*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4510673 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10570 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 09:33:38 πμ »
Καλημέρα! Εγώ πάντως, αν και δεν ειχα κάνει αίτηση μετάταξης στην α'φάση, με ενδιαφέρει όμως να κάνω τώρα αίτηση, σήμερα κατέθεσα ένσταση κατά των νέων μετατάξεων μετά τις ενστάσεις. Αυτά τα κενά που δόθηκαν για την ικανοποίηση των ενστάσεων δεν υπήρχαν στην πρώτη απόφαση. Επίσης με βάση τον αριθμό πλεοναζόντων που είχε δώσει δεν δικαιολογούνται νέες μετατάξεις από κάποιες περιοχές σε κάποιες άλλες. Τα νέα κενά πρέπει να δοθούν για νέες αιτήσεις. Κάποιοι μετά τις ενστάσεις μπήκαν από το παράθυρο. Δεν αντέχω άλλο! Κάτι πρέπει να γίνει! Να επέμβει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:29 »

Αποσυνδεδεμένος treislaloun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10571 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 09:37:08 πμ »
Δηλαδή, κορίτσια, το υπουργείο μπήκε σε τέτοιο κόπο, συνθέτοντας εκ του μηδενός μια διαδικασία (μετατάξεις), η οποία έχει προκαλέσει τέτοιο κακό χαμό με ενστάσεις και κόντρα ενστάσεις, μόνο και μόνο για να μπορεί να σας απολύσει πιο εύκολα; Τότε γιατί δεν καταργούσε τη 2η ξένη γλώσσα κατευθείαν. Λίγη ψυχραιμία!!!
Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός σχεδιασμός, καμία εκπαιδευτική πολιτική και καμία λογική γιατί κάνω αυτό και όχι το άλλο. Είναι γνωστό και φάνηκε και από τον αριθμό πλεοναζόντων που ανακοινώθηκε τον Αύγουστο ποιές ειδικότητες έχουν πρόβλημα. Για την δική μου ΠΕ05 μπορώ να πω ότι ο αριθμός μπορεί να είναι και λίγο μεγαλύτερος από αυτόν που δώσανε. Από την άλλη δεν θα περίσσευε κανείς αν τουλάχιστον το μάθημα της ξένης γλώσσας, και  της πληροφορικής γίνονταν στις συνθήκες που θα έπρεπε.
Όσο αφορά την κατάργηση και πόσο εύκολα μπορεί να το κάνει, αυτό φάνηκε με τα ΕΠΑΛ και το κόστος των εργαστηρίων στα οποία είχε επενδύσει  τεράστια ποσά και τα έκλεισε. Στο σχολείο του άνδρα μου και φαντάζομαι και σε άλλα, ειδικά τα εργαστήρια του τομέα υγείας ήταν επαγγελματικού επιπέδου και πανάκριβα. Ο οποίος εξοπλισμός είναι και άθικτος. Τις ειδικότητες από τα δημοτικά μπορεί εξίσου εύκολα να τις καταργήσει αν όχι σε 1 ή 2 χρόνια αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον.  Το τελευταίο πακέτο ΕΣΠΑ που αφορά και στην εκπαίδευση λήγει αν δεν κάνω λάθος το 2020. Από την άλλη ούτε η Δ/βαθμια είναι και τόσο σίγουρη με όλα αυτά που ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10572 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 09:39:04 πμ »
Καλημερα
Θα ήθελα να διευκρινηστεί κάτι, γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι εννοούσε ένας συνάδελφος πολλά μηνυματα πιο πριν όσον αφορα τα κριτηρια με βαση τα οποια δηλώθηκαν τα κενα σε καθε πρωτοβαθμια για μετάταξη.
ολοι ξερουμε οτι πολλα Πυσπε δηλωσαν κενα, τα οποια αγνόησε το υπουργείο -δίνοντας είτε λιγότερα, είτε καθόλου αλλα και περισσότερα σε κάποιες περιπτωσεις. Αν καταλαβα καλα, αυτό έγινε γιατι 'πάτησαν' στον αριθμό του πλεονάζοντος προσωπικου του αντίστοιχου Πυσδε?
Για παράδειγμα, σε νομο που ΔΕΝ εχει πλεονάζοντες σε μια ειδικότητα το Πυσδε, και ενω υπάρχουν πολλά κενα στο αντίστοιχο Πυσπε, λογικα θα δοθούν '0' θέσεις για μετάταξη.
Κατάλαβα καλα?
Παρακαλώ πολυ κάποιος που το έχει κατανοησεις το θέμα περιμένω μια απάντηση..

