*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749474 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4886 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 11:34:05 μμ »
Δυο ερωτησεις να κανω οποιος θελει μου απανταει
1. Γιατι ενας αναπληρωτης που δουλεψε μια χρονια να προηγειται απο καποιον μηδενικης?


Προσέξτε πως τα λέτε μερικοί είμαστε και μεγάλοι άνθρωποι εδώ μέσα!
Να κλάψω ή να γελάσω δεν ξέρω πια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:12 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4887 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 11:39:11 μμ »
Ανάγκες υπάρχουν, όπως φαίνεται κι απ' τις προσλήψεις των αναπληρωτών, κι είναι πολλές. Και θα γίνουν ακόμη περσότερες διότι θ' αυξηθεί κατά πολύ τα επόμενα χρόνια ο αριθμός των μαθητών με την υποδοχή των προσφυγόπουλων και τη μόνιμη εγκατάσταση των οικογενειών τους στη χώρα. Τώρα το θέμα είναι ότι επιλέγουν οι πολιτικοί αντίς για μόνιμους διορισμούς τη λύση της αναπλήρωσης για γεταπροφανείς λόγους. Και πολλάκις έχει ειπωθεί κι απ' την asepoula πως το νέο σύστημα θα 'ναι δεξαμενή αναπληρωτών.
Το Νεο Λυκειο θα οδηγησει σε κλεισιμο πολλα λυκεια ομως με οτι αυτο συνεπαγεται

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4888 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 11:47:08 μμ »
math22 να σου απαντήσω:

1. Ένας αναπληρωτής που δούλεψε μια χρονιά έχει αποκτήσει την εμπειρία μιας χρονιάς σε τάξη και επομένως θα διαχειριστεί πιθανότατα καλύτερα τους μαθητές και το εκπαιδευτικό υλικό από έναν μηδενικής προϋπηρεσίας.


2. Δεν ξέρω πόσο θα μετράνε τα ακαδημαϊκά. Φαντάζομαι θα μετράνε πολύ λιγότερο από την προϋπηρεσία και επομένως δεν έχει λόγο να φοβάται κάποιος που έχει δουλέψει έξι χρόνια.

Για μένα η προϋπηρεσία είναι πολύ σημαντική. Πρέπει να μετρήσουν όμως και τα ακαδημαϊκά.

Γιατί κάποιος που δούλεψε 3 μήνες ενισχυτική για μία χρονιά να προηγείται σε σχέση με κάποιον που δουλεύει 6 χρόνια σε φροντιστήριο; Ο δεύτερος έχει μεγαλύτερη εμπειρία από τον πρώτο και οι τάξεις είναι ίδιου περίπου αριθμού μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4889 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 11:51:26 μμ »
Αυτο ακριβως θα απαντουσα και γω.Μεγαλυτερη εμπειρια ενας που δουλεψε ενα χρονο σε δημοσιο απο καποιον που δουλευει 6 χρονια σε φροντιστηριο πχ;Οποτε ξαναρωταω.Τι παραπανω εχεις ενας που δουλεψε μια χρονια απο καποιον μηδενικης;δεν ειμαι μηδενικης απλως θελω να καταλαβω μερικοι πως σκεφτεστε.Περιμςνω απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:12 »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4890 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 11:55:51 μμ »
Αυτο ακριβως θα απαντουσα και γω.Μεγαλυτερη εμπειρια ενας που δουλεψε ενα χρονο σε δημοσιο απο καποιον που δουλευει 6 χρονια σε φροντιστηριο πχ;Οποτε ξαναρωταω.Τι παραπανω εχεις ενας που δουλεψε μια χρονια απο καποιον μηδενικης;δεν ειμαι μηδενικης απλως θελω να καταλαβω μερικοι πως σκεφτεστε.Περιμςνω απαντησεις
Πολιτική στήριξη και συνδικαλιστική οργάνωση, ώστε να μείνουν εκτός οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4891 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 12:02:21 πμ »
Και γιατί να μπει μέσα αυτός του ιδιωτικού; Τι του χρωστάει το κράτος; Ο ιδιώτης τον επέλεξε δε θα τον χρεωθεί το κράτος.
Τόσο πολύ αγαπάτε τα φροντιστήρια που δουλεύετε που ψάχνετε να βρείτε ευκαιρία να χωθείτε στο δημόσιο.
Και στην προσπάθειά σας αυτή χρησιμοποιείτε και επιχειρήματα επιπέδου α΄ δημοτικού για να μας πείσετε.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4892 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 12:08:59 πμ »
Και γιατί να μπει μέσα αυτός του ιδιωτικού; Τι του χρωστάει το κράτος; Ο ιδιώτης τον επέλεξε δε θα τον χρεωθεί το κράτος.
Τόσο πολύ αγαπάτε τα φροντιστήρια που δουλεύετε που ψάχνετε να βρείτε ευκαιρία να χωθείτε στο δημόσιο.
Και στην προσπάθειά σας αυτή χρησιμοποιείτε και επιχειρήματα επιπέδου α΄ δημοτικού για να μας πείσετε.
Και γιατί να μονιμοποιηθεί ένας αναπληρωτής; Αναπληρωτή τον προσλαμβάνει το κράτος, αναπληρωτής να μείνει για όσο αντέχει.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4893 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 12:16:18 πμ »
Η απαντηση που εδωσα πριν εχει να κανει με την προταση που ειπε ο παραπανω οτι ενας που δουλευει μια χρονια εχει περισσοτερη εμπειρια απο εναν μηδενικης το οποιο δεν ισχυει  διοτι ο μηδενικης μπορει να δουλευει 6 χρονια σε φροντιστηριο αρα εχει περισσοτερη εμπειρια.ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ.Απαντησε κου ομως αυτο που ρωταω.Γιατι να προηγειται ενας με 1 χρονια προυπηρειας εναντι καποιου μηδενικης?

Συνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4894 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 12:32:40 πμ »
math22 το λες αυτό σε εμένα που είμαι μηδενικής και έχω εμπειρία σε ιδιωτικά σχολεία πιθανότατα πολύ περισσότερη από τους αναπληρωτές.

Είμαι όμως μηδενικής προϋπηρεσίας γιατί δεν αναγνωρίζεται αυτή η προϋπηρεσία που έχω.

Αυτός όμως που είναι μηδενικής προϋπηρεσίας δεν είναι σίγουρο ότι είναι σε φροντιστήριο ή σε ιδιωτικό σχολείο. Πάνω από εμένα στον πίνακα μηδενικής είναι συνάδελφοι που έχουν εμπειρία μόνο στην τριτοβάθμια και βρίσκονται πάνω από εμένα λόγο παλαιότητας πτυχίου.

Γενικά πάντως επιμένω ότι αυτός που έχει προϋπηρεσία ένα χρόνο ως αναπληρωτής έχει εμπειρία σημαντική σε σχέση με κάποιον που είναι μηδενικής (ο μηδενικής προϋπηρεσίας δεν γνωρίζουμε αν δουλεύει ή όχι σε φροντιστήριο ή ιδιωτικό σχολείο). Δεν αναγνωρίζεται άρα ο μηδενικής μπορεί να έχει εμπειρία, μπορεί και να μην έχει.

Η δουλειά στο φροντιστήριο είναι τελείως διαφορετική από τη δουλειά σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο.


Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4895 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 12:37:35 πμ »
Να μου απαντησει η κυρια που ειπε για επιχειρηματα α΄ δημοτικου να δουμε αν ειναι μεγαλυτερη ταξη απο εμας

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4896 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 01:07:32 πμ »
ασεπουλα εγώ μεσα.! Απλά πες τον τρόπο να επικοινωνήσω μαζί σου
troktiko που μέσα; Στην ΠΕΑΔ; Κράτα την όρεξή σου για προσφυγές στα δικαστήρια καλύτερα ΑΝ χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4897 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 07:45:01 πμ »
Πουθενά δεν είμαι μέσα
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4898 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 08:51:48 πμ »
Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων  θα είναι σύστημα αναπλήρωσης.
Οργανικά κενά δεν υπάρχουν τόσα πολλά Π.χ. φέτος δεν πήραν περίπου 1500 φιλολόγους ; (στο κανονικό πρόγραμμα, όχι σε προγράμματα). Αν βγάλουμε και την ειδική μενουν περίπου 500-600 θέσεις "κανονικής" αναπλήρωσης.
Από αυτούς πολλοί καλυπτουν λειτουργικά κενά. Τα οργανικά κενά που απομένουν είναι λίγες εκατοντάδες που θα καλυφθούν από τις δικαστικές αποφάσεις.
Γι'αυτό δεν αφήνουν την διαδικασία διορισμού των 500 να προχωρήσει γιατί δεν απομένουν πολλά κενά μετα....


Άρα η λύση είναι οι συναξιοδοτήσεις, η μείωση του αριθμού των μαθητών σε κάθε τάξη, η κατάργηση των β αναθέσεων και η επαναφορά του ωραρίου των εκπαιδευτικών...
Τα δικόγραφα θα πιάσουν λίγες θέσεις σχετικά με τα κενά που θα δημιουργούνταν μετά από τα παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2018, 09:06:19 πμ από KANANGA »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4899 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 10:10:57 πμ »
Ενώ τους ασεπιτες το 98 που διόρισε ο ΣΥΡΙΖΑ πρόσφατα τους λες προσκόπους ! Σε εμάς βλέπει γερασμένο προσωπικό ! Απλά δεν θέλει μεγάλης ηλικίας γιατί έχουμε χρόνια εμπειρίας και αυτό σημαίνει μισθολογικό κλιμάκιο μεγάλο . Ενώ ένας νέος θα ξεκινήσει με 780 και καλά να περνάει ! Να τον δω το νέο αμετάθετο για 5-7 χρόνια το λιγότερο σε ξερονήσι με 700-800 ευρώ έτσι μαμόθρεφτα που είναι οι περισσότεροι να πέσει γέλιο !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160663
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 956
Σύνολο: 966

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.