*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oceanborn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1036 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 07:47:16 μμ »
Σας έχει τύχει ποτέ να αποτύχει μαθητής σε εξετάσεις/να μην πάρει κάποιο πτυχίο και ο γονιός να κατηγορήσει ανοιχτά εσάς ως καθηγητές για την αποτυχία;Έχω ένα ιδιαίτερο φέτος που η μαμά θεωρεί το παιδί της genius,ενώ στα Γαλλικά δεν είναι,δε δέχεται κριτική και αναρωτιέμαι τι μπορεί να προκύψει σε ενδεχόμενη αποτυχία.

Αυτό είναι σίγουρα μέσα στο παιχνίδι και νομίζω αντίστοιχο του "πέρασα" και του "με έκοψε" που πολλοί από εμάς ενδέχεται να λέγαμε ως φοιτητές. Όλοι οι γονείς είναι δύσκολο να αποδεχτούν πως τα παιδιά τους μπορεί να μην είναι φωτεινοί παντογνώστες ή να πετύχουν οποιοδήποτε στόχο με τη μία.
Είναι σημαντικό να είσαι σαφής και ειλικρινής για την πρόοδο του παιδιού οπότε να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες για δυσάρεστες καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1037 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 10:49:54 μμ »
Μα μιλάμε για παθολογικές περιπτώσεις γι'αυτό το αναφέρω εδώ.Η συγκεκριμένη,όταν της είπα ότι το παιδί της χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια/διάβασμα και ενδεχομένως ότι θα πρέπει να καθυστερήσουμε το να δώσει το πτυχίο,απάντησε με ύφος ότι η κόρη της είναι άριστη μαθήτρια,εκθειάζοντάς την,και μόνο που δε με έβρισε.Άριστη στο σχολείο,γιατί διαβάζει με τις ώρες,χωρίς να έχει αποκτήσει κριτική σκέψη όμως και με τον τρόπο που όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα μπαίνουν οι βαθμοι πλέον.Αφού για να φαναστείτε,πέραν του ότι δεν είναι καλή στα Γαλλικά,μια μέρα είχαμε τη λέξη "obole" σε ένα κείμενο και της λέω,ελληνική λέξη είναι,τι σου θυμίζει;Μού λέει τίποτα.Της την μετέφρασα (οβολός) και μού λέει "και τι σημαίνει οβολός;" Μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις.Και η μάνα άκρως επιθετική.

Αποσυνδεδεμένος Oceanborn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1038 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 11:30:53 μμ »
Μα μιλάμε για παθολογικές περιπτώσεις γι'αυτό το αναφέρω εδώ.Η συγκεκριμένη,όταν της είπα ότι το παιδί της χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια/διάβασμα και ενδεχομένως ότι θα πρέπει να καθυστερήσουμε το να δώσει το πτυχίο,απάντησε με ύφος ότι η κόρη της είναι άριστη μαθήτρια,εκθειάζοντάς την,και μόνο που δε με έβρισε.Άριστη στο σχολείο,γιατί διαβάζει με τις ώρες,χωρίς να έχει αποκτήσει κριτική σκέψη όμως και με τον τρόπο που όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα μπαίνουν οι βαθμοι πλέον.Αφού για να φαναστείτε,πέραν του ότι δεν είναι καλή στα Γαλλικά,μια μέρα είχαμε τη λέξη "obole" σε ένα κείμενο και της λέω,ελληνική λέξη είναι,τι σου θυμίζει;Μού λέει τίποτα.Της την μετέφρασα (οβολός) και μού λέει "και τι σημαίνει οβολός;" Μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις.Και η μάνα άκρως επιθετική.