Εγώ μπορώ να μιλήσω με βάση την προσωπική μου εμπειρία, δίχως όμως να είμαι σε θέση να δώσω απαντήσεις στα εύλογα ερωτήματα που προκύπτουν από το... ακατανόητο της διαδικασίας.

Στην α' φάση μετατάξεων, στην εγκύκλιο που εξέδωσε το υπουργείο, στην ειδικότητά μου εμφανίζονταν 0 πλεονάζοντες και αντιστοίχως 0 κενά στην α'θμια. Αν ρωτήσεις γιατί, αφού υπήρχαμε πολλά άτομα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, απάντηση δεν έχω.

Προχθές, στη διαπιστωτική πράξη που εξέδωσε το υπουργείο, ως προπομπό, υποθέτω, της β' φάσης μετατάξεων, το υπουργείο εμφανίζει μεγάλο αριθμό πλεοναζόντων στην ειδικότητά μου και περίπου τα διπλάσια κενά στην α'θμια. Αν ρωτήσεις πάλι για ποιο λόγο δεν μας συμπεριέλαβε στην α' φάση και τώρα μας έχει πάρει όλους... αμπάριζα -ο αριθμός των πλεοναζόντων αντιστοιχεί στο 100% των όντων σε διάθεση ΠΥΣΔΕ και κάτι ακόμα- πάλι δε μπορώ να σου απαντήσω.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10573 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 09:46:01 πμ »
Καλημέρα! Εγώ πάντως, αν και δεν ειχα κάνει αίτηση μετάταξης στην α'φάση, με ενδιαφέρει όμως να κάνω τώρα αίτηση, σήμερα κατέθεσα ένσταση κατά των νέων μετατάξεων μετά τις ενστάσεις. Αυτά τα κενά που δόθηκαν για την ικανοποίηση των ενστάσεων δεν υπήρχαν στην πρώτη απόφαση. Επίσης με βάση τον αριθμό πλεοναζόντων που είχε δώσει δεν δικαιολογούνται νέες μετατάξεις από κάποιες περιοχές σε κάποιες άλλες. Τα νέα κενά πρέπει να δοθούν για νέες αιτήσεις. Κάποιοι μετά τις ενστάσεις μπήκαν από το παράθυρο. Δεν αντέχω άλλο! Κάτι πρέπει να γίνει! Να επέμβει κάποιος...
Συμφωνώ απόλυτα. Μετά από τυχαία έρευνά μου, ανακάλυψα ότι τα άτομα που βρήκα πως πήραν μετάταξη μετά τις ενστάσεις στην περιοχή συμφερόντων μου με λιγότερα μόρια από εμένα, είχαν πάρει απόσπαση στην Κ.Υ. του Υπουργείου τον Αύγουστο! Πόσο δόντι πια ? Φυσικά κι έκανα ένσταση με τα ονόματά τους, αλλά όταν είδα και την απόσπαση, μου "ανάψαν τα λαμπάκια"! Ελλάς το μεγαλείο σου. Το τραγικό είναι ότι φοβάμαι πως όλοι εμείς που τα βλέπουμε και τα καταγγέλλουμε αυτά, θα βρεθούμε να περιφερόμαστε στην εκάστοτε Περιφέρεια όπου ανήκουμε, χωρίς ν'ανοίξει ρουθούνι! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:29 »

