*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749512 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7742 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 06:50:09 μμ »
3ωρη η ΟΛΜΕ και 3ωρη η ΕΛΜΕ σου, αν κηρύξει η ΕΛΜΕ σου. Δεν ξέρω γιατί δεν κήρυξε ολοήμερη απεργία η ΟΛΜΕ, αλλά συμβαίνει συχνά αυτό. Ελέγξτε την Πέμπτη αν κήρυξε η ΟΛΜΕ σου.

Σκασίλα του μωρέ, δεν τον νοιαζει τον αθρωπο η ΟΛΜΕ.

Αυτοι ζούν σε άλλη εποχή.

Σκουζουνε για προυπηρεσία χωρίς ταβάνι, χωρίς ΑΣΕΠ , χωρίς "ακαδημαικά",  ούτε το 5χιλιορα στους Ιταλοκυπριους δεν θέλουνε να δώσουνε  ;D

 Έλεος βρε συντροφοι της ΟΛΜΕ και σεις! έστω το 5χιλιαρο δως τε το βρε!

Τοσα χρόνια τσεπώνετε από θέσεις άλλων με ΑΣΕΠ!

Τουλάχιστον οι δάσκαλοι το δώσανε το 5χιλιαρο.

 Δωστε κι εσεις κάτι μια ζωή μες τη μιζέρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:51 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7743 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 06:50:16 μμ »
Ήταν πολύ εύκολο να βάλει τα μόρια ΑΣΕΠ στην μοριοδοτηση (στη θέση ας πούμε του δεύτερου πτυχίου) και να κλείσει τα στόματα. Δεν μπορεί να το κάνει. Δεν έχει νομική κάλυψη.

Ίσως να είναι έτσι. Ίσως κι όχι. Θα φανεί. Κι εγώ (χωρίς φυσικά δεν έχω νομικές γνώσεις) θεωρώ ότι είναι μπερδεμένο να μπει η επιτυχία ΑΣΕΠ στα ακαδημαικά κριτήρια. Από την άλλη μεριά θεωρώ ότι υπάρχουν επιχειρήματα να μπει ως ένα ισοδύμο προυπηρεσίας με τον ίδιο τρόπο που είναι τώρα στους πίνακες (ιδίως και με την ύπαρξη του ταβανιού).

Απο κει και πέρα, ας παρουμε ως υπόθεση εργασίας οτι η κυβέρνηση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΘΕΛΕ, αλλά οι νομικοι της σύμβουλοι είπαν οτι ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΜΙΑ.

Τότε τι θα μπορούσε να κάνει αυτή η κυβέρνηση; Θα μπορούσε για μια μεταβατική περίοδο να δημιουργήσει έναν πινακα με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και να κάνει και από κει προσλήψεις σε κάποιο μικρότερο ποσοστό; Θα μπορούσε να βρεί κάποια άλλη μεταβατική λύση; Εγώ πιστεύω οτι θα μπορούσε. ΑΝ ΗΘΕΛΕ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

Αυτή είναι η ουσία για μένα. ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΜΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7744 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 06:52:54 μμ »
Σωστό. Ούτε ΟΛΜΕ ούτε ΠΑΣΑΔ  μας στήριξαν και ακόμα δεν βλέπω να στηρίζουν.
Μην περιμένετε στήριξη από τις επίσημες ομοσπονδιες. Ποτέ δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με τους διορισμούς. Βασικά δεν ασχολούνται με τίποτα δυναμικά. Φωνάζουν από λίγο για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Όσον αφορά τις ομάδες αναπληρωτών, ανάμεσα τους και ο Πασαδ Πσαεπ κ λοιποι, μην περιμένεις κάτι γιατί όλοι τους του προεδρειου σχεδόν  φροντισαν να διορίζονται στην ειδική.
Νομίζεις πως ενδιαφέρονται όντως για το σύνολο των αναπληρωτών; Κακως τους στηρίξατε εξαρχης..

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7745 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 06:55:38 μμ »
Μην περιμένετε στήριξη από τις επίσημες ομοσπονδιες. Ποτέ δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με τους διορισμούς. Βασικά δεν ασχολούνται με τίποτα δυναμικά. Φωνάζουν από λίγο για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Όσον αφορά τις ομάδες αναπληρωτών, ανάμεσα τους και ο Πασαδ Πσαεπ κ λοιποι, μην περιμένεις κάτι γιατί όλοι τους του προεδρειου σχεδόν  φροντισαν να διορίζονται στην ειδική.
Νομίζεις πως ενδιαφέρονται όντως για το σύνολο των αναπληρωτών; Κακως τους στηρίξατε εξαρχης..

