*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 503052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1456 στις: Αύγουστος 30, 2012, 12:14:45 πμ »
Δηλαδή ο κατώτατος μισθός των ιδιωτικών υπαλλήλων δεν μειώθηκε,ενώ,την ίδια περίοδο,οι διοικητές των ΔΕΚΟ αρνούνταν να εφαρμόσουν το ενιαίο μισθολόγιο στους υπαλλήλους τους;Την έρευνα του οικονομικού εισαγγελέα δεν την έμαθες;Και οι τιμές των υπηρεσιών σε τελική ανάλυση να μην μειωθούν,γεγονός είναι ότι τόσο καιρό συντελέστηκε μια αδικία εις βάρος των εκπ/κών,των νοσηλευτών κ.α.

Και θα επρεπε να διοχετευουμε την ενεργεια μας στο ν'αυξηθουν παλι οι μισθοι μας, οχι να μειωθουν των υπολοιπων. Δε με νοιαζει ποσο παιρνουν ακομη οι υπαλληλοι στις ΔΕΚΟ - αν μ'ενοιαζε, θα ημουν κι εγω σε μια ΔΕΚΟ κι οχι στο Υπουργειο Παιδειας. Ειμαι εκπαιδευτικος κι αυτο που με νοιαζει ειναι να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ο μισθος μου στο προηγουμενο επιπεδο και να ΜΗΝ αυξηθει το ωραριο μου. Η ενεργεια που εχω για διεκδικησεις δεν ειναι απεριοριστη για να καθομαι ν'ασχολουμαι με το πώς τα παει η κατσικα του γειτονα οταν η δικη μου χαροπαλευει. Αντε να δουμε τι θα κανουμε με το Υπουργειο Παιδειας... για να μην αναγκαστουμε ν'αλλαξουμε επαγγελμα στα χαλια που μας εχουν φτασει.

Συνάδελφε συμφωνώ με το ότι ΔΕΝ πρέπει να σπαταλάμε την ενέργειά μας με το να προσπαθούμε να μειωθεί ο μισθός των άλλων,....
ΟΜΩΣ
Δεν θεωρώ λογικό να παίρνει τα διπλάσια από έναν εκπαιδευτικό ο κλητήρας της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που "μπήκε από το παράθυρο". Πολύ δε περισσότερο, αισθάνομαι βαθύτατα προσβεβλημένος από το ότι ο τ. Πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου δήλωσε στην Διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης το 2011, ότι θα κάνει -λέει- το ενειαιο μισθολόγιο γιατί είναι απαράδεκτο να παίρνει ο κλητήρας περισσότερα από τον εκπαιδευτικό!!!! Και έκανε το ενιαίο μισθολόγιο, και... ο κλητήρας παίρνει τα διπλάσια από εμένα γιατί.... "είναι παλιός". Ολοι οι γνωστοί μου συμμαθητές που "είχαν μέσον", είχαν από μικρή ηλικία σταθερό εισόδημα και εργασιακή ασφάλεια από μικρή ηλικία, και τώρα παίρνουν πολύ μεγαλύτερο μισθό από εμένα άλλοτε γιατί ανήκουν σε κάποιο από τα "ειδικά μισθολόγια", και άλλοτε γιατί "έχουν προϋπηρεία". Και όλοι τους μπήκαν από το παράθυρο, και "δίπλα στο σπίτι τους" εξ' αρχής.

Δεν είναι λογικά πράγματα αυτά.

Άσε που η Ελλάδα καλώς ή κακώς, ακολουθεί μία διαδικασία εσωτερικής υποτίμησης. Δεν είναι λογικό να συντρίψει τα εισοδήματα των εκπαιδευτικών π.χ. ( που ανέκαθεν έπαιρναν λιγότερα από τους ρουσφετολογηθέντες) και να διασωθούν ΚΑΙ ΠΑΛΙ τα ρουσφέτια και αυτοί που έμπαιναν επί δεκαετίες από τα παράθυρα!

