*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες μαθητών  (Αναγνώστηκε 86878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1834
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #210 στις: Απρίλιος 10, 2024, 09:58:15 μμ »
Ως προς τη δυνατοτητα του συλλογου ή του διευθυντη να μην προσμετρα απουσιες (μονοωρες ή μη)
παλιοτερα υπηρχαν
 πχ το αρ 21 παρ 1β του πδ 104/79
"Δια τον χαρακτηρισμόν κατά την έννοιαν του Αρ.24 του παρόντος Π.Δ. της φοιτήσεως των μαθητών δεν λαμβάνονται υπ'
όψιν:
β) Απουσίαι μαθητών απασχολουμένων οπωσδήποτε εις εργασίαν ανατεθείσαν αυτοίς υπό του Δ/ντού ή δια πράξεως του
Συλλόγου των Διδασκόντων"
ή
το πδ 485/83, με θέμα: «Απουσίες μη λαμβανόμενες υπόψη», : «1. Για το χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών καταχωρίζονται αλλά δεν λαμβάνονται υπόψη: (…)  Απουσίες μαθητών που οφείλονται στις επιβαλλόμενες κυρώσεις μέχρι τριων ημερών κατά την κρίση του Συλλόγου των Διδασκόντων».
αλλα πέραν αυτων δεν υπαρχει , απ οσα γνωριζω, κατι αλλο σχετικο. Πλεον τα θεματα φοιτησης ρυθμιζονται αποκλειστικα απο την ΥΑ 79942/ΓΔ4 και η οποια ειναι το μονο νομοθετημα που ειναι καταχωρημενο στο my school στο πεδιο "δικαιολογημενες απο..".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #211 στις: Μάιος 30, 2024, 05:27:55 μμ »
Είμαι υπεύθυνος σε τμήμα όπου ένας μαθητής μετά από το σύλλογο μένει από απουσίες.. ανεπαρκής φοίτηση.. Το ερώτημα μου είναι αν εγώ πρέπει να ενημερώσω τους γονείς. Η διεύθυνση του σχολείου μου είπε όχι καθώς έχει αναρτήσει μια λίστα με ονόματα έξω από το σχολείο με τα ονόματα των μαθητών που περνάνε.. εγώ είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται να το δει κανείς.. οπότε την ημέρα των εξετάσεων θα έρθουν και οι μαθητές που έμειναν.. τι κάνουμε εμείς οι υπεύθυνοι σε αυτή τη περίπτωση βάσει νόμου;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1710
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #212 στις: Μάιος 30, 2024, 05:36:02 μμ »
Είμαι υπεύθυνος σε τμήμα όπου ένας μαθητής μετά από το σύλλογο μένει από απουσίες.. ανεπαρκής φοίτηση.. Το ερώτημα μου είναι αν εγώ πρέπει να ενημερώσω τους γονείς. Η διεύθυνση του σχολείου μου είπε όχι καθώς έχει αναρτήσει μια λίστα με ονόματα έξω από το σχολείο με τα ονόματα των μαθητών που περνάνε.. εγώ είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται να το δει κανείς.. οπότε την ημέρα των εξετάσεων θα έρθουν και οι μαθητές που έμειναν.. τι κάνουμε εμείς οι υπεύθυνοι σε αυτή τη περίπτωση βάσει νόμου;
Στους βαθμους που εχετε στειλει στους γονεις δεν αναγραφεται και ο συνολικος αριθμος απουσιών; Αν δουν οι γονεις οτι το παιδι τους εχει πχ 180 προσμετρημενες και καταχωρημενες απουσιες, δεν θα καταλάβουν οτι κατι δεν παει καλά και να επικοινωνησουν με το σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #213 στις: Μάιος 30, 2024, 05:39:18 μμ »
Στους βαθμους που εχετε στειλει στους γονεις δεν αναγραφεται και ο συνολικος αριθμος απουσιών; Αν δουν οι γονεις οτι το παιδι τους εχει πχ 180 προσμετρημενες και καταχωρημενες απουσιες, δεν θα καταλάβουν οτι κατι δεν παει καλά και να επικοινωνησουν με το σχολείο;

