*

Αποστολέας Θέμα: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας  (Αναγνώστηκε 7068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 05:45:49 μμ »
καλησπέρα!
Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τον δάσκαλο της κόρης μου που πάει Γ δημοτικού .
Από την πρώτη μέρα τους δίνει φωτοτυπίες από το βιβλίο εργασιών της γλώσσας για να τις κάνουν στο σπίτι.και σχεδον κάθε μέρα τους βάζει 2-3 ασκήσεις από το βιβλίο της γλώσσας για το σπίτι.Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό?Δεν πρέπει να γίνονται στην τάξη για να μπορούν τα παιδιά να κατανοήσουν το κάθε μάθημα?
με την μεγαλη  κόρη μου δεν αντιμετωπισα κατι τετοιο,γινοταν ολα στο σχολειο και για το σπιτι ειχαν εξτρα εργασιες αλλά οχι από το βιβλίο. Επειδή δουλεψα σαν αναπληρώτρια --ειδικότητα για 3 χρόνια--στο συγκεκριμένο σχολειο και ξέρω όλο το προσωπικό δεν μπορώ να μιλήσω "σαν μανα".το παιδί έρχεται κάθε μέρα με απορίες και δυσανασχετεί γιατι έχει πολλά να γράψει.

τι μπορώ να κάνω?ξέρω οτι η ερώτηση είναι ρητορική απλά ηθελα να το μοιραστω με καποιους που ισως βοηθησουν
ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 05:53:07 μμ από asus07 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:58 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:09:41 μμ »
Δεν ξέρω τι να κάνεις αλλα ξέρω τι να μην κάνεις. Να μην αμφισβητήσεις την δουλειά του δασκάλου μπροστά στο παιδί.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:20:15 μμ »
Αν και δεν είμαι δασκάλα, καταλαβαίνω ότι μπορεί να συμβαίνου 3 πράγματα:
α) δεν μπορεί να επιβληθεί στην τάξη και έτσι αναλώνεται ο χρόνος χωρίς να γίνεται μάθημα
β) μέσα στην τάξη κάνει πιο δύσκολες ασκήσεις, δικές του.
γ) μήπως αυτό δε συμβαίνει με όλη την τάξη, αλλά με την κόρη σου; Μήπως δεν προλαβαίνει να κάνει τα μαθήματά της στο σχολείο.

Δες τι συμβαίνει απ' όλα και τότε θα βρεις τον τρόπο να το διορθώσεις, εφόσον είσαι συνάδελφος και ξέρεις και το προσωπικό.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:29:47 μμ »
Δεν ξέρω τι να κάνεις αλλα ξέρω τι να μην κάνεις. Να μην αμφισβητήσεις την δουλειά του δασκάλου μπροστά στο παιδί.

αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα και ούτε πρόκειται να το κάνω εννοείται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:58 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:33:15 μμ »
Αν και δεν είμαι δασκάλα, καταλαβαίνω ότι μπορεί να συμβαίνου 3 πράγματα:
α) δεν μπορεί να επιβληθεί στην τάξη και έτσι αναλώνεται ο χρόνος χωρίς να γίνεται μάθημα
β) μέσα στην τάξη κάνει πιο δύσκολες ασκήσεις, δικές του.
γ) μήπως αυτό δε συμβαίνει με όλη την τάξη, αλλά με την κόρη σου; Μήπως δεν προλαβαίνει να κάνει τα μαθήματά της στο σχολείο.

Δες τι συμβαίνει απ' όλα και τότε θα βρεις τον τρόπο να το διορθώσεις, εφόσον είσαι συνάδελφος και ξέρεις και το προσωπικό.

λοιπόν να σου απαντήσω σχετικά και θα καταλάβεις την "απόγνωση" μου:
α)ειναι τμήμα με 16 παιδια και σχετικά ήσυχα(2 ζωηρά που όμως όλοι τα φέρναμε βόλτα)
β)δεν κάνει αλλες ασκήσεις ,το τσέκαρα και με άλλα παιδιά(διακριτικά πάντα)
γ)δυστυχώς συμβαίνει με όλους,είναι η δουλειά τους για το σπίτι.

καμια άλλη ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος anna_kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
    • Αμπρα Κατάμπρα
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:40:43 μμ »
Εγώ είμαι δασκάλα και μάλιστα Γ ταξης...