ΤΕΛΙΚΑ, ΤΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ( αυτό ως γενικότερη τοποθέτηση. Δεν αναφέρομαι σε σένα utenar):
Πιστεύουμε οι περισσότεροι ότι "εμείς καλά τα κάναμε τα πράγματα"  και "ήρθε η "κακιά ώρα" ( ή "η κακιά Μέρκελ" ή ότι άλλο "δαιμονικό") και "μας χάλασε το σύστημα το καλό", ή πιστεύουμε ότι ΕΜΕΙΣ , η νοοτροπία μας, ο αξιακός μας κώδικας, οι επιλογές μας  οδήγησαν στο τωρινό οικονομικό, κοινωνικό, ηθικό αδιέξοδο που βρισκόμαστε?
Αν πιστεύουμε το δεύτερο, μπορούμε να αλλάξουμε ( ή να προσπαθήσουμε).
Αν πιστεύουμε το πρώτο...
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟΤΕ!
ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 30-40 ΧΡΟΝΙΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 12:32:55 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:21 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1457 στις: Αύγουστος 30, 2012, 12:40:36 πμ »
Συνάδελφε ΡΑ, δεν είναι λογικό η Ελλάδα να συντρίψει τα εισοδήματα των ήδη χαμηλόμισθων εκπαιδευτικών, είναι όμως βολικό, θα το κάνει και θα το ..ευχαριστηθεί, δεδομένης της χρόνιας απουσίας αντίστασης και σοβαρής αντίδρασης :(
 Εγώ αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι ο καθένας απλώνει το πόδι του μέχρι εκεί που τον αφήνεις...
Εμείς έχουμε καλλιεργήσει το έδαφος για απεριόριστο ...άπλωμα, γι αυτό και η επόμενη κλωτσιά θα μας μείνει αξέχαστη...
Τα "ρουσφέτια που έμπαιναν επί δεκαετίες από τα παράθυρα" θα ζουν, θα βασιλεύουν και θα κυβερνούν στον αιώνα τον άπαντα, αν δεν αλλάξουμε άρδην φιλοσοφία ζωής και νοοτροπία..
Αμπελοφιλοσοφίες θα πουν κάποιοι ίσως...
Η απουσία ΗΘΟΥΣ , η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ και η επιβράβευση της ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ στο δημόσιο βίο (με την ευρύτερη δυνατή έννοια των όρων αυτών)  μας έχουν φέρει στο σημερινό χάλι...Όλοι τα ξέρουμε και τα έχουμε πει αυτά, αλλά....μέχρι εκεί
Μετά αναρωτιόμαστε και εκνευριζόμαστε γιατί ο κλητήρας παίρνει περισσότερα από τον εκπαιδευτικό ;D ;D ;D ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1458 στις: Αύγουστος 30, 2012, 12:45:22 πμ »
 Συνάδελφε silkcut, συμφωνώ μαζί σου.
Απλά επισημαίνω ότι τώρα η κατάσταση είναι "πολύ βαριά" πια. Ναι μεν γίνονται προσπάθειες διάσωσης των ρουσφετολογηθέντων τους, αλλά από ότι φαίνεται θα σαρωθούν σχεδόν τα πάντα τελικά ( τελευταίοι θα μείνουν τα "προπύργια" όλων των καθεστώτων: δικαστικοί και πολιτικοί-πολιτειακοί παράγοντες).
Που θα σταθει το "κόλπο τους"?
Για να σταθεί το "κόλπο τους", απαιτούνται άφθονα δανεικά.
Και δανεικά, δεν υπάρχουν πια!
Το θέμα όπως είπες, είναι : Τι θέλουμε να κάνουμε ως κοινωνία από εδώ και πέρα?
Γιατί αν συνεχίσει η πλειοψηφία μας να πιστεύει ότι "εμείς καλά τα κάναμε", χαιρέτα μου τον πλάτανο!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 12:47:00 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1459 στις: Αύγουστος 30, 2012, 01:02:42 πμ »
Τι θέλω εγώ?
Να αλλάξει αυτό: Η απουσία ΗΘΟΥΣ , η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ και η επιβράβευση της ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ στο δημόσιο βίο. Γίνεται? Γίνεται κάποια στιγμή να πάψουμε να ωρυόμαστε για τα αυτονόητα?
"Γιατί αν συνεχίσει η πλειοψηφία μας να πιστεύει ότι "εμείς καλά τα κάναμε", χαιρέτα μου τον πλάτανο!"
Δύσκολο θέμα η αυτοκριτική και η αυτογνωσία :(Δεν θα εξαιρέσω τον εαυτό μου φυσικά..
 Γι΄αυτό μάλλον θα τον χαιρετίσω (τον πλάτανο) απ' ότι φαίνεται.....
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:21 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1460 στις: Αύγουστος 30, 2012, 08:24:59 μμ »
Ολοι οι γνωστοί μου συμμαθητές που "είχαν μέσον", είχαν από μικρή ηλικία σταθερό εισόδημα και εργασιακή ασφάλεια από μικρή ηλικία, και τώρα παίρνουν πολύ μεγαλύτερο μισθό από εμένα άλλοτε γιατί ανήκουν σε κάποιο από τα "ειδικά μισθολόγια", και άλλοτε γιατί "έχουν προϋπηρεία". Και όλοι τους μπήκαν από το παράθυρο, και "δίπλα στο σπίτι τους" εξ' αρχής.