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι..εννοείται ότι καταγράφονται οι απουσίες στον έλεγχο.. η δική μου υποχρέωση σαν υπεύθυνου όμως ποια είναι; Θεωρώ πως πρέπει να ενημερώσω αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί μου το απαγόρευσαν από το σχολείο..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2024, 05:41:40 μμ από jimys »
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 455
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #214 στις: Μάιος 30, 2024, 06:24:39 μμ »
Η υποχρέωση του υπεύθυνου τμήματος είναι να ενημερώνει κατά την διαρκεια της χρονιάς. Στο τέλος τα αποτελέσματα αναρτώνεται.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #215 στις: Μάιος 30, 2024, 06:41:01 μμ »
Η υποχρέωση του υπεύθυνου τμήματος είναι να ενημερώνει κατά την διαρκεια της χρονιάς. Στο τέλος τα αποτελέσματα αναρτώνεται.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #216 στις: Μάιος 30, 2024, 07:49:49 μμ »
Το τελευταίο ειδοποιητήριο απουσιών, πόσες είχε; Δεν ήξεραν οι γονείς ότι το παιδί κοντεύει να μείνει; Πώς θα εμφανιστούν στις εξετάσεις οι μαθητες αυτοί σαν να μην συμβαίνει τίποτα; Δεν είναι υποψιασμενοι; Το σχολείο τι ενέργειες έχει κάνει για να διερευνήσει τη μη τακτική φοίτηση;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #217 στις: Μάιος 30, 2024, 09:40:27 μμ »
Είμαι υπεύθυνος σε τμήμα όπου ένας μαθητής μετά από το σύλλογο μένει από απουσίες.. ανεπαρκής φοίτηση.. Το ερώτημα μου είναι αν εγώ πρέπει να ενημερώσω τους γονείς. Η διεύθυνση του σχολείου μου είπε όχι καθώς έχει αναρτήσει μια λίστα με ονόματα έξω από το σχολείο με τα ονόματα των μαθητών που περνάνε.. εγώ είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται να το δει κανείς.. οπότε την ημέρα των εξετάσεων θα έρθουν και οι μαθητές που έμειναν.. τι κάνουμε εμείς οι υπεύθυνοι σε αυτή τη περίπτωση βάσει νόμου;
Οι λίστες που αναρτώνται δεν πρέπει να έχουν ονόματα λόγω του Νόμου περί προσωπικών δεδομένων. Οπότε ανακοινώνεται ο Αριθμός Μητρώου των μαθητών, που επειδή υπερέβησαν το όριο των απουσιών, δεν μπορούν να συμμετάσχουν στις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #218 στις: Μάιος 30, 2024, 10:10:35 μμ »
Το τελευταίο ειδοποιητήριο απουσιών, πόσες είχε; Δεν ήξεραν οι γονείς ότι το παιδί κοντεύει να μείνει; Πώς θα εμφανιστούν στις εξετάσεις οι μαθητες αυτοί σαν να μην συμβαίνει τίποτα; Δεν είναι υποψιασμενοι; Το σχολείο τι ενέργειες έχει κάνει για να διερευνήσει τη μη τακτική φοίτηση;

Εννοείται πως το ξέρουν, το ερώτημα ήταν πολύ απλό εγώ πρέπει να ξανά ειδοποιήσω; (εκτός από τα τελευταία ειδοποιητήρια απουσιών που προφανώς και έστειλα)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2024, 10:12:21 μμ από jimys »
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #219 στις: Μάιος 30, 2024, 10:11:54 μμ »
Οι λίστες που αναρτώνται δεν πρέπει να έχουν ονόματα λόγω του Νόμου περί προσωπικών δεδομένων. Οπότε ανακοινώνεται ο Αριθμός Μητρώου των μαθητών, που επειδή υπερέβησαν το όριο των απουσιών, δεν μπορούν να συμμετάσχουν στις εξετάσεις.

Αυτό δεν το γνώριζα, θα τους ενημερώσω στο σχολείο..
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #220 στις: Μάιος 30, 2024, 10:22:02 μμ »
Εννοείται πως το ξέρουν, το ερώτημα ήταν πολύ απλό εγώ πρέπει να ξανά ειδοποιήσω; (εκτός από τα τελευταία ειδοποιητήρια απουσιών που προφανώς και έστειλα)

Μα πώς το ξέρουν αν λες ότι δεν θα αναζητήσουν καν την ανακοίνωση;

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #221 στις: Μάιος 30, 2024, 10:23:31 μμ »
Μα πώς το ξέρουν αν λες ότι δεν θα αναζητήσουν καν την ανακοίνωση;

Ξέρουν τον αριθμό των απουσιών στο τελευταίο ειδοποιητήριο. Την ανακοίνωση όμως για την τελική απόφαση του συλλόγου το σχολείο την έβγαλε έξω στην πύλη. Θα το δουν εκεί οι γονείς ή πρέπει να τους καλέσω;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #222 στις: Μάιος 30, 2024, 10:59:58 μμ »
Ξέρουν τον αριθμό των απουσιών στο τελευταίο ειδοποιητήριο. Την ανακοίνωση όμως για την τελική απόφαση του συλλόγου το σχολείο την έβγαλε έξω στην πύλη. Θα το δουν εκεί οι γονείς ή πρέπει να τους καλέσω;

Να μην τους καλέσεις. Υποχρέωση τους είναι να προβληματιστούν. Και είναι αργά. Το αν το σχολείο έχει κάνει όσα έπρεπε, ώστε να μην μείνει κάποιος από απουσίες, είναι άλλο θέμα, αυτό μόνο εσυ το γνωρίζεις.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #223 στις: Μάιος 30, 2024, 11:15:11 μμ »
Να μην τους καλέσεις. Υποχρέωση τους είναι να προβληματιστούν. Και είναι αργά. Το αν το σχολείο έχει κάνει όσα έπρεπε, ώστε να μην μείνει κάποιος από απουσίες, είναι άλλο θέμα, αυτό μόνο εσυ το γνωρίζεις.

Ναι το σχολείο έκανε τα δέοντα πιστεύω μιλώντας με γονείς συναντήσεις του παιδιού με τον ψυχολόγο κλπ δεν είμαι όμως εγώ αυτός που θα κρίνει την αποτελεσματικότητα των μεθόδων αυτών. Εγώ σαν υπεύθυνος ενημέρωνα ως όφειλα και είχα την απορία τ'ωρα αν πρέπει να συνεχίζω να ενημερώνω. Αλλά έχετε δίκιο κι εσύ και παραπάνω ένας συνάδελφος που μου λέτε ότι είναι υποχρέωση των γονέων να ενδιαφερθούν. Δυστυχώς όμως υπάρχουν οικογένειες στις οποίες αυτά που για εμάς θεωρούνται αυτονόητα για εκείνες δεν είναι όπως αυτό το στοιχειώδες ενδιαφέρον. Μεγάλη συζήτηση αυτή ας μη ξεφύγουμε.. ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.  :)
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 291

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.