*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688002 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4158 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 02:26:12 μμ »
Ερώτηση (πιθανόν να έχει απαντηθεί πάλι). Εφόσον από την εργασία μας στα ΙΕΚ ως ωρομίσθιοι δεν έχουμε ασφάλιση στο ΙΚΑ (ένσημα), μπορούμε να διατηρήσουμε την ιδιότητα του ανέργου;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4159 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 03:03:54 μμ »
υπαρχει καποιος νομος ποπυ να λεει μεχρι 3 ωρες δινουν για να εργαστον περισσοτεροι?
Οχι, δεν υπάρχει σχετικός κανονισμός-νόμος. Αυτομάτως είναι στο χέρι του διευθυντή και της προφορικής οδηγίας του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Φέτος πολλά ΙΕΚ εχουν καλέσει μόνο τους πρώτους, και τους ανέθεσαν όλες τις ώρες. Σε αντίθεση με άλλες χρονιές που η προφορική οδηγία ήταν να μοιραστούν οι ώρες σε όσο το δυνατόν περισσότερους.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4160 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 03:09:50 μμ »
Ερώτηση (πιθανόν να έχει απαντηθεί πάλι). Εφόσον από την εργασία μας στα ΙΕΚ ως ωρομίσθιοι δεν έχουμε ασφάλιση στο ΙΚΑ (ένσημα), μπορούμε να διατηρήσουμε την ιδιότητα του ανέργου;

Ευχαριστώ
Άνεργος είναι αυτός που δεν έχει υπογράψει σύμβαση εργασίας. Δεν έχει σημασία λοιπόν αν σου κολλάνε ένσημα.
Θεωρώ ότι δεν μπορείς να κρατήσεις την κάρτα ανεργίας. Αυτό το έχουμε αναλύσει στα Επιδόματα ΟΑΕΔ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=11043.0 και http://www.pde.gr/index.php?topic=27682.0

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4161 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:54:48 πμ »
@  solareng
Σωστό είναι αυτό που ειπώθηκε ότι αφού έχεις σύμβαση δεν είσαι άνεργος άρα δεν μπορείς να έχεις κάρτα. Επειδή όμως συμβαίνει, και δεν ξέρω αν το ξέρεις, σου λέω ότι πολλοί κρατάνε την κάρτα γιατί απλά δεν θα το βρει ο ΟΑΕΔ αφού δεν υπάρχουν ένσημα (δεν το χω ψάξει, αλλά υπάλληλος του ΟΑΕΔ με παρότρυνε να μην την διακόψω, άρα κάτι θα ξερε... ή και όχι, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, απλά αναφέρω τα λίγα που ξέρω). Το δίκαιο θα ήταν να κάνουν όλοι το ίδιο βέβαια ωστέ να μην βρεθεί κάποιος  με περισσότερη ανεργία κάπου που τον συμφέρει ενώ εσύ θα την έχεις χάσει.  Και πέρυσι με τα ΙΕΚ και φέτος με τα ΚΔΒΜ την διέκοψα, αλλά βλέποντας εδώ μέσα και εκεί έξω πολλούς να λένε ότι την έχουν κρατήσει αναρωτιέμαι αν έκανα καλά (έκανα "σωστά" ναι, αλλά...). Οπότε είναι επιλογή σου τι θα κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2013, 01:57:48 πμ από janeite »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4162 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 09:45:50 μμ »
επισης να ρωτησω και το εξης.... οταν ξεκινησα στα ιεκ δεν με ενημερωσαν καν οτι εχει περισσοτερες των 3 ωρων ενω ειμαι πρωτη στην λίστα. στο Β εξαμηνο ξερω οτι θα υπαρξουν 6 ωρες , μπορω να τις παρω, υπαρχει καποιος νομος ποπυ να λεει μεχρι 3 ωρες δινουν για να εργαστον περισσοτεροι?
Catwoman αν ήσουν πρώτη στη λίστα δεν σου έδωσαν το μάθημα με τις περισσότερες ώρες ; Συνήθως δίνυν από ένα μάθημα, και όποιος είναι ψηλά διαέγει αυτό με τις περισσότερες ώρες. Με αυτόν τον τρόπο δίνουν δουλεια σε περισσότερους εκπαιδευτές.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4163 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 07:36:56 πμ »
δεν μου ανεφεραν καν οτι εχει αλλο τμημα ωστε να διαλεξω. οταν πηγα μου ειπαν , αυτο το τμημα υπαρχει μονο....δλδ οσοι εργαζεστε σε ΙΕΚ εχετε μεχρι 3-4 ωρες σε ενα τμημα? διοτι διαβαζοντας σε προηγουμενες σελιδες , ειδα οτι υπαρχουν συναδελφοι που εχουν πανω απο 10 ωρες....