Οι εργασίες του βιβλίων και των φωτοτυπιών του τετραδίου εργασιών γίνονται κυρίως μέσα στην τάξη( στη δική μου περίπτωση)
Στο σπίτι έχουν πάντα κάτι να κάνουν κυρίως όμως στο τετράδιο τους ( όχι το σχολικό )
Φωτοτυπία έξτρα δίνω μόνο τις Παρασκευές για εμπέδωση όσων μάθαμε μέσα στην εβδομάδα και αφού έχουμε κάνει πολλά προφορικά παραδείγματα πάνω σε κάθε άσκηση. ( για να δω αν δυσκολευονται σε κάτι)
Απο το βιβλίο και το τετράδιο εργασιών τους βάζω σπάνια και όποτε βάζω είναι κάτι εύκολο κάτι που ήδη ξέρουν. Ας πούμε σήμερα εχουν σπίτι μια άσκηση που ζητάει να βάλουν τις λέξεις σε αλφαβητική σειρά....και να κανουν και προτάσεις...

Θα μπορούσες να βρεις το δάσκαλο της μικρής και να τον ρωτήσεις πως βλέπει τη γενική εικόνα της, αν κάτι πρέπει να προσέξετε παραπάνω στο σπίτι κτλ  Βέβαια είναι πολύ νωρίς θα σου πει αλλά κάτι βλέπουμε και ας είμαστε με τα παιδιά μια εβδομάδα.
Και εμένα ενας μαθητής μου δεν γράφει με τίποτα μέσα σε τάξη...Δε σημειώνει, είναι αφηρημένος και ενώ εμείς έχουμε κάνει τις ασκήσεις στο σχολείο , εκείνος τις εχει για το σπίτι....Σήμερα είχε έρθει η μαμά του η οποία νόμιζε πως απλα δεν κάναμε μέσα σε τάξη τις ασκήσεις..

Προσωπική μου άποψη λοιπον; Οι ασκήσεις γίνονται κυρίως μέσα στην τάξη. Αν δεν υπάρχεις χρόνος μένουμε στο ίδιο μάθημα. Μπορούμε ακόμα να ξεκινήσουμε την άσκηση στο σχολείο και να την τελειωσουν σπίτι. Αυτό αφού εχω δει πως τα παιδιά την έχουν κατανοήσει...Οσες φορες εχω κανει Γ ταξη ( ειναι η 3η φορά φετος) αλλά και Δ μένω στο ίδιο μαθημα 2 μέρες. Την πρωτη μέρα είμαστε στο βιβλίο και την δευτερη μερα στο τετραδιο. Αν υπαρχει άσκηση παραγωγης γραπτου λογου εχει τυχει να κανουμε και 3ημερα στο ιδιο μαθημα..Και παντα η υλη μου βγαινει χαλαρά (η καθυστερηση στην αρχη μου βγαινει σε καλο αργοτερα αφου ολα τους φαινονται ευκολα)
Το ιδιο συστημα τηρω και στα Μαθηματικα...Το λιγοτερο 2 διδακτικές ώρες στο κάθε μαθημα....

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:45:51 μμ »
Μπορεί ο εκπαιδευτικός να ασχολείται με ομαδικές εργασίες στην τάξη που να στηρίζονται στην αλληλεπίδραση των μαθητών. Μπορεί να ασχολείται με την παράδοση των εννοιών χρησιμοποιώντας παραδείγματα λχ στον πίνακα και να αφήνει τις εργασίες του σχολικού που είναι σχετικά εύκολες για το σπίτι. Θεωρώ απίθανο να μην ασχολείται με εργασίες και να είναι λχ αδιάφορος γιατί τότε θα τους έβαζε τις εργασίες για το σπίτι στο σχολείο έτσι ώστε να μην ασχοληθεί με κάτι ουσιαστικό στην τάξη. Ρώτα το παιδί σου διακριτικά τι κάνει στο σχολείο με τι ασχολούνται και ανάλογα πράξε. Αν σου πει οτι δεν κάνουν τίποτα τότε κάνε μια επίσκεψη στον εκπαιδευτικό και συζήτησε μαζί του για το τι κάνουν και γιατί έχουν τόσες ασκήσεις για το σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:56:16 μμ »
Εγώ είμαι δασκάλα και μάλιστα Γ ταξης...

Οι εργασίες του βιβλίων και των φωτοτυπιών του τετραδίου εργασιών γίνονται κυρίως μέσα στην τάξη( στη δική μου περίπτωση)
Στο σπίτι έχουν πάντα κάτι να κάνουν κυρίως όμως στο τετράδιο τους ( όχι το σχολικό )
Φωτοτυπία έξτρα δίνω μόνο τις Παρασκευές για εμπέδωση όσων μάθαμε μέσα στην εβδομάδα και αφού έχουμε κάνει πολλά προφορικά παραδείγματα πάνω σε κάθε άσκηση. ( για να δω αν δυσκολευονται σε κάτι)
Απο το βιβλίο και το τετράδιο εργασιών τους βάζω σπάνια και όποτε βάζω είναι κάτι εύκολο κάτι που ήδη ξέρουν. Ας πούμε σήμερα εχουν σπίτι μια άσκηση που ζητάει να βάλουν τις λέξεις σε αλφαβητική σειρά....και να κανουν και προτάσεις...

