*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6720 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 03:04:06 μμ »
Και εγώ είμαι υπέρμαχος της δωρεάν παιδείας. Για αυτό όποτε πηγαίνω στο δημόσιο προσπαθώ για το καλύτερο. Δεν απαξιώνω καθόλου τη δουλειά που γίνεται σε ορισμένα (ορισμένα όμως για να είμαστε ειλικρινής, δεν είναι όλα εξίσου καλά) ΔΙΕΚ.

Οι συνθήκες δεν είναι τόσο καλές στα ΔΙΕΚ (τουλάχιστον σε αυτό που ήμουν) όπως τις περιγράφεις για να δουλέψω καλύτερα στα ΔΙΕΚ από ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς φορείς.

Φυσικά υπάρχουν αξιόλογοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί (λίγοι βέβαια) στα ΔΙΕΚ αλλά επιμένω ότι πάνω από 23 ώρες διδασκαλίας που έχει ο μόνιμος (και οι 23 πολλές μου φαίνονται) η διδασκαλία και η προετοιμασία της δεν γίνεται σωστά.

Δεν μπορείς να με πείσεις ότι κάποιος προετοιμάζεται για 30 ώρες εξίσου και τις 30 καλά. Σε κάποιες ώρες λουφάρει.  Για αυτό μίλησα για πάρεργο και φυσικά δεν αναφέρθηκα σε σένα. Εγώ αν είχα 30 ώρες θα ήμουν ανασφαλής για το κατά πόσο καλά προετοιμάστηκα. Μπορώ να αντέξω να είμαι όρθιος αλλά δεν είμαστε απλώς όρθιοι μέσα στην αίθουσα. Δεν είναι μόνο αυτές οι απαιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:02 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6721 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:11:11 μμ »
Θα συμφωνήσω ότι 23+10 ώρες είναι αρκετά δύσκολο να προετοιμαστούν. Και εγώ που συνήθως τόσες ώρες δουλεύω (τους μήνες που έχω δουλειά) ζορίζομαι αρκετά. Αλλά η αλήθεια είναι ότι με την εμπειρία γίνεται πιο εύκολη η προετοιμασία γιατί κάποια μαθήματα επαναλαμβάνονται, έχεις έτοιμο υλικό, καλύτερες συνεργασίες με συναδέλφους και κάποια μαθήματα επαναλαμβάνονται σε αρκετά τμήματα (πχ. αυτή τη στιγμή κάνω στην Α' Γυμνασίου το ίδιο μάθημα σε 10 τμήματα). Και πάλι δεν αμφισβητώ ότι είναι δύσκολο να είσαι 33-34 ώρες την εβδομάδα σε τάξη. Βέβαια το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Όταν έχεις 40-50 ώρες την εβδομάδα δουλειά και αυτές πρέπει να γίνουν 60, προφανώς δε μένει και πολύς χρόνος για προετοιμασία...

Όσο για τη σύγκριση δημόσιων και ιδιωτικών, όσοι έχουν δουλέψει και στα δύο καταλαβαίνουν τι ακριβώς εννοώ "καλύτερες συνθήκες".Όσα άτομα γνωρίζω που έχουν εργαστεί σε ιδιωτικά ΙΕΚ είχαν αντιμετωπίσει άπειρα προβλήματα. Όχι μόνο καθυστερήσεις, αλλά πολύ χαμηλά ωρομίσθια, "μαύρη" εργασία, "άγραφες" ώρες, εξωδιδακτική απασχόληση σε αγγαρείες και φυσικά χρήματα που χάθηκαν (αρκετοί είναι στα δικαστήρια με ιδιοκτήτες "μεγάλων" ΙΕΚ). Και φυσικά αρκετές παρατυπίες εις βάρος του μαθήματος. Απουσίες που δεν γράφονται, διπλά απουσιολόγια και βιβλία ύλης, επεμβάσεις στην αξιολόγηση των σπουδαστών, και πολλά πολλά άλλα... Υπέρτατη εξουσία εκεί είναι ο πατέρας του σπουδαστή, που πληρώνει... Πολύ μάρκετινγκ, λίγη ουσία κατά τη γνώμη μου. Πρόσφατα ήμουν εξεταστής πρακτικού μέρους και σοκαρίστηκα όταν 4/4 απόφοιτοι διαφορετικών ιδιωτικών ΙΕΚ δεν είχαν καν διδαχθεί συγκεκριμένο αντικείμενο στην Πληροφορική, επειδή είτε δεν είχαν καθηγητή εξειδικευμένο να το διδάξει ή δεν είχαν καλά εργαστήρια (σύμφωνα με τους ίδιους).
 Σίγουρα υπάρχουν και δημόσια ΙΕΚ με τραγικές συνθήκες εργασίας, αλλά στα 8 ΙΕΚ που έχω δουλέψει τα τελευταία 10 χρόνια δε μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ίσα ίσα που όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι συνθήκες εργασίας τα τελευταία χρόνια στα Δημόσια ΙΕΚ, κυρίως εξαιτίας της ενιαίας μοριοδότησης και αρκετών άλλων βελτιώσεων.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6722 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:36:47 μμ »
Ξέρει κάποιος αν υπάρχουν πρωινά τμήματα στα ΙΕΚ ΑΤΤΙΚΗΣ?

