*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749477 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 03:28:13 μμ »
Αυτός είναι ο σκοπός να αρθούν οι αδικίες. Αν έχουμε πάλι τα ίδια με πλάτες και ομαδούλες πολύ απλά θα τρέχουμε συνέχεια στα δικαστήρια! Κάποια πράγματα δεν πρόκειται πλέον να γίνουν ανεκτά! Ας κάνουν λοιπόν ένα σύστημα όσο το δυνατόν δικαιότερο για να τελειώνουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:50 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 05:17:13 μμ »
Το να αλλάξει τους πίνακες αναπληρωτών το 2019 το βρίσκω τελείως άδικο.

Θέλουν να σταματήσουν τους αλεξιπτωτιστές;
+Να αφαιρέσουν όλη την επιπλέον προυπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία εκτός του ενός έτους που πρόβλεπε ο νόμος πριν τις αλλαγές.
+Να μην μπαίνουν πλέον στον πίνακα γενικής άτομα που προσλαμβάνονται από τον πίνακα ειδικής. Χωρίς αναδρομική ισχύ βέβαια γιατί πάλι θα είναι άδικο.
+Οι ειδικές κατηγορίες να μπουν στη σειρά τους με βάση τα μόρια που έχουν.

Δική μου άποψη.

Να βγει νέος πίνακας για μόνιμους διορισμούς και ο αναπληρωτών να μείνει όπως έχει. Γιατί αυτός που εργάζεται ως αναπληρωτής έκανε κάποιες ενέργειες με βάση το τι εφαρμόζεται ως τώρα. (δυσπρόσιτα, προυπηρεσία). Ότι άλλο θα φέρει νέα ανακατωσούρα.

Πρέπει να χτίσουν ένα σύστημα μόνιμων διορισμών χωρίς να αναιρέσουν τελείως τα ισχύοντα ως τώρα.
Και το πλαφόν στην προυπηρεσία θα έχει ως αποτέλεσμα σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει γενικά να μαζευτούν σε κάποια χρόνια όλοι οι αναπληρωτές στον πίνακα με 84 μόρια σε μία σειρά. Και ύστερα τι; Θα προσπερνάνε οι με κοινωνικά κριτήρια, οι με ακαδημαϊκά κριτήρια ή θα είναι το ανώτερο σύνολο μορίων τα 84 (προυπηρεσία+κοινωνικά+ακαδημαϊκά=84) και θα μπαίνουν στη σειρά με ημερομηνία πτυχίου και βαθμού; Το οποίο θυμίζει το παλιό σύστημα επετηρίδας με κάποιες τροποποιήσεις αφού όποιος φτάσει στο ανώτερο επίπεδο δεν ανεβοκατεβαίνει σχεδόν καθόλου.

