*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.  (Αναγνώστηκε 14069 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunflower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 07, 2014, 12:00:26 πμ »
δες εδώ

http://seepea-stella.blogspot.gr/2014/04/blog-post_823.html

πρέπει να πούμε στους δ/ντες να τους ενημερώσουν

Ποιος πρεπει να ενημερωσει ποιον;
Κ ο διευθυντης απο ποιον θα ενημερωθει; απο τη διευθυνση, πχ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 07, 2014, 02:52:12 μμ »
αν είσαι με πρόσληψη έσπα αλλά από το συγκεκριμένο ΜΟΝΟ μέτρο θα το αναγράφει και η απόφαση πρόσληψης και η σύμβασή σου δεν θα συμμετέχεις στην αυτοαξιολόγηση επειδή δεν επιτρέπεται λόγω σύμβασης. Έχουμε διδασκαλία και μηνιαία ερωτηματολόγια στο ιεπ.

θα πρέπει να έχουν ενημερωθεί οι διευθύνσεις β/θμιας και αυτές να ενημερώσουν τους δ/ντες. Αν δεν έχει γίνει πρέπει οι δ/νσεις να πιέσουν να τους αποσταλεί η διευκρίνηση αυτή
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2014, 10:17:14 μμ από fiore »

Αποσυνδεδεμένος sunflower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 07, 2014, 10:03:18 μμ »
Παντως μου κανδι εντυπωση...δεν υπαρχει πια συλλογος αναπληρωτων;

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 13, 2014, 05:18:40 μμ »
να ρωτήσω κάτι:
Είμαι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου μέσω ΕΣΠΑ στη μουσική, και προσλήφθηκα μέσα Ιανουαρίου.
Με έβαλαν και μένα στις ομάδες αυτοαξιολόγησης.
καταρχήν ούτε έχω καταλάβει τί είναι αυτό, και ούτε με ενδιαφέρει καθώς δεν πρόκειται να κάνω καριέρα ως δάσκαλος, και το κάνω τώρα αυτό πολύ προσωρινά και αναγκαστικά.
κατά δεύτερον:
Κοιτάω τη σύμβασή μου. Δε βλέπω τίποτα για διοικητικό έργο κτλ.

στην παράγραφο 1 λέει ο πρώτος συμβαλλόμενος προσλαμβάνει το δεύτερο για τη διδασκαλία μαθημάτων της ειδικότητας ΜΟΥΣΙΚΟΙ με πλήρες ωράριο διδασκαλίας, σε σχολεία του νομού κτλ.
η παράγραφος 2 λέει για τη διάρκεια της σύμβασης.
Η 3 για το μισθό.
Η 4 λέει:
Η παρούσα σύμβαση συνάπτεται στο πλαίσιο της Πράξης "στήριξη των Σχολείων με ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα - ’ξονας Προτεραιότητας 2" του ΕΣΠΑ που συγχρηματοδοτείται κτλ..

Σύμφωνα με αυτά, επιτρέπεται να με βάλουν και μένα στις ομάδες αυτές;
Από τη μια δε θέλω να δημιουργώ προβλήματα αλλά από την άλλη αν αυτό εμπεριέχει αυξημένες υποχρεώσεις και παραπάνω ώρες στο σχολείο, και δεν είμαι κιόλας υποχρεωμένος να το κάνω, δε θα ήθελα να συμμετέχω (έχω και άλλες σημαντικές υποχρεώσεις - συνέχιση σπουδών).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2014, 05:27:48 μμ από Costas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 13, 2014, 05:37:32 μμ »
Αν το πρόγραμμα με το οποίο απασχολείσαι δεν εμπίπτει σε αυτά που εξαιρούνται και ανέφεραν οι συνάδελφοι παραπάνω, τότε είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις, εφ' όσον ο Διευθυντής σου σε τοποθετήσει σε κάποια ομάδα -εκτός αν ο σύλλογος πάρει παόφαση σε εσάς- (μπορεί πχ σε ένα σχολείο με 40 εκπαιδευτικούς να μη χρειάζεται να συμμετέχουν όλοι). Υποχρεωμένοι είμαστε όλοι (μόνιμοι και αναπληρωτές ΠΛΗΡΟΥΣ ωραρίου) να μείνουμε στο σχολείο μέχρι 30 ώρες (όχι διδακτικές, ρολογιού) εβδομαδιαίως εάν υπάρχουν εργασίες που μας έχουν ανατεθεί. Στην προκειμένη περίπτωση για την αυτοαξιολόγηση. Η τακτική έρχομαι ο,τι  ώρα έχω μάθημα και φεύγω μόλις τελειώσει το μάθημα μου ισχύει όταν δεν έχουμε κάποια πρόσθετη διοικητική εργασία πχ πρωτόκολλο, πρακτικό συλλόγου, μαθητολόγιο, τα οποία κάποιοι συνάδελφοι διεκπεραιώνουν και στο σχολείο σου, χωρίς να χαίρονται προφανώς και κάθονται κάποιες ώρες παραπάνω στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 13, 2014, 05:50:01 μμ »
Αν το πρόγραμμα με το οποίο απασχολείσαι δεν εμπίπτει σε αυτά που εξαιρούνται και ανέφεραν οι συνάδελφοι παραπάνω, τότε είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις, εφ' όσον ο Διευθυντής σου σε τοποθετήσει σε κάποια ομάδα -εκτός αν ο σύλλογος πάρει παόφαση σε εσάς- (μπορεί πχ σε ένα σχολείο με 40 εκπαιδευτικούς να μη χρειάζεται να συμμετέχουν όλοι).

