*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749486 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8960 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:14:01 μμ »
Όταν εσείς μεταφέρατε προϋπηρεσία από Ειδική σε Γενική και βλέπαμε απ' το '16 και μετά να χάνουμε εκατοντάδες θέσεις δε σας ένοιαζε μία. Σκούξτε τώρα. Ρόδα είναι τελικά και γυρίζει.
Ελάχιστοι , ήταν αυτοί που από την ειδική δουλεύανε στη γενική( αυτοί που ήταν ψηλά στους πίνακες της ειδικής)  Κανείς δε ρίσκαρε να χάσει τη θέση του στην ειδική. Δεν είναι το ίδιο. Οι πιο πολύ την κάνανε τυπικά την αίτηση στη γενική για να δουν τη σειρά  τους και στη συνέχεια την διεγραφαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2019, 10:15:36 μμ από steliosgr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:58 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8961 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:18:09 μμ »
Δεν δέχεται ούτε τα μόρια ΑΣΕΠ ούτε τα 120 μόρια. Μάλιστα το ΣΤΕ ξεκαθάρισε πως μια προσφυγή εναντίον των 120 μορίων θα κερδηθεί. Έχω μέρες που γράφω πως ούτε το ΣΤΕ ούτε το ΑΣΕΠ δέχεται τα μόρια ΑΣΕΠ.

Θέλω να καταλάβω κάτι, πραγματικά. Όταν γράφεις ότι 'το ΣτΕ ξεκαθάρισε', εννοείς ότι συνεδρίασε ατύπως και συζήτησε το θέμα αυτό; Ή ότι κάποιος δικαστής του ΣτΕ σε κάποια ανεπίσημη κρούση από παράγοντες του υπουργείου εξέφραση τη συγκεκριμένη άποψη; 'Η κάτι εντελώς διαφορετικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2019, 10:22:14 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8962 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:19:19 μμ »
MARIOS1980 με το μνμ μου δε στρέφομαι εναντίον του διδακτορικού αλλά όλων ίσως ερμηνεύουν τις αποφάσεις του ΣΤΕ κατά το συμφέρον !
Το κατάλαβα συνάδελφε! Μην ανησυχείς :)
Αλλά ειλικρινά έχω χάσει τη μπάλα πλέον. Έχω μπερδεύτει. Αυτό εννοούσα :) δεν ήμουν επιθετικός, η αλήθεια είναι ότι έχουμε χάσει τη μπάλα εδώ μέσα :)

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8963 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:19:56 μμ »
Εγώ συνάδελφε, διδακτορικο έχω  αλλά πλέον έχω χάσει τη μπάλα. Ούτε καταλάβαινω τι γίνεται πλέον. Τι θα μετρήσει πού, ποιος είναι τρολ , ποιος δεν είναι. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν θα είναι για καλό του να το ψηφίσει. Από κει που πάει να κάνει ρουσφέτι, θα χάσει ένα σκασμός ψήφους, από παντού. Προφανώς για να βγει κερδισμένος πρέπει να κάνει 15.000 σε μια φάση. Αλλιώς καλύτερα για εκείνον, να μην κάνει.
Φαντάσου ότι αντιδρούν ακόμα και αυτοί που τους πριμοδοτεί με 120 μονάδες και λίγο πολύ όλο και κάτι ακαδημαϊκό θα έχουν πέρα από τα γνωστά (πτυχίο, γλώσσες, υπολογιστές) και είναι εν δυνάμει διοριστέοι με τα μπούνια. Ούτε ο ίδιος ο Υπουργός δε θα το πιστεύει ότι άνοιξε τόσα μέτωπα και δε θα ξέρει από πού του ήρθε. Η απορία μου, την οποία  έχουν εκφράσει και άλλοι εδώ, είναι σε περίπτωση που δεν περάσει τι γίνεται; Πορευόμαστε με το παλιό και αναλαμβάνει την καυτή πατάτα η επόμενη κυβέρνηση; Και πώς θα γίνει, εφόσον απ' την επόμενη χρονιά οι πίνακες θα πρέπει να έχουν αλλάξει; Θα επικαλεστούν το δημόσιο συμφέρον για ανοιχτά σχολεία, όπως και παλιότερα; Ίδωμεν. Κυριακή κοντή γιορτή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:58 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8964 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:23:01 μμ »
Θέλω να καταλάβω κάτι, πραγματικά. Όταν γράφεις ότι 'το ΣτΕ ξεκαθάρισε', εννοείς ότι συνεδρίασε ατύπως και συζήτησε το θέμα αυτό; Ή ότι κάποιος δικαστής του ΣτΕ σε κάποια ανεπίσημη κρούση από παράγοντες του υπουργείου εξέφραση τη συγκεκριμένη άποψη; 'Η κάτι εντελώς διαφορετικό;
Το έχω ξαναγράψει. Στις συζητήσεις πριν την κατάθεση της τροπολογίας συμμετείχε το ΣΤΕ και ο ΑΣΕΠ.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8965 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:23:11 μμ »
Εγώ συνάδελφε, διδακτορικο έχω  αλλά πλέον έχω χάσει τη μπάλα. Ούτε καταλάβαινω τι γίνεται πλέον. Τι θα μετρήσει πού, ποιος είναι τρολ , ποιος δεν είναι. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν θα είναι για καλό του να το ψηφίσει. Από κει που πάει να κάνει ρουσφέτι, θα χάσει ένα σκασμός ψήφους, από παντού. Προφανώς για να βγει κερδισμένος πρέπει να κάνει 15.000 σε μια φάση. Αλλιώς καλύτερα για εκείνον, να μην κάνει.