Το να προσθέτονται τα υπόλοιπα κριτήρια στην προυπηρεσία με το πλαφόν θα οδηγήσει στο να διοριστούν μόνο οι παντρεμένοι και οι έχοντας κάποιο μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο που δε μου φαίνεται καθόλου δίκαιο....υποβιβάζει τελείως αυτούς που δουλεύουν τόσα χρόνια αναπληρωτές....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2018, 07:32:49 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 07:01:15 μμ »
Έχουμε καταλάβει πλήρως πως αποκτηθηκαν κάποιες προυπηρεσίες, όπως έχουμε επίσης εμπεδώσει πλήρως πως για να αποκτηθούν  αυτές οι προυπηρεσλιες δεν ευθυνεται ο παραγοντας τύχη. Καποιοι είχαν πλάτες. Και όσοι έχουν πλάτες νομίζετε κάποιοι, πως θα τις χάσουν ξαφνικά; Δεν αρκεί ένα αλλάζουν οι πίνακες αναπληρωτές. Γιατί κι αν αλλάξουν το θέμα είναι πως θα αλλάξουν ώστε να αρθούν οι αδικίες.
Με το να προηγηθούν οι έχοντες επιτυχία σε ΑΣΕΠ και οι έχοντες ακαδημαικά προσόντα (που ασφαλώς και δεν αμφισβητούνται)!
Όσοι είχαν γνωριμίες δεν έχουν τίποτε από τα δύο (στο 95% των περιπτώσεων)!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2018, 07:16:38 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 07:21:06 μμ »
Το μόνο σίγουρο είναι πως κάθε φορά που αλλάζει υπουργός, κάνει μετατροπές/αλλαγές στο σύστημα προσλήψεων. Για διορισμών δε λέω, γιατί όταν το 2010 υπόθηκαν κάποια πράγματα ο καθένας ακολούθησε μία κατεύθυνση με βάση αυτά. Ύστερα από 5 χρόνια ίσχυσαν άλλα και μετά από άλλα 3 χρόνια πάλι άλλα. Τώρα θα "μαλώνουμε" με ποιό τρόπο θα γίνουν διορισμοί; Που αν γίνουν, θα γίνουν προεκλογικά και μόνο πιστεύω.
Αν δε βγει κάτι σίγουρο θα υποθούν πολλά ακόμα. Και αφού είπαν πως το 2018/2019 θα γίνουν προσλήψεις με το παλιό σύστημα, δεν θα αλλάξει κάτι. Όταν αλλάξει πολιτικό παρασκήνιο θα αλλάξει μαζί του και ότι προβλέπεται τώρα.

Και γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ δύσκολο τον βλέπω. Να επαναφέρουν κάτι που 10 χρόνια δεν έγινε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2018, 07:33:40 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:50 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 07:34:06 μμ »
Με το να προηγηθούν οι έχοντες επιτυχία σε ΑΣΕΠ και οι έχοντες ακαδημαικά προσόντα (που ασφαλώς και δεν αμφισβητούνται)!
Όσοι είχαν γνωριμίες δεν έχουν τίποτε από τα δύο (στο 95% των περιπτώσεων)!

Αυτά που λέγονται παραπάνω για γνωριμίες κτλ. δε βλέπω να κολλάνε πουθενά.
Με γνωριμίες εννοείς τα μεταπτυχιακά που παίρνονται επί πληρωμής;
Τα μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια με ρεζερβέ θέσεις;
Ή τις νομοθεσίες που αλλάζουν τη χρονική στιγμή για να βολευτούν οι συγκεκριμμένοι;  >:(