Θα μπορούσες να βρεις το δάσκαλο της μικρής και να τον ρωτήσεις πως βλέπει τη γενική εικόνα της, αν κάτι πρέπει να προσέξετε παραπάνω στο σπίτι κτλ  Βέβαια είναι πολύ νωρίς θα σου πει αλλά κάτι βλέπουμε και ας είμαστε με τα παιδιά μια εβδομάδα.
Και εμένα ενας μαθητής μου δεν γράφει με τίποτα μέσα σε τάξη...Δε σημειώνει, είναι αφηρημένος και ενώ εμείς έχουμε κάνει τις ασκήσεις στο σχολείο , εκείνος τις εχει για το σπίτι....Σήμερα είχε έρθει η μαμά του η οποία νόμιζε πως απλα δεν κάναμε μέσα σε τάξη τις ασκήσεις..

Προσωπική μου άποψη λοιπον; Οι ασκήσεις γίνονται κυρίως μέσα στην τάξη. Αν δεν υπάρχεις χρόνος μένουμε στο ίδιο μάθημα. Μπορούμε ακόμα να ξεκινήσουμε την άσκηση στο σχολείο και να την τελειωσουν σπίτι. Αυτό αφού εχω δει πως τα παιδιά την έχουν κατανοήσει...Οσες φορες εχω κανει Γ ταξη ( ειναι η 3η φορά φετος) αλλά και Δ μένω στο ίδιο μαθημα 2 μέρες. Την πρωτη μέρα είμαστε στο βιβλίο και την δευτερη μερα στο τετραδιο. Αν υπαρχει άσκηση παραγωγης γραπτου λογου εχει τυχει να κανουμε και 3ημερα στο ιδιο μαθημα..Και παντα η υλη μου βγαινει χαλαρά (η καθυστερηση στην αρχη μου βγαινει σε καλο αργοτερα αφου ολα τους φαινονται ευκολα)
Το ιδιο συστημα τηρω και στα Μαθηματικα...Το λιγοτερο 2 διδακτικές ώρες στο κάθε μαθημα....

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις.Καπως έτσι δουλευε η δασκάλα της μεγάλης μου κόρης (και Γ και Δ τάξη).Γι'αυτό μου φαίνεται περίεργος ο τρόπος του.
Όσον αφορά την κόρη μου είναι ένα παιδί που τα καταφερνε άψογα 2 χρόνια ,πάντα επιμελής ,στην ώρα της με τις ασκήσεις κτλ κτλ
Το θέμα είναι οτι φέτος καθομαι και της εξηγώ εγώ πράγματα γιατί δεν τους τα εξηγεί ο δάσκαλος.
Για παράδειγμα εχθές ειχε να γράψει στο σπίτι τις ασκήσεις 1,2,3 και 5 από το μάθημα Δημοτικό Σχολειο Τρικάλων (στο εργασιων) ,χώρια τα άλλα μαθήματα.Δεν είναι μόνο η κούραση για μενα.Το θέμα είναι ότι οταν τέτοιου είδους ασκήσεις γίνονται στο σπίτι και όχι στο σχολείο,αναπόφευκτα ο γονιός θα το βοηθήσει γιατί κάπου θα κολλήσει.Ενώ στο σχολείο είναι αλλιώς.Ενώ μόνο του,θα βρει τρόπο ,δε συμφωνείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 07:12:07 μμ από asus07 »

Αποσυνδεδεμένος anna_kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
    • Αμπρα Κατάμπρα
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 07:08:57 μμ »
Εμεις αυτές τις ασκήσεις θα τις κάνουμε αύριο στο σχολείο....και ισως μας παρει και αλλη διδακτικη ώρα ( ειδικα οι ασκησεις 4,5)
Μέσα στην τάξη το κάνουν;Σου έχει πει η μικρή;Πως περνάει η ώρα;;;Δε μπορεί κάτι θα κανουν...Παντως δεν ειναι κακο να ρωτησεις τον δασκαλο...Να του πεις πως η μικρη εχει αποριες, και τι μπορεις να κανεις κτλ. Να δεις τι θα σου πει.

