*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749512 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6734 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:15:19 μμ »
Όχι, βέβαια, γι' αυτό μεταπτυχιακά και παιδιά να εκτιμώνται μόνο μισθολογικά, κατόπιν διορισμού. Αν δεν βρίσκουν δίκαιο σύστημα έτσι, ας κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ. Θέλετε χωρίς προσμέτρηση προϋπηρεσίας; Ναι και σε αυτό, χωρίς. Να δούμε τότε ποιος θα δουλεύει στη Δ Δωδεκανήσου και στο τελευταίο χωριό του Καρπενησίου, της Φλώρινας και  του Έβρου για 700 ευρώ το μηνα

Ε τότε να μην παίρνουμε μεταπτυχιακά ή να τα παίρνουμε και να τα έχουμε κορνίζα στο δωμάτιό μας...Ξεχνάς κάτι. Το μεταπτυχιακό και κυρίως το διδακτορικό είναι εμπλουτισμός γνώσεων και πιστοποιούν ότι κάποιος έχει περισσότερα εφόδια από έναν απλό πτυχιούχο. Περισσότερα προσόντα = περισσότερες γνώσεις = υψηλότερο επίπεδο εκπαίδευσης. Εννοείται ότι με αυτή την ανεργία και τις συνθήκες γαλέρας του ιδιωτικού τομέα, όλοι θα πάνε και στο πιο δυσπρόσιτο σημείο της Ελλάδας, αρκεί να τους καλέσουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:16:59 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:05 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6735 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:27:58 μμ »
Ε τότε να μην παίρνουμε μεταπτυχιακά ή να τα παίρνουμε και να τα έχουμε κορνίζα στο δωμάτιό μας...Ξεχνάς κάτι. Το μεταπτυχιακό και κυρίως το διδακτορικό είναι εμπλουτισμός γνώσεων και πιστοποιούν ότι κάποιος έχει περισσότερα εφόδια από έναν απλό πτυχιούχο. Περισσότερα προσόντα = περισσότερες γνώσεις = υψηλότερο επίπεδο εκπαίδευσης. Εννοείται ότι με αυτή την ανεργία και τις συνθήκες γαλέρας του ιδιωτικού τομέα, όλοι θα πάνε και στο πιο δυσπρόσιτο σημείο της Ελλάδας, αρκεί να τους καλέσουν...
Φυσικά και να παίρνουμε μεταπτυχιακά, και παιδιά να κάνουμε και αξιολόγηση να υπάρχει ετήσια στο μόνιμο προσωπικό. Αλλά οι ρυθμίσεις του τωρινού νομοσχεδίου βγάζουν μάτι. Και αν θέλετε να λέγεστε καλύτεροι εκπαιδευτικοί επειδή έχετε ένα, δύο κλπ μεταπτυχιακά, είστε ελεύθεροι να το κάνετε. Ο καθένας ξέρει τη δουλειά του.
Στις εσχατιές θα πηγαίνουν μόνο οι πολύ νέοι. Όταν αντιληφθούν ότι αυτό δε βγάζει πουθενά, θα σταματήσουν να πηγαίνουν. Οι μόνιμοι θα την πληρώσουν.

Αποσυνδεδεμένος mariloodio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6736 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:31:52 μμ »
Ωραία. Ας αναλάβει τότε το υπουργείο να μας επιμορφώσει. Δωρεάν έτσι; Γιατί και τα παιδιά δωρεάν τα κάνουν, όσοι τα κάνουν, δεν πληρώνουν πανεπιστήμια.