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:07:39 πμ »
Αυτά που λέγονται παραπάνω για γνωριμίες κτλ. δε βλέπω να κολλάνε πουθενά.
Με γνωριμίες εννοείς τα μεταπτυχιακά που παίρνονται επί πληρωμής;
Τα μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια με ρεζερβέ θέσεις;
Ή τις νομοθεσίες που αλλάζουν τη χρονική στιγμή για να βολευτούν οι συγκεκριμμένοι;  >:(
Η υποβάθμιση και ο μηδενισμός των μεταπτυχιακών που επιχειρείς, δεν "κολλάνε" πουθενά και δεν έχουν καμία βάση!
Στα μεταπτυχιακά των κρατικών Παν/μίων εισάγεται κάποιος μετά από εξετάσεις και κανένα μεταπτυχιακό ασφαλώς δεν δίνεται λόγω χρημάτων! Απαιτείται μελέτη, διάβασμα, τρέξιμο για την συλλογή πηγών, οργάνωση, μεθοδική και σκληρή δουλειά!
Όσο για τις γνωριμίες και τις διασυνδέσεις όσων έχουν πολλούς μήνες προυπηρεσίας, χωρίς να έχουν ούτε μία επιτυχία στον γραπτό ΑΣΕΠ, πώς τις εξηγείς, εσύ, συνάδελφε; (γιατί τα δικαστήρια έχουν αποφανθεί για τις παρατυπίες στον χώρο).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:45:06 πμ »
Αυτά που λέγονται παραπάνω για γνωριμίες κτλ. δε βλέπω να κολλάνε πουθενά.
Με γνωριμίες εννοείς τα μεταπτυχιακά που παίρνονται επί πληρωμής;
Τα μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια με ρεζερβέ θέσεις;
Ή τις νομοθεσίες που αλλάζουν τη χρονική στιγμή για να βολευτούν οι συγκεκριμμένοι;  >:(
Σε ο,τι σχετίζεται με τα μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια έχω να καταθέσω το εξής: Το μεταπτυχιακό μου είναι στο Α.Π.Θ με εξετάσεις μόνο. Δεν έχει δίδακτρα. Ο αριθμός εισακτεων είναι 8 άτομα. Όσοι δηλώνουν 100 και...Αν αριστευσεις τότε μόνο. Και γενικά ο,τι εχω κάνει προσωπικά είναι με εξετάσεις. Φυσικά και υπάρχουν και άλλα αλλά δεν δέχομαι να τίθενται ταμπέλες εν συνολω επειδή υπάρχει και υπήρχε πάντοτε η διαφθορά.
Στο προκειμενο: Φυσικά και να μετρά ο Ασεπ και τα ακαδημαϊκα προσόντα και όπως ήδη ανέφερα να γίνει γραπτός Ασεπ.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 10:41:57 πμ »
Σε ο,τι σχετίζεται με τα μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια έχω να καταθέσω το εξής: Το μεταπτυχιακό μου είναι στο Α.Π.Θ με εξετάσεις μόνο. Δεν έχει δίδακτρα. Ο αριθμός εισακτεων είναι 8 άτομα. Όσοι δηλώνουν 100 και...Αν αριστευσεις τότε μόνο. Και γενικά ο,τι εχω κάνει προσωπικά είναι με εξετάσεις. Φυσικά και υπάρχουν και άλλα αλλά δεν δέχομαι να τίθενται ταμπέλες εν συνολω επειδή υπάρχει και υπήρχε πάντοτε η διαφθορά.
Στο προκειμενο: Φυσικά και να μετρά ο Ασεπ και τα ακαδημαϊκα προσόντα και όπως ήδη ανέφερα να γίνει γραπτός Ασεπ.
Όπως όλα τα μεταπτυχιακά δεν ήταν επί πληρωμή και είναι λάθος τα τσουβαλιαζουμε το ίδιο ισχύει και για τις προϋπηρεσίες πολλές από τις οποίες αποκτήθηκαν μετά από ασεπ. Παρόλαυτα κάποια μέλη εσκεμενα συνεχίζουν το πόλεμο λάσπης μετά το μικρό διάλειμμα έπειτα από τα γκάζια που έπεσαν από τους διαχειριστές του pde. Όσον αφορά το νέο σύστημα σίγουρα κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει μια μεταβατική περίοδο. Και βέβαια πρέπει να γίνουν επιτέλους διορισμοί. Διαφορετικά θα δούμε άπειρο κόσμο να συνωστίζεται στο ταβάνι και την αναπλήρωση να την καθορίζουν λεπτομέρειες όπως ο βαθμός πτυχίου. Επίσης πρέπει επιτέλους να γίνει διαχωρισμός της ειδικής από την γενικη αγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2018, 10:59:37 πμ από Bigbrother »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:07:26 πμ »
Σε ο,τι σχετίζεται με τα μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια έχω να καταθέσω το εξής: Το μεταπτυχιακό μου είναι στο Α.Π.Θ με εξετάσεις μόνο. Δεν έχει δίδακτρα. Ο αριθμός εισακτεων είναι 8 άτομα. Όσοι δηλώνουν 100 και...Αν αριστευσεις τότε μόνο. Και γενικά ο,τι εχω κάνει προσωπικά είναι με εξετάσεις. Φυσικά και υπάρχουν και άλλα αλλά δεν δέχομαι να τίθενται ταμπέλες εν συνολω επειδή υπάρχει και υπήρχε πάντοτε η διαφθορά.
Στο προκειμενο: Φυσικά και να μετρά ο Ασεπ και τα ακαδημαϊκα προσόντα και όπως ήδη ανέφερα να γίνει γραπτός Ασεπ.
Πολύ σωστά, συναδέλφισσα!
Επειδή κάποιοι δεν έχουν μεταπτυχιακό και προτίμησαν την στασιμότητα, δεν σημαίνει ότι τα μεταπτυχιακά αξίζουν 0!
Και φυσικά να διεξαχθεί νέος γραπτός ΑΣΕΠ! Κι όσοι πιστοί, προσέλθετε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:24:13 πμ »
Όπως όλα τα μεταπτυχιακά δεν ήταν επί πληρωμή και είναι λάθος τα τσουβαλιαζουμε το ίδιο ισχύει και για τις προϋπηρεσίες πολλές από τις οποίες αποκτήθηκαν μετά από ασεπ. Παρόλαυτα κάποια μέλη εσκεμενα συνεχίζουν το πόλεμο λάσπης μετά το μικρό διάλειμμα έπειτα από τα γκάζια που έπεσαν από τους διαχειριστές του pde. Όσον αφορά το νέο σύστημα σίγουρα κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει μια μεταβατική περίοδο. Και βέβαια πρέπει να γίνουν επιτέλους διορισμοί. Διαφορετικά θα δούμε άπειρο κόσμο να συνωστίζεται στο ταβάνι και την αναπλήρωση να την καθορίζουν λεπτομέρειες όπως ο βαθμός πτυχίου. Επίσης πρέπει επιτέλους να γίνει διαχωρισμός της ειδικής από την γενικη αγωγή.
Συμφωνώ απόλυτα.
Και επισημαίνω το εξής. Η ειδική αγωγή δεν έχει σχέση με τη γενική αγωγή. Εγώ έχω αγάπη για το αντικείμενο. Θέλω να προσφέρω. Το κάνω ήδη και εθελοντικά μέσα στον ελάχιστο χρόνο που διαθέτω. Νιώθω τόσο όμορφα. Δεν με ενδιαφέρει ο διορισμός. Θέλω και ήδη προσανατολιζομαι, αν είμαι καλά, να κάνω το μεταπτυχιακό του τομέα αυτού. Μόνο γιατί θέλω. Δεν ξέρω γιατί η ειδική αγωγή πρέπει να σχετίζεται με τη Γενική. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα και δεν πρέπει επ ουδενι να αλληλο- συμπληρωνονται. Ξέρω ότι αυτό γίνεται για θέματα διορισμού αλλά δεν πρέπει σε καμία περίπτωση. Είναι ανάγκη κάποιος να αγαπά αυτό που πραττει και όχι να βλέπει μόνο το διορισμό. Ας όψεται. Το θέμα μας είναι οι διορισμοι. Εύχομαι το νέο σύστημα να διαχωρισει την Ειδική αγωγή από τη Γενική
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:37:55 πμ »
Πολύ σωστά, συναδέλφισσα!
Επειδή κάποιοι δεν έχουν μεταπτυχιακό και προτίμησαν την στασιμότητα, δεν σημαίνει ότι τα μεταπτυχιακά αξίζουν 0!
Και φυσικά να διεξαχθεί νέος γραπτός ΑΣΕΠ! Κι όσοι πιστοί, προσέλθετε!

