*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 216642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 10:58:13 μμ »
Συνάδελφοι, είμαι απόφοιτη Σεπτεμβρίου και δυστυχώς υπάρχει σοβαρή εμπλοκή με το ΔΟΑΤΑΠ. Σίγουρα κάποια συμφέροντα κρύβονται γιατί οι απόφοιτοι αλλά και οι νέες εγγραφές ήταν πάρα πολλές.

Κι εγω αυτο πιστευω διοτι δεν ειναι δυνατον να εχουν αναγνωρισει 2 φουρνιες αποφοιτων, οι οποιες παρακολουθησαν λιγοτερο απαιτητικα μαθηματα και χωρις το Ephorus (που αποκαλυπτει τη λογοκλοπη) να ειναι εν ενεργεια για την 1η φουρνια, και να κολλανε τωρα στην 3η!!! Δεν καταλαβαινω ομως τι ειδους "σοβαρη εμπλοκη" ειναι αυτη, αφου οταν εγω μιλησα με τον ιδιο εισηγητη του ΔΟΑΤΑΠ που αναφερθηκε παραπανω (Παπαβλασοπουλος) το μονο που μου ειπε ηταν οτι ειχαν ζητησει απο το Πανεπιστημιο να αλλαξουν καποια πραγματα στο λογισμικο τους οσον αφορα την εκδοση του diploma supplement, κλπ.

Δεν ανεφερε δηλαδη καθολου οτι υπηρχε περιπτωση να παψουν να αναγνωριζουν το μεταπτυχιακο εφοσον γινουν αυτες οι αλλαγες, ουτε ανεφερε καποιο θεμα με το μεταπτυχιακου δια ζωσης vs εξ'αποστασεως! (εξαλλου ο ιδιος ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρισε 2 φουρνιες του εξ'αποστασεως και σε σχετικες ερωτησεις πριν κανουμε αιτηση εγγραφης στο μεταπτυχιακο, μας απαντουσε οτι αναγνωριζεται!!!! Εδω υπαρχει και θεμα τεραστιας ευθυνης και ελλειψη εγγυροτητας του ιδιου του ΔΟΑΤΑΠ, αν αλλα ισχυριζεται πριν και αλλα μετα!!!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mafeira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 11:01:33 μμ »
Το πρόβλημα το δημιουργεί ο Δοαταπ ή το υπουργείο παιδείας της Κύπρου;;;

Αποσυνδεδεμένος eirinigiannitsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 03:49:28 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει όλοι να πιέσουμε. Είναι εξωφρενικό να έχουμε δεχτεί τέτοια πίεση σε αυτό το μεταπτυχιακό, να προσπαθούμε να είμαστε συνεπείς τόσο στις οικονομικές όσο και στις φοιτητικές μας υποχρεώσεις και αυτή τη στιγμή να είναι όλα στον αέρα.... Ενημερώστε όσους μπορείτε περισσότερους. Είναι σαφές ότι εκκρεμεί η αναγνώριση τίτλων κι εμείς συνεχίζουμε να εργαζόμαστε μανιωδώς χωρίς να γνωρίζουμε αν όλο αυτό θα έχει τελικά ανταπόκριση. Ας πιέσει και το πανεπιστήμιο για να προστατεύσει τους φοιτητές του και τα συμφέροντά του. Συμφωνείτε;

Αποσυνδεδεμένος panos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 04:01:26 μμ »
Το πρόβλημα το δημιουργεί ο Δοαταπ ή το υπουργείο παιδείας της Κύπρου;;;
Από τον Άννα στον Καϊάφα...Αυτό είναι το ανησυχητικό.Ο ΕΙΑΠ συνεδριάζει 28/11...Συνεδρίασε και 28/10 αλλά λύση δε δόθηκε.Επίσης το θέμα αφορά και τα 3 ιδιωτικά παν/μια που έχουν άδεια λειτουργίας.Εν όψει μιας τόσο μεγάλης δυσφήμισης,ο ΕΙΑΠ δεν μπορεί να συνεδριάσει εκτάκτως??? :-\Θεωρώ ότι μας εμπαίζουν και προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο και χρήμα...
thank you Merlin

