*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749493 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6146 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 07:48:26 μμ »
Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Απλώς επισημαίνω ότι δεν γίνονται όλοι οι διαγωνισμοί με τα ίδια κριτήρια :)

Θα σου πω και το άλλο. Πες οτι για κάποιον νομικό λόγο, όντως δεν γίνεται να συνυπολογίζονται τα μόρια από προηγούμενο γραπτό ΑΣΕΠ σε νέο διαγωνισμό με μόρια. Το δίκαιο δε θα ήταν να προβλεφθεί ένα μεταβατικό δίαστημα προτού 'χαθούν' τα μόρια αυτά; Διότα κάποιοι άνθρωποι, που εν τέλει ήταν απόλυτα ΝΟΜΙΜΟΙ χαντακώνονται από τις προβλέψεις του νέου σύστηματος. Ενα στοιχειωδώς δίκαιο σύστημα θα έπρεπε να μεριμνήσει γι αυτούς.

Που είναι όμως αυτό εδώ; Πουθενα! Είναι σχεδόν σα να υπάρχει εμπάθεια προς τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2018, 07:51:33 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:29 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6147 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 07:52:29 μμ »
Σύμφωνοι, υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις όπου τροποποιούνται λίγο τα κλασικά κριτήρια. Άλλο αυτό όμως και άλλο το χάλι που έχει προταθεί εδώ.

Προτιμάς δηλαδή τον υπάρχοντα πίνακα αναπληρωτών με καθόλου ταβάνι στην προϋπηρεσία, αστεία μοριοδότηση στην επιτυχία ΑΣΕΠ, απόλυτη πρόταξη των ειδικών κατηγοριών και υπέρογκη ποσόστωση στους τρίτεκνους;

Θα σου πω και το άλλο. Πες οτι για κάποιον νομικό λόγο, όντως δεν γίνεται να συνυπολογίζονται τα μόρια από προηγούμενο γραπτό ΑΣΕΠ σε νέο διαγωνισμό με μόρια. Το δίκαιο δε θα ήταν να προβλεφθεί ένα μεταβατικό δίαστημα προτού 'χαθούν' τα μόρια αυτά; Διότα κάποιοι άνθρωποι, που εν τέλει ήταν απόλυτα ΝΟΜΙΜΟΙ χαντακώνονται από τις προβλέψεις του νέου σύστηματος. Θα έπρεπε λοιπόν να υπάρξει κάποιο πρόβλεψη γι αυτούς.

Που είναι όμως αυτό εδώ; Πουθενα! Είναι σχεδόν σα να υπάρχει εμπάθεια προς τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.

Νομίζω ότι σε αυτό έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου ότι πρέπει να υπάρξει μοριοδότηση για την επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβανόμαστε.  ;)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6148 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 07:55:53 μμ »
Προτιμάς δηλαδή τον υπάρχοντα πίνακα αναπληρωτών με καθόλου ταβάνι στην προϋπηρεσία, αστεία μοριοδότηση στην επιτυχία ΑΣΕΠ, απόλυτη πρόταξη των ειδικών κατηγοριών και υπέρογκη ποσόστωση στους τρίτεκνους;

Νομίζω ότι σε αυτό έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου ότι πρέπει να υπάρξει μοριοδότηση για την επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβανόμαστε.  ;)

Όχι, δεν έχω γράψει πουθενά ότι προτιμώ τον υπάρχοντα πίνακα. Ούτε μπορώ να φανταστώ πως κάποιος μπορεί να βγάλει αυτό το συμπέρασμα από τα γραφόμενά μου. Ας είναι, συμφωνώ οτι καλύτερα να μην επαναλαμβανόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6149 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:02:15 μμ »
Θα σου πω και το άλλο. Πες οτι για κάποιον νομικό λόγο, όντως δεν γίνεται να συνυπολογίζονται τα μόρια από προηγούμενο γραπτό ΑΣΕΠ σε νέο διαγωνισμό με μόρια. Το δίκαιο δε θα ήταν να προβλεφθεί ένα μεταβατικό δίαστημα προτού 'χαθούν' τα μόρια αυτά; Διότα κάποιοι άνθρωποι, που εν τέλει ήταν απόλυτα ΝΟΜΙΜΟΙ χαντακώνονται από τις προβλέψεις του νέου σύστηματος. Ενα στοιχειωδώς δίκαιο σύστημα θα έπρεπε να μεριμνήσει γι αυτούς.