Aν μιλούσες και με τον πατέρα; Μπορεί να ναι πιο προσγειωμένος.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1039 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 01:31:37 πμ »
Σας έχει τύχει ποτέ να αποτύχει μαθητής σε εξετάσεις/να μην πάρει κάποιο πτυχίο και ο γονιός να κατηγορήσει ανοιχτά εσάς ως καθηγητές για την αποτυχία;Έχω ένα ιδιαίτερο φέτος που η μαμά θεωρεί το παιδί της genius,ενώ στα Γαλλικά δεν είναι,δε δέχεται κριτική και αναρωτιέμαι τι μπορεί να προκύψει σε ενδεχόμενη αποτυχία.

Ναι, stick to the rule, πληρωμή με την επίσκεψη. Εδώ σε ιδιαίτερο ECCE που το έφερε η μαθήτρια με άριστα σχεδόν πάλι μου χρωστάνε 250 Ευρώ, λέγοντας πως ναι μεν το πήρε αλλά το αδερφάκι της (πιτσιρικάς Δημοτικού) δεν έμαθε πράγματα από μένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1040 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 02:45:26 πμ »
Γιατί τους επιτρέπεις να σου χρωστάνε τόσα πολλά;Γιατί δεν τους το κόβεις νωρίτερα;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1041 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 10:33:28 πμ »
Γιατί τους επιτρέπεις να σου χρωστάνε τόσα πολλά;Γιατί δεν τους το κόβεις νωρίτερα;

Γιατί οι γυναίκες λένε ψέματα με χαρακτηριστική ευκολία. Τον πρώτο καιρό ανά 2 μαθήματα έπεφτε το 50ρι (για 5 ώρες σύνολο). Μετά μου έλεγε τέλος του μήνα, και μετά πετάει ότι και αυτής της χρωστάνε χρήματα και της τα πάνε μετά από 2 χρόνια  :-[. ΕΛΕΟΣ. Καλά αυτά γινόντουσαν το 2012. Το 2016 ΔΕΝ παίζει να γίνει για κανένα λόγο, εδώ στο φροντιστήριο αν κάποιος δεν πληρώσει έρχεται ο υπεύθυνος και τον κράζει μπροστά σε όλη την τάξη (πχ με πληρώνεται γιατί πρέπει να φύγω σε λίγη ώρα?). Εκεί δεν αντιμιλάνε όμως.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1042 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 01:48:44 μμ »
Κι εγώ έχω ένα φέτος που μου είπε ανά δύο μαθήματα (έχουμε κάνει ένα) και το φοβάμαι λίγο γιατί δεν έχουν πάρει ούτε τα βιβλία(το έλεγα παραπάνω).Τι ακριβώς λες για να τους βάλεις στη θέση τους και πότε ακριβώς το κάνεις;Π.χ ενώ σου έχουν πει ανα 2 μαθήματα,τους το επισημαίνεις στο μήνα πάνω;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1043 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 02:50:19 μμ »
Κι εγώ έχω ένα φέτος που μου είπε ανά δύο μαθήματα (έχουμε κάνει ένα) και το φοβάμαι λίγο γιατί δεν έχουν πάρει ούτε τα βιβλία(το έλεγα παραπάνω).Τι ακριβώς λες για να τους βάλεις στη θέση τους και πότε ακριβώς το κάνεις;Π.χ ενώ σου έχουν πει ανα 2 μαθήματα,τους το επισημαίνεις στο μήνα πάνω;

όχι, όταν τελειώσει η ώρα που έχω τονίσει από την αρχή. Λέω, έχουμε κάνει 2 μαθήματα είναι Χ Ευρώ. Αν δω τώρα θα τα βρούμε κτλ και κουτοπονηριές γυναικών την κάνω με ελαφρά. PS δεν γενικεύω υπάρχουν και Κυρίες πραγματικές αλλά μερικές είναι για να είναι! 

