*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 777817 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2310 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:03:38 μμ »
να το καταγγείλω ρε παιδιά, αλλά δεν είμαι Α' Δωδ/σου για να ξέρω από κοντά τι
γίνεται όντως στο νησί....το θέμα είναι πάντως ότι τρώει θέση φιλολόγου κ δευτεοβάθμια + σχολείο καλύπτουν την
συγκεκριμένη :'( :'( :'(
η διεύθυνση μας πάντως νομίζω ότι καλύπτει με παρόμοιο τρόπο τα φιλολογικά κενά. . .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:19 »

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2311 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:11:50 μμ »
Έχετε ανοίξει πολλά θέματα και όλα σχετίζονται με β'φάση αναπλ.
 Θέλω να ελπίζω αλλά βλέπω την εναγώνια προσπάθεια του υπουργείου για "διαχείριση προσωπικού".

1)απεργία : στα σχολεία που ήμουν το 2007-2008-2009 έβλεπα να κάνουν όλοι απεργία, το 2010-2011 είναι σπανιότατο το φαινόμενο.
2)ξενόγλωσσοι :όσο ήμουν σε σχολεία έβλεπα ξενόγλωσσους να παίρνουν ιστορίες με 10-12ώρες.
3)αιρετοί : γιατί δεν εκλέγουμε δικούς μας αιρετούς , βλέπω πολλούς εδώ στο φόρουμ να ενδιάφερονται παρασαγκας πιο πολύ από αυτούς που έχουμε τώρα...έχουμε τώρα κάποιους;που είναι;ποιος ο ρόλος τους;
4)διαχείριση προσωπικού : από τη μία ξέρω κενό φιλολόγου σε άλιμο που καλύφθηκε από κάποιον που ήταν σε βιβλιοθήκη......... και από την άλλη έμαθα και για ώρες που απελευθερώθηκαν από τον ίδιο τον διευθυντή που τους έκανε φιλολογικά.
Αρα είμαστε κάπου στα ίδια, από τη μία καλύπτουν από την άλλη βγαίνουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2312 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:13:30 μμ »
Δυστυχώς εάν δεν είσαι στο σχολείο να ξέρεις από πρώτο χέρι τι γίνεται ή αν δεν έχεις άνθρωπο εκεί, δε νομίζω ότι μπορείς να το καταγγείλεις στο κουτουρού..Έτσι την πατάμε...

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2313 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:17:22 μμ »
Έχετε ανοίξει πολλά θέματα και όλα σχετίζονται με β'φάση αναπλ.
 Θέλω να ελπίζω αλλά βλέπω την εναγώνια προσπάθεια του υπουργείου για "διαχείριση προσωπικού".

1)απεργία : στα σχολεία που ήμουν το 2007-2008-2009 έβλεπα να κάνουν όλοι απεργία, το 2010-2011 είναι σπανιότατο το φαινόμενο.
2)ξενόγλωσσοι :όσο ήμουν σε σχολεία έβλεπα ξενόγλωσσους να παίρνουν ιστορίες με 10-12ώρες.
3)αιρετοί : γιατί δεν εκλέγουμε δικούς μας αιρετούς , βλέπω πολλούς εδώ στο φόρουμ να ενδιάφερονται παρασαγκας πιο πολύ από αυτούς που έχουμε τώρα...έχουμε τώρα κάποιους;που είναι;ποιος ο ρόλος τους;
4)διαχείριση προσωπικού : από τη μία ξέρω κενό φιλολόγου σε άλιμο που καλύφθηκε από κάποιον που ήταν σε βιβλιοθήκη......... και από την άλλη έμαθα και για ώρες που απελευθερώθηκαν από τον ίδιο τον διευθυντή που τους έκανε φιλολογικά.
Αρα είμαστε κάπου στα ίδια, από τη μία καλύπτουν από την άλλη βγαίνουν κενά.

