*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749511 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2128 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 09:40:08 μμ »
https://xenesglosses.eu/2018/10/syntonistiko-anapliroton-proupiresia-anoichti-epistoli-sto-ypourgeio/

Όχι υπερβολική...
Κρίμα!
Μα αλήθεια πιστεύετε ότι θα γίνουν διορισμοί; Με τόσες επιστολές πανταχόθεν θα μείνουμε με το τίποτα. Οι ιδιωτικοί λοιπόν ή κανείς το διακύβευμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:51 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2129 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 09:49:22 μμ »
Μόνο ένας έγραψε αυτή την επιστολή χωρίς να την δει κάποιος φιλόλογος;
Απαράδεκτη σύνταξη και πολλές ασάφειες. Ρεζιλευόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2130 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 12:42:29 πμ »
Πάντα μιλάω σοβαρά, εν αντιθέσει με κάποιους άλλους!
Η προυπηρεσία στο χώρο των εκπαιδευτικών προσμετράται, εφόσον έχει αποκτηθεί με σύννομο τρόπο. Για τους διάφορους άλλους κατά καιρούς διαγωνισμούς, δεν θα πρέπει να μας απασχολεί! Μιλάμε για τον συγκεκριμένο χώρο, της δημόσιας εκπαίδευσης.
Οι γραπτοί διαγωνισμοί, όπως και οι Πανελλαδικές που υπάρχουν εδώ και τόσες δεκαετίες και κρίνουν ποιοι μαθητές θα εισαχθούν στην Ιατρική, στη Νομική, στα Πολυτεχνεία, στη Φιλοσοφική, στα ΤΕΙ Νοσηλευτικής, στα ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας κλπ. είναι μια μορφή στιγμιαίας εξέτασης, όπως άλλωστε και τα διαγωνίσματα που όλοι οι εκπαιδευτικοί βάζουν στα τρίμηνα/τετράμηνα, για να αξιολογήσουν τους μαθητές τους. Δηλ. δεν καταλαβαίνω γιατί αποδέχεσαι όλες τις άλλες εξετάσεις που κρίνουν και κατατάσσουν τους εξεταζομένους και μάλιστα ως συμμετέχων και ως αξιολογητής, ενώ τη συγκεκριμένη την απορρίπτεις εκ προοιμίου! Εντελώς οξύμωρο αυτό!
Δεν ξέρω πως νιώθει ένας 60άρης που ακόμη εργάζεται ως αναπληρωτής, αλλά το να ζητάς και να ζητάει κι αυτός ο ίδιος να διοριστεί, μόνο και μόνο λόγω ηλικίας, δεν μου λέει απολύτως τίποτε! Κι εμείς έχουμε οικογένεια κι εμείς έχουμε δουλέψει από 'δω κι από 'κει, αλλά βρήκαμε το χρόνο να μελετήσουμε και να συμμετάσχουμε σε γραπτό ΑΣΕΠ! Είναι προσβλητικό και υποτιμητικό να ζητάει κάποιος να του παραχωρηθεί μια θέση στη δημόσια εκπαίδευση, επειδή είναι 60- ή 50+ ετών! Προσωπικά, θα είχα ασχοληθεί με κάτι άλλο επαγγελματικά, αν είχα φτάσει σε τέτοια ηλικία και δεν είχα διοριστεί.
Τα ερωτήματά σου για το τι αποδεικνύει ο γραπτός ΑΣΕΠ και για το κάθε πότε θα διεξάγεται, τα αντιπαρέρχομαι, διότι δεν προσθέτουν τίποτε το ουσιαστικό στη συζήτηση.
Τέλος, αν δεν ήθελες να σου απαξιώνει η ίδια η Πολιτεία και το Υπουργείο το πτυχίο σου/μας, θα είχες αγωνιστεί εναντίον του συστήματος του γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ, όταν έπρεπε, όταν πρωτοκαθιερωνόταν και δεν θα ερχόσουν τώρα, πολύ όψιμα και άκαιρα, να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο! Αυτά πλέον δεν πείθουν κανέναν! Μπορείς κι εσύ κι ο οποιοσδήποτε να εργαστεί κι αλλού, όπου το πτυχίο από μόνο του αρκεί (ιδιαίτερα, φροντιστήρια, γραφεία, εκδοτικοί οίκοι κλπ.). Δεν γίνεται να διοριστούν όλοι όσοι είναι γραμμένοι στους πίνακες των αναπληρωτών και πιστεύω πως το γνωρίζουν όλοι!
Η δικαιοσύνη, αγαπητέ μου, δεν είναι ό,τι εξυπηρετεί τον καθένα μας ούτε είναι σκόπιμο να την επικαλούμαστε μόνο εκεί που μας συμφέρει!
Συνάδελφε θα απαντήσω και τώρα αλλά δεν θα ξανααπαντήσω άλλη φορά διότι δεν κατανοώ γιατί πρέπει να απαντήσω σε μπουρδολογίες...

