*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749493 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4158 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 08:31:35 μμ »
όλος ο βαθμός του ασεπ ήταν η κόκκινη γραμμή για τη συζήτηση. Οσο για το γραπτό το χω γράψει πολλάκις.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:36 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4159 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 08:36:39 μμ »
Πολύ κλο κλο βλέπω κι απ' αβγό πράμα. Γιατί τέτοια κατάσταση; Ο γραπτός θα 'λυνε το ζήτημα. Θα 'δινε ευκαιρίες και στους νέους κι οι παλιοί θα 'χαν και προνομιακή εκκίνηση. Βλέπω πως δε θέλουν διορισμούς στην κυβέρνηση. Για τούτο και δεν προκρίνουν γραπτό. Οπότε θα φτιάξουν ένα νέο σύστημα όπου τύποις θα λέγεται διορισμών κι ουσία θα σημαίνει αναπληρωτών. Ε, σ' αυτό το νέο σύστημα προκρίνει τις προϋπηρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4160 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 08:37:17 μμ »
Συμφωνώ. prouphresoula είναι καλύτερο

Ναι θα ήθελα γραπτό ΑΣΕΠ όπως λέει και το όνομα σου. Άλλαξε το σε προϋπηρεσία γιατί πιο πολύ για το ταβάνι
 "μάχεστε" παρά για την προσμέτρηση των μορίων ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4161 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 08:46:58 μμ »
συμφωνώ με τον dimitris_phys, το να προσμετρώνται μόνο τα μόρια πάνω απτη βάση είναι γελοία αναγνώριση όλων όσοι έχουν ιδρώσει γ να έχουν ένα καλό βαθμό στον ασεπ.. κ εμένα μου φαίνεται παραπλανητικός ο ρόλος της ομάδας σας ή απλά δεν ξέρετε ν διεκδικείτε το ελάχιστο που αναλογεί στους ασεπίτες.. μεγάλη αγωνία είχατε μη χάσουν τα προνόμια οι απολυμένοι απτα ιδιωτικά.. ας ελπίσουμε ότι θα καταπέσει το διαφαινόμενο σύστημα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:36 »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4162 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 08:56:45 μμ »
συμφωνώ με τον dimitris_phys, το να προσμετρώνται μόνο τα μόρια πάνω απτη βάση είναι γελοία αναγνώριση όλων όσοι έχουν ιδρώσει γ να έχουν ένα καλό βαθμό στον ασεπ.. κ εμένα μου φαίνεται παραπλανητικός ο ρόλος της ομάδας σας ή απλά δεν ξέρετε ν διεκδικείτε το ελάχιστο που αναλογεί στους ασεπίτες.. μεγάλη αγωνία είχατε μη χάσουν τα προνόμια οι απολυμένοι απτα ιδιωτικά.. ας ελπίσουμε ότι θα καταπέσει το διαφαινόμενο σύστημα..

Το να καταπέσει μάλλον είναι το πιο πιθανό με βάση τις διαρροές. Οπότε να είμαστε σε ετοιμότητα για δικαστικό αγώνα από την επόμενη μέρα της ανακοίνωσής του χωρίς χάσιμο χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4163 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 09:01:05 μμ »
Τα ονόματα δεν έχουν αξία και είναι μάταια. Τις απόψεις τις ομάδας τις έχω κάνει δημόσιες. Αγωνιζόμαστε για αυτό που θεωρούμε δίκαιο και έχουμε κάθε δικαίωμα και θα παλέψουμε μέχρι τέλους. 3 άτομα  θέλουν να καθορίζουν το μέλλον όλων και δεν μας αρέσει. Κάτι τελευταίο , αυτό που μας συμφέρει είναι όλος ο βαθμός ασεπ και προυπηρεία με συντελεστή 0,1 χωρίς ταβάνι. Ομως δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας .Πάντα μιλάμε για πρόσληψη αναπληρωτών και όχι για διορισμούς. Υπάρχουν και οι προσφυγές , μπορεί κανείς να πάρει τα μόρια εκ των υστέρων αν δικαιωθεί , κερδίζοντας το βασικό επιχείρημα για το δημόσιο συμφέρον ενόψη της αρχής της χρονιάς.Οπότε θα έχετε μόρια και εσείς που θα κερδίσετε αλλά και όσοι ωφεληθούν από το νέο σύστημα που δεν θα χάσουν τα μόρια τους για λόγους χρηστής διοίκησης. Το πιο ωραίο! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Καλό σας βράδυ.
Υ.Γ Οι βούλες έρχονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 09:08:59 μμ από asepoula »
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4164 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 09:36:44 μμ »
ασεπουλα και εγ δεν σε καταλαβα καλα. Εγω ειμαι γυμναστης . Δεν μου ειπες ενας που εχει 120 μηνες θα προηγειται τελικα απο μενα που εχω 80 μηνες και εχω γραψει και ασεπ? δεν μας τα λενε καλα εκει πανω? η 527 ξεκαθαριζε οτι ο ΑΣΕΠΙΤΗΣ προηγειται!!!! η ολος ο βαθμος του ΑΣΕΠ η τιποτα!!!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4165 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 09:51:56 μμ »
ασεπουλα και εγ δεν σε καταλαβα καλα. Εγω ειμαι γυμναστης . Δεν μου ειπες ενας που εχει 120 μηνες θα προηγειται τελικα απο μενα που εχω 80 μηνες και εχω γραψει και ασεπ? δεν μας τα λενε καλα εκει πανω? η 527 ξεκαθαριζε οτι ο ΑΣΕΠΙΤΗΣ προηγειται!!!! η ολος ο βαθμος του ΑΣΕΠ η τιποτα!!!
Αν το ταβάνι είναι στους 84 μήνες, θα έχετε περίπου ίδια μόρια προϋπηρεσίας και με τα μόρια του ΑΣΕΠ θα προηγείσαι.
Αν το ταβάνι είναι στους 120 μήνες, μπορεί να σε περνάει στη συνολική μοριοδότηση. Τίποτα δε σε διασφαλίζει!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4166 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 10:00:00 μμ »
Αν το ταβάνι είναι στους 84 μήνες, θα έχετε περίπου ίδια μόρια προϋπηρεσίας και με τα μόρια του ΑΣΕΠ θα προηγείσαι.
Αν το ταβάνι είναι στους 120 μήνες, μπορεί να σε περνάει στη συνολική μοριοδότηση. Τίποτα δε σε διασφαλίζει!
αυτο φοβαμαι! δν θελω να βασιζομαι στα ακαδημαικα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4167 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 10:17:55 μμ »
Mε 71,7 καθαρό γραπτό ΑΣΕΠ και 80 μήνες προϋπηρεσία, θα περνάει το troktiko κάποιον με 120 μήνες προϋπηρεσία. Σύμφωνα με τα τωρινά του/της asepoula. Οι αποφάσεις είναι πολιτικές και οι γνωστοί άγνωστοι που εξυπηρετεί το κυβερνών κόμμα θα τα θέλουν όλα δικά τους έστω και πραξικοπηματικά. Άρα δεν θα μείνει καμία πρόταση ούτε όπως αφήνεται να εννοηθεί αυτή τη στιγμή. Το πιο πιθανό, μην πω σίγουρο πλέον είναι η λευκή πετσέτα. Γιατί να συγκρουστεί αυτό το κυβερνών κόμμα με τους δασκάλους, τους ασεπίτες, τους νέους για χάρη των ιδιωτικών ή των συνδικαλιστών. Θα επιστρέψει το πρόβλημα σε αυτούς που βασικά το δημιούργησαν, στα παλαιά κραταιά κόμματα.