Επίσης, οι διαμαρτυρίες τους είναι βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης. Όταν φωνάζουν για διορισμό μόνο με την προυπηρεσία και το πτυχίο (που εκ των πραγμάτων δε γίνεται) δεν αφήνουν να αναδειχθεί και κανένα άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:51 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7746 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:01:42 μμ »
Επίσης, οι διαμαρτυρίες τους είναι βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης. Όταν φωνάζουν για διορισμό μόνο με την προυπηρεσία και το πτυχίο (που εκ των πραγμάτων δε γίνεται) δεν αφήνουν να αναδειχθεί και κανένα άλλο θέμα.
Όταν έχεις το παντεσπάνι σου έτοιμο, βλέπε επιδόματα, ενοίκια σπιτιών και λοιπά που δικαιούνται, μην περιμένουμε να ασχοληθούν σοβαρά με τον απλό εκπαιδευτικό. Προσπαθούν να φανούν απλά για να ξαναψηφίστουν! Αν ακούσεις τα πεπραγμένα τους στο τέλος του έτους, είναι μέσα στην αοριστολογια και τον ακαδημαϊσμό... Θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7747 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:07:11 μμ »
Ίσως να είναι έτσι. Ίσως κι όχι. Θα φανεί. Κι εγώ (χωρίς φυσικά δεν έχω νομικές γνώσεις) θεωρώ ότι είναι μπερδεμένο να μπει η επιτυχία ΑΣΕΠ στα ακαδημαικά κριτήρια. Από την άλλη μεριά θεωρώ ότι υπάρχουν επιχειρήματα να μπει ως ένα ισοδύμο προυπηρεσίας με τον ίδιο τρόπο που είναι τώρα στους πίνακες (ιδίως και με την ύπαρξη του ταβανιού).

Απο κει και πέρα, ας παρουμε ως υπόθεση εργασίας οτι η κυβέρνηση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΘΕΛΕ, αλλά οι νομικοι της σύμβουλοι είπαν οτι ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΜΙΑ.

Τότε τι θα μπορούσε να κάνει αυτή η κυβέρνηση; Θα μπορούσε για μια μεταβατική περίοδο να δημιουργήσει έναν πινακα με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και να κάνει και από κει προσλήψεις σε κάποιο μικρότερο ποσοστό; Θα μπορούσε να βρεί κάποια άλλη μεταβατική λύση; Εγώ πιστεύω οτι θα μπορούσε. ΑΝ ΗΘΕΛΕ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

Αυτή είναι η ουσία για μένα. ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΜΙΑ.
και τα παιδιά δεν είναι ακαδημαϊκά αλλά δίνουν μόρια
η επιτυχία ΑΣΕΠ γιατί να μη δίνει ? που ηταν και το κυριότερο συστατικό διορισμού ?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7748 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:12:30 μμ »
και τα παιδιά δεν είναι ακαδημαϊκά αλλά δίνουν μόρια
η επιτυχία ΑΣΕΠ γιατί να μη δίνει ? που ηταν και το κυριότερο συστατικό διορισμού ?

Να δινει!!! Αυτό που λέω είναι ότι δεν ξέρω αν γίνεται να λογίζεται ως ακαδημαικό κριτήριο.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7749 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:14:35 μμ »
Μην περιμένετε στήριξη από τις επίσημες ομοσπονδιες. Ποτέ δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με τους διορισμούς. Βασικά δεν ασχολούνται με τίποτα δυναμικά. Φωνάζουν από λίγο για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Όσον αφορά τις ομάδες αναπληρωτών, ανάμεσα τους και ο Πασαδ Πσαεπ κ λοιποι, μην περιμένεις κάτι γιατί όλοι τους του προεδρειου σχεδόν  φροντισαν να διορίζονται στην ειδική.
Νομίζεις πως ενδιαφέρονται όντως για το σύνολο των αναπληρωτών; Κακως τους στηρίξατε εξαρχης..

ΠΣΑΕΠ οχι. με το προτεινόμενο σύστημα αν δεν υπάρξουν αλλαγές ένα άτομο από το ΔΣ διορίζεται αν δεν κάνω λάθος.

Αλλά σε γενικές γραμμές σωστή είναι η θέση σου. Βασικά πάρτε όλους τους συλλόγους αναπληρωτών (πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια) γράψτε κάτω τα ονόματα των ΔΣ και συγκρίνετε τα με τους διορισμούς που θα γίνουν ειδική. Τα μισά ΔΣ θα είναι μέσα εκμεταλλεύομενα το γενική>ειδική.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν είχαν πληροφόρηση εκ των έσω για το τι θα γινόταν. Επειδή τουλάχιστον 3 άτομα που ξέρω έκαναν μεταπτυχιακό ειδική τελευταίο χρόνο και άλλοι 2-3 κάνουν αυτή τη στιγμή (δεν ξέρω αν προλαβαίνουν να το τελειώσουν ενόψει αιτήσεων)...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7750 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:20:59 μμ »
Να δινει!!! Αυτό που λέω είναι ότι δεν ξέρω αν γίνεται να λογίζεται ως ακαδημαικό κριτήριο.
αυτό σου λέω και εγώ, τα παιδιά δίνουν και δεν είναι ακαδημαϊκό , με τον ίδιο τρόπο μπορεί και η επιτυχία ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7751 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:21:44 μμ »
3ωρη η ΟΛΜΕ και 3ωρη η ΕΛΜΕ σου, αν κηρύξει η ΕΛΜΕ σου. Δεν ξέρω γιατί δεν κήρυξε ολοήμερη απεργία η ΟΛΜΕ, αλλά συμβαίνει συχνά αυτό. Ελέγξτε την Πέμπτη αν κήρυξε η ΟΛΜΕ σου.

