*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4830 στις: Ιούλιος 17, 2014, 08:05:30 μμ »
Μέχρι τη Δευτέρα (όσοι πήγαμε για κάρτα και επίδομα την 1/7) είναι να πάμε στον ΟΑΕΔ τη βεβαίωση λήξης σύμβασης και τα ένσημα από το ΙΕΚ.
Τα έχει παραλάβει κάποιος; Έχετε κάποια πληροφορία;

Τα ένσημα τον τελευταίων 2 μηνών δεν χρειάζεται να τα πας πια εδώ και ένα χρόνο. Θα φανούν στο σύστημα πριν βγει η απόφαση για επίδομα. Βεβαίωση λήξης από το ΙΕΚ δεν παίρνεις αφού είναι σύμβαση έργου. Τη σύμβαση εννοείς μάλλον. Δεν έχει περιορισμό πότε θα την πας έχεις 2 μήνες από τη λήξη. Από 30/6/2014 δηλαδή. Απλά όσο πιο αργά την πας χάνεις ημερομίσθια μετά την 7η μέρα μετά τη λήξη της σύμβασης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4831 στις: Ιούλιος 17, 2014, 11:29:13 μμ »
Για να είμαι ακριβής μου ζητήθηκαν η λήξη σύμβασης (ή όπως λέγεται το χαρτί για αυτούς που δουλεύουν με ΙΚΑ στο ΙΕΚ) και τα ένσημα για όλο το διάστημα της σύμβασης. Να ξαναπώ ότι στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ δεν έχει περαστεί η σύμβαση μας μου λένε στον ΟΑΕΔ. Αυτό είναι εν μέρει λογικό αφού στην πορεία αποφάσισαν ότι ορισμένοι θα εργαζόμαστε με ΙΚΑ. Ο περιορισμός των 20 ημερών προφανώς ισχύει για τις περιπτώσεις που ο εργοδότης δεν δίνει άμεσα τα παραπάνω έγγραφα για το επίδομα. Αν κάποιος που είναι με ΙΚΑ μάθει κάτι σχετικό για αυτά τα έγγραφα ή τα πάρει, ας μας ενημερώσει. Το ίδιο και για τη βεβαίωση προϋπηρεσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2014, 11:49:02 μμ από Giorg »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4832 στις: Ιούλιος 18, 2014, 10:10:37 πμ »
Ξέρετε αν έχουν μπει τα ένσημα από τα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4833 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:53:51 μμ »
Καλησπέρα!

Για εμάς τους ωρομίσθιους γνωρίζει κανείς πότε θα βγει η προκήρυξη για να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά μας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος gemi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Μάθε παιδί μου γράμματα....
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4834 στις: Ιούλιος 21, 2014, 05:06:39 μμ »
Ωστόσο ο τίτλος του άρθρου δεν έχει καμία σχέση με το περιεχόμενο!! Ο τίτλος αναφέρεται σε εκπαιδευτές ΙΕΚ και το περιεχόμενο σε εκπαιδευόμενους! Κάτι μου λέει ότι πρόκειται για τυπογραφικό λάθος!

Κι εγώ πιστεύω ότι μάλλον πρόκειται για τυπογραφικό λάθος του ethnos-ergasia. Ειδάλλως, η σχετική προκύρηξη πιθανόν να υπάρχει...."κάπου" και να απευθύνεται σε...."λίγους" ;)

Αποσυνδεδεμένος kotoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4835 στις: Ιούλιος 21, 2014, 05:18:28 μμ »
κ εγω αυτο ψαχνω.που ειναι αυτη η προκυρυξη?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4836 στις: Ιούλιος 21, 2014, 05:21:52 μμ »
Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν μπορείς να βρεις την προκήρυξη. Απλά ψάχνεις κάτι που δεν έχει δημοσιευθεί.
Όταν βγει η προκήρυξη θα ανακοινωθεί από τον φορέα και φυσικά θα αναρτηθεί και στο pde. Υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4837 στις: Ιούλιος 21, 2014, 06:09:54 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται για το συνηθισμένο πακετάκι α) λήξη σύμβασης και β) πρόσφατα ένσημα από το ΙΕΚ για το επίδομα ανεργίας:

Έγγραφο του ΟΑΕΔ με θέμα "Επιδότηση συμβασιούχων έργου για τους οποίους δεν υφίσταται υποχρέωση εκ μέρους των εργοδοτών αναγγελίας των λήξεων των συμβάσεών τους στο ΕΡΓΑΝΗ" αναφέρει ότι κάθε εργοδότης που απασχολεί εργαζόμενο με σχέση εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου υποχρεούται να τον καταχωρήσει στο πληροφοριακό συστημα ΕΡΓΑΝΗ (των ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), αλλά δεν προκύπτει υποχρέωση από το νόμο για τους εργοδότες που απασχολούν εργαζόμενους με συμβάσεις μίσθωσης έργου.