Πρώτον η δουλειά μεσα στην τάξη δεν εξαρτάται απο το μεταπτυχιακό, ούτε απο το βαθμό πτυχίου.
Η στασιμότητα που αναφέρεις .... Αν δουλευες απο την στιγμή που πηρες πτυχίο και καθε χρόνο βρίσκεσαι σε αλλο απόμακρο μέρος? Στασιμότητα είναι αυτό? Για κανε μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία έτσι. Αλλα τωρα θελουν ολοι που  βρίσκονται εκτός δουλειάς να βρουν τρόπους να μπουν σε πίνακες κτλ. Και το τονίζω ξανά. Όποιος δεν εργάζεται ή εργάζεται σε σταθερο περιβάλλον σαφως και βρισκει χρόνο να κάνει βόλτες σε Βουλγαρία, Ιταλία, Κύπρο γιατί η Ελλαδα δεν εχει ιδιωτικά πανεπιστήμια, και να έχει όλο το χρόνο να κάνει κάτι αντίστοιχο.
Σε αλλες χώρες διορίστηκαν ολοι οι εκπαιδευτικοί συμβασιούχοι μετά απο 10 χρόνια. Και εδώ στην Ελλάδα για να θυμηθούν κάποιοι τους πίνακες 24μηνών..
Και πριν 10 χρόνια κοιτούσες να τελειώσεις τη σχολή για να δουλέψεις. Τώρα μπορείς να το καθυστερήσεις για να βγεις με άριστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:40:02 πμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:43:35 πμ »
Πρώτον η δουλειά μεσα στην τάξη δεν εξαρτάται απο το μεταπτυχιακό, ούτε απο το βαθμό πτυχίου.
Η στασιμότητα που αναφέρεις .... Αν δουλευες απο την στιγμή που πηρες πτυχίο και καθε χρόνο βρίσκεσαι σε αλλο απόμακρο μέρος? Στασιμότητα είναι αυτό? Για κανε μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία έτσι. Αλλα τωρα θελουν ολοι που  βρίσκονται εκτός δουλειάς να βρουν τρόπους να μπουν σε πίνακες κτλ. Και το τονίζω ξανά. Όποιος δεν εργάζεται ή εργάζεται σε σταθερο περιβάλλον σαφως και βρισκει χρόνο να κάνει βόλτες σε Βουλγαρία, Ιταλία, Κύπρο γιατί η Ελλαδα δεν εχει ιδιωτικά πανεπιστήμια, και να έχει όλο το χρόνο να κάνει κάτι αντίστοιχο.
Σε αλλες χώρες διορίστηκαν ολοι οι εκπαιδευτικοί συμβασιούχοι μετά απο 10 χρόνια. Και εδώ στην Ελλάδα για να θυμηθούν κάποιοι τους πίνακες 24μηνών...
Πολλή απαξίωση και για τα μεταπτυχιακά (μετά τις επιτυχίες σε ΑΣΕΠ), που επ' ουδενί δεν "αγοράζονται"!
Όλοι εργαζόμασταν, όταν ολοκληρώναμε τα μεταπτυχιακά μας και δεν βολτάραμε, όπως γράφεις!

