*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 777817 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #574 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:56:30 μμ »
Θα σας πώ σε λιγάκι τα νέα μου, δυσάρεστα μεν, αλλά πάρα πολύ αόριστα....Τα συντάσσω, δώστε μου 7 λεπτάκια :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:30 »

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #575 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:57:14 μμ »
Πήρατε τηλέφωνο στο τμήμα εκκλησιαστικής εκπαίδευσης του Υπεπθ για να μάθετε πότε θα ανακοινώσουν τους αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #576 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:57:40 μμ »
Γεια σας, συνάδελφοι !!!!!!!!Στο σχολείο που ήμουν περιμένει μια φιλόλογος τη β'φάση αποσπάσεων.
Οπότε αν  πάρει την απόσπαση -που διατείνεται οτι την έχει σίγουρη, δε ξέρω γιατί- θα υπάρξει θέση αναπληρωτή , αλλά γενικά στη περιοχή έχει διψήφιο αριθμό κενών .
Τι θα τα κάναν τα περσινά κενά των αναπληρωτών; Τα χωνέψαν;
Κάθε χρόνο  σπέρνουν τον πανικό.

Επίσης, ύπαρξη ενός κενού και σε σχολείο που δούλευα πρόπερσι ως ωρομίσθια, Β' Αθήνας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #577 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:15:17 μμ »
Οι μέρες είναι πολύ δύσκολες, ακόμη και για να διατηρήσουμε το ρεύμα στα μικρά ή μεγάλα σπιτικά, που με κόπο και όχι κλέβοντας - όπως αρκετοί υψηλά ιστάμενοι - δημιουργήσαμε ...

Ας μην καταργήσουμε, όμως, και τη λογική ...

Υπάρχει κανείς που πιστεύει πως οι 1346 περσινές κλήσεις στη Γενική παιδεία θα μειωθούν, φέτος, δραματικά και πως αυτό θα συμβεί ...; Αν απαντήσει κανείς ..., ας το κάνει μ' επιχειρήματα, όχι με φοβίες, που όλοι έχουμε, ή με κραυγές ...

Να σας πω εγω ενα παραδειγμα για το τι συμβαινει στην Α'Αθηνας που προσληφθηκα, α' φαση φιλολογος. Μας καλεσαν σημερα (τους φιλολογους) και μας ειπαν οτι δεν υπαρχουν κενα και δεν εχουν που να μας τοποθετησουν. Η προσωρινη λυση που δοθηκε γιατι δεν μπορουμε να καθομαστε σπιτια μας ηταν να μας στειλουν στην τυχη ολους σε διαφορα σχολεια κοντα στα σπιτια μας (εφ'οσον μενουμε στα ορια της Α' Αθηνας) για γραμματειακη υποστηριξη και θα μας ειδοποιησουν για τα περαιτερω. Δεν απεκλεισαν το ενδεχομενο να μεταφερθουμε σε αλλη διευθυνση της περιφερειας. Μαλιστα συναδελφοι απο Γ'Αθηνας δινουν την ιδια εικονα και εκει. Αυτο που δεν καταλαβαμε τελικα ειναι οντως δεν υπαρχουν κενα ή δεν γνωριζουν ποια ειναι; Το ΠΥΣΔε δεν εχει συνεδριασει ουτε για αυτους που βρισκονται στη διαθεση , ουτε οι αποσπασεις φυσικα εχουν τακτοποιηθει. Γιατι ομως επεμεναν να μας λενε οτι δεν υπαρχουν κενα και πλεοναζουμε; Το ιδια πηρε το αυτι μου οτι ελεγαν και στους θεολογους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:30 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #578 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:16:22 μμ »
Λεπτομέρειες για την κατάσταση που είδα, αργότερα.....Άκουσα μόνο ότι αυτό έγινε φέτος για πρώτη φορά στην Α Αθήνας.