Καλά, δεν είναι ακριβώς δωρεάν το να γεννήσεις και να μεγαλώσεις ένα παιδί. Πόσο μάλλον δύο και τρία. Επιπλέον άνθρωποι με τόσα παιδιά, σίγουρα δεν έχουν τον χρόνο για επιμορφώσεις και μεταπτυχιακά. Παρόλα αυτά, το βασικό επιχείρημα για το ότι είναι άδικο να προσμετρώνται τα παιδιά, είναι ότι δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν ή να υιοθετήσουν παιδιά. Για διάφορους λόγους, κατανοητούς νομίζω. Οπότε είναι άδικο να "τιμωρούνται" αυτοί που όχι απλά δεν είχαν μέχρι τώρα την ευκαιρία, αλλά δεν θα την έχουν ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6737 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:40:34 μμ »
Καλά, δεν είναι ακριβώς δωρεάν το να γεννήσεις και να μεγαλώσεις ένα παιδί. Πόσο μάλλον δύο και τρία. Επιπλέον άνθρωποι με τόσα παιδιά, σίγουρα δεν έχουν τον χρόνο για επιμορφώσεις και μεταπτυχιακά. Παρόλα αυτά, το βασικό επιχείρημα για το ότι είναι άδικο να προσμετρώνται τα παιδιά, είναι ότι δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν ή να υιοθετήσουν παιδιά. Για διάφορους λόγους, κατανοητούς νομίζω. Οπότε είναι άδικο να "τιμωρούνται" αυτοί που όχι απλά δεν είχαν μέχρι τώρα την ευκαιρία, αλλά δεν θα την έχουν ποτέ.
Φυσικά και πληρώνει κάποιος που έχει παιδιά. Κι εγώ έχω παιδιά και είμαι υπέρ του να μετράνε σε ένα τέτοιο σύστημα, όπως σε όλους τους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Στην περίπτωση μας όμως, η αδιοριστια έχει δημιουργήσει τεράστιες αγκυλώσεις και αυτό το "κάνω μεταπτυχιακό, κάνω διδακτορικό" είναι φαινόμενο της τελευταίας δεκαετίας, αυτής που κάποιοι δούλευαν με τραγικούς μισθούς και δεν μπορούσαν να χρηματοδοτήσουν επιπλέον επιμόρφωση. Έρχονται τώρα οι νέοι και ζητάνε να απολυθούν οι 40αρηδες και 50αρηδες. Ακούτε τι συζητάμε; Να απολυθεί το εργατικό δυναμικό που φέρει την μεγαλύτερη προϋπηρεσία για χάρη των νέων και πιο ωραιων. Μου θυμίζει κάκιστη ιδιωτική επιχείρηση σε πτωχευμενη χώρα. Αυτό είμαστε; Αυτό θέλουμε; Ωραία, τόπο στα νιάτα λοιπόν. Να ξέρουν όμως τα νιάτα ότι σε 10 χρόνια και αυτά θα αντικατασταθούν.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:05 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6738 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:41:04 μμ »
Καλό μου παιδί, δεν με συμφέρει αυτό που λέω, αλλά καταλαβαίνω την απελπισία του σημερινού 25ρη/30ρη που σπούδασε τσάμπα και βερεσε.

Με 120 μήνες προυπ ταβάνι , ουσιαστικά σας πετάει έξω.

Δεν υπάρχει άλλη προκυρηξη ΠΕ ΑΣΕΠ με τόση προυπηρεσία. Εσείς (οι νέοι) κανονικά έπρεπε να τους τρέχετε πρώτοι και καλύτεροι.

Αυτοί που έχουν γραπτό ΑΣΕΠ είναι απλά οι μόνοι που την απέκτησαν ΝΟΜΙΜΑ. Χωρία μπαρμπάδες στις δευτεροβάθμιες.
Αυτά έχει πει και το ΣΤΕ.
Δεν σου φταίνε αυτοί που έχουν ΑΣΕΠ λοιπόν.