Που είναι όμως αυτό εδώ; Πουθενα! Είναι σχεδόν σα να υπάρχει εμπάθεια προς τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.
Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ πήραν μόρια στον πίνακα αναπληρωτών και, αν γούσταραν, μπορούσαν να πάνε  επί 10 χρόνια αναπληρωτές να δουλέψουν και να πάρουν προυπηρεσία. Επίσης πολύ τους βόλεψε που επί 10 χρόνια δεν έγινε άλλος γραπτός ΑΣΕΠ. Επίσης, πολλοί υψηλόβαθμοι επιτυχόντες και όχι αρχικά διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008 θα διοριστούν μετά τις αποφάσεις του ΣΤΕ.
Τί άλλο θέλετε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ; Πείτε τι θέλετε (ακριβώς όμως) και θα δούμε πώς θα σας βολέψουμε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:29 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6150 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:07:11 μμ »
Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ πήραν μόρια στον πίνακα αναπληρωτών και, αν γούσταραν, μπορούσαν να πάνε  επί 10 χρόνια αναπληρωτές να δουλέψουν και να πάρουν προυπηρεσία. Επίσης πολύ τους βόλεψε που επί 10 χρόνια δεν έγινε άλλος γραπτός ΑΣΕΠ. Επίσης, πολλοί υψηλόβαθμοι επιτυχόντες και όχι αρχικά διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008 θα διοριστούν μετά τις αποφάσεις του ΣΤΕ.
Τί άλλο θέλετε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ; Πείτε τι θέλετε (ακριβώς όμως) και θα δούμε πώς θα σας βολέψουμε....

Σε κάποιους κλάδους, σίγουρα στους φιλολόγους και στους φυσικούς, μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ δεν έφτανε για αναπλήρωση, οπότε κάποιοι επιτυχόντες δεν μπόρεσαν να πάνε ούτε ωρομίσθιοι. Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε αν δεν έχουμε καλή εικόνα των πραγμάτων.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6151 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:12:55 μμ »
Σε κάποιους κλάδους, σίγουρα στους φιλολόγους και στους φυσικούς, μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ δεν έφτανε για αναπλήρωση, οπότε κάποιοι επιτυχόντες δεν μπόρεσαν να πάνε ούτε ωρομίσθιοι. Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε αν δεν έχουμε καλή εικόνα των πραγμάτων.
Ναι..οκ.....θα μας πείτε όμως τί θέλετε να γίνει τώρα;

Αποσυνδεδεμένος defthim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6152 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:21:28 μμ »
Στην ενισχυτική έμπαινες πάντα από τους πίνακες αναπληρωτών/ωρομισθίων, ας μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν. Μόνο η ΠΔΣ των λυκείων είχε αδιαφανείς διαδικασίες. Για τα εκκλησιαστικά θα συμφωνήσω απόλυτα, όπως και για διάφορες άλλες προϋπηρεσίες εκτός υπουργείου παιδείας -βλ. τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Υπάρχουν επίσης οι προϋπηρεσίες των σχολείων της ΕΕ, αλλά εκεί ανοίγουμε άλλο θέμα.

Ο μόνος τρόπος που βλέπω να δημιουργηθεί σύστημα που να λειτουργεί είναι να γίνουν δύο συστήματα. Ένα για τους κλάδους που είχαν ΠΔΣ και ένα άλλο για όλους τους υπόλοιπους. Κάτι άλλο δε μπορώ να βρω. Γιατί όλοι λέμε τι ΔΕΝ θέλουμε να γίνει, αλλά κάποια συγκροτημένη πρόταση για το τι να γίνει προς το παρόν δεν έχω δει.

Και παρεμπιπτόντως, αυτοί που λέτε ότι θα ισχύσει η προϋπηρεσία μόνο μετά από επιτυχία σε γραπτό ΑΣΕΠ, που το στηρίζετε; Έχετε κάποιες πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι; Μην μας δίνετε ελπίδες χωρίς λόγο.