Ο Προϊστάμενος μας είπε ότι είμαστε πολλοί και ότι κενά δεν υπάρχουν, ακόμα προσπαθούν να τα υπολογίσουν(δηλαδή ήταν αόριστος, δε δήλωσε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχουν, αλλά ότι είναι συγκεχυμένα λόγω της μη τοποθέτησης των μονίμων).Είμαστε όμως πολύ περισσότεροι με βάση τις παρούσες συνθήκες, γι' αυτό και τοποθετηθήκαμε προσωρινά σε σχολεία.Πώς έγινε αυτό;Μας ρώτησε σε ποια περιοχή της Α Αθήνας προτιμά να πάει ο καθένας:Δάφνη, Ηλιούπολη, Αμπελόκηποι, Κουκάκι, Μεταξουργείο, Πλατεία Αμερικής....Τα σημείωσε σε ένα χαρτί, κι αφού καταθέσαμε τα δικαιολογητικά μας σε άλλο γραφείο, επανήλθαμε και μας ενημέρωνε σχετικά με το σχολείο προσωρινής τοποθέτησης.Μας τόνιζε συνεχώς ότι είμαστε προσωρινά εκεί, να ενημερώσουμε το διευθυντή του σχολείου ότι δε μπαίνουμε σε τάξη(γιατί;;;εγώ θέλω να μπώωωωωωωωωωωωωω) και θα μα τηλεφωνήσουν αργότερα για να δηλώσουμε τα κενά.Σε ερώτηση συναδέλφου αν λόγω υπεραριθμίας μπορεί να μετακινηθούμε απάντησε ότι αυτό είναι πιθανό, με εντολή του περιφερειάρχη, αρχικά για περιοχές μέσα στην Αθήνα(αλλά ακούστηκε ότι η Γ Αθήνας είναι υπερπλήρης!!!!)Κενά υπάρχουν σίγουρα στη Δυτική και Ανατολική Αττική.Άλλοι συνάδελφοι ρώτησαν, εάν, με εντολή περιφερειάρχη μπορούν λόγω υπεραριθμίας να μετακινηθούν σε άλλους νομούς που έχουν κενά και ανάγκες.Δε γνώριζε ο Προϊστάμενος, θα το έψαχνε.Όμως, το βλέπω πιθανό να ισχύσει η μετακίνηση και για τους αναπληρωτές, νομίζω είχε γίνει μία τέτοια δήλωση για τους μονίμους βέβαια.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΥΔΒΜΘ >:( >:( >:( >:(

ΠΥΣΔΕ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.Ούτε για μόνιμους, ούτε για αναπληρωτές.Είναι άγνωστο πότε θα γίνει....

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #579 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:18:39 μμ »
το ίδιο δεν είχε γίνει και πέρσι με την α φάση ειδικά στην αθήνα όπου δε ήξεραν πού να πάνε για καιρό;

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #580 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:23:35 μμ »
... κι αμα δεν καταλαβες, κανε πως καταλαβες για να μην καταλαβουν οι αλλοι που καταλαβαν πως δεν καταλαβες... καταλαβες;; :-[
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #581 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:24:24 μμ »
το ίδιο δεν είχε γίνει και πέρσι με την α φάση ειδικά στην αθήνα όπου δε ήξεραν πού να πάνε για καιρό;