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ δεν μπορεί βάσει καταστατικού να προκηρύξει ολοήμερη απεργία παρά μόνο στάση εργασίας. Για να γίνει απεργία πρέπει να κάνουν συνελεύσεις οι κατά τόπους ΕΛΜΕ, να μαζευτούν οι πρόεδροι όλων των ΕΛΜΕ στην Αθήνα και να συγκεντρώσει εκεί πλειοψηφία μεγαλύτερη των 2/3. Όλο αυτό προφανώς θέλει χρόνο. Γιαυτό σε κάποιες περιπτώσεις βγάζει μία τρίωρη στάση η ΟΛΜΕ που συμπληρώνεται από τις ΕΛΜΕ με άλλη μία τρίωρη. 

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7752 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:23:21 μμ »
Συνάδελφοι με ΑΣΕΠ Γενικής, Βθμιας

εγώ σκεύτομαι ΣΟΒΑΡΑ  να τα σκάσω κι εγώ στους Κυπριους.

Να  πακετάρω την προυπηρεσια μου στη καυμένη γενική στις Πανω/Κατω Γουλες,  μαζι με τις κορνιζες απο τα μεταπτυχιακα ,τις δημοσιευσεις, τους ΑΣΕΠ και να πάω εκεί που διοριζει ο Αλεξης μας:

Σπεσιαλ Εντουκεισιον. Ειναι σπέσιαλ και φαίνεται και μονο εκει θα διορισει στο τελος .

Το 5χιλιαρο των Κυπρίων δεν είναι τίποτα στα μερονυχτα που εχω φαει στη ζωη μου για διαβασμα το οποιο ακυρωνουν έτσι απλά γιατι έχουν εκλογές. 

Οι ιδιωτικοί συναδελφοι στην Ειδική λιγότεροι είναι, όπωςδηποτε  ;D

Προλαβαίνω?



Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7753 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:24:30 μμ »
ΠΣΑΕΠ οχι. με το προτεινόμενο σύστημα αν δεν υπάρξουν αλλαγές ένα άτομο από το ΔΣ διορίζεται αν δεν κάνω λάθος.

Αλλά σε γενικές γραμμές σωστή είναι η θέση σου. Βασικά πάρτε όλους τους συλλόγους αναπληρωτών (πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια) γράψτε κάτω τα ονόματα των ΔΣ και συγκρίνετε τα με τους διορισμούς που θα γίνουν ειδική. Τα μισά ΔΣ θα είναι μέσα εκμεταλλεύομενα το γενική>ειδική.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν είχαν πληροφόρηση εκ των έσω για το τι θα γινόταν. Επειδή τουλάχιστον 3 άτομα που ξέρω έκαναν μεταπτυχιακό ειδική τελευταίο χρόνο και άλλοι 2-3 κάνουν αυτή τη στιγμή (δεν ξέρω αν προλαβαίνουν να το τελειώσουν ενόψει αιτήσεων)...
ακριβώς αυτό, σου λέει ο άλλος πήγαινε και κάνε αυτό και αυτό...μα ...λες εσύ..τι να τα κάνω αυτά? σεμινάριο για πιο λόγο?
βρε άκου που σου λέω εγώ τωρα...αφου εγω θα φτιάξω το σύστημα....και μετα απο λίγα χρόνια περιμένεις την επιβεβαίωση που έρχεται για κάποιους  και το παίζουν έξυπνοι τρολάροντας εδω μέσα
θα έρθει ο καιρός που θα ζητά η πλειοψηφία γραπτό ασεπ....τα εχω ξανα πει

Αποσυνδεδεμένος neverendingtale

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7754 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:24:49 μμ »
και τα παιδιά δεν είναι ακαδημαϊκά αλλά δίνουν μόρια
η επιτυχία ΑΣΕΠ γιατί να μη δίνει ? που ηταν και το κυριότερο συστατικό διορισμού ?
Πριν απο το γραπτο ΑΣΕΠ υπηρχε η επετηριδα.Ο νεος νομος καταργει δια παντος τον γραπτο ΑΣΕΠ,απλα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7755 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:28:34 μμ »
Όταν έχεις το παντεσπάνι σου έτοιμο, βλέπε επιδόματα, ενοίκια σπιτιών και λοιπά που δικαιούνται, μην περιμένουμε να ασχοληθούν σοβαρά με τον απλό εκπαιδευτικό. Προσπαθούν να φανούν απλά για να ξαναψηφίστουν! Αν ακούσεις τα πεπραγμένα τους στο τέλος του έτους, είναι μέσα στην αοριστολογια και τον ακαδημαϊσμό... Θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!
Δεν κατάλαβα. Ποιοι δικαιούνται επιδόματα και ενοίκια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 922
Σύνολο: 926

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.