*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749501 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4382 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 02:01:21 μμ »
Τι πληρώνονται; Αφού υπηρετούν στις εσχατιές. Ρωτάς αν τους μένει και τίποτα; Νοίκι μάσα πάπαλα στο ταμείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:37 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4383 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 02:29:17 μμ »
Αυτοι ολοι με την προυπηρεσια που λενε οτι μονο οι νεοι εχουν μεταπτυχιακο και ειναι αδικια να τους θυμησω πως ο νεος ειναι ανεργος και εχει μεταπτυχιακο αλλα εσεις πληρωνεστε 10 χρονια δεν μπορειτε να κανετε ενα μεταπτυχιακο....Εχει ο ανεργος νεος μεταπτυχιακο και δεν εχει ο αυτος που δουλευει 10 χρονια.Μαλιστα
Υπάρχουν πολλά διαφορετικά δεδομένα ανάμεσα σε έναν 22ρη ή 25ρη και έναν 40ρη με οικογένεια. Στα 22 πρώτα από όλα τα δίδακτρα μπορεί να σου τα πληρώσουν οι γονείς, ενώ στα 40 τα πληρώνεις από την τσέπη σου αν περισσέψουν, γιατί οι προσωπικές σου ανάγκες μπαίνουν πάντα τελευταίες. Προτεραιότητα έχουν οι ανάγκες των παιδιών σου. Ανάμεσα στην ξένη γλώσσα ή την αθλητική δραστηριότητα και το δικό σου μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο προτεραιότητα πάντα έχει το παιδί σου και από θέμα χρημάτων και από θέμα χρόνου. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι ότι κάνουν από σπουδές το κάνουν μέχρι τα 30 και στη συνέχεια μετά τα 50 που κάπως μειώνονται οι υποχρεώσεις απέναντι στα παιδιά. Στα 22 έχεις την πολυτέλεια να μείνεις και στο σπίτι των γονιών σου για να μην έχεις άλλες υποχρεώσεις (οικονομικές και όχι μόνο), ώστε πχ να παρακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό ή να ετοιμάσεις επαγγελματικά κάποια επιχείρηση που δεν θα σου αποφέρει από τον πρώτο μήνα κέρδη. Όταν έχεις οικογένεια δεν έχεις τέτοια δυνατότητα. Προσωπικά έκανα μεταπτυχιακό. Το ξεκίνησα πριν γεννηθεί η κόρη μου και το ολοκλήρωσα αφού γεννήθηκε. Όσο παιχνιδάκι μου φαινόταν οι υποχρεώσεις του μεταπτυχιακού πριν γεννηθεί το μωρό, τόσο γολγοθάς ήταν μετά την γέννησή της. Όταν έχεις παιδί το διάβασμα μετατίθεται είτε σε ώρες μπουζουκσίδικου (μετά τις 11 το βράδυ), είτε σε ώρες λαχαναγοράς (κατά τις 4 τα ξημερώματα δηλαδή). 

Το τελικό συμπέρασμα είναι πως τελικά ότι και να ανακοινώσει ο υπουργός κάποιοι θα νιώθουν (χωρίς να είναι κατ΄ανάγκη και αλήθεια αυτό) ριγμένοι και αδικημένοι. Είναι μερικές φορές και η εύκολη λύση. Να κατηγορούμε άλλους για λάθη που κάναμε εμείς. Και εμένα δεν μου αρέσει πχ ο μισθός που παίρνω, ενώ γνωστοί μου με λιγότερες ικανότητες και προσόντα μπορεί να παίρνουν περισσότερα δουλεύοντας σε κάποια εταιρεία. Αντίστοιχα άλλοι γνωστοί μου με τα ίδια προσόντα ζηλεύουν τη δική μου θέση, γιατί η εταιρεία τους έκανε περικοπές και έμειναν άνεργοι Ο καθένας όμως έκανε κάποιες επιλογές στη ζωή του με βάση τα δεδομένα που ίσχυαν στην εποχή του και δεν πρέπει να φορτώνει σε άλλους την ευθύνη για τις δικές του επιλογές. Ο καθένας γράφει έχοντας στο μυαλό του μόνο το πως θα διοριστεί αυτός. Ξεκινάει με μια a priori θέση του δικού του διορισμού και προσαρμόζει την πρόταση του, έτσι ώστε να το σιγουρεύει. Όμως το υπουργείο ελπίζω ότι δεν θα νομοθετήσει, ούτε για έναν, αλλά ούτε για 100 με κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό. Θα πρέπει να νομοθετήσει έναν γενικό νόμο που θα περιλαμβάνει τα πάντα και θα αποτελεί για πολλά χρόνια το σύστημα διορισμού.
Για μένα 3 πρέπει να είναι τα πιο σημαντικά πράγματα: 1) να μην υπεισέρχονται προσωπικές παρεμβάσεις και εξυπηρετήσεις στο νέο σύστημα 2) να μην αφήσει άνεργους ανθρώπους που δουλεύουν 10-15 χρόνια στην εκπαίδευση, 3) να μην δημιουργεί μάζες εγκλωβισμένων ανθρώπων σε έναν πίνακα με την ελπίδα του διορισμού και να περνάει η ζωή τους άδικα.



Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4384 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 03:13:06 μμ »
Υπάρχουν πολλά διαφορετικά δεδομένα ανάμεσα σε έναν 22ρη ή 25ρη και έναν 40ρη με οικογένεια. Στα 22 πρώτα από όλα τα δίδακτρα μπορεί να σου τα πληρώσουν οι γονείς, ενώ στα 40 τα πληρώνεις από την τσέπη σου αν περισσέψουν, γιατί οι προσωπικές σου ανάγκες μπαίνουν πάντα τελευταίες. Προτεραιότητα έχουν οι ανάγκες των παιδιών σου. Ανάμεσα στην ξένη γλώσσα ή την αθλητική δραστηριότητα και το δικό σου μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο προτεραιότητα πάντα έχει το παιδί σου και από θέμα χρημάτων και από θέμα χρόνου. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι ότι κάνουν από σπουδές το κάνουν μέχρι τα 30 και στη συνέχεια μετά τα 50 που κάπως μειώνονται οι υποχρεώσεις απέναντι στα παιδιά. Στα 22 έχεις την πολυτέλεια να μείνεις και στο σπίτι των γονιών σου για να μην έχεις άλλες υποχρεώσεις (οικονομικές και όχι μόνο), ώστε πχ να παρακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό ή να ετοιμάσεις επαγγελματικά κάποια επιχείρηση που δεν θα σου αποφέρει από τον πρώτο μήνα κέρδη. Όταν έχεις οικογένεια δεν έχεις τέτοια δυνατότητα. Προσωπικά έκανα μεταπτυχιακό. Το ξεκίνησα πριν γεννηθεί η κόρη μου και το ολοκλήρωσα αφού γεννήθηκε. Όσο παιχνιδάκι μου φαινόταν οι υποχρεώσεις του μεταπτυχιακού πριν γεννηθεί το μωρό, τόσο γολγοθάς ήταν μετά την γέννησή της. Όταν έχεις παιδί το διάβασμα μετατίθεται είτε σε ώρες μπουζουκσίδικου (μετά τις 11 το βράδυ), είτε σε ώρες λαχαναγοράς (κατά τις 4 τα ξημερώματα δηλαδή). 