Ναι.Εγώ θυμάμαι και πέρυσι συναδέλφους να περιγράφουν ανάλογη  εικόνα με τη φετινή..Καλή και.. γρήγορη τοποθέτηση!! ;)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #582 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:33:42 μμ »
Πέρυσι, εκλήθην με τις τελευταίες φάσεις ΑΚΩ στη Β' Αθήνας. Όταν παρουσιάστηκα, μου είπαν από τη δ/νση ότι δεν υπάρχει κενό και ότι θα πρέπει προς το παρόν να παραμείνω στη διάθεση και ότι μάλλον θα αναλάμβανα υπηρεσία σε άλλη δ/νση του Ν. Αττικής. Το αποτέλεσμα, πέρασε μόλις μια μέρα για να με πληροφορήσουν ότι υπάρχει κενό 18 ωρών στη Β' Αθήνας τελικά, όπου και ανέλαβα κανονικά υπηρεσία. Δεν υπάρχει οργάνωση δυστυχώς. Όλα πάντα γίνονται με προχειρότητα και χωρίς καθόλου προγραμματισμό. Να προσθέσω ότι το κενό δεν παρουσιάστηκε την επομένη, υπήρχε, αλλά δεν το γνώριζαν.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #583 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:38:37 μμ »
Να υπενθυμίσω ότι πλήρης εικόνα των κενών θα υπάρχει μετά τις 10 Οκτώβρη.Απλά με ανησυχεί το γεγονός ότι μπορεί να μας προλάβει η Β Φάση Αποσπάσεων, οπότε θα προστεθούν πάρα πολλοί ενδιαφερόμενοι στη Διεύθυνση Αθηνών.Επίσης, στις Κυκλάδες, είπαν στους θεολόγους Α Φάσης που παρουσιάστηκαν ότι δεν υπάρχουν κενά, αργότερα τους πληροφόρησαν ότι μπορεί να μετακινηθούν στα όρια της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου δηλαδή έως και Δωδεκάνησα, και μετά από λίγες μέρες ξαφνικά εμφανίστηκαν κενά!

Το κερασάκι στη σημερινή τούρτα:σε ερώτηση συναδέλφου πώς είναι δυνατόν να μας προσλάβουν χωρις να γνωρίζουν τα κενά, ο προιστάμενος απάντησε "δε λέτε πάλι καλά που έχετε δουλειά;" :o :o :o :o :o

Μη μου στεναχωριέστε.....τα κρύβουν τα κενά για τους αποσπασθέντες, αλλά πού θα πάει.,...θα τα μάθουμε.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:45:43 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #584 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:44:32 μμ »
και μετά από λίγες μέρες ξαφνικά εμφανίστηκαν κενά!
δυσπιστοι....ειδατε που γινονται θαυματα;;;; ;D
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #585 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:44:51 μμ »
 Αντιγόνη αντιμετώπισες πέρσι την ίδια κατάσταση.. ή τα πράγματα ήταν διαφορετικά? Θα ήθελες να κάνεις σύγκριση με πέρσι....

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #586 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:48:48 μμ »
Αντιγόνη αντιμετώπισες πέρσι την ίδια κατάσταση.. ή τα πράγματα ήταν διαφορετικά? Θα ήθελες να κάνεις σύγκριση με πέρσι....

Να σου πω που ημασταν μαζι με την Αντιγονη εκει σημερα το πρωι. Περσυ μας ταλαιπωρουσαν επι δεκα μερες αν θυμαμαι καλα να πηγαινοερχομαστε στη δευτεροβαθμια γιατι αργουσαν οι διαδικασιες παλι, αποσπασεις, κενα κλπ κανεις μα κανεις ομως δε μας ειπε πλεοναζετε! Βγηκαν 23 κενα , οσοι ημασταν και τοποθετηθηκαμε και παλι κενα περισσευαν. Αυτο το φετινο δεν το καταλαβαινω. Μας μαζεψαν τους φιλολογους και μας ειπαν σε ελευθερη μεταφραση: περισσευετε , δεν εχουμε τι να σας κανουμε. Αν ερθει και η β'φαση τι θα γινει;;;;;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #587 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:49:00 μμ »
Πέρσι παρουσιάστηκα Χαλκίδα όπου τα κενά ήταν αναρτημένα, τα δηλώσαμε την ίδια μέρα και νομίζω δυο μέρες  μετά μας είπαν που θα παρουσιαζόμασταν οριστικά.Δεν μπορώ να έχω πραγματικό μέτρο σύγκρισης....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.