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mafeira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 05:33:37 μμ »
Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (Ε.Α.Ι.Π.) δεν έχει πρόσφατες ανακοινώσεις στην επίσημη ιστοσελίδας από ότι είδα ώστε να μαθαίνουμε τις αποφάσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος xrixri4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:09:14 μμ »
Συνάδελφοι, αύριο ανεβαίνει κάποιος ΔΟΑΤΑΠ να μάθει. Αν όμως ότι  είναι εμπλοκή από Κύπρο?( πιέστε οικονομικά κάντε στάση πληρωμων μέχρι να βεβαιωθούμε κι όχι μόνο στα λόγια γιατι στα λογια είναι εύκολα τα πράγματα. Είπαν πως 28 Νοέμβρη θα συνεδριάσουν στη Κύπρο η επιτροπή. Ποιος μας το διαβεβαιώνει αυτό;  Νόμίζω πως μόνο έτσι θα κινητοποιηθούν να μας προστατευσουν αν πιέσουμε. Έχουν αναγνωρίσει μεταπτυχιακά της κάτω ραχούλας θα είναι απαράδεκτο να σταματήσει τώρα η αναγνώριση σε ένα τόσο απαιτητικό μεταπτυχιακό. Μην τους αφήσουμε στη πλάτη μας να παίζουν μαλλον για κάποια συμφέροντα. Αν είναι όπως τα λένε και τα πράγματα απλά θα έχουν λίγη καθυστέρηση να το διαβεβαιώσουν γραπτώς και από τις 2 πλευρές. Εγώ πτυχίο πήρα   Σεπτέμβρη αλλά  δεν έχω πάρει τιποτε στα χέρια μου και φυσικά δεν έχει σταλεί τίποτε στο Δοαταπ. Θ α ζητήσω όμως έστω κι αν δεν αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ να το στείλουν να δω αν αναγνωρίζεται ακόμα και στην ίδια τη Κύπρο! Ενημερώστε όσους μπορείτε .

Αποσυνδεδεμένος xrixri4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:12:26 μμ »

Συνάδελφοι, αύριο ανεβαίνει κάποιος ΔΟΑΤΑΠ να μάθει. Αν όμως ότι  είναι εμπλοκή από Κύπρο?( πιέστε οικονομικά κάντε στάση πληρωμων μέχρι να βεβαιωθούμε κι όχι μόνο στα λόγια γιατι στα λογια είναι εύκολα τα πράγματα. Είπαν πως 28 Νοέμβρη θα συνεδριάσουν στη Κύπρο η επιτροπή. Ποιος μας το διαβεβαιώνει αυτό;  Νόμίζω πως μόνο έτσι θα κινητοποιηθούν να μας προστατευσουν αν πιέσουμε. Έχουν αναγνωρίσει μεταπτυχιακά της κάτω ραχούλας θα είναι απαράδεκτο να σταματήσει τώρα η αναγνώριση σε ένα τόσο απαιτητικό μεταπτυχιακό. Μην τους αφήσουμε στη πλάτη μας να παίζουν μαλλον για κάποια συμφέροντα. Αν είναι όπως τα λένε και τα πράγματα απλά θα έχουν λίγη καθυστέρηση να το διαβεβαιώσουν γραπτώς και από τις 2 πλευρές. Εγώ πτυχίο πήρα   Σεπτέμβρη αλλά  δεν έχω πάρει τιποτε στα χέρια μου και φυσικά δεν έχει σταλεί τίποτε στο Δοαταπ. Θ α ζητήσω όμως έστω κι αν δεν αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ να το στείλουν να δω αν αναγνωρίζεται ακόμα και στην ίδια τη Κύπρο! Ενημερώστε όσους μπορείτε .


Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:12:32 μμ »
Συνάδελφοι, αύριο ανεβαίνει κάποιος ΔΟΑΤΑΠ να μάθει. Αν όμως ότι  είναι εμπλοκή από Κύπρο?( πιέστε οικονομικά κάντε στάση πληρωμων μέχρι να βεβαιωθούμε κι όχι μόνο στα λόγια γιατι στα λογια είναι εύκολα τα πράγματα. Είπαν πως 28 Νοέμβρη θα συνεδριάσουν στη Κύπρο η επιτροπή. Ποιος μας το διαβεβαιώνει αυτό;  Νόμίζω πως μόνο έτσι θα κινητοποιηθούν να μας προστατευσουν αν πιέσουμε. Έχουν αναγνωρίσει μεταπτυχιακά της κάτω ραχούλας θα είναι απαράδεκτο να σταματήσει τώρα η αναγνώριση σε ένα τόσο απαιτητικό μεταπτυχιακό. Μην τους αφήσουμε στη πλάτη μας να παίζουν μαλλον για κάποια συμφέροντα. Αν είναι όπως τα λένε και τα πράγματα απλά θα έχουν λίγη καθυστέρηση να το διαβεβαιώσουν γραπτώς και από τις 2 πλευρές. Εγώ πτυχίο πήρα   Σεπτέμβρη αλλά  δεν έχω πάρει τιποτε στα χέρια μου και φυσικά δεν έχει σταλεί τίποτε στο Δοαταπ. Θ α ζητήσω όμως έστω κι αν δεν αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ να το στείλουν να δω αν αναγνωρίζεται ακόμα και στην ίδια τη Κύπρο! Ενημερώστε όσους μπορείτε .



Έχουμε νεότερο; Ήδη έχω έρθει σε επαφή με δικηγόρο για το ζήτημα! Έστειλα στο πανεπιστήμιο emai να μου αναφέρει επίσημα που βρίσκεται η εμπλοκή , με κοινοποίηση στο υπουργείο παιδείας της Ελλάδος κ´ Κύπρου

Αποσυνδεδεμένος xrixri4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 06:29:06 μμ »
Στο ΔΟΑΤΑΠ δεν εξυπηρέτησε κανείς γιατί δεν είναι η ημέρα που ο Παπαβλασόπουλος δέχεται κοινό, παρά την πίεση της συναδέλφου. Της είπαν να του στείλει μειλ ή τηλ. Αν κανείς έχει μάθει κάτι άλλο ας πει. Σε μειλ πρωινό στο Παν/μιο δεν είχα απάντηση. Ας περιμένουμε μήπως στείλουν απάντηση από το DL του Παν/μιου -που δε νομίζω - και τότε προχωράμε. Ο νομικός πρέπει να είναι εξειδικευμένος σε εκπαιδευτικά θέματα. Μήπως κάποιος επικοινώνησε τηλεφωνικά με κάποιον επιστημονικό υπευθυνο του Παν/μιου?

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 09:55:25 πμ »
Στο ΔΟΑΤΑΠ δεν εξυπηρέτησε κανείς γιατί δεν είναι η ημέρα που ο Παπαβλασόπουλος δέχεται κοινό, παρά την πίεση της συναδέλφου. Της είπαν να του στείλει μειλ ή τηλ. Αν κανείς έχει μάθει κάτι άλλο ας πει. Σε μειλ πρωινό στο Παν/μιο δεν είχα απάντηση. Ας περιμένουμε μήπως στείλουν απάντηση από το DL του Παν/μιου -που δε νομίζω - και τότε προχωράμε. Ο νομικός πρέπει να είναι εξειδικευμένος σε εκπαιδευτικά θέματα. Μήπως κάποιος επικοινώνησε τηλεφωνικά με κάποιον επιστημονικό υπευθυνο του Παν/μιου?



Mίλησα με την ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (Ε.Α.Ι.Π.) στην Κύπρο. Η απάντηση ήταν ότι το πανεπιστήμιο Λευκωσίας δεν είχε πάρει τελική έγκριση από το συγκεκριμένο φορέα. Οπότε ο ΔΟΑΤΑΠ καλώς δεν το αναγνωρίζει. Ωστόσο και αυτοί διερωτούνται γιατί έχει αναγνωρίσει κάποια μεταπτυχιακά έως τώρα; Χαρακτηριστικά μου είπαν ότι το πανεπιστήμιο έσυρε την άμαξα πριν τον τροχό.
Στο πανεπιστήμιο μου είπαν ότι δεν υπάρχει ζήτημα και θα καθυστερήσει. Τα χρήματα που χάνουμε καθημερινά δε τα υπολογίζουν? Ντροπή τους. Τον Ιούνιο που είχε βγάλει ανακοίνωση το ΔΟΑΤΑΠ για ζήτημα αναγνώρισης , αυτοί έλεγαν ότι είναι αναγνωρισμένο. Δεν τους ενδιέφερε να το θωρακίσουν πλήρως, παρά μόνο να μας στέλνουν email για νέα προγράμματα και για να πληρώσουμε την τελετή αποφοίτησης , για τη διαφήμισή τους.
Πρέπει να πιέσουμε όλοι συνάδελφοι για λύση.

