*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2015  (Αναγνώστηκε 436531 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1428 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 07:57:18 πμ »
Λέτε   να υπάρξουν μαζικές παραιτήσεις αναπληρωτών   εαν γίνει σύντομα ΑΣΕΠ;  Πιστεύετε  ότι πολλοί αναπληρωτές θα παραιτηθούν για να διαβάσουν πιο εντατικά   και  να προετοιμαστούν  πιο ολοκληρωμένα για τον διαγωνισμό εάν γίνει ΑΣΕΠ  το προσεχές διάστημα;
Αφορμή για τα παραπάνω ερωτήματα είναι το παρακάτω μήνυμα που εμφανίζεται ως απειλή:
Εγώ λέω να μην παραιτηθούν οι αναπληρωτές γιατί ακόμη και προκηρυγμένος ο ασεπ δεν είναι σίγουρος, να σας θυμίσω ότι πριν λίγα χρόνια έδωσαν και ύλη για το διαγωνισμό του ασεπ ειδικής αγωγής και δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Μπορεί αυτός πριν από εκλογές να προκηρύξει ασέπ και να αλλάξει η κυβέρνηση και όλοι οι νόμοι, δεν το έχουν για τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1429 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 08:48:49 πμ »
Επίσης να προσθέσω πως η προϋπηρεσία του αναπληρωτή θα προσμετρηθει στην μοριοδότηση με το νέο νόμο.Όποιος δουλέψει λογικό είναι να έχει αβανταζ σε σχέση με κάποιον που δεν έχει μηνες προϋπηρεσίας.Μην το διακινδυνευετε και χάσετε την δουλειά σας -έστω και προσωρινή.
Όλα λειτουργούν συνδιαστικα.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1430 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:00:37 πμ »
Ο ίδιος ο Λοβέρδος λέει  περιμένουμε τη στήριξη του κ. Χαρδούβελη, έχουμε θέσει το θέμα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και περιμένουμε να λυθεί θετικά ενώ κάποιοι επιμένουν ότι θα γίνει ΑΣΕΠ!!!
Ο ίδιος ο Λοβέρδος λέει  δεν έχουμε τις περισσότερες πιθανότητες, αλλά έχουμε πάρα πολλές ενώ κάποιοι επιμένουν ότι θα γίνει ΑΣΕΠ!!!
Ο ίδιος ο Λοβέρδος λέει ο διαγωνισμός θα γίνει εάν ξεπεράσουμε το 1 προς 10 ενώ κάποιοι επιμένουν ότι θα γίνει ΑΣΕΠ!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας
Υ.Γ Το ποιος πάει καλά μάλλον χρήζει ειδικό
+

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1431 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:08:43 πμ »
Fantastic εχειςιποτα νεα εκ των εςω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1432 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:11:37 πμ »
[...] Το φόρουμ είναι χώρος ανταλλαγής ΑΝΩΝΥΜΩΝ απόψεων και πληροφοριών.
Αν κάποιος έχει πράγματι 'αξιόπιστες' πληροφορίες, δεν πρόκειται να εκθέσει δημοσίως την πηγή του.

Νοημόνες και μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε.
Ο καθένας ας αξιολογήσει αυτά που διαβάζει & ας πράξει ανάλογα.
Αλλά σταματείστε επιτέλους να επιτίθεστε σε όσους μιλούν για σίγουρο ΑΣΕΠ.
Έχει πλέον καταντήσει κουραστικό να διαβάζουμε τέτοια μηνύματα.


