρίες!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Διδακτική-γραψατε επιστημονικη τεκμηριωση???
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 09:44:40 πμ »
Titi δεν έχεις άδικο. Στην αρχή και μέχρι να προσαρμοστείς εσύ στην τάξη και να βρεις κάποιες ρουτίνες που να απλοποιούν τη μέρα σου, όντως είναι πολύ πιθανό να λειτουργείς με βάση τη διαίσθησή σου και τις προσωπικές σου εμπειρίες. Το ζητούμενο, όμως, είναι ότι σιγά σιγά, ιδιαίτερα όταν αντιμετωπίζεις προβλήματα μέσα στην τάξη, να επανέρχεσαι στις θεωρίες και να δεις πώς μπορείς να τις αξιοποιήσεις για να σου λύσουν τα χέρια. Και τότε είναι που αποκτά αξία η θεωρία και που τη βλέπεις με τελείως άλλο μάτι και όχι μ' αυτό του παπαγάλου ή του φοιτητή.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα συμβεί απαραίτητα από τον πρώτο σου χρόνο, ίσως να πάρει λίγο περισσότερο καιρό, μέρι να κατακάτσει κάπως ο κουρνιαχτός και να είσαι σε θέση να δεις πιο ψύχραιμα και επαγγελματικά αυτό που κάνεις. Υπάρχουν βέβαια και συνάδελφοι που δεν το κάνουν ποτέ και αφήνονται στις προσωπικές τους θεωρίες και στα προσωπικά τους βιώματα. Καλή είναι πάντως μια αναπλαισίωση και μια ενημέρωση κάθε τόσο.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161501
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.