Δεν είναι λογικά πράγματα αυτά.

Άσε που η Ελλάδα καλώς ή κακώς, ακολουθεί μία διαδικασία εσωτερικής υποτίμησης. Δεν είναι λογικό να συντρίψει τα εισοδήματα των εκπαιδευτικών π.χ. ( που ανέκαθεν έπαιρναν λιγότερα από τους ρουσφετολογηθέντες) και να διασωθούν ΚΑΙ ΠΑΛΙ τα ρουσφέτια και αυτοί που έμπαιναν επί δεκαετίες από τα παράθυρα!

Ξερεις ομως πολυ καλα οτι τοσο αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις οσο κι η κοινη γνωμη γνωριζουν οτι ο μισθος των εκπαιδευτικων δεν ειναι το μονο τους εσοδο και τα υπολοιπα ειναι αφορολογητα. Ιδιαιτερα κι αγιος ο Θεος. (κι οποιος απο τις βασικες ειδικοτητες δεν κανει, αντε ν'αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας) Συν το "τρεις μηνες καθεστε και πληρωνεστε" που μας κοπανανε σε καθε συζητηση.

Γι'αυτο και δεν μπορω να μπω στη διαδικασια υπολογισμου και φθονου του "ποσο παιρνει ο αλλος". Τον μισθο τον ηξερα απο την αρχη κι ομως διαλεξα το επαγγελμα, γι'αυτο και το μονο που μ'ενδιαφερει ειναι να επανελθει στα προηγουμενα επιπεδα - το να μειωθουν κι οι μισθοι των αλλων δε μ'ενδιαφερει, ειδικα οταν φορολογουνται.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1461 στις: Αύγουστος 30, 2012, 09:28:59 μμ »
Συνάδελφε utenar  θα απαντήσω αμέσως στις αιτιάσεις που σε απασχολούν:

1) Δεν κάνουν όλες οι ειδικότητες ιδιαίτερα.

2) Δεν κάνουν ιδιαίτερα ( για ηθικούς λόγους) κάμποσοι των "κύριων" ειδικοτήτων ( και ενώ θα μπορούσαν μια και πριν διοριστούν ήταν φροντιστές και ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά).

3) Τα ιδιαίτερα απαγορεύονται από τον νόμο 1566/85 με προτεινόμενη ποινή την οριστική παύση. Εάν όμως οι "Ελληναράδες" που τα λένε αυτά, από τη μιά θέλουν να φωνάζουν τον δάσκαλο του σχολείου τους για το παιδί τους ( όποιος το δεχτεί), και να τον πληρώνουν για την εμπειρία του αλλά και για να βάζει μεγάλο βαθμό σε σχέση με τους άλλους (αντί να φωνάξουν τον φροντιστή ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ παροχής υπηρεσιών-αλλιώς είναι κοινοί απατεώνες όπως αυτοί που κατηγορούν γενικεύοντας με αχαρακτήριστο τρόπο), και από την άλλη να ζητούν να παίρνει τα διπλάσια από τον εκπαιδευτικό η "αφαντομουτσουνάρα" τους ( που είναι απόφοιτοι δημοτικού, κλητήρες Υπουργείου που μπήκαν από το παράθυρο και "περνιούνται για έξυπνοι" κιόλας), [/b]ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ( Γενόμενοι μάλιστα συνεργοί στο αδίκημα της φοροδιαφυγής).