ΥΓ. Να υπενθυμίσω ότι ο Φίλης πήγε να κάνει ένα σύστημα στο οποίο έδινε πολύ μεγάλη βάση στην επιτυχία στον ΑΣΕΠ και πέσανε να τον φάνε. Και για άλλους λόγους, αλλά και για αυτό. Απλώς το λέω για τις αντιδράσεις που θα δημιουργηθούν.

Στα εκκλησιαστικά μετά το 2010 οι προσλήψεις γίνονται κανονικά από τον πίνακα αναπληρωτών

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6153 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:26:30 μμ »
Σε κάποιους κλάδους, σίγουρα στους φιλολόγους και στους φυσικούς, μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ δεν έφτανε για αναπλήρωση, οπότε κάποιοι επιτυχόντες δεν μπόρεσαν να πάνε ούτε ωρομίσθιοι. Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε αν δεν έχουμε καλή εικόνα των πραγμάτων.

Έτσι ακριβώς, πώς βγάζουν ορισμένοι το συμπέρασμα οτι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ δούλευαν όλοι κάθε χρόνο; είναι να απορεί κανείς....
 

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6154 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:26:54 μμ »
Ναι..οκ.....θα μας πείτε όμως τί θέλετε να γίνει τώρα;
Πολλά νεύρα και μου φαίνεσαι μικρός.... Προφανώς δεν έχεις δώσει ΑΣΕΠ γιατί θα ήξερες Πίσα παραθυράκι α άνοιξαν που σου στερούσαν την αναπλήρωση....  Δεν ήταν τυχαία η 527 του ΣΤΕ.... Οι δικηγόροι βέβαια θα σε κατατροπώσουν καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6155 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:28:38 μμ »
Στα εκκλησιαστικά μετά το 2010 οι προσλήψεις γίνονται κανονικά από τον πίνακα αναπληρωτών
Αφού μέχρι το 19 τα παπαδαρια έκοβαν κι έραβαν.....κι ας πήγαινε το χαθβανι να δίνει αβερτα εξετάσεις!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6156 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:32:09 μμ »
Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ πήραν μόρια στον πίνακα αναπληρωτών και, αν γούσταραν, μπορούσαν να πάνε  επί 10 χρόνια αναπληρωτές να δουλέψουν και να πάρουν προυπηρεσία. Επίσης πολύ τους βόλεψε που επί 10 χρόνια δεν έγινε άλλος γραπτός ΑΣΕΠ. Επίσης, πολλοί υψηλόβαθμοι επιτυχόντες και όχι αρχικά διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008 θα διοριστούν μετά τις αποφάσεις του ΣΤΕ.
Τί άλλο θέλετε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ; Πείτε τι θέλετε (ακριβώς όμως) και θα δούμε πώς θα σας βολέψουμε....
Θα σου πω εγώ τι θέλω και τι ήθελα.
1ον, αφήστε αυτήν την καραμέλα περί εύνοιας λες και μας έκαναν και χάρη.
2ον, όχι δεν μπορούσαν να πάνε όλοι αναπληρωτές, γιατί προηγούνταν οι προϋπηρεσάκηδες. Εγώ πρώτη φορά πήγα ως ωρομίσθια μετά από 3 επιτυχίες. Υπάρχουν επιτυχόντες που δεν πήγαν ποτέ.
3ον, αν μετά το νόμο Αρσένη η κάθε πρόσληψη αναπληρωτή γινόταν αποκλειστικά από τον πίνακα επιτυχόντων, εγώ και χιλιάδες άλλοι θα είχαμε πολύ μεγαλύτερη προϋπηρεσία και
4ον, αν και οι διορισμοί γίνονταν επίσης από τον πίνακα επιτυχόντων, πολλοί από εμάς τώρα θα ήμασταν διορισμένοι.
Δεν πρόκειται για δικές μου επιθυμίες, αλλά για ό,τι πραγματικά έλεγε ο νόμος. Εφαρμόστηκε; ΟΧΙ. Καταπατήθηκε; ΝΑΙ. Αδικηθήκαμε; Ρητορικό το ερώτημα. Έγινε κάποια προσπάθεια να αποκατασταθεί αυτή η αδικία; Επίσης γνωστή η απάντηση.
Λοιπόν, για να τελειώνουμε. Όσο και να το θέλουν κάποιοι, αυτό το σύστημα δεν περνάει που να χτυπιέστε. Με το που οριστικοποιηθούν τα κριτήρια και πάει για ψήφιση, τα ασφαλιστικά θα πάνε φουλ. Και για να προλάβω κάποιους που θα μου αρχίσουν τα γνωστά "Φάτε τα στους δικηγόρους" κλπ, λοιπόν ΝΑΙ. Προτιμώ να τα φάω εκεί, παρά να τρέχω να μαζεύω μια ζωή χαρτιά λες και θέλω να γίνω πρύτανης.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6157 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:35:02 μμ »
Πολλά νεύρα και μου φαίνεσαι μικρός.... Προφανώς δεν έχεις δώσει ΑΣΕΠ γιατί θα ήξερες Πίσα παραθυράκι α άνοιξαν που σου στερούσαν την αναπλήρωση....  Δεν ήταν τυχαία η 527 του ΣΤΕ.... Οι δικηγόροι βέβαια θα σε κατατροπώσουν καλύτερα!
Να σας ρωτησω χωρίς νεύρα τότε. Μου λέτε παρακαλώ εσείς οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ τί θέλετε να γίνει τώρα με τα μόρια της επιτυχίας σας στο πλαίσιο του νέου συστήματος διορισμού;