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10574 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 10:06:02 πμ »
καλα γινονται ακομη διαθεσεις!!!!δηλαδη δε θα γινει β φαση μεταταξεων..... :-\δειτε π.χ στη διδε σαμου τι συμβαινει...

http://dide.sam.sch.gr/
ΠΕ06

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10575 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 11:41:31 πμ »
πήραν φεκ τα ¨νεα" κενά


http://www.esos.gr/uploads/dthmia/fek-2531-metataxeis.pdf

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10576 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 12:14:28 μμ »
πήραν φεκ τα ¨νεα" κενά


http://www.esos.gr/uploads/dthmia/fek-2531-metataxeis.pdf

Άρα πάμε για νέο κύκλο μετατάξεων σωστά?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10577 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 12:47:47 μμ »
Ευχαριστουμε πολυ bitch  που εισαι παντα προθυμη να βοηθας ανιδιοτελως...

Ανιδιοτελώς; Και 'γώ γιατί έδωσα το πενηντάρικο; You, bitch!!! ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1803
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10578 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 03:03:27 μμ »
Πολλα απο αυτα τα κενα φαινεται οτι καλύφθηκαν ηδη απο τις ενστασεις των μεταταξεων. Η Θεσσαλονικη ειχε 3 + 2 κενα γαλλικων και εφερε 5+4 με τις ενστασεις (παραπανω και απο τα κενα). Πληροφορικους στη Δυτικη Θεσσαλονικη εφερε 25, οσα ακριβως τα κενα. Δεν ξερω δηλαδη αν προκειται για προπομπο β φασης μεταταξεων ή τα εβγαλε για να δικαιολογησει τον κοσμο που εφερε με ενστασεις και τροποποιησεις σε καποια μερη ηδη καλυμενα (Η Θεσ/κη ειχε βγάλει αρχικα 18+18 κενα που καλύφθηκαν απο τις πρωτες μεταταξεις). Ξερει κανεις τι συμβαινει στην πραγματικότητα;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10579 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 03:25:22 μμ »
Η ψυχρή λογική λέει ότι άμα

α) από τους πλεονάζοντες αφαιρέσεις τις ενστάσεις και
β) από τα κενά αφαιρέσεις τις ενστάσεις

και συνεχίζουν να μενουν πλεονάζοντες και κενά (που μένουν δείτε παραπάνω τι λέει ο Νικήτας π.χ.) τότε ανοίγει ο δρόμος για νέες μετατάταξεις...
Το θέμα είναι αν θα υπάρχει νέα ανακοίνωση κενών και πλεονασμάτων (προσαρμοσμένων στις ενστάσεις που έγιναν) η θα πάμε με αυτά (εγώ εδώ πάλι πιστεύω ότι με αυτά θα πάμε και γελάω βέβαια γιατί θα έχουμε και νέες ενστάσεις...) και αν θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία ή νέα (εγώ πάλι εδώ γιατί ψυχανεμίζομαι ότι μάλλον η ίδια θα ακολουθηθεί ώστε να υπάρχει πρόσφορο έδαφος για ικανοποίηση και άλλων ενστάσεων;;;)

Υγ. εγώ πάλι γουστάρω ότι θα συνεχίσει ένας παλιός μου γνώριμος να βγάζει ανακοινώσεις...και του αφιερώνω το τραγούδι...μου έλειψες και είπα να στο πωωωω...ΩΠΑ....


Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10580 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 03:51:21 μμ »
Που το εχεις ακουσει οτι μπορει να καταργηθει η δευτερη ξενη γλωσσα στα Δημοτικα;Αν συμβει αυτο καηκαμε!Μηπως εκαναν τις μεταταξεις ΠΕ05 και ΠΕ07 για αυτο το λογο,δηλ. για να ''διωξουν'' κοσμο;Εδω που τα λεμε ολα πρεπει να τα περιμενει κανεις απο αυτους.Σε σκοτωνουν με το ''γαντι'' οι ατιμοι!!!
Κι εγώ ΠΕ05 είμαι. Αν ήταν να καταργήσει τη β' ξένη γλώσσα δεν θα έκανε τις μετατάξεις. Μην τρελλαίνεστε. Επίσης, επειδή έχουν υπογραφεί ευρωπαικές συμβάσεις (με Γαλλία-χώρα μέλος γαλλοφωνίας, και Γερμανία) δεν πρόκειται να τα καταργήσει. Απλώς έχουν καταργηθεί (ουσιαστικά όχι τυπικά ακόμη) από τα λύκεια. Οπότε ο κόσμος περίσσευε και από το 2005 έπαιρνε ωροσμισθίους στα δημοτικά + διαθέσεις από την ΔΕ στην συνέχεια. Το θέμα είναι απλώς ότι εργασιακά (τα 4-6 δημοτικά + ο τραγικός αριθμός των παιδιών) είναι απλώς κόλαση. Επίσης μαθαίνω κι εγώ ότι κάνουν ευέλικτη ζώνη και κανείς δεν διασφαλίζει ότι μελλοντικά δεν θα βάζεις και τα παιδάκια να τρώνε στο ολοήμερο....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10581 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 03:57:56 μμ »
Η ψυχρή λογική λέει ότι άμα

α) από τους πλεονάζοντες αφαιρέσεις τις ενστάσεις και
β) από τα κενά αφαιρέσεις τις ενστάσεις

και συνεχίζουν να μενουν πλεονάζοντες και κενά (που μένουν δείτε παραπάνω τι λέει ο Νικήτας π.χ.) τότε ανοίγει ο δρόμος για νέες μετατάταξεις...
Το θέμα είναι αν θα υπάρχει νέα ανακοίνωση κενών και πλεονασμάτων (προσαρμοσμένων στις ενστάσεις που έγιναν) η θα πάμε με αυτά (εγώ εδώ πάλι πιστεύω ότι με αυτά θα πάμε και γελάω βέβαια γιατί θα έχουμε και νέες ενστάσεις...) και αν θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία ή νέα (εγώ πάλι εδώ γιατί ψυχανεμίζομαι ότι μάλλον η ίδια θα ακολουθηθεί ώστε να υπάρχει πρόσφορο έδαφος για ικανοποίηση και άλλων ενστάσεων;;;)
Υγ. εγώ πάλι γουστάρω ότι θα συνεχίσει ένας παλιός μου γνώριμος να βγάζει ανακοινώσεις...και του αφιερώνω το τραγούδι...μου έλειψες και είπα να στο πωωωω...ΩΠΑ....

μην ψυχανεμίζεσαι...να είσαι σίγουρος! Αξίζει να κάνει κάποιος αίτηση στη β' φάση, ακόμη και από μηδενικής δοτικότητας ΠΥΣΔΕ μόνο και μόνο για να κάνει ένσταση!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10582 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 05:18:35 μμ »
πήραν φεκ τα ¨νεα" κενά


http://www.esos.gr/uploads/dthmia/fek-2531-metataxeis.pdf

Τα οποία τα δίνει πάλι για μετάταξη!!!!Άρα ξεχάστε τις μεταθέσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 888
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10583 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 05:57:12 μμ »
βρε παιδιά, έχει κανείς καμιά πληροφορία για τη διαδικασία της κάλυψης των νέων θέσεων της Β' φάσης? Θα γίνουν με αίτηση στο στυλ της Α' φάσης με το ρίσκο όμως πάλι να μείνουν ακάλυπτες κάποιες θέσεις? Και μετά τι? Πάμε για Γ' φάση κ.ο.κ?
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32692
  • Τελευταία: tsoni
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175738
  • Σύνολο θεμάτων: 19362
  • Σε σύνδεση σήμερα: 973
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 976
Σύνολο: 977

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.