Εδώ, στην Ελλάδα, σε πρώτη φάση, θα διοριστούν οι δικαιωθέντες των δικαστηρίων κι ύστερα οι έχοντες προσόντα, αντικειμενικά και αδιάβλητα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:46:04 πμ »
Πρώτον η δουλειά μεσα στην τάξη δεν εξαρτάται απο το μεταπτυχιακό, ούτε απο το βαθμό πτυχίου.
Η στασιμότητα που αναφέρεις .... Αν δουλευες απο την στιγμή που πηρες πτυχίο και καθε χρόνο βρίσκεσαι σε αλλο απόμακρο μέρος? Στασιμότητα είναι αυτό? Για κανε μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία έτσι. Αλλα τωρα θελουν ολοι που  βρίσκονται εκτός δουλειάς να βρουν τρόπους να μπουν σε πίνακες κτλ. Και το τονίζω ξανά. Όποιος δεν εργάζεται ή εργάζεται σε σταθερο περιβάλλον σαφως και βρισκει χρόνο να κάνει βόλτες σε Βουλγαρία, Ιταλία, Κύπρο γιατί η Ελλαδα δεν εχει ιδιωτικά πανεπιστήμια, και να έχει όλο το χρόνο να κάνει κάτι αντίστοιχο.
Σε αλλες χώρες διορίστηκαν ολοι οι εκπαιδευτικοί συμβασιούχοι μετά απο 10 χρόνια. Και εδώ στην Ελλάδα για να θυμηθούν κάποιοι τους πίνακες 24μηνών..
Και πριν 10 χρόνια κοιτούσες να τελειώσεις τη σχολή για να δουλέψεις. Τώρα μπορείς να το καθυστερήσεις για να βγεις με άριστα.