[...]Αν θέλεις έγκυρη πληροφορία περίμενε να την ακούσεις από το στόμα του Υπουργού ή του Υφυπουργού, αλλά τότε δε θα είναι πληροφορία - θα είναι προκήρυξη! ;D
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1433 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:13:57 πμ »
Υπομονή!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1434 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:18:39 πμ »
Υπομονή!
Για καλα νεα ρωταω αν εχεις, επειδη τις προαλλες αφηνες να εννοηθει οτι γνωριζεις αρκετα αλλα δεν θελεις να τα πεις, δυσκολευεσαι.
Εγω παντως Βλεπω καποιους γραβατωμενους στο υπουργειο να κανουν ευχελαιο.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1435 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:21:45 πμ »
εγω δεν ζητω ψηφο εμπιστοσυνης,ουτε ειμαι το λυσε-δεσε στο υπουργειο(αν ισχυε δεν θα ημουν ακομα αδιοριστη).Απλα μεταφερω πληροφοριες με την ιδια σιγουρια που τα ειπαν και σε μενα.
Οσο για τον συγγενη σου,λυπαμαι αλλα δεν μπορω να βοηθησω....ισως ο Λεφακης ή ενα τζοκερ θα ηταν αποτελεσματικα.Οι νεοι αν θελουν ας διαβασουν.Οπως λεει και η Ψιτ το διαβασμα δεν κανει κακο.Εγω θα χρεωθω τις αποφασεις ολων;πατε καλα;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1436 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:28:47 πμ »
Εχουν ειπωθεί τα πάντα. Μην επαναλαμβανόμαστε. Ας μείνουμε πλέον μόνο σε νεότερες πληροφορίες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1437 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:48:40 πμ »
Για καλα νεα ρωταω αν εχεις, επειδη τις προαλλες αφηνες να εννοηθει οτι γνωριζεις αρκετα αλλα δεν θελεις να τα πεις, δυσκολευεσαι.
Εγω παντως Βλεπω καποιους γραβατωμενους στο υπουργειο να κανουν ευχελαιο.
Καλα νεα  ή κακά εξαρτάται απο ποια πλευρά το βλέπεις nickitol.δεν ξέρω ΤΊΠΟΤΑ ,δεν έχω καμία πληροφορία,καλή σας ημέρα  :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1438 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 11:54:37 πμ »
Ειδικά τους μεγαλύτερους που έχουν δώσει δύο και τρεις φορές ΑΣΕΠ (με επιτυχία) και είναι 30-35+ χρονών:   επικροτείτε το γεγονός να σας τρέχουν πάλι στα θρανία; Και μετά από λίγα χρόνια ξανά; Εκτός και αν πιστεύετε πως όντως θα διορίσει 10.000 κόσμο, την στιγμή που παλεύει να διορίσει 600-700 άτομα εδώ και χρόνια...  :o

Θεωρω πως αν μας έλεγαν 600 ευρώ και μόνιμη θέση στα 40 με την προϋπόθεση να περάσεις 4 ΑΣΕΠ οι μισοί θα έλεγαν ΝΑΙ. Ποια πτυχία και ποια μεταπτυχιακά; Ισόβια το κεφάλι κάτω, φοβισμένοι με το όνειρο των 800 ευρώ έστω και στα βαθιά γεράματα. Την ίδια στιγμή έβλεπα προχθές Ειδικούς Φρουρούς, απόφοιτους λυκείου, να μοιράζουν καρπαζιές στο Μαξίμου στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που ειναι σε διαθεσιμότητα... Αυτά είναι τα χάλια μας.

Αν οι ΑΜΑΝ "έπαιζαν" σήμερα στην τηλεόραση, ο Κακομοίρογλου θα ήταν σίγουρα εκπαιδευτικός.