ναι, αυτό ρωτάω. Εμπίπτει ή δεν εμπίπτει;
Γιατί σύμφωνα με τα λινκ που πόσταραν πριν:
http://seepea-stella.blogspot.gr/2014/04/blog-post_823.html
http://seepea-stella.blogspot.gr/2014/04/blog-post_7842.html

από τη διαδικασία της αυτοαξιολόγησης, εξαιρούνται οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ (όπως είμαι εγώ), ΕΚΤΟΣ από αυτούς της ειδικής αγωγής.

’ραγε αν επικοινωνήσω με την πρωτοβάθμια διεύθυνση της περιοχής που προσλήφθηκα θα ξέρουν να μου απαντήσουν;
θα μάθω αύριο μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 13, 2014, 06:04:11 μμ »
Εγώ πάλι κατάλαβα οτι αυτοί που εξαιρούνται είναι οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 13, 2014, 06:32:34 μμ »
Ρε παιδιά....εγώ είμαι στην περίπτωση της παράλληλης στήριξης με μειωμένο ωράριο (15 ώρες που μοιράζονται σε 2 σχολεία, 11 ώρες στο ένα και 4 στο άλλο)
Στο σχολείο που έχω τις 11 δεν μου ανέθεσαν τίποτα....παραδόξως στο σχολείο που έχω μόνο 4 ώρες τη βδομάδα και που είμαι εντελώς περαστική όπως καταλαβαίνετε...μου ανέθεσαν να συμμετέχω....
Εγώ αυτό το σχολείο δεν ξέρω καλά, καλά τους χώρους του (είναι και τεράστιο) και το λέω γιατί κάπου πρέπει να μιλήσω-αξιολογήσω και τους χώρους του!!
Πήγα στις 10 Δεκεμβρίου και έχω μόνο 4 ώρες εβδομαδιαίως....εγώ για να φανταστείτε ακόμη και στα "ημερολόγια αναστοχασμού" που έχω να γράψω για τη μαθήτριά μου σ'αυτό το σχολείο (κάτι που το προβλέπει το ΕΣΠΑ ως παραδοτέο υλικό και είναι για κάθε εβδομάδα) ήρθα σε συνεννόηση με τον σύμβουλο και μου είπε πως με τόσο λίγες ώρες στο περιστατικό που έχω εκεί είναι κοροϊδία να γράψω εβδομαδιαίο ημερολόγιο και με απάλλαξε και μου το κανε μηνιαίο....!!  ??? ??? ???
Πόσο μάλλον να πάρω μέρος στην αξιολόγηση που δεν ξέρω καν όλους τους συναδέλφους....δεν τους πετυχαίνω όλους στις 2 μέρες που πάω....τους είδα όλους μαζί στη γιορτή της 25ης Μαρτίου και δεν τους ήξερα... :( :(