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6723 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:40:59 μμ »
Έχω δουλέψει πολλά χρόνια και σε δημόσιους και σε ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς φορείς.
Για τα ιδιωτικά ΙΕΚ θα συμφωνήσω ότι δεν είναι καλές οι συνθήκες, είναι όπως τα περιγράφεις...Πολύ κακές συνθήκες από όλες τις απόψεις

Για τα ιδιωτικά κολέγια αυτά που λέμε κέντρα μεταλυκειακής εκπαίδευσης οι συνθήκες είναι πολύ καλύτερες. Η εξωδιδακτική απασχόληση δεν αποφεύγεται εύκολα καθώς είναι ιδιωτικά. Δυστυχώς. Αλλά τα μαθήματα γίνονται καλύτερα. 

Δεν έχω γυρίσει σε πολλά ΙΕΚ για να έχω εικόνα. Στα 4 ΙΕΚ που έχω πάει, τα 2 "τρώγονται". Τα άλλα έχουν πολλά προβλήματα.

Θα συμφωνήσω ότι έχει βελτιωθεί η κατάσταση στα ΙΕΚ. Βελτιώνεται αργά αργά...πολύ αργά όμως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:02 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6724 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:52:01 μμ »
Υπάρχουν σαφή περιθώρια βελτίωσης εννοείται... Απλά όπως είναι αυτή τη στιγμή οι συνθήκες στη δημόσια παιδεία, θα είμαι ικανοποιημένος ακόμα και αν η κατάσταση δε χειροτερέψει δραματικά. Στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση τουλάχιστον ισχύει το κάθε πέρσι και καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6725 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 08:28:34 μμ »
Ξέρει κάποιος αν υπάρχουν πρωινά τμήματα στα ΙΕΚ ΑΤΤΙΚΗΣ?

Τα περισσότερα Δ.Ι.Ε.Κ. στην Αττική , στεγάζονται σε Σχολικά Συγκροτήματα , τα οποία έχουν παιδιά Τάξεων της Β' βάθμιας τα πρωϊνά..

Λίγα , όπως του Πειραιά , που συστεγάζονται σε μεγάλα Κτίρια (εκεί , στην παλιά "κλωστοϋφαντουργική" ή κάπως έτσι Σχολή) με άλλες εκπαιδευτικές Μονάδες , έχουν τη δυνατότητα και κάποιων πρωινών Τμημάτων. 
Ωστόσο , αυτά γίνονται σε "πολυπληθείς" ειδικότητες , που έχουν δύο και τρία και βάλε Τμήματα , όπως των Μαγείρων - Σεφ - Ζαχαροπλαστών...

κατά βάση , αυτές οι ειδικότητες έχουν πρωϊνά...

Το Γενικό λέει ότι τα Δ.Ι.Ε.Κ. είν' απογευματινά.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος aekg21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6726 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 09:12:07 μμ »
Η διδακτικη εμπειρια σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ σε ποια κατηγορια μπαινει? Δευτεροβάθμια τυπική?

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6727 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 09:52:10 μμ »
 Αυτή η βλακεία τι εννοεί ρε παιδιά; Δλδ η διδακτική εμπειρία σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ δε μετράει ; 

http://prntscr.com/8xjqwu

 

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6728 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 11:07:04 μμ »
Αυτή η βλακεία τι εννοεί ρε παιδιά; Δλδ η διδακτική εμπειρία σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ δε μετράει ; 

http://prntscr.com/8xjqwu

IEK ειναι και αυτά μπαινει κανονικά σαν ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6729 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 11:48:35 μμ »
IEK ειναι και αυτά μπαινει κανονικά σαν ΙΕΚ