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6158 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:45:39 μμ »
Να σας ρωτησω χωρίς νεύρα τότε. Μου λέτε παρακαλώ εσείς οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ τί θέλετε να γίνει τώρα με τα μόρια της επιτυχίας σας στο πλαίσιο του νέου συστήματος διορισμού;
Αυτό που έπρεπε να γίνει 15 χρόνια τώρα. Να προκρινόμαστε σε κάθε διορισμό και πρόσληψη αναπληρωτή και φυσικά να μη δούλευε κανείς αναπλήρωση ούτε και να διοριζόταν χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ. Ο νόμος ήταν ξεκάθαρος. Τόσα χρόνια στην απ' έξω πάει πολύ. Και να μου έρχονται τώρα όσοι δεν πάτησαν ποτέ σε εξεταστικό κέντρο ή και να πάτησαν δεν έπιασαν ούτε τη βάση και κάποιοι άλλοι ευνοημένοι που δήθεν απολύθηκαν από κάτι ιδιωτικά και να παίρνουν τη μερίδα του λέοντος. Δυστυχώς, αργήσαμε να ξυπνήσουμε, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Πρώτα θα αποκαταστήσουν τις αδικίες του παρελθόντος και μετά ας φέρουν ένα σύστημα δίκαιο που θα δίνει ευκαιρίες σε όλους. 

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6159 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:53:46 μμ »
Αυτό που έπρεπε να γίνει 15 χρόνια τώρα. Να προκρινόμαστε σε κάθε διορισμό και πρόσληψη αναπληρωτή και φυσικά να μη δούλευε κανείς αναπλήρωση ούτε και να διοριζόταν χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ. Ο νόμος ήταν ξεκάθαρος. Τόσα χρόνια στην απ' έξω πάει πολύ. Και να μου έρχονται τώρα όσοι δεν πάτησαν ποτέ σε εξεταστικό κέντρο ή και να πάτησαν δεν έπιασαν ούτε τη βάση και κάποιοι άλλοι ευνοημένοι που δήθεν απολύθηκαν από κάτι ιδιωτικά και να παίρνουν τη μερίδα του λέοντος. Δυστυχώς, αργήσαμε να ξυπνήσουμε, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Πρώτα θα αποκαταστήσουν τις αδικίες του παρελθόντος και μετά ας φέρουν ένα σύστημα δίκαιο που θα δίνει ευκαιρίες σε όλους. 
Δηλαδή, τί θες; Να διοριστούν μόνιμοι όλοι οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και μετά να γίνει διαγωνισμός εκπαιδευτικών; Να γίνει γραπτός διαγωνισμός τώρα και να μπορείς να κρατήσεις τα παλιά σου μόρια;
Τί ακριβώς θέλεις, τέλος πάντων, είναι δύσκολο να μας πεις;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 934
Σύνολο: 942

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.