Άρα όσοι είμαστε με ΙΚΑ στα ΙΕΚ να μην περιμένουμε να βρει ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ τα ένσημα μας στο ΕΡΓΑΝΗ.

Παρακάτω αναφέρει ότι όσοι εργαζόμαστε με σύμβαση μίσθωσης έργου, αλλά οι συνθήκες εργασίας είναι μισθωτού, υπαγόμαστε στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών ΟΑΕΔ και υπαγόμαστε στην τακτική επιδότηση ανεργίας, αφού μας παρακρατούνται εισφορές για τον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ.
Καθώς δεν προκύπτει υποχρέωση για τους απασχολούμενους με σύμβαση έργου, για υποβολή σχετικού εντύπου στο ΕΡΓΑΝΗ, "οι εν λόγω ασφαλισμένοι θα επιδοτούνται - εφόσον πληρούνται και οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις - με έντυπη βεβαίωση της λήξης ή λύσης της σύμβασης μίσθωσης έργου που θα προσκομίζουν στις Υπηρεσίες μας".

Εγώ σήμερα ήμουν από τη μία υπηρεσία στην άλλη και να παίρνω τηλέφωνα μέχρι τις 2:30 που πήρα αυτό το έγγραφο. Η Οικονομική διαχείριση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου είχε πει νωρίτερα ότι δεν εκδίδονται έγγραφα λήξης σύμβασης, ούτε καν τα κενά που μου δόθηκαν από τον ΟΑΕΔ για χειρόγραφη συμπλήρωση από τα κεντρικά του ΙΕΚ. Επίσης μου είπαν για τη μη υποχρέωση υποβολής στο ΕΡΓΑΝΗ, αλλά δεν μου είπαν για την έντυπη βεβαίωση λήξης σύμβασης που αναφέρω πιο πάνω ώστε να πάρω το επίδομα ανεργίας. Έτσι ενώ έχω τα απαραίτητα ένσημα από άλλον εργοδότη, αυτό το 2ωρο των ΙΕΚ με τη σύμβαση που έληξε αργότερα, μου δημιουργεί πρόβλημα.
Αύριο θα ενημερώσω το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για την υποχρέωση να μου εκδώσουν ένα έντυπο λήξης σύμβασης μίσθωσης έργου και βλέπουμε.


υ.γ. Επίσης αφού σε λίγες μέρες αναμένονται κάποιες πληρωμές, ίσως τότε να περάσουν τα ένσημα μας στο ΕΡΓΑΝΗ ή έστω να μπορούν να φανούν αν ζητήσουμε μια αναλυτική κατάσταση ενσήμων από το ΙΚΑ. Αυτό δεν το διευκρίνισα γιατί προφανώς έμεινα στο ότι θα γίνουν πληρωμές τόσο νωρίς!

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4838 στις: Ιούλιος 21, 2014, 06:51:15 μμ »
Παρακάτω αναφέρει ότι όσοι εργαζόμαστε με σύμβαση μίσθωσης έργου, αλλά οι συνθήκες εργασίας είναι μισθωτού,
Πολύ τρελό μου ακούγεται. Γίνεται να είναι κανείς με σύμβαση έργου στο ΙΚΑ; Οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ δεν είναι με σύμβαση εργασίας; Τι θα πει "οι συνθήκες εργασίας είναι μισθωτού", πως προσδιορίζεται αυτό; Και αν προσδιοριστεί τότε γιατί υπάρχει η σύμβαση εργασίας, αφου μπορεί κανείς να είναι με σύμβαση έργου όντας σε "συνθήκες εργασίας είναι μισθωτού";
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4839 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:15:18 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται για το συνηθισμένο πακετάκι α) λήξη σύμβασης και β) πρόσφατα ένσημα από το ΙΕΚ για το επίδομα ανεργίας:

Έγγραφο του ΟΑΕΔ με θέμα "Επιδότηση συμβασιούχων έργου για τους οποίους δεν υφίσταται υποχρέωση εκ μέρους των εργοδοτών αναγγελίας των λήξεων των συμβάσεών τους στο ΕΡΓΑΝΗ" αναφέρει ότι κάθε εργοδότης που απασχολεί εργαζόμενο με σχέση εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου υποχρεούται να τον καταχωρήσει στο πληροφοριακό συστημα ΕΡΓΑΝΗ (των ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), αλλά δεν προκύπτει υποχρέωση από το νόμο για τους εργοδότες που απασχολούν εργαζόμενους με συμβάσεις μίσθωσης έργου.

Άρα όσοι είμαστε με ΙΚΑ στα ΙΕΚ να μην περιμένουμε να βρει ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ τα ένσημα μας στο ΕΡΓΑΝΗ.