Δημόσια είναι και τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ.. εγώ πάντως την έβαλα σαν προυπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6730 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 07:35:52 πμ »
Την τροπολογία για την αναβολή της πιστοποίησης για 2017 την διαβάσατε ?Ετσι για να με ακούτε .Αυτό ήταν το  σωστό και αυτό έγινε.
Το δικαίωμα στην εργασία δεν είναι όποιος πρόλαβε και είχε τον παρά  θα αφήσει τον άλλο στην απέξω.Ελπίζω όλοι οι συνάδελφοι που δεν ανήκαν στην κατηγορία των πιστοποιημένων  Εκπαιδευτών και είναι σίγουρα η πλειοψηφία να χάρηκε με αυτή την εξέλιξη.Και σε άλλους αγώνες μαζί.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6731 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:33:23 πμ »
Την τροπολογία για την αναβολή της πιστοποίησης για 2017 την διαβάσατε ?Ετσι για να με ακούτε .Αυτό ήταν το  σωστό και αυτό έγινε.
Το δικαίωμα στην εργασία δεν είναι όποιος πρόλαβε και είχε τον παρά  θα αφήσει τον άλλο στην απέξω.Ελπίζω όλοι οι συνάδελφοι που δεν ανήκαν στην κατηγορία των πιστοποιημένων  Εκπαιδευτών και είναι σίγουρα η πλειοψηφία να χάρηκε με αυτή την εξέλιξη.Και σε άλλους αγώνες μαζί.
Είσαι πίσω όμως στις εξελίξεις και δεν το λέω γιατί μου παίρνεις θέση (μάλλον δε θα κάνω αίτηση και στα ιεκ εξάλλου...). Σε πληροφορώ και πληροφορώ όλους πως πχ έχασα θέση από πιστοποιημένο ήδη το 2006. Συνεπώς το "2017" είναι αργά και μάλιστα πάρα πολύ. Και να σου πω κάτι; Όταν μου συνέβη αυτό το 2006, αντί να προσπαθήσω να προωθήσω την κατάργηση της πιστοποίησης (απαιτώντας να μετρήσει όταν θα την αποκτούσα κι εγώ...), έψαξα κι έμαθα πώς την αποκτούν. Απέκτησα κάποια προϋπηρεσία (αν και τελικά αρκούσε αυτή που είχα ήδη από φροντιστήρια αλλά δεν το'ξερα), κατέθεσα τα χαρτιά μου, μπήκα στο υπομητρώο ΕΚΕΠΙΣ και 7 ολόκληρα χρόνια περίμενα να γίνουν οι ρημαδοεξετάσεις, χάνοντας στο μεταξύ ξανά κι άλλες θέσεις σε κάποιες προκηρύξεις, επειδή ανήκα απλώς στο υπομητρώο κι όχι στο μεγάλο μητρώο. Ούτε παραπονέθηκα, ούτε τα εξέταστρα που βλέπω εδώ κάποιοι τσιγκουνεύονται λυπήθηκα, ούτε κατηγόρησα ότι μου τρώνε τη θέση ούτε τίποτα. Να χαρακτηρίσω λοιπόν τεμπέλη και τσιγκούνη όποιον τόσα χρόνια δεν κυνήγησε την πιστοποίηση τόσα χρόνια; Πώς λοιπόν έρχεστε κάποιοι και χαρακτηρίζετε κάποιον σα να θέλει να σας φάει τη θέση και θα σας αφήσει "στην απέξω", όπως λες;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος divined

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6732 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:34:18 πμ »
Εγώ πιστεύω ότι η διαδικασία της πιστοποίησης δεν έπρεπε να έχει εισπρακτικό χαρακτήρα. Έπρεπε να ήταν διαδικασία με πολύ χαμηλό κόστος και δυσκολότερες εξετάσεις για αντιστάθμιση. Εδώ έγινε το αντίθετο. Σε περίοδο οικονομικής κρίσης όπου δεν περισσεύουν 20€ το μήνα, ζητάνε 120€ για να σε πιστοποιήσουν.

Σε κάθε περίπτωση καθώς οι πιστοποιήμενοι θα αυξάνονται με τα χρόνια, θα αυξηθεί και η πίεση στους υπόλοιπους να μπούνε στην διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6733 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:01:11 πμ »
Το 2005 ή και το 2006 οι πιστοποιημένοι ήταν μειοψηφία όπως είναι και τώρα.Καλά είναι να μην ρίχνουμε το βάρος  στο απλό χαρτάκι της πιστοποίησης και να σκεφθούμε ότι κάποιος άλλος προηγήθηκε από μας πολύ απλά γιατί είχε γεμάτα Ντοσιέ με χαρτάκια -προσόντα, σεμινάρια ,πτυχία,πιστοποιήσεις στην δουλειά του,επαγγελματική κατάρτιση.Και φυσικά δεν αποκλείεται τέτοιοι άνθρωποι με πολλά προσόντα να είχαν παρακολουθήσει και σεμινάρια που γίνονταν για το θεσμό της Εκπαίδευσης Ενηλίκων.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.