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 12:50:41 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Είναι τελικά τόσο σοβαρό θέμα αυτή η εμπλοκή από τον ΔΟΑΤΑΠ;; Λέτε να έχουμε πρόβλημα με την αναγνώριση τελικά;
Αν είναι δυνατόν.. Μας ζητάνε συνεχώς να είμαστε συνεπείς σε όλα πληρωμές, κατάθεση εργασιών, αγορά πρωτότυπων εγχειριδίων, προσοχή στην λογοκλοπή, καλή προετοιμασία στις εξετάσεις (με προσωπικό διάβασμα ο καθένας) και στο τέλος θα μας ανταμείψουν με τόσο μεγάλη στεναχώρια;;
Πολλοί από μας είμαστε άνεργοι από τη μέρα που αποφοιτήσαμε και μαζέψαμε με δυσκολίες αυτά τα χρήματα που δεν είναι και λίγα.. Κάτι πρέπει να κάνουμε! Αλλά αν κρύβονται συμφέροντα από πίσω πολύ φοβάμαι πως δεν θα μπορέσουμε να τους αλλάξουμε γνώμη!!!!

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:25:18 μμ »


Mίλησα με την ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (Ε.Α.Ι.Π.) στην Κύπρο. Η απάντηση ήταν ότι το πανεπιστήμιο Λευκωσίας δεν είχε πάρει τελική έγκριση από το συγκεκριμένο φορέα. Οπότε ο ΔΟΑΤΑΠ καλώς δεν το αναγνωρίζει. Ωστόσο και αυτοί διερωτούνται γιατί έχει αναγνωρίσει κάποια μεταπτυχιακά έως τώρα; Χαρακτηριστικά μου είπαν ότι το πανεπιστήμιο έσυρε την άμαξα πριν τον τροχό.
Στο πανεπιστήμιο μου είπαν ότι δεν υπάρχει ζήτημα και θα καθυστερήσει. Τα χρήματα που χάνουμε καθημερινά δε τα υπολογίζουν? Ντροπή τους. Τον Ιούνιο που είχε βγάλει ανακοίνωση το ΔΟΑΤΑΠ για ζήτημα αναγνώρισης , αυτοί έλεγαν ότι είναι αναγνωρισμένο. Δεν τους ενδιέφερε να το θωρακίσουν πλήρως, παρά μόνο να μας στέλνουν email για νέα προγράμματα και για να πληρώσουμε την τελετή αποφοίτησης , για τη διαφήμισή τους.
Πρέπει να πιέσουμε όλοι συνάδελφοι για λύση.




Καλησπερα
Αυτα θα ηταν καλο να τα μεταφερεις αυτουσια στις συμβουλους που διαρκως μας καθησυχάζουν. Απο το καλοκαιρι εχει μαθευτει πως κατι δεν παει καλα και το αρνιούνται.
Αν δεν αναγνωριστει, μυριζομαι μαζικες μηνυσεις....καθως τα λεφτα ειναι πολλαααα

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:38:47 μμ »
Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι, αφού δεν υπήρχε η έγκριση αυτή από το ΕΑΙΠ, τότε γιατί το ΔΟΑΤΑΠ με διαβεβαίωσε ένα χρόνο πριν ότι σίγουρα αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό και γιατί αναγνώρισε ήδη των προηγούμενων αποφοίτων; Επίσης, το ΔΟΑΤΑΠ μια χαρά ήξερε πριν ένα μήνα να παίρνει τα λεφτά μας για το παράβολο...Εγώ προτείνω να περιμένουμε να βγάλει απόφαση το ΕΑΙΠ και μετά, αν είναι αρνητική, να μαζευτούμε και να κινηθούμε νομικά.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:46:22 μμ »
Το πρόβλημα είναι γενικό με το πανεπιστήμιο Λευκωσίας ή αφορά μόνο στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά του ίδιου πανεπιστημίου αναγνωρίζονται;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160321
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.