Το τελικό συμπέρασμα είναι πως τελικά ότι και να ανακοινώσει ο υπουργός κάποιοι θα νιώθουν (χωρίς να είναι κατ΄ανάγκη και αλήθεια αυτό) ριγμένοι και αδικημένοι. Είναι μερικές φορές και η εύκολη λύση. Να κατηγορούμε άλλους για λάθη που κάναμε εμείς. Και εμένα δεν μου αρέσει πχ ο μισθός που παίρνω, ενώ γνωστοί μου με λιγότερες ικανότητες και προσόντα μπορεί να παίρνουν περισσότερα δουλεύοντας σε κάποια εταιρεία. Αντίστοιχα άλλοι γνωστοί μου με τα ίδια προσόντα ζηλεύουν τη δική μου θέση, γιατί η εταιρεία τους έκανε περικοπές και έμειναν άνεργοι Ο καθένας όμως έκανε κάποιες επιλογές στη ζωή του με βάση τα δεδομένα που ίσχυαν στην εποχή του και δεν πρέπει να φορτώνει σε άλλους την ευθύνη για τις δικές του επιλογές. Ο καθένας γράφει έχοντας στο μυαλό του μόνο το πως θα διοριστεί αυτός. Ξεκινάει με μια a priori θέση του δικού του διορισμού και προσαρμόζει την πρόταση του, έτσι ώστε να το σιγουρεύει. Όμως το υπουργείο ελπίζω ότι δεν θα νομοθετήσει, ούτε για έναν, αλλά ούτε για 100 με κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό. Θα πρέπει να νομοθετήσει έναν γενικό νόμο που θα περιλαμβάνει τα πάντα και θα αποτελεί για πολλά χρόνια το σύστημα διορισμού.
Για μένα 3 πρέπει να είναι τα πιο σημαντικά πράγματα: 1) να μην υπεισέρχονται προσωπικές παρεμβάσεις και εξυπηρετήσεις στο νέο σύστημα 2) να μην αφήσει άνεργους ανθρώπους που δουλεύουν 10-15 χρόνια στην εκπαίδευση, 3) να μην δημιουργεί μάζες εγκλωβισμένων ανθρώπων σε έναν πίνακα με την ελπίδα του διορισμού και να περνάει η ζωή τους άδικα.
το πρώτο είναι αδύνατο. Η ίδια η διαδικασία συγκρότησης του συστήματος από την επιτροπή στοιχειοθετείται από παρεμβάσεις ατομικές και ομαδικές. Δεν έχει ανατεθεί σε εταιρεία επι πληρωμή όπως έχει ξανασυμβεί.
το δεύτερο δεν θα συμβεί.
το τρίτο θα συμβεί σίγουρα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4385 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 03:32:02 μμ »
το πρώτο είναι αδύνατο. Η ίδια η διαδικασία συγκρότησης του συστήματος από την επιτροπή στοιχειοθετείται από παρεμβάσεις ατομικές και ομαδικές. Δεν έχει ανατεθεί σε εταιρεία επι πληρωμή όπως έχει ξανασυμβεί.
το δεύτερο δεν θα συμβεί.
το τρίτο θα συμβεί σίγουρα.




Ε τότε, μπουρλότο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:37 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4386 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 03:51:07 μμ »
Δεν υπαρχει καμια θεα Αθηνα...υπαρχουν τα ευρωπουλα του μπαμπα και της μαμας...διοτι πως αλλιως θα κανεις 2ο πτυχιο η 2ο μεταπτυχιακο οταν ειναι ζητημα το 1ο πτυχιο η μεταπτυχιακο...εοεοεο?
Οσο για την πρεμουρα για τους νεους και τον γραπτο διαγωνισμο (στο οποιο εχω συμμετεχει 3 φορες επιτυχως...και οχι μια φορα και μου εκατσε..) πιστευω την ιδια πρεμουρα δειχνει και ο "Μπονιας"....τυχαιο?
Kαλά, αν είχα τόοοοοοοοοσα χρήματα εγώ προσωπικά ή οι γονείς μου για μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία και φροντιστήρια για το ΑΣΕΠ και τα έδινα "χαλαρά", δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να διοριστώ για 700 ευρώ! Αφού θα είχα λύσει το βιοποριστικό μου θέμα (σύμφωνα με το σκεπτικό σου πως οι έχοντες μόνο παίρνουν μεταπτυχιακά και κάνουν φροντιστήρια για μια θέση στο δημόσιο σχολείο), θα επέλεγα να κάνω άλλα πράγματα, πολύ πιο ξεκούραστα και ευχάριστα, όπως ταξίδια ανά τον κόσμο και δεν θα καθόμουν να στεναχωριέμαι με μίζερα πράγματα, όπως ποιο θα είναι το νέο σύστημα διορισμών και ποιοι θα διοριστούν.
Όμως, δεν είναι καθόλου έτσι! Μεταπτυχιακό κάνει κάποιος ακόμη κι αν δεν έχει ευρώ με το τσουβάλι, αρκεί να επιθυμεί να εξειδικευτεί κι όχι να μείνει "στάσιμος". Στο ΑΣΕΠ πετυχαίνει κάποιος, με την προσωπική του μελέτη και τη διδακτική εμπειρία που έχει, μιας κι αυτά τα δύο αποτυπώνονται οπωσδήποτε στο γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ! Κανένα φροντιστήριο δεν εξασφαλίζει τίποτε σε κανέναν, ακόμη και να το ήθελαν μερικοί!
Αλλά έτσι είναι: ό,τι δεν έχει κάποιος, το υποβαθμίζει, το μηδενίζει, το ακυρώνει, για να μη νιώθει ο ίδιος μειονεκτικά και για να κάνει τους υπόλοιπους να νιώθουν τύψεις για τη φιλομάθεια και την πρόοδό τους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4387 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 04:15:59 μμ »
Αλλά έτσι είναι: ό,τι δεν έχει κάποιος, το υποβαθμίζει, το μηδενίζει, το ακυρώνει, για να μη νιώθει ο ίδιος μειονεκτικά και για να κάνει τους υπόλοιπους να νιώθουν τύψεις!
Μιλάς εσύ ή πρώτη διδαξασα στην σπιλωση ανθρώπων και της προϋπηρεσία τους; Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4388 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 04:20:04 μμ »
Γιατι βρε Stelios σβηνεις μηνύματα;  Η αλήθεια μπορεί να ποναει αλλά να ξέρεις πάντα μα πάντα ελευθερωνει.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4389 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 04:34:59 μμ »
Σε εφαρμογή των Όρων Χρήσεως και του Προφίλ του PDE.