Ισχυρίζεσαι λοιπόν ότι  ''Η δικαιοσύνη, αγαπητέ μου, δεν είναι ό,τι εξυπηρετεί τον καθένα μας ούτε είναι σκόπιμο να την επικαλούμαστε μόνο εκεί που μας συμφέρει!'' . Και προφανώς εννοείς ώς '' δικαιοσύνη'' τον γραπτό ΑΣΕΠ. Και μόνο αυτόν. Ωρε μπράβο δικαιοσύνη... Δεν μετακινήθηκες καθόλου απο αυτό που σε βολεύει φίλτατε GIA 96 . Φαντάσου λοιπόν ένα μέλλον στο οποίο θα λές πως ήσουν πετυχημένος στο ΑΣΕΠ 18 φορές αλλά δεν έχεις διοριστεί ακόμα...
 Εγώ τουλάχιστον πρότεινα και 2 βήματα παραπάνω απο τις απόψεις μου ..παρόλο που δεν με συμφέρει.  Πρέπει λοιπόν να αναρωτηθείς αν το δίκαιο της υπόθεσης συμβαδίζει με το δικό  σου αποκλειστικό συμφέρον και όχι με το συμφέρον της παιδείας και των παιδιών μας...

Έχω και μια δεύτερη ερώτηση για εσένα..
ΠΧ  εσύ ένας πετυχημένος του ΑΣΕΠ και εγώ ένας πετυχημένος του ΑΣΕΠ και με προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα.. Ποιός είναι ικανότερος να διδάξει στο αντικείμενο ; Εσύ ή εγώ και ας έχω 2 μονάδες λιγότερες στο ΑΣΕΠ  ;  Ξέρω ...ξέρω.... θα μου πείς... Αυτός που έχει μόνο ΑΣΕΠ....

Σε χαιρετώ φίλε μου...και συνάδελφε..

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2131 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 02:03:56 πμ »
nikolas_pat να σου υπενθυμίσω ότι οι προυπηρεσίες μέτραγαν στο ΑΣΕΠ κι ο πίνακας διοριστέων έβγαινε και βάσει αυτής της προσμέτρησης. Πολλές φορές πολύ καλές επιδόσεις στο γραπτό μέναν εκτός διοριστέων επειδή άλλοι με χαμηλότερες επιδόσεις είχαν υψηλές προσαυξήσεις. Όπως αντιλαμβάνεσαι δεν γίνεται τα ίδια πράγματα να μετρούν δυο φορές. Συνεπώς η λύση είναι μια. Μόνο γραπτός. Και 100% διορισμοί από εκεί. Κι ας μετρήσουν εκεί ως μόρια επιπλέον οι προυπηρεσίες. Έστω έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:51 »