4) Προσωπικά φέτος, διόρθωσα 1200 γραπτά ( ΔΕΝ βάζω τις πανελλήνιες διότι πληρωνόμαστε έξτρα). Τεστ και διαγωνίσματα. Τα μέτρησα! Δεν μιλώ στον αέρα! Σε ρωτώ ευθέως: Δεν χρειαζόμουν 10 min για το καθένα? Καλώς: 1200χ10min = 12000min=25 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ. Πόσες μέρες καθόμαστε? 20 ιούλιος, 20 Αύγουστος ( έλεος ! Μην βάλω τα σαββατοκύριακα! Ο Ελληναράς που τα λέει αυτά δηλαδή, μετράει και τα σαββατοκύριακα όταν παίρνει κανονική άδεια?),  20 μέρες χριστούγεννα και Πάσχα. Συνολο: 60( Δεν βάσω θερινή υπηρεσία) μέρες. Μείον τις 25 που προανέφερα: 35 μέρες. Κάθε εργάσιμη μέρα είμαι στο σχολείο 8-2 ( Μην μου πεις ότι δεν το τηρούν όλοι. Πολλοί το τηρούν - είμαι σε σχολείο στην Αθήνα - και εγώ πάντως το τηρώ απαρέγκλιτα ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ" Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΥΧΟΝ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ σαν αυτόν που σου λέει όλα αυτά). Είναι 6 ώρες. Οι άλλες δύο ώρες μέχρι το 8 ωρο, είναι κάτι που δικαιούμαι μια και το χρειάζομαι για την προετοιμασία των μαθημάτων της επόμενης μέρας? Για 10 χρόνια, δούλευα σε κεντρικό φροντιστήριο. Όντας σε Λύκειο σχεδόν πάντα, έχω πολύ υλικό έτοιμο. Όμως αφενός κάθε φορά αλλάζω πολλά στοιχεία του μαθήματος με βάση τις απαιτήσεις και το επίπεδο του κάθε τμήματος( 1 ώρα την ημερα ακατέβατα), αφετέρου μέσα στο έτος που μας πέρασε έφτιαξα 45 σετ θεμάτων τεστ και διαγωνισμάτων. Δεν έφαγα 1 ώρα για το καθένα? ( άλλες 6 εργάσιμες ημέρες)
Μέιναμε λοιπόν, στις 35 μέρες άδεια απουσίας από το σχολείο ( Μετρημένες σε οκτάωρα). Γιατί είναι πολλές? Ένας παλιός μαθητής μου ( όταν ήμουν φροντιστής) με τον οποίο έχω φιλία ( δεν έχω πολλά χρόνια που διορίστηκα) είχε περάσει στην Αστυνομία. Παίρνει 42 αν θυμάμαι καλά μέρες άδεια ( δικαίως: κάνει και νυχτερινές υπηρεσίες 1-2 φορες τον μήνα). Στα Υπουργεία παίρνουν κατά μέσο όρο 35 μέρες συνολικά. Στις ΔΕΚΟ "παίζεται" παραπάνω ανάλογα με την ΔΕΚΟ.

ΤΕΛΙΚΑ: Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάτι ανάλογο κάνεις κι εσύ.

Εγώ, απλά τα κατέγραψα φέτος από περιέργεια.

Βρες λοιπόν το θάρρος και το κουράγιο, να απαντήσεις την επόμενη φορά στον Ελληναρά που σε απαξιώνει μπροστά στα μάτια σου ( έχοντας μπει από το παράθυρο αυτός και τα σόγια του στο δημόσιο και ενώ τώρα παίρνει τα διπλάσια από σένα και μένα που μπαίνουμε με ΑΣΕΠ και δεν χρωστάμε κάτι στον εκάστοτε πολιτικάντη όπου έχει μάθει να απευθύνεται προκειμένου να λύνει τα προβληματάκια του και να παρακάμπτει τον νόμο): ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ? ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΝΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ?
Κάντο, και θα με θυμηθείς!
Θα σου αρέσει, και θα απολαύσεις το βλέμμα του!
Εμένα, μου ζητάνε συγνώμη πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις τελικά. Μου λένε "δεν ηξερα".
Και τους απαντώ πάντα: Να μην ξαναμιλήσεις χωρίς να ξέρεις, γιατί εκτίθεσαι ως άνθρωπος και δεν κάνει.