Αυτο συμβαινει και στα Μαθηματικα;
Εγώ νιώθω πιο σίγουρη οταν κανουμε τις εργασίες στο σχολειο γιατι ξερω σιγουρα πως ειναι δικο τους ό,τι κανουν και ας εχει λαθη το παιδι...

Παντως χαιρομαι που δεν εισαι απο τις μαμαδες που αμφισβητουν τον δασκαλο μπροστα στα παιδια.


Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 07:21:28 μμ »
Εμεις αυτές τις ασκήσεις θα τις κάνουμε αύριο στο σχολείο....και ισως μας παρει και αλλη διδακτικη ώρα ( ειδικα οι ασκησεις 4,5)
Μέσα στην τάξη το κάνουν;Σου έχει πει η μικρή;Πως περνάει η ώρα;;;Δε μπορεί κάτι θα κανουν...Παντως δεν ειναι κακο να ρωτησεις τον δασκαλο...Να του πεις πως η μικρη εχει αποριες, και τι μπορεις να κανεις κτλ. Να δεις τι θα σου πει.

Αυτο συμβαινει και στα Μαθηματικα;
Εγώ νιώθω πιο σίγουρη οταν κανουμε τις εργασίες στο σχολειο γιατι ξερω σιγουρα πως ειναι δικο τους ό,τι κανουν και ας εχει λαθη το παιδι...

Παντως χαιρομαι που δεν εισαι απο τις μαμαδες που αμφισβητουν τον δασκαλο μπροστα στα παιδια.

και στα Μαθηματικά έχουν ασκήσεις από των εργασιών.και ξέχασα να αναφέρω οτι δεν τις ελέγχει ο ίδιος αλλά τις κάνουν την επόμενη στην τάξη όλοι μαζι.σε ερωτηση μου πάντως προς τη μικρή,μου είπε οτι διαβαζουν το μάθημα,γράφουν την ορθογραφία,ελέγχουν τα του σπιτιού, κάνουν καποιες από τις ασκήσεις και εχθες μου είπε οτι είχαν γράψει "σκεφτομαι και γράφω" γιαυτο δεν προλαβαν να τις κανουν εκει(αυτές που σου έγραψα).

 anyway σε ευχαριστώ για το σχόλιο αλλά επειδή ήμουν στο χώρο ξέρω πως θα ήταν οτι χειρότερο να κατηγορώ τον δάσκαλο στο παιδί.ίσως του μιλήσω από Δευτερα,ας αφησω και αυτη τη βδομάδα.Α! περιμενουμε και τη συναντηση για ενημερωση,ισως εκει ξεκαθαριστουν τα πραγματα.Απλώς ηθελα να ζητήσω και μια ακόμη γνώμη.
σας ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος anna_kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
    • Αμπρα Κατάμπρα
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 07:27:01 μμ »
Σωστά στη συνάντηση θα ξεκαθαρίσουν όλα....
Ετσι εγινε και σε εμας...την Παρασκευη!!!

Να σαι καλα!!!Καλη σχολικη χρονια στα παιδια σου

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:08:08 μμ »
Για να μην ανοιξω νέο θέμα θα ρωτήσω κι εγώ κάτι που με προβληματίζει: Το πρόβλημά μου είναι το ακριβώς αντίθετο . Η κόρη μου πηγαίνει Β' δημοτικού και ανήκει σε ζωηρό τμήμα με 20 παιδιά. Το επίπεδο της τάξης είναι μάλλον μέτριο καθώς οι μισοί περίπου μαθητές είναι αδιάφοροι ή/και αδύναμοι. Από πέρισι είχαν τα μισά από ότι η άλλη τάξη. Το ίδιο συνεχίζεται και φέτος. Η νέα δασκάλα τους κάνει ελάχιστα στην τάξη και μόλις την Παρασκευή τους έδωσε μισή φωτοτυπία. 'Εχω συζητήσει το θέμα και με μαμάδες που έχουν και μεγαλύτερα παιδιά και κάνουν τη σύγκριση με το υλικό που είχαν εκείνα. Καταλήξαμε στο ότι το τμήμα είναι αδύναμο και πάνε πολύ χαλαρά, ενώ στην τάξη γίνεται χαμός. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Φυσικά υποθέσεις κάνουμε, δε θελουμε να στήσουμε τη δασκάλα στον τοίχο -άλλωστε αυτή μόνο μπορει να έχει σφαιρική άποψη- δε θα μπορούσε όμως να βάζει κάτι έξτρα για το σπίτι, τουλάχιστον για να προσπαθούν τα πιο πρόθυμα παιδιά? Αυτηή την εβδομάδα έχουμε κι εμείς μάλλον συνάντηση και δε θα ήθελα να γγίνω σκύλα ή ξερόλας? Τί μπορώ να της πω?
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:04:14 μμ »
Είναι Β Δημοτικού και η δασκάλα τους είναι νέα στο τμήμα. Τώρα τα γνωρίζει τα παιδιά και ίσως τα σηκώνει στον πίνακα να κάνουν ασκήσεις για να δει το επίπεδο. Επιπλέον η φετινή χρονιά έχει ξεκινήσει με πολλά προβλήματα και βασικότερο όλων τη φωτοτύπηση των βιβλίων. Πολύ πιθανό σαν σχολείο να έχουν πάρει απόφαση να μην δίνουν φωτοτυπίες, για να μην επιβαρύνεται το μηχάνημα. Πολλά μπορεί να δικαιολογούν τη στάση της. Θα μάθετε από κοντά.