Ο ΣΥΡΙΖΑ σε αποκλείει από την διαδικασία και εμμέσως μονιμοποει συμβασιούχους αναπληρωτές με ύποπτη προυπηρεσία και ιδιωτικούς με προυπηρεσία απο ιδιωτικά σχολεία.
Ακριβώς...η πραγματικότητα θα τους πείσει κι όχι τα απανωτά επιχειρήματά μας που αποδεικνύουν περίτρανα τον μοναδικό τρόπο να μπουν στο παιχνίδι οι νέοι...διαγωνισμός. Βαρεθήκατε να σας το λέμε το ξέρω, αλλά η συνειδητοποίηση θα έρθει. Έκνομα δεν θα πορευτούμε ξανά. Μάθαμε...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6739 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:41:24 μμ »
Ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό μπορεί να αποτελεί ένα προσόν διορισμού. Επειδή σύμφωνα με τον προτεινόμενο τρόπο διορισμού κάποιος νέος με απλό πτυχίο δεν έχει καμία ελπίδα να μπει στο παιχνίδι, εγώ θα πρότεινα να καταργηθεί επιτέλους το πτυχίο και να ενσωματωθεί το μεταπτυχιακό στις βασικές σπουδές για να μην κοροιδευόμαστε και να μην απαιτείται και η αγορά του μεταπτυχιακού.
Επίσης, θεωρώ μεγάλο σφάλμα κάποιος με διδακτορικό να τοποθετείται μισθολογικά πολλά ΜΚ πιο πάνω. Να κάνει την ίδια δουλειά με κάποιον που έχει βασικό πτυχίο και να πληρώνεται με πρισσότερα χρήματα. Το κατάλληλο διδακτορικό πρέπει να σε οδηγεί σε θέση ευθύνης και ως εκ' τούτου και σε περισσότερα χρήματα.
Ψιλά γράμματα...

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6740 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:50:22 μμ »
Φυσικά και πληρώνει κάποιος που έχει παιδιά. Κι εγώ έχω παιδιά και είμαι υπέρ του να μετράνε σε ένα τέτοιο σύστημα, όπως σε όλους τους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Στην περίπτωση μας όμως, η αδιοριστια έχει δημιουργήσει τεράστιες αγκυλώσεις και αυτό το "κάνω μεταπτυχιακό, κάνω διδακτορικό" είναι φαινόμενο της τελευταίας δεκαετίας, αυτής που κάποιοι δούλευαν με τραγικούς μισθούς και δεν μπορούσαν να χρηματοδοτήσουν επιπλέον επιμόρφωση. Έρχονται τώρα οι νέοι και ζητάνε να απολυθούν οι 40αρηδες και 50αρηδες. Ακούτε τι συζητάμε; Να απολυθεί το εργατικό δυναμικό που φέρει την μεγαλύτερη προϋπηρεσία για χάρη των νέων και πιο ωραιων. Μου θυμίζει κάκιστη ιδιωτική επιχείρηση σε πτωχευμενη χώρα. Αυτό είμαστε; Αυτό θέλουμε; Ωραία, τόπο στα νιάτα λοιπόν. Να ξέρουν όμως τα νιάτα ότι σε 10 χρόνια και αυτά θα αντικατασταθούν.

μπορεις να μου αιτιολογησεις το σκεπτικο του να μετρανε τα παιδια στο συστημα προσληψεων?

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6741 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:50:55 μμ »
Το όλο θέμα είναι να πληρώνουμε μεταπτυχιακά και σεμινάρια. Ούτε τους νέους συμφέρει αυτό το σύστημα γιατί σε λίγο δε θα φτάνει το ένα μεταπτυχιακό, θα θέλει κ διδακτορικό κ άριστη γλώσσα και δεύτερο πτυχίο κ Δ Δωδεκανήσου (για πόσο;) και ζήσε αν μπορείς σαν άνθρωπος με όλα αυτά. Αφού είμαστε όλοι τοσο καλοί, ας διαγωνιστούμε σε γραπτό ΑΣΕΠ. Ας μην ξεχνάμε όμως τι έχει προσφέρει ο καθένας στον τομέα του.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6742 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:59:02 μμ »
μπορεις να μου αιτιολογησεις το σκεπτικο του να μετρανε τα παιδια στο συστημα προσληψεων?
Γιατί ανήκουν στα κοινωνικά κριτήρια και το καινούριο σύστημα τα λαμβάνει υπόψιν γι αυτό. Αν είχες παιδιά θα ζητούσες να μην μετρούσαν;;;;;; Τσουρέκια μας τα έχετε κάνει με τα κριτήρια που δεν διαθέτετε.