Κάντο και θα με θυμηθείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 09:40:06 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1462 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:35:46 μμ »
ΡΑ σου βγάζω το καπέλο! Τι φοβερός λόγος! Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1463 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:40:37 μμ »
Και εγώ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1464 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:49:26 μμ »
Χαίρομαι που σας κάλυψα συνάδελφοι.
Χαίρομαι, γιατί ξέρω πολύ καλά ότι αυτά είναι πράγματα που όλοι τα ξέρουμε και τα σκεφτόμαστε αλλά δεν έχουμε τον χρόνο ή την όρεξη να τα γράψουμε βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους.
Κι εγώ, εδώ και μήνες έλεγα να κάτσω να τα γράψω και να τα βάλω στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.
Τώρα, μου δόθηκε η ευκαιρία.
Και αφού το κρίνετε θετικά, "θα το μαζέψω " λίγο, και θα το προωθήσω και με αυτόν τον τρόπο.
Πάντως, καλό είναι να μην επιτρέπουμε πια στον κάθε τυχάρπαστο "ατακαδόρο" πολιτικάντη ( και όχι μόνο) να "αλωνίζει" επικοινωνιακά εις βάρος μας.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1465 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:50:20 μμ »
Τετοιες προσωπικοτητες χρειαζομαστε!!!!!!Ευγε για τη μορφωση σου.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1466 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:51:21 μμ »
Χαίρομαι που σας κάλυψα συνάδελφοι.
Χαίρομαι, γιατί ξέρω πολύ καλά ότι αυτά είναι πράγματα που όλοι τα ξέρουμε και τα σκεφτόμαστε αλλά δεν έχουμε τον χρόνο ή την όρεξη να τα γράψουμε βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους.
Κι εγώ, εδώ και μήνες έλεγα να κάτσω να τα γράψω και να τα βάλω στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.
Τώρα, μου δόθηκε η ευκαιρία.
Και αφού το κρίνετε θετικά, "θα το μαζέψω " λίγο, και θα το προωθήσω και με αυτόν τον τρόπο.
Πάντως, καλό είναι να μην επιτρέπουμε πια στον κάθε τυχάρπαστο "ατακαδόρο" πολιτικάντη ( και όχι μόνο) να "αλωνίζει" επικοινωνιακά εις βάρος μας.
Επίσης θα ήταν καλό να το βάλεις σε κανα δημοφιλές blog που όλη την ώρα μας βρίζουν

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1467 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:52:14 μμ »
Χαίρομαι που σας κάλυψα συνάδελφοι.
Χαίρομαι, γιατί ξέρω πολύ καλά ότι αυτά είναι πράγματα που όλοι τα ξέρουμε και τα σκεφτόμαστε αλλά δεν έχουμε τον χρόνο ή την όρεξη να τα γράψουμε βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους.
Κι εγώ, εδώ και μήνες έλεγα να κάτσω να τα γράψω και να τα βάλω στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.
Τώρα, μου δόθηκε η ευκαιρία.
Και αφού το κρίνετε θετικά, "θα το μαζέψω " λίγο, και θα το προωθήσω και με αυτόν τον τρόπο.
Πάντως, καλό είναι να μην επιτρέπουμε πια στον κάθε τυχάρπαστο "ατακαδόρο" πολιτικάντη ( και όχι μόνο) να "αλωνίζει" επικοινωνιακά εις βάρος μας.
Επίσης θα ήταν καλό να το βάλεις σε κανα δημοφιλές blog που όλη την ώρα μας βρίζουν
Συμφωνω!

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1468 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:03:03 μμ »
Χαίρομαι που σας κάλυψα συνάδελφοι.
Χαίρομαι, γιατί ξέρω πολύ καλά ότι αυτά είναι πράγματα που όλοι τα ξέρουμε και τα σκεφτόμαστε αλλά δεν έχουμε τον χρόνο ή την όρεξη να τα γράψουμε βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους.
Κι εγώ, εδώ και μήνες έλεγα να κάτσω να τα γράψω και να τα βάλω στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.
Τώρα, μου δόθηκε η ευκαιρία.
Και αφού το κρίνετε θετικά, "θα το μαζέψω " λίγο, και θα το προωθήσω και με αυτόν τον τρόπο.
Πάντως, καλό είναι να μην επιτρέπουμε πια στον κάθε τυχάρπαστο "ατακαδόρο" πολιτικάντη ( και όχι μόνο) να "αλωνίζει" επικοινωνιακά εις βάρος μας.
Επίσης θα ήταν καλό να το βάλεις σε κανα δημοφιλές blog που όλη την ώρα μας βρίζουν
Συμφωνω!
Συμφωνώ και εγώ! Εύγε ΡΑ!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1469 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:05:54 μμ »
Να το στείλεις ΡΑ οπωσδήποτε σε πολλά site!!!Αξίζει να διαβαστεί από όλους!!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161096
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.