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1044 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 11:17:24 μμ »
Το 2016 ΔΕΝ παίζει να γίνει για κανένα λόγο, εδώ στο φροντιστήριο αν κάποιος δεν πληρώσει έρχεται ο υπεύθυνος και τον κράζει μπροστά σε όλη την τάξη (πχ με πληρώνεται γιατί πρέπει να φύγω σε λίγη ώρα?). Εκεί δεν αντιμιλάνε όμως.
Ούτε κατά διάνοια δεν γίνονται αυτά στα φροντιστήρια, και φυσικά πάντα υπάρχει κόσμος που προσπαθεί (και καταφέρνει) να ξεγλυστρίσει. Το μόνο που σε προστατεύει, είτε ως φροντιστήριο είτε ως καθηγητή σε ιδιαίτερα, είναι να ζητάς τα χρήματά σου όπως έχουν συμφωνηθεί - ανά μάθημα, ανά δύο μαθήματα, ανά μήνα, προκαταβολικά κλπ. Από τη στιγμή που δέχεσαι να σου κάνουν παζάρια, παίρνεις το ρίσκο της χασούρας.

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1045 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:20:49 μμ »
Γεια σας παιδια εχθές έκανα μαθημα ιδιαίτερο σε παιδι ΣΤ δημοτικού και εκατσε κ μαμά του διπλα του μαζι να βλέπει γιατι το παιδί δε μπορεί μονο του φοβάται μου είπε ,σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση?

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1046 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:27:20 μμ »
Γεια σας παιδια εχθές έκανα μαθημα ιδιαίτερο σε παιδι ΣΤ δημοτικού και εκατσε κ μαμά του διπλα του μαζι να βλέπει γιατι το παιδί δε μπορεί μονο του φοβάται μου είπε ,σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση?

Ναι, και να ξέρεις ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να σε πάρει τηλέφωνο και να σου πει 'γιατί κάθεσαι μακριά από τον Βασιλάκη, Λαλάκη, Χ'. Έπειτα σου τονίζει ότι νομίζει πως κάνεις λάθος. Δυστυχώς η πείρα μου την 1 φορά που έγινε κάτι αντίστοιχο δεν ήταν καλή (ενώ σε άλλους καθηγητές δεν καθόταν δίπλα στο παιδί του πχ στα Μαθηματικά, Νέα Ελληνικά κτλ).

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1047 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:36:36 μμ »
Ναι, και να ξέρεις ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να σε πάρει τηλέφωνο και να σου πει 'γιατί κάθεσαι μακριά από τον Βασιλάκη, Λαλάκη, Χ'. Έπειτα σου τονίζει ότι νομίζει πως κάνεις λάθος. Δυστυχώς η πείρα μου την 1 φορά που έγινε κάτι αντίστοιχο δεν ήταν καλή (ενώ σε άλλους καθηγητές δεν καθόταν δίπλα στο παιδί του πχ στα Μαθηματικά, Νέα Ελληνικά κτλ).


καποια στιγμή μετά από 3 τεταρτα πηγε να φυγει και το παιδι δεν ήθελε φωναζε,το κακό έιναι ότι κατα τη διάρκεια του μαθήματος σε μερικά σημεία π δυσκολεύεταν επεμβάινε ο γονιός.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1048 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:55:13 μμ »
Γνώμη μου είναι να σταματήσεις το συγκεκριμένο ιδιαίτερο. Ή να τονίσεις στη μητέρα ότι έτσι δε γίνεται να κάνεις τη δουλειά σου ΣΩΣΤΑ. Αν πάλι επιμένει τότε διακριτικά φύγε με ελαφρά όσο είναι ακόμα νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1049 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:02:04 μμ »
Γνώμη μου είναι να σταματήσεις το συγκεκριμένο ιδιαίτερο. Ή να τονίσεις στη μητέρα ότι έτσι δε γίνεται να κάνεις τη δουλειά σου ΣΩΣΤΑ. Αν πάλι επιμένει τότε διακριτικά φύγε με ελαφρά όσο είναι ακόμα νωρίς.

Θα το σκεφτώ πολύ,δε νιώθω άνετα όταν είναι κ ο γονιός δίπλα,νιώθω ότι δε γίνεται σωστά το μάθημα μου ,μπορεί να φταίω κ εγώ που δεν έχω συνηθήσει έτσι ,δε ξέρω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160112
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.