Είσαι εκτός θέματος.

ΥΓ Η "αλήθεια που πονάει" μπορεί να συζητηθεί με προσωπικά μηνύματα. Δεν αφορούν το φόρουμ οι επί προσωπικού διενέξεις των μελών.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4390 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 05:05:44 μμ »
Ποιοι ειναι αυτοι οι νεοι ρε παιδια ? Εντωμεταξυ καποιοι αλλοι περιμενουν το συστημα διορισμου στο Δημοσιο... 8)

http://www.kathimerini.gr/997911/article/epikairothta/politikh/mhtsotakhs-oi-neoi-de-moy-zhtoyn-epidomata-oyte-doyleies-sto-dhmosio?platform=hootsuite

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4391 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 05:09:28 μμ »
Μιλάς εσύ ή πρώτη διδαξασα στην σπιλωση ανθρώπων και της προϋπηρεσία τους; Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε.
Οι αλήθειες πονάνε, μάλλον!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4392 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 05:20:03 μμ »
Οι αλήθειες πονάνε, μάλλον!
Αλήθειες υπάρχουν για όλους. Κάποιοι μπορούν και τις αντιλαμβανονται. Κάποιοι άλλοι ζουν σε γυάλα και στον δικό τους τους κόσμο... τον τέλειο. Αργά ή γρήγορα όμως θα βρεθούν ενωπιος ενώπιόν.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4393 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 05:47:34 μμ »
το πρώτο είναι αδύνατο. Η ίδια η διαδικασία συγκρότησης του συστήματος από την επιτροπή στοιχειοθετείται από παρεμβάσεις ατομικές και ομαδικές. Δεν έχει ανατεθεί σε εταιρεία επι πληρωμή όπως έχει ξανασυμβεί.
το δεύτερο δεν θα συμβεί.
το τρίτο θα συμβεί σίγουρα.

δεν μου εχεις απαντησει ομως......σε εχω ρωτησει αρκετες φορες......Αυτος που εχει 120 μηνες προυπηρεσια , αυτος που εχει 80 μηνες και επιτυχια στον ασεπ , αυτος που εχει 70 μηνες μεταπτυχιακο και 3 παιδια? πραγματικα θα ηθελα μια απαντηση......
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4394 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 05:58:50 μμ »
Θα προηγείται αυτός που εχει 80 μήνες και επιτυχία στον ασεπ αρκεί να έχει γύρω στα 70%.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2018, 06:03:58 μμ από asepoula »
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4395 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 06:56:38 μμ »
Θα προηγείται αυτός που εχει 80 μήνες και επιτυχία στον ασεπ αρκεί να έχει γύρω στα 70%.
γύρω στα 70% τι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 967
Σύνολο: 976

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.