Ρωτάω ως απλό μέλος χωρίς η άποψη μου να ληφθεί ως άποψη του pde.

Αν εργάζεται κάποιος δεν μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό σε Πανεπιστήμιο εξ αποστάσεως; Ακόμα και στο ΕΑΠ;
Παλιότερα στον ΑΣΕΠ, μιας και το θέμα είναι οι διορισμοί, δεν έπαιζε ρόλο το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό για προσαύξηση βαθμολογίας επιτυχόντων;
Οσοι πάνε σε κάποια, δεν μιλάω για όλα τα Πανεπιστήμια αυτών των χωρών, κόβουν βόλτες; Στην Ελλάδα στα κρατικά Πανεπιστήμια δεν πληρώνεις στην πλειοψηφία δίδακτρα στα Μεταπτυχιακά τους προγράμματα;
Πριν 10 χρόνια, μην σου πω και 20, δεν λέγανε στον καθηγητή να μην περάσουν μάθημα αν είναι με χαμηλό βαθμό, μιας και πολλές φορές αποτελούσε κριτήριο ο Μ.Ο. για εισαγωγή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα εδώ ή στο εξωτερικό;

@gia 96

Ακόμα και στον ΑΣΕΠ κάποια, κατά την ταπεινή μου άποψη, κριτήρια είναι υποκειμενικά μιας και δεν παίζει μόνο ρόλο ο βαθμός επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό.
Π.χ. το πόσες μονάδες θα παίρνουν τα μεταπτυχιακά, το με πόσες μονάδες και πόσοι μήνες θα λογαριάζονται ως προυπηρεσία, τυχόν άλλα κοινωνικά κριτήρια και πως βαθμολογούνται, η πιθανή ύπαρξη κάποιας στιγμής εντοπιότητας ή όχι. Φυσικά και θα ισχύσουν για όλους πλην όμως αυτά τα καθορίζει ο νομοθέτης και πολλές φορές μπορεί να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό ακόμα και την κατάταξη σε γραπτό διαγωνισμό. Μην ξεχνάμε ότι παλιότερα είχε αναφερθεί και το γεγονός να γίνει γραπτός διαγωνισμός χωρίς αριθμό διοριστέων απλά και μόνο να υπάρχει μια δεξαμενή επιτυχόντων για μελλοντικές προσλήψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:59:12 πμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 11:58:34 πμ »
Παιδιά δε διαφωνώ με την προσαύξηση βαθμού/μορίων, αλλα το ύφος κάποιων ότι εχουν κάνει μεταπτυχιακό και πρέπει να διοριστούν κι ας δεν εχουν καθόλου προϋπηρεσία και οτι η προϋπηρεσία δεν αξίζει τίποτα, δεν μου αρέσει.
Οπως και το θεματάκι με τα μεταπτυχιακά στην ειδική που προσπερνούν τους έχοντες πτυχίο των σχολών αυτών. Επειδή μαζεύτηκαν πολλοί και σε βάθος χρόνου δε θα δούλευαν, εγιναν αλλαγές εις βάρος άλλων.
Και εγώ ήμουν στη σχολή οταν έγινε ο τελευταίος ΑΣΕΠ. Με κάποιο σύστημα γινόταν οι διορισμοί τότε. Ας διοριστούν οι επιτυχόντες στον ΑΣΕΠ απο άλλο πίνακα και οι μη απο άλλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 951
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 913
Σύνολο: 925

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.