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2132 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 02:23:32 πμ »
nikolas_pat να σου υπενθυμίσω ότι οι προυπηρεσίες μέτραγαν στο ΑΣΕΠ κι ο πίνακας διοριστέων έβγαινε και βάσει αυτής της προσμέτρησης. Πολλές φορές πολύ καλές επιδόσεις στο γραπτό μέναν εκτός διοριστέων επειδή άλλοι με χαμηλότερες επιδόσεις είχαν υψηλές προσαυξήσεις. Όπως αντιλαμβάνεσαι δεν γίνεται τα ίδια πράγματα να μετρούν δυο φορές. Συνεπώς η λύση είναι μια. Μόνο γραπτός. Και 100% διορισμοί από εκεί. Κι ας μετρήσουν εκεί ως μόρια επιπλέον οι προυπηρεσίες. Έστω έτσι.
Προτείνω  λοιπόν ένα πανέρι προσόντων που θα περιέχει ...
α.. ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ
Β.. ΥΠΆΡΧΟΥΣΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΊΑ ΣΕ ΌΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
γ.. ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ
δ.. ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
ε.. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΆ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
στ.. ΠΑΛΑΙΌΤΗΤΑ ΠΤΥΧΙΟΥ
ζ ..ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΕΣ  ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Αυτή ήταν η πρότασή μου συνάδελφε...μην επιμένετε να λέτε μόνο για τον ΑΣΕΠ...
Παρεπιπτόντως..έχω δίπλα μου τον αδερφό μου ο οποίος τελείωσε τα ΤΕΦΑΑ , είναι πολλάκις φορές πρωταθλητής στην ειδικότητά του , βαλκανιονίκης, μεσογειονίκης , χρυσό μέσα στην Τουρκία , 45 χρονών και δεν έχει διοριστεί ο άνθρωπος...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2133 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 02:36:05 πμ »
Μα δε γίνονται αξιωματικοί οι βαλκανιονίκες κι ολυμπιονίκες; Όσον αφορά την εκπαίδευση ο γραπτός ΑΣΕΠ μπορεί κάλλιστα να περιλάβει προυπηρεσίες πτυχία κτλ όπως συνέβαινε άλλωστε και παλιά. Ποτέ δεν ήταν μόνο επίδοση στο γνωστικό και τη διδακτική.

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2134 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 03:44:50 πμ »
Μα δε γίνονται αξιωματικοί οι βαλκανιονίκες κι ολυμπιονίκες; Όσον αφορά την εκπαίδευση ο γραπτός ΑΣΕΠ μπορεί κάλλιστα να περιλάβει προυπηρεσίες πτυχία κτλ όπως συνέβαινε άλλωστε και παλιά. Ποτέ δεν ήταν μόνο επίδοση στο γνωστικό και τη διδακτική.
Συμφωνώ μαζί σου λοιπόν ...

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2135 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 06:09:53 πμ »
Πραγματικά δεν πιστεύω κανείς να μας πάρει στα σοβαρά με αυτήν την επιστολή. Παρακαλώ επειδή έχουμε συμφέρον να γίνουν όσα αναφέρονται ανακάλεσε την και βγάλτε νέα γραμμένη σωστά. Είναι ντροπιαστική για όλους μας.
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ (ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ)

Το Συντονιστικό Αναπληρωτών με Προϋπηρεσία τιμώντας τα χρόνια και τη ζωή των εκπαιδευτικών που έχουν επενδύσει τόσα χρόνια κάνοντας βιοπορισμό μέσα από το λειτούργημα του εκπαιδευτικού, που (σε αυτούς είναι και οι ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΕΡΓΗΜΕΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ) για άλλη μια φορά σας λέει ότι Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ.

Σχετικά με τις προσλήψεις που είμαστε σίγουροι ότι θα τις κάνετε, αν θέλετε να μας στηρίξετε ΑΛΗΘΙΝΑ,να ξέρετε οτι είμαστε αντίθετοι με:

Α/ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ
Β/ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ-ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ
Γ/ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ
Δ/ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΧΩΡΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
(Όλα τα προηγούμενα σε σχέση με την μηνιαία μοριοδότηση της προϋπηρεσίας μας,)

Και φυσικά, με ΟΧΙ ΤΑΒΑΝΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ

Κρατείστε την ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ που εδώ και 2 χρόνια μας προσλαμβάνετε ΝΟΜΙΜΑ ΜΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΣΕΠ στην ΕΑ

Το 2016 ο τότε Υπουργός κ. ΦΙΛΗΣ είχε την προνοητικότητα να δώσει δυο χρόνια ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗΣ.