ΥΓ) Επαναλαμβάνω για να μην αρχίσουν τα ειρωνικά σχόλια: Αν βρω άλλη διέξδο στην αγορά εργασίας εννοείται πως εξαφανίζομαι από τον χώρο της εκπαίδευσης που δεν εξασφαλίζει καμία προοπτική. Κανένας δεν σπούδασε για την πλάκα του και να περνάει την ώρα του σε ένα Πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος κοροιδοκαθηγητη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Κακομοίρη εκπαιδευτικέ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1439 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:01:36 μμ »
Καλημέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο site και άρχισα να παρακολουθώ αυτά που λέτε. Θα πρέπει όλοι μας να παραδεχτούμε πως οι πρώτοι 200-300 του κάθε πίνακα κάθε ειδικότητας δεν θέλουν ΑΣΕΠ αφού φεύγουν κάθε χρόνο αναπληρωτές. Ο Μπράτης δεν θέλει γιατί έφτασε στο 1056 από τον πίνακα μηδενικής προυπυρεσίας!!! Και το χειρότερο είναι ότι όλοι αυτοί θα τον ψηφίσουν πάλι!!!Ο Κόρδης μας δουλεύει με διαπιστώσεις περι κενών και εμείς οι κακόμοιροι ελπίζουμε σε τι????Παιδιά όσο κι αν δεν μας αρέσει ΛΕΦΤΑ ΓΙΟΚ....
Πώς λέγεται αυτός που συνεχίζει να μιλάει ακόμα κι όταν κανείς δεν ενδιαφέρεται???
Απ. Καθηγητής!!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1440 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:04:47 μμ »
Το πρόβλημά μας λοιπόν είναι ο ΑΣΕΠ σαν θεσμός ή το ότι διορίζει λίγους; Αν καταργηθεί ο ΑΣΕΠ θα λυθούν και όλα μας τα προβλήματα; Θα ανέβει ο μισθός; Θα διορίσει περισσότερους; Μάλλον κάποιοι δεν έχουν συμφέρον να γίνει ΑΣΕΠ και βρίσκουν προφάσεις. Είναι άδικο όταν αντιμετωπίζουμε τόσα προβλήματα και για 850€ να αναγκαζόμαστε να δίνουμε ξανά και ξανά ΑΣΕΠ. Συμφωνώ! Όμως είναι ο ποιο αξιοκρατικός τρόπος επιλογής προσωπικού. Στο κάτω κάτω όποιος ζαλίζεται κατεβαίνει από το τρένο. Ας μην έχουμε την απαίτηση να το σταματήσουμε τελείως.
Ειδικά τους μεγαλύτερους που έχουν δώσει δύο και τρεις φορές ΑΣΕΠ (με επιτυχία) και είναι 30-35+ χρονών:   επικροτείτε το γεγονός να σας τρέχουν πάλι στα θρανία; Και μετά από λίγα χρόνια ξανά; Εκτός και αν πιστεύετε πως όντως θα διορίσει 10.000 κόσμο, την στιγμή που παλεύει να διορίσει 600-700 άτομα εδώ και χρόνια...  :o

Θεωρω πως αν μας έλεγαν 600 ευρώ και μόνιμη θέση στα 40 με την προϋπόθεση να περάσεις 4 ΑΣΕΠ οι μισοί θα έλεγαν ΝΑΙ. Ποια πτυχία και ποια μεταπτυχιακά; Ισόβια το κεφάλι κάτω, φοβισμένοι με το όνειρο των 800 ευρώ έστω και στα βαθιά γεράματα. Την ίδια στιγμή έβλεπα προχθές Ειδικούς Φρουρούς, απόφοιτους λυκείου, να μοιράζουν καρπαζιές στο Μαξίμου στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που ειναι σε διαθεσιμότητα... Αυτά είναι τα χάλια μας.

Αν οι ΑΜΑΝ "έπαιζαν" σήμερα στην τηλεόραση, ο Κακομοίρογλου θα ήταν σίγουρα εκπαιδευτικός.

ΥΓ) Επαναλαμβάνω για να μην αρχίσουν τα ειρωνικά σχόλια: Αν βρω άλλη διέξδο στην αγορά εργασίας εννοείται πως εξαφανίζομαι από τον χώρο της εκπαίδευσης που δεν εξασφαλίζει καμία προοπτική. Κανένας δεν σπούδασε για την πλάκα του και να περνάει την ώρα του σε ένα Πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1441 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:16:08 μμ »
Αν απευθύνεσαι σε εμένα, φυσικά και είμαι υπέρ του ΑΣΕΠ. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Όπως βλέπεις είναι 12:10 και αντί για το σχολείο είμαι στο γραφείο του σπιτιού μου και δεν είναι επειδή δεν άνοιξε θέση δίπλα στο σπίτι μου.  ;)

ΑΣΕΠ χωρίς προκήρυξη τουλάχιστον 10.000 θέσεων (λόγω και των αυξημένων αναγκών) όμως, είναι εμπαιγμός και κοροιδία για όλους όσους θα μπούμε στη διαδικασία αυτή. Περίπου 100.000 για την ακρίβεια...  :-X

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 729
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.