Προσέξτε και αυτό που λέει έμμεσα πλην σαφώς o/η asepoula. Όλα θα γίνουν (αν γίνουν) την τελευταία στιγμή (συνήθης τακτική από αυτή την κυβέρνηση) και το ΣτΕ τότε θα πρέπει (δυστυχώς) να αποφασίσει πως για το δημόσιο συμφέρον δηλαδή την ομαλή λειτουργία των σχολείων, κάνει αποδεκτό το νέο σύστημα αλλά με την προϋπόθεση πως θα πρέπει στην επόμενη χρονιά να αλλάξει σε κάποια ή πολλά σημεία. Τέλος πάντων δεν θα φτάσουμε μέχρι εκεί αλλά όλοι γνωρίζουμε πως δουλεύει το νομοθετικό και το δικαστικό σύστημα. Το ένα καταπατάει το σύνταγμα και το άλλο αργεί να βγάλει αποφάσεις. Με λίγα λόγια αυτοί εδώ λένε: θα βρω εγώ τρόπο και ψάξε να βρεις εσύ μετά το δίκαιό σου!

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4168 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 10:23:17 μμ »
Το μέγιστο μορίων που μπορεί να πάρει κάποιος είναι 110 (50+50+10);
Το μόνο θετικό για τους ΑΣΕΠίτες είναι ότι πλέον ο μήνας προϋπηρεσίας θα λαμβάνεται με 0,417 μόρια αντί για 1.
Με τα δυσπρόσιτα τι γίνεται; Θα λαμβάνονται διπλά τα μόρια;
Οι ειδικές κατηγορίες τώρα θα μοριοδοτούνται με μέγιστο 10 μορίων (κοινωνικά κριτήρια) αντί να πήγαινουν κατευθείαν στην κορυφή του πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4169 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 10:47:25 μμ »
sikat και solareng και οι δύο θεωρήσατε ότι η μοριοδότηση της προϋπηρεσίας θα γίνεται αναλογικά.
Πιο πάνω όμως η asepoula έγραψε ότι η μοριοδότηση προϋπηρεσίας θα γίνεται κλιμακωτά.
Άρα οι πρώτοι μήνες μπορεί να μετράνε λιγότερο από ότι οι τελευταίοι, όπως και στον 3848.

Στην πρόταση το μέγιστο των μορίων είναι το 100. Η προϋπηρεσία δίνει 50. Τα άλλα 50 τα παίρνεις από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ή από τα ακαδημαϊκά (40) + τα κοινωνικά (10).

Για τα δυσπρόσιτα κανείς δεν ξέρει πώς θα μετρήσουν... Φυσικά και για τα υπόλοιπα προτάσεις και εικασίες γίνονται!

Για τις ειδικές κατηγορίες και ο 3848 μόρια έδινε, δεν τους πρότασσε όλων των άλλων στον πίνακα.
Αυτό θέλουν να περάσουν δίνοντας 10 μόρια σε πολύτεκνους - ειδικές κατηγορίες και 5 μόρια στους τρίτεκνους!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4170 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 11:02:35 μμ »
Να ξεκαθαρίσουμε και κάτι άλλο...Για ποια προϋπηρεσία  μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4171 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 11:30:51 μμ »
Σωστά Lasid, δεν το πρόσεξα. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 939
Σύνολο: 947

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.