Έτσι και ΤΩΡΑ, στην δύσκολη αυτή στιγμή και πριν τις επερχόμενες εκλογές του ΟΚΤΩΒΡΗ,

ΤΟΛΜΗΣΤΕ και πάρτε την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΠΙΝΑΚΕΣ
https://xenesglosses.eu/2018/10/syntonistiko-anapliroton-proupiresia-anoichti-epistoli-sto-ypourgeio/

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2136 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:02:44 πμ »
Σωστα...ο συναδελφος που εχει 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ σαν εμενα τι πρεπει να γινει για αυτον? Μηπως να παω να δωσω σε 4ο ?
Με βάση τον νόμο 3848 δυστυχώς για σένα συνάδελφε θα πρέπει να ξαναδώσεις και 4η και όσες φορές χρειαστεί για να πετύχεις. Κάποιοι μιλούσαν για καταπτυστο νόμο άλλοι αποθέωσαν ένα σύστημα που σε καταδίκαζε στην αδιοριστία και σε συνεχείς εξετάσεις με μοναδικό ζητούμενο την αναπλήρωση. Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση. Με επιτυχίες 02,04,06 μοιάζει απίθανο που δεν έχεις διοριστεί.. Εκείνες τις εποχές ελάχιστα μόρια εξασφάλιζαν αναπλήρωση και λίγα περισσότερα διορισμό. Αν αληθεύει ο ισχυρισμός σου δύο τεινα υπάρχουν: οι ανεμικες επιτυχίες που ήταν νομοθετημένο πως δεν εξασφαλίζουν κάτι ή προσωπική επιλογή να μην ακολουθείς το δρόμο της αναπλήρωσης γεγονός που ματαιώνει το διορισμό από μόνη της. Καμία φορά οι επιλογές μας πέφτουν έξω αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε και να αναλάβουμε την ευθύνη αυτών. ΑΣΕΠ λοιπόν ξανά όπως ορίζει ο νόμος και η δικαιοσύνη που εκτιμώ ότι υπερασπίζεσαι και τηρείς ως μέγιστη αξία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2018, 08:04:45 πμ από xriana1 »

Αποσυνδεδεμένος mickland2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2137 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 08:31:57 πμ »
Πολυ σωστη επιστολη,αυτα πρεπει να γινουν και θα γινουν 8)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2138 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 09:26:03 πμ »
Συνάδελφε θα απαντήσω και τώρα αλλά δεν θα ξανααπαντήσω άλλη φορά διότι δεν κατανοώ γιατί πρέπει να απαντήσω σε μπουρδολογίες...

Ισχυρίζεσαι λοιπόν ότι  ''Η δικαιοσύνη, αγαπητέ μου, δεν είναι ό,τι εξυπηρετεί τον καθένα μας ούτε είναι σκόπιμο να την επικαλούμαστε μόνο εκεί που μας συμφέρει!'' . Και προφανώς εννοείς ώς '' δικαιοσύνη'' τον γραπτό ΑΣΕΠ. Και μόνο αυτόν. Ωρε μπράβο δικαιοσύνη... Δεν μετακινήθηκες καθόλου απο αυτό που σε βολεύει φίλτατε GIA 96 . Φαντάσου λοιπόν ένα μέλλον στο οποίο θα λές πως ήσουν πετυχημένος στο ΑΣΕΠ 18 φορές αλλά δεν έχεις διοριστεί ακόμα...
 Εγώ τουλάχιστον πρότεινα και 2 βήματα παραπάνω απο τις απόψεις μου ..παρόλο που δεν με συμφέρει.  Πρέπει λοιπόν να αναρωτηθείς αν το δίκαιο της υπόθεσης συμβαδίζει με το δικό  σου αποκλειστικό συμφέρον και όχι με το συμφέρον της παιδείας και των παιδιών μας...