  Τι προεχει συναδελφοι;  Να βγει κερδισμενος ο υπουργος ή η εκπαιδευση και οι λειτουργοι της;
Σας αρεσει αυτο το διχαστικο κλιμα και ο πολεμος ολων εναντιον ολων; Θα το γραψω για τελευταια φορα...μονο με γραπτο ΑΣΕΠ και αντικειμενικη μοριοδοτηση των υπολοιπων εκπαιδευτικων προσοντων και κονωνικων κριτηριων θα εμπαινε μια λογικη σειρα στο συστημα διορισμων.
Με δεδομενο οτι οι συνθηκες ειναι εξαιρετικα δυσκολες ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους με υγεια που ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8966 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:26:03 μμ »
Το έχω ξαναγράψει. Στις συζητήσεις πριν την κατάθεση της τροπολογίας συμμετείχε το ΣΤΕ και ο ΑΣΕΠ.

Συγγνώμη, αλλα δεν απαντάς σε αυτό που θελω να μάθω. Συμμετείχε, αλλά πώς; Επίσημα; Με έγγραφα; Αυτύπως; Ένα μέλος; Η ολομέλεια;


Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8967 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:29:23 μμ »
Ξέρω με εκπροσώπους. Όλα τα υπόλοιπα ειλικρινά δεν ξέρω.







Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8968 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:30:19 μμ »
Ελάχιστοι , ήταν αυτοί που από την ειδική δουλεύανε στη γενική( αυτοί που ήταν ψηλά στους πίνακες της ειδικής)  Κανείς δε ρίσκαρε να χάσει τη θέση του στην ειδική. Δεν είναι το ίδιο. Οι πιο πολύ την κάνανε τυπικά την αίτηση στη γενική για να δουν τη σειρά  τους και στη συνέχεια την διεγραφαν.
Έστω και αυτοί οι ελάχιστοι στερούσαν θέσεις από κάποιους. Ειδικά στην ενισχυτική που παίζεις μπάλα σε μια περιφέρεια και όχι πανελλήνια, πολύ πιθανώς κάποιοι με την προϋπηρεσία τους στην ειδική να δούλεψαν. Πέρα από αυτό, εστίασα κυρίως στο δικαίωμά σας να πατάτε με το ένα πόδι στη γενική και με το άλλο στην ειδική. Το ίδιο ακριβώς δικαίωμα δίνεται τώρα και στην άλλη πλευρά. Είχατε τόσα χρόνια ένα προνόμιο που τώρα το αποκτούν και άλλοι και μάλιστα με τα ίδια ακαδημαϊκά προσόντα. Μη σου πω και περισσότερα, γιατί πολλοί ξεκίνησαν στην Ειδική και με τα γνωστά σεμινάρια. Ούτε καν μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος hkal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8969 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:38:48 μμ »
Το έχω ξαναγράψει. Στις συζητήσεις πριν την κατάθεση της τροπολογίας συμμετείχε το ΣΤΕ και ο ΑΣΕΠ.
  Όταν  τα  κόμματα  της  αντιπολίτευσης  έθεταν  το  θέμα  των  μορίων  από  γραπτό  ΑΣΕΠ  ο  υπουργός  ποτέ  δεν  είπε  για  Σ.Τ.Ε  η  ΑΣΕΠ  αλλά  για  δική  του  άποψη  κατά  του  γραπτού  ΑΣΕΠ.  Σε  αντίθεση  με  άλλα  θέματα  που  επικαλέστηκε  το  ΣΤΕ.  Δεν  υπήρχε  λοιπόν  θεμα  απο  ΣΤΕ  αλλα  στο  μυαλο  του  υπουργού  που  κατέληξε  να  πει  ότι  εγώ  δεν  θέλω  κάποιον  που  γράφει  άριστα  δεν  με  ενδιαφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2019, 10:42:22 μμ από hkal »