Όσον αφορά το δεύτερο θέμα. Τόσα χρόνια στο σχολείο ποτέ δεν είχα ευχαριστημένους γονείς με τις εργασίες που έβαζα, παρά μόνο όταν ήμουν στο ιδιωτικό σχολείο, που όλες οι τάξεις ήμαστε καρμπόν. 6 τμήματα της τρίτης δημοτικού, όλα έτοιμα και προαποφασισμένα. Ποια εργασία θα γίνει στην τάξη, ποια θα είναι για το σπίτι, τι συζήτηση θα γίνει στο μάθημα. Καμμία πρωτοβουλία, καμμία σκέψη για τη διαφορετικότητα των παιδιών, έτσι ώστε να μην γινονται συγκρίσεις και έχουν πάραπονο οι πελάτες.

Στο δημόσιο σχολείο...
Μπαίνει ο πρώτος γονιός για ενημέρωση "λίγα τους βάζετε, βάλτε λίγο παραπάνω". Μπαίνει  ο δεύτερος "Μην ακούτε την κα.... μια χαρά είναι οι εργασίες για το σπίτι". Μπαίνει και ο τρίτος και σε αποτελειώνει "Πολλά τους βάζετε να μάθουν κάθε φορά".

Θα σας παραπέμψω λοιπόν στις εγκυκλίους  για τις κατ'οίκον εργασίες  αριθμ.Φ12/428/85241 /Γ1 /18-8-2003 και Φ.12/342/35602/Γ1 /9-5-2005

Σημειώνεται δε ότι οι Σχολικοί Σύμβουλοι κατά τις επισκέψεις στα σχολεία ευθύνης τους, ενημερώνονται και δίνουν τις κατάλληλες οδηγίες στους εκπαιδευτικούς των σχολείων για τις κατ' οίκον εργασίες, λαμβάνοντας υπόψη ότι πρέπει να αποφεύγεται το πλήθος των εργασιών, οι οποίες δε συμβάλλουν στην ποιοτική πρόσληψη της γνώσης, στην ανάπτυξη της κριτικής και δημιουργικής σκέψης και σίγουρα δεν υποβοηθούν τον μαθητή στην οικοδόμηση τόσο των κατώτερων (γνώση, κατανόηση, εφαρμογή) όσο και των ανώτερων (ανάλυση, σύνθεση, αξιολόγηση) βαθμίδων της γνωστικής ταξινομίας.
Υπενθυμίζεται επίσης ότι οι φωτοτυπημένες εργασίες πρέπει να αποφεύγονται δεδομένου ότι αυτές δε συμβάλλουν στην παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης, στην εμβάθυνση και κριτική διερεύνηση των γνωστικών πληροφοριών και κατ' επέκταση στην ανάπτυξη κριτικής- δημιουργικής σκέψης που αποτελεί και το ζητούμενο της διδακτικής διαδικασίας.

Επιπλέον για τη Β τάξη, συνολικά για όλα τα μαθήματα η εργασία στο σπίτι δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τη μισή ώρα ημερησίως και να την  έχει προετοιμάσει ο δάσκαλος σταθμίζοντας και τη δυσκολία και τη διάρκεια τους με βάση το μέσο μαθητή.
Αν λοιπόν η συνάδελφος τηρεί τη νομοθεσία και ακολουθεί την ύλη της, δεν έχετε και πολλά που μπορείτε να της πείτε.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με εργασίες στο σπίτι:θέλω την άποψη σας
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:55:46 μμ »
kyra daskala είσαι άψογη! Σαφέστατη. Φωτοτυπίες δε χρειάστηκαν  γιατί τα βιβλία τα είχαν από τη 2η μέρα. Απλά σα μάνα μάλλον υπερβάλλω και να συμπληρώσω ότι η σύγκριση γίνεται με την άλλη τάξη.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.