Έχω και μια δεύτερη ερώτηση για εσένα..
ΠΧ  εσύ ένας πετυχημένος του ΑΣΕΠ και εγώ ένας πετυχημένος του ΑΣΕΠ και με προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα.. Ποιός είναι ικανότερος να διδάξει στο αντικείμενο ; Εσύ ή εγώ και ας έχω 2 μονάδες λιγότερες στο ΑΣΕΠ  ;  Ξέρω ...ξέρω.... θα μου πείς... Αυτός που έχει μόνο ΑΣΕΠ....

Σε χαιρετώ φίλε μου...και συνάδελφε..
Συνάδελφε,
εσκεμμένα κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι γράφω και προχωράς σε ανάρμοστους χαρακτηρισμούς! Κι όσο για την ουσία των όσων γράφω, δεν λες τίποτα, αφού δεν έχεις τι να πεις! Φέρνεις την κουβέντα εκεί που νομίζεις ότι έχεις πολεονέκτημα!
Εφόσον, λοιπόν, δεν κατάλαβες, αυτό που υποστηρίζω είναι το νέο σύστημα διορισμών να στηρίζεται σε έναν νέο γραπτό ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, όπου θα προσέλθουν όλοι (παλαιοί και νέοι εκπαιδευτικοί) επί ίσοις όροις κι από 'κει και πέρα να προσμετρώνται τα αντικειμενικά προσόντα κάποιου κι όχι φυσικά όλα αυτά που γράφεις (που ουδεμία σχέση εξάλλου με προσόντα έχουν). Επιπλέον, να τεθεί πλαφόν στη διδακτική προυπηρεσία, διότι αυτή δεν αποκτήθηκε πάντα με σύννομο τρόπο (και δεν το λέω εγώ).
Και μιας και γράφεις για το συμφέρον των παιδιών και της δημόσιας παιδείας, ασφαλώς αυτό και δεν εξυπηρετείται από τίποτε άλλο, παρά μόνο με την επιλογή των πιο ικανών και άξιων εκπαιδευτικών, που θα κατέχουν καταρχάς το γνωστικό τους αντικείμενο και δεν θα λένε στις απορίες των μαθητών τους: "αυτό που ρωτάς, δεν το γνωρίζω, θα σου απαντήσω αύριο"! Κι όσο για τη δεύτερη ερώτησή σου, έχω ήδη απαντήσει πως όποιος έχει πολύχρονη διδακτική πείρα (σε ιδιωτικά σχολεία, σε φροντιστήρια κλπ.) θα μπορεί άνετα να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός γραπτού διαγωνισμού, δεν έχει λόγο να τον φοβάται και να τον απορρίπτει!
Αλλά από κάποιον που σκέφτεται μηδενιστικά και μονοδιάστατα, όλα αυτά είναι πολύ "ξένα" ως προς τη νοοτροπία του!
Δεν έχεις, λοιπόν, παρά να προτείνεις το σύστημα που δεν εξυπηρετεί εσένα (κι άλλους), αλλά που προάγει τη δημόσια εκπαίδευση και που νοιάζεται για τα παιδιά στην ηγεσία του Υπουργείου. Ίσως το δεχτούν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2139 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 10:05:52 πμ »
Το [ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ] που γράφουν στο τέλος τι σημαίνει;  ;D ;D

https://xenesglosses.eu/2018/10/syntonistiko-anapliroton-proupiresia-anoichti-epistoli-sto-ypourgeio/





Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2140 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 10:16:38 πμ »
Στοίχημα ότι όλα είναι μπούρδες και ο γραπτός ΑΣΕΠ δεν γίνεται να μην υπάρχει στο νέο σύστημα.
Γι αυτό διορίζει μόνο ειδική, φέτος.
Και πλαφόν θα μπει.
Αλλά δεν θα είναι αυτός υπουργός τότε  ;D ;D ;D
οπότε σκασίλα του.


Αποσυνδεδεμένος mickland2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2141 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 10:29:26 πμ »
Γραπτος ΑΣΕΠ θα γινει μονο για τους νεους.Οι υπολοιποι εχουμε αποδειξει την αξια μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 923
Σύνολο: 928

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.