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4164 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:30:44 πμ »
Παλιότερα που είχα διδάξει σε ΙΕΚ είχα αρκετές ώρες γύρω στις 10. Βέβαια πληρωθήκαμε όλοι μετά από ένα χρόνο.
Τώρα τι γίνεται με την πληρωμή ; Μετά από πόσο διάστημα δίνουν τα χρήματα;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4165 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:56:06 πμ »
προσωπικα μονο 3 ωρες ειχα κ εχω. και ουτε εχω δει συναδελφο να εχει πανω απο 3 στα 2 ιεκ που εχω δουλεψει.  πολυ σπανια να υπαρχει καποιος που να εχει 2 τμηματα δλδ. 6 ωρες αλλα δεν ηταν κατι συνηθες.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4166 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:59:44 πμ »
energo, τωρα πλεον πηλρωνουν μετα απο λιγους μηνες. ευτυχως τελειωσαν εκεινα τα "μετα απο 2 χρονια και"!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4167 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 04:19:11 μμ »
δεν μου ανεφεραν καν οτι εχει αλλο τμημα ωστε να διαλεξω. οταν πηγα μου ειπαν , αυτο το τμημα υπαρχει μονο....δλδ οσοι εργαζεστε σε ΙΕΚ εχετε μεχρι 3-4 ωρες σε ενα τμημα? διοτι διαβαζοντας σε προηγουμενες σελιδες , ειδα οτι υπαρχουν συναδελφοι που εχουν πανω απο 10 ωρες....
Οι 10 ώρες μπορεί να είναι κάποιο εργαστηριακό μάθημα. 2 χρόνια τώρα που εργαζομαι σε ΙΕΚ ο διευθυντης μου είπε οτι είθισται ο καθένας να αναλαμβάνει από ένα μάθημα και οποιος έχει τα περισσότερα μορια επιλέγει και μάθημα.. Και κάποιοι έχουν και μόνο 1 ώρα μάθημα τη βδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4168 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 11:51:22 μμ »
Άνεργος είναι αυτός που δεν έχει υπογράψει σύμβαση εργασίας. Δεν έχει σημασία λοιπόν αν σου κολλάνε ένσημα.
Θεωρώ ότι δεν μπορείς να κρατήσεις την κάρτα ανεργίας. Αυτό το έχουμε αναλύσει στα Επιδόματα ΟΑΕΔ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=11043.0 και http://www.pde.gr/index.php?topic=27682.0

Να ρωτήσω κάτι αν ισχύει? Μου είπε μια συνάδελφος ότι φέτος τα ΙΕΚ (δημόσια) και τα ΚΔΒΜ έχουν ένσημα άσχετα αν σε πληρώνουν με ΑΕΔ. Δεν το πολυκατάλαβα αυτό και επείδή βιαζόμασταν δεν το συζητήσαμε.. Μου είπε μόνο ότι με το νεο νόμο για το νεό λύκειο που πέρασε το καλοκαίρι, πέρασε και αυτό με τα ένσημα στα ΙΕΚ γιατί είναι παρεχόμενο εκπαιδευτικό έργο οπότε έχει ένσημα. και μου είπε ότι φέτος για αυτό τα δέχτηκε για να έχει τα ένσημα. Δεν ξέρω κάτι τέτοιο έγω. Έχεις /έχετε ακούσει κάτι σχετικό?

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4169 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 12:28:43 πμ »
http://xenesglosses.eu/wp-content/uploads/2013/09/%CE%94%CE%95%CE%99%CE%A4%CE%95-%CE%A4%CE%9F-%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F-%CE%95%CE%94%CE%A9.pdf

Έξαψα λίγο, λέτε να χει δίκιο η συνάδελφος? Δειτε το άρθρο 31 του παραπάνω νόμου. Εγώ καταλαβαίνω ότι υπαγόμαστε σε ένσημα.
Μπορεί κάποιος να με ξεμπερδέψει? Δηλαδή εσείς όλοι που δουλέυεται σε δημόσία ΙΕΚ και ΚΔΒΜ δεν θα έπρεπε να το ξέρετε?
Για να μην το ξέρετε όμως τόσος κόσμος...κάτι λέει. Έχω καταμπερδευτεί. Στα ΙΕΚ σας τι σας έχουν πει?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4170 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 01:37:42 πμ »
Αυτό το είχα διαβάσει όταν είχε ψηφιστεί και είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι θα κολλάνε ένσημα κανονικά.
Δεν χωράει άλλη ερμηνεία στο κείμενο του νόμου. Μήπως δεν έχουν ενημερωθεί τα ΙΕΚ με το μπάχαλο που επικρατεί;

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4171 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:57:13 πμ »
Ευχαριστώ Lasid! Μαζευόμαστε αρκετοί που καταλάβαμε το ίδιο.
Το αν τα ΙΕΚ δεν έχουν ενημερωθεί αντιλαμβλανεσαι είναι σοβαρό θέμα. Γιατί δεν θα βάζουν τα ένσημα στους συναδέλφους. Δεν είναι απλό το ότι δεν ενημερώθηκαν.... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.