Παρακάτω αναφέρει ότι όσοι εργαζόμαστε με σύμβαση μίσθωσης έργου, αλλά οι συνθήκες εργασίας είναι μισθωτού, υπαγόμαστε στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών ΟΑΕΔ και υπαγόμαστε στην τακτική επιδότηση ανεργίας, αφού μας παρακρατούνται εισφορές για τον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ.
Καθώς δεν προκύπτει υποχρέωση για τους απασχολούμενους με σύμβαση έργου, για υποβολή σχετικού εντύπου στο ΕΡΓΑΝΗ, "οι εν λόγω ασφαλισμένοι θα επιδοτούνται - εφόσον πληρούνται και οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις - με έντυπη βεβαίωση της λήξης ή λύσης της σύμβασης μίσθωσης έργου που θα προσκομίζουν στις Υπηρεσίες μας".

Εγώ σήμερα ήμουν από τη μία υπηρεσία στην άλλη και να παίρνω τηλέφωνα μέχρι τις 2:30 που πήρα αυτό το έγγραφο. Η Οικονομική διαχείριση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου είχε πει νωρίτερα ότι δεν εκδίδονται έγγραφα λήξης σύμβασης, ούτε καν τα κενά που μου δόθηκαν από τον ΟΑΕΔ για χειρόγραφη συμπλήρωση από τα κεντρικά του ΙΕΚ. Επίσης μου είπαν για τη μη υποχρέωση υποβολής στο ΕΡΓΑΝΗ, αλλά δεν μου είπαν για την έντυπη βεβαίωση λήξης σύμβασης που αναφέρω πιο πάνω ώστε να πάρω το επίδομα ανεργίας. Έτσι ενώ έχω τα απαραίτητα ένσημα από άλλον εργοδότη, αυτό το 2ωρο των ΙΕΚ με τη σύμβαση που έληξε αργότερα, μου δημιουργεί πρόβλημα.
Αύριο θα ενημερώσω το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για την υποχρέωση να μου εκδώσουν ένα έντυπο λήξης σύμβασης μίσθωσης έργου και βλέπουμε.


υ.γ. Επίσης αφού σε λίγες μέρες αναμένονται κάποιες πληρωμές, ίσως τότε να περάσουν τα ένσημα μας στο ΕΡΓΑΝΗ ή έστω να μπορούν να φανούν αν ζητήσουμε μια αναλυτική κατάσταση ενσήμων από το ΙΚΑ. Αυτό δεν το διευκρίνισα γιατί προφανώς έμεινα στο ότι θα γίνουν πληρωμές τόσο νωρίς!

Ζήτα από το ΙΕΚ ένα χαρτί απλά που να λέει ότι ο τάδε εργάστηκε στο ΙΕΚ μας από τόσο μέχρι τόσο όπου έληξε η συμβασή του και πάνε στον ΟΑΕΔ. Θα στο δεχτούν. Απλά είναι τα πράγματα. Το ότι δεν δίνουν για σύμβαση έργου απόλυση είναι γνωστό. Απλά μια βεβαίωση ότι εργάστηκες και το διάστημα και το δέχονται και απλά μετά θα τους πας και τη σύμβαση όταν τη πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4840 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:25:01 πμ »
Έτσι τα λέει a_pauper. Πραγματικά τι να σχολιάσεις.
rainbowman πριν από όσα λέω παραπάνω, πήγα στον ΟΑΕΔ αντίγραφο της σύμβασης. Όμως θέλουν λήξη ή λύση της σύμβασης μίσθωσης έργου.

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4841 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:09:23 μμ »
http://xenesglosses.eu/2014/07/allages-sta-kritiria-kai-ti-diadikasi/

Νέα μοριοδότηση στα ΙΕΚ-ΣΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4842 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:13:12 μμ »
Έτσι τα λέει a_pauper. Πραγματικά τι να σχολιάσεις.
rainbowman πριν από όσα λέω παραπάνω, πήγα στον ΟΑΕΔ αντίγραφο της σύμβασης. Όμως θέλουν λήξη ή λύση της σύμβασης μίσθωσης έργου.

"Τρίτη φορά το γράφω". Μαζί με τη σύμβαση από το ΙΕΚ μια βεβαίωση από το ΙΕΚ ότι εργάστηκες στο ΙΕΚ και το διάστημα και το δέχονται. Αυτό το πήγες και δεν το δέχτηκε ο ΟΑΕΔ σου;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4843 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:00:31 μμ »
Οι αλλαγές στη μοριοδότηση των εκπαιδευτών στα ΙΕΚ

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article-wide/164147/oi-allages-sth-moriodothsh-ton-ekpaidefton-sta-iek.html

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 03:55:17 μμ από Lasid »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.