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8970 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:42:20 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι στην ειδική ελάχιστοι έχουν προϋπηρεσία πάνω από 120 μήνες. Άρα αυτομάτως όσοι έχουν προϋπηρεσία πάνω από 120 μήνες που είναι πολλοί, ενδεχομένως να διοριστούν αυτοί της γενικής σε ένα ποσοστό 80-20. Εκτίμηση μου είναι . Αυτό νομίζω είναι αδικία. Σου ξαναλέω το ανάποδο στην αναπλήρωση ήταν αμελητέο .

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8971 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:42:37 μμ »
Έστω και αυτοί οι ελάχιστοι στερούσαν θέσεις από κάποιους. Ειδικά στην ενισχυτική που παίζεις μπάλα σε μια περιφέρεια και όχι πανελλήνια, πολύ πιθανώς κάποιοι με την προϋπηρεσία τους στην ειδική να δούλεψαν. Πέρα από αυτό, εστίασα κυρίως στο δικαίωμά σας να πατάτε με το ένα πόδι στη γενική και με το άλλο στην ειδική. Το ίδιο ακριβώς δικαίωμα δίνεται τώρα και στην άλλη πλευρά. Είχατε τόσα χρόνια ένα προνόμιο που τώρα το αποκτούν και άλλοι και μάλιστα με τα ίδια ακαδημαϊκά προσόντα. Μη σου πω και περισσότερα, γιατί πολλοί ξεκίνησαν στην Ειδική και με τα γνωστά σεμινάρια. Ούτε καν μεταπτυχιακό.

Δεν το αποκτούν όλοι φίλε/η μου αυτό δεν καταλαβαίνετε. Θεωρητικά ναι θα κάνεις και εσύ ένα από τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν διαθέσιμα και θα έχεις δικαίωμα στην ειδική όταν ξανανοίξουν οι πίνακες. Εγώ εκτιμώ πως 2-3 χρόνια που θα ανοίξουν ξανά οι πίνακες θα εμφανιστούν 2-3 χιλιάδες νέα μεταπτυχιακά ειδικής μόνο στην κατηγορία μου ΠΕ70.

Αυτοί που ήδη δουλεύουν στην ειδική νομίζεις πως θα κάτσουν με τα χέρια σταυρωμένα? Σε 2-3 χρόνια θα προλάβουν να κάνουν 2ο μεταπτυχιακό, σεμινάριο, διδακτορικό κάποιοι ενδεχομένως και 2ο πτυχίο. Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για να τους πιάσεις? Αν πας έξω για μεταπτυχιακό + 1 σεμινάριο σου λέω εγώ είσαι στα 9-10 χιλιάδες ευρώ κόστος ήδη.

Αυτό που πάει να συμβεί δεν είναι καλό για κανέναν μας. Ουσιαστικά μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο που κλείνει πλέον μόνο όταν ταβανιάσουμε στα ακαδημαϊκά. Θέλουμε απόσυρση όλοι και οι μεταπτυχιακοί που θεωρείτε πως είναι ευνοημένοι τώρα. Δεν είναι ευνοημένοι οι μεταπτυχιακοί μοναδικοί ικανοποιημένοι είναι μια πολύ συγκεκριμένη κατηγορία.

Είναι αυτοί που έχουν πολύ μεγάλες προυπηρεσίες από τη γενική + προσόν ειδικής. Οχι τα παιδιά που δούλευαν ειδική τόσα χρόνια. Από τους τελευταίους θα διοριστούν ελάχιστοι.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2019, 10:46:39 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8973 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:46:40 μμ »
Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι σε 3 χρονια η σειρα στους πινακες θα ειναι ακριβως η ιδια οπως ειναι τωρα μιας και ολοι θα παρουν τα απαραιτητα ακαδημαικα;Δηλαδη ειναι πολυ απλο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 968
Σύνολο: 975

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.