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6743 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 07:09:23 μμ »
Γιατί ανήκουν στα κοινωνικά κριτήρια και το καινούριο σύστημα τα λαμβάνει υπόψιν γι αυτό. Αν είχες παιδιά θα ζητούσες να μην μετρούσαν;;;;;; Τσουρέκια μας τα έχετε κάνει με τα κριτήρια που δεν διαθέτετε.

τοτε εσεις γιατι μας τα κανετε τσουρεκια με τη μοριοδοτηση των μαστερ και διδακτορικων??
αφου κι αυτα ειναι στα ακαδημαικα προσοντα βαση ασεπ

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6744 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 07:10:12 μμ »
μπορεις να μου αιτιολογησεις το σκεπτικο του να μετρανε τα παιδια στο συστημα προσληψεων?
Γιατί, υποτίθεται ότι έχουμε κοινωνικό κράτος. Αν δεν ήταν σωστό, δε θα συνέβαινε σε καμία προκήρυξη του ΑΣΕΠ. Κι εγώ είπα να μετράνε, όχι να προτάσσονται, ούτε όμως να προτάσσονται οι έχοντες μεταπτυχιακά.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6745 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 07:14:36 μμ »
τοτε εσεις γιατι μας τα κανετε τσουρεκια με τη μοριοδοτηση των μαστερ και διδακτορικων??
αφου κι αυτα ειναι στα ακαδημαικα προσοντα βαση ασεπ
Εγώ προσωπικά;;; δε νομίζω, δεν έχω γκρινιάξει για κανένα κριτήριο. Σε λάθος άτομο αναφέρεσαι. Άποψη μου να μετρούν ΤΑ ΠΆΝΤΑ και τα μόρια ασεπ. Και για όποιον έχει κακαλα γραπτός ασεπ, η δικαιοτερη λύση.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6746 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 07:17:10 μμ »
Προσμέτρηση μορίων ΑΣΕΠ.
Τυπικο προσόν η παιδαγωγική επάρκεια προ διορισμου ή αλλιώς έξτρα μοριοδότηση.
Διόρθωση ακαδημαϊκών προς τα κατω και κοινωνικών προς τα πάνω.
Διόρθωση μοριοδοτησης πτυχίου βάσει βαθμου.
Μη ξεχνάμε ότι οι πίνακες είναι και για μονιμους διορισμούς και για πρόσληψη αναπληρωτών. Άρα οι νέοι με τα ακαδημαϊκά προσόντα αποκτούν μια καλή θέση για αναπληρωτές. Δε γίνεται να ευελπιστούν σε άμεσο διορισμό. Μακάρι να γινόταν. Μη χάνουμε το ρεαλισμό στο όνομα των ίσων ευκαιριών.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6747 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 07:32:25 μμ »
Προσμέτρηση μορίων ΑΣΕΠ.
Τυπικο προσόν η παιδαγωγική επάρκεια προ διορισμου ή αλλιώς έξτρα μοριοδότηση.
Διόρθωση ακαδημαϊκών προς τα κατω και κοινωνικών προς τα πάνω.
Διόρθωση μοριοδοτησης πτυχίου βάσει βαθμου.
Μη ξεχνάμε ότι οι πίνακες είναι και για μονιμους διορισμούς και για πρόσληψη αναπληρωτών. Άρα οι νέοι με τα ακαδημαϊκά προσόντα αποκτούν μια καλή θέση για αναπληρωτές. Δε γίνεται να ευελπιστούν σε άμεσο διορισμό. Μακάρι να γινόταν. Μη χάνουμε το ρεαλισμό στο όνομα των ίσων ευκαιριών.
Συμφωνώ σε όλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 917
Σύνολο: 921

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.