Τι ισχύει λοιπόν για το μειωμένο ωράριο και δη για σχολείο με 4 ώρες....;;; Ξέρετε;
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 13, 2014, 06:38:37 μμ »
Επίσης εμείς (παράλληλη στήριξη εξαιρούμαστε από εφημερίες και γραφική δουλειά λόγω της φύσης της δουλειάς μας...πρέπει να κάνω εφημερία για τον μαθητή μου και να είμαι ανα πάσα στιγμή έτοιμη (ακόμη και στο κενό μου) να βοηθήσω αυτόν...κι αυτό το ήξεραν τα σχολεία...τώρα αυτό με την αξιολόγηση πώς τους ήρθε ειδικά με μένα που πραγματικά δεν μπορώ να τους βοηθήσω μια και συνολικά κάθε μήνα έχω μόνο 16 ώρες στο σχολείο....τι α πω;;;
Τι λέτε εσείς;  ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 13, 2014, 06:48:10 μμ »
Κατ' αρχάς από τη στιγμή που είσαι Μειωμένου Ωραρίου δεν ξέρω γενικά αν είναι μέσα στα καθήκοντα σου να εκτελείς οποιαδήποτε επιπρόσθετη εργασία . Έχω την εντύπωση πχ οτι το 30ωρο δεν ισχύει για εσάς. Επιπλέον επειδή πολλές χιλιάδες εκπαιδευτικών υπηρετούν σε περισσότερα από ένα σχολεία είναι αυτονόητο ότι κάποιος συμμετέχει στο σχολείο στο οποίο είναι τοποθετημένος και όχι σε αυτά, στα οποία συμπληρώνει ωράριο. Πάντως μπορείς να κάνεις μία ερώτηση στη διεύθυνση που ανήκεις ή ακόμα και στο σύμβουλο σου, εάν έχεις τέτοια άνεση. Έχω την εντύπωση οτι θα σε "δικαιώσουν".

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 13, 2014, 06:52:19 μμ »
Κατ' αρχάς από τη στιγμή που είσαι Μειωμένου Ωραρίου δεν ξέρω γενικά αν είναι μέσα στα καθήκοντα σου να εκτελείς οποιαδήποτε επιπρόσθετη εργασία . Έχω την εντύπωση πχ οτι το 30ωρο δεν ισχύει για εσάς. Επιπλέον επειδή πολλές χιλιάδες εκπαιδευτικών υπηρετούν σε περισσότερα από ένα σχολεία είναι αυτονόητο ότι κάποιος συμμετέχει στο σχολείο στο οποίο είναι τοποθετημένος και όχι σε αυτά, στα οποία συμπληρώνει ωράριο. Πάντως μπορείς να κάνεις μία ερώτηση στη διεύθυνση που ανήκεις ή ακόμα και στο σύμβουλο σου, εάν έχεις τέτοια άνεση. Έχω την εντύπωση οτι θα σε "δικαιώσουν".

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.... :)
Τυχαίνει κιόλας αύριο να έχω ραντεβού με την υπεύθυνη των παράλληλων στηρίξεων στη Β΄θμια για να συζητήσουμε κάτι για το ένα παιδί που έχω και θα πάω από κοντά και θα τους ρωτήσω...
Πραγματικά υπάρχει και πρακτικό κόλλημα στην προκειμένη....δεν μπορώ πραγματικά να τους βοηθήσω...δεν έχω πλήρη και ικανοποιητική εικόνα του σχολείου.... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 13, 2014, 09:13:27 μμ »
έχουν γίνει πολλές προσλήψεις μέσω εσπα και για γενική και για ειδική. Οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές που καλύπτουν το πλήρες ωράριο 23ώρες/εβδομάδα συμμετέχουν στην αυξοαξιολόγηση εξαιρούνται οι αναπληρωτές εσπα πλήρους με 23 ώρες που το αναφέρει ρητά στη σύμβασή τους π.χ σε μας που κάνουμε μηνιαία αξιολόγηση για τα μαθήματα που διδάσκουμε με τα ερωτηματολόγια στο ΙΕΠ. Όλοι οι άλλοι αναπληρωτές που δεν παραδίδουν ερωτηματολόγια κάθε μήνα συμμετέχουν κανονικά

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 01, 2014, 05:21:39 μμ »
Ξερετε αν οι αναπληρωτες μεσω εσπα εχουν δικαιωμα να συμμετεχουν ως επιτηρητες στις πανελλαδικες;; Υπαρχει καποιο σχετικο θεμα στο forum;;;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΕΣΠΑ και αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας.
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 01, 2014, 10:35:47 μμ »
Ξερετε αν οι αναπληρωτες μεσω εσπα εχουν δικαιωμα να συμμετεχουν ως επιτηρητες στις πανελλαδικες;; Υπαρχει καποιο σχετικο θεμα στο forum;;;

εμένα από τη δευτεροβάθμια μου είχαν πει τηλεφωνικά κάποιες βδομάδες πριν το Πάσχα ότι οι αναπληρωτές εσπα μπορεί να κάνουν επιτηρητές στις πανελλαδικές αν δεν καλυφθούν οι ανάγκες από μονίμους
αν άλλαξε κάτι δεν το γνωρίζω έχει σταλεί κάποιο έγγραφο που να αποκλείει τους εσπα??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 859
Σύνολο: 861

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.