Όσον αφορά την απεργία,ίσως γιατί τότε ήταν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.Και όπως ξέρουμε της ΝΔ δεν είναι των κινητοποιήσεων και των αγώνγν,του ΠΑΣΟΚ τώρα είναι στην εξουσια,κτλ.Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.Να το πω αλλιώς.Δεν πιστεύω ότι τέτοια μέτρα μπορόυσε να τα πάρει τόσο εύκολα η ΝΔ,χωρίς αντιδράσεις.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:19 »

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2314 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:22:47 μμ »
Δυστυχώς εάν δεν είσαι στο σχολείο να ξέρεις από πρώτο χέρι τι γίνεται ή αν δεν έχεις άνθρωπο εκεί, δε νομίζω ότι μπορείς να το καταγγείλεις στο κουτουρού..Έτσι την πατάμε...


 . . . ναι έτσι πάει η ιστορία, το γυμνάσιο είναι σε χωριό, θα μάθω αν στέκει σίγουρα η πληροφορία από μαθητή, γίνεται κ αυτό . . .
αλλά μάλλον για την β φάση που μας ενδιαφέρει δεν έχει δοθεί ως κενό :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2315 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:29:20 μμ »
Εγώ πιστεύω συνάδελφε οτι ο εκπαιδευτικός και γενικά ο εργαζόμενος έχει χάσει την εμπιστοσύνη του σε τέτοιες κινητοποιήσεις, πως δλδ θα καλυτερεύσει η ζωή του, εδώ μας έχουν καταργήσει κεκτημένα δικαιώματα δεκαετιών.
Προς θεού δεν αναιρώ τη σπουδαιότητα της πίεσης των κινητοποίησεων, απλά βλεπω τι νοοτροπία επικρατεί πλέον.

Από την άλλη παλιότερα δεν ήθελε να χάνει 50-70ευρώ την ημέρα της απεργίας γιατί δεν έβγαινε οικονομικά.
Γνώμη μου, θέλει διεκδίκηση όπως οι καταγγελίες που αναφέρετε.
Αν δεν αντιδράσουμε εμείς δεν θα το κάνει κανεις αλλος για μας.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2316 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:31:30 μμ »
Kαθότι κοινοί θνητοί και όχι υπαστυνόμοι Σαίνι, δεν πιστεύω ότι μπορούμε από τους υπολογιστές στα δωμάτιά μας να ελέγξουμε τις λοβητούρες ανά την Ελλάδα..Πιστεύω ότι σε αρκετά σχολεία έγραψαν το πλαφόν των 7 ωρών στα παλιά τους υποδήματα..ατιμώρητα...

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2317 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:34:02 μμ »
Προσωπικά, πήρα τους διευθυντές και τους συναδέλφους που είχα τα προηγούμενα χρόνια και διαπίστωσα αν τηρείται το 7ωρο στους ξενόγλωσσους. Δεν τις υπερβαίνανε.
Αν το κάνει αυτό ο καθένας μας, είναι εφικτός ένας σχετικός έλεγχος της νομιμότητας.

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2318 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:44:58 μμ »
Εγώ πιστεύω συνάδελφε οτι ο εκπαιδευτικός και γενικά ο εργαζόμενος έχει χάσει την εμπιστοσύνη του σε τέτοιες κινητοποιήσεις, πως δλδ θα καλυτερεύσει η ζωή του, εδώ μας έχουν καταργήσει κεκτημένα δικαιώματα δεκαετιών.
Προς θεού δεν αναιρώ τη σπουδαιότητα της πίεσης των κινητοποίησεων, απλά βλεπω τι νοοτροπία επικρατεί πλέον.

Από την άλλη παλιότερα δεν ήθελε να χάνει 50-70ευρώ την ημέρα της απεργίας γιατί δεν έβγαινε οικονομικά.
Γνώμη μου, θέλει διεκδίκηση όπως οι καταγγελίες που αναφέρετε.
Αν δεν αντιδράσουμε εμείς δεν θα το κάνει κανεις αλλος για μας.

 . . .και το γεγονός της κατάργησης της προυπηρεσίας σήκωνε μεγάλη κινητοποίηση, αλλά δυστυχώς μας καλλιέργησαν κλίμα τρομοκρατίας κ φόβου που τώρα μόλις συνειδητοποιούμε τις προεκτάσεις του . . .
κ που είσαι ακόμα ! ! !όσο καθόμαστε αδρανείς τόσο βρίσκουν έδαφος για παρατυπίες. . .αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ο διχασμός που επιβάλουν ύπουλα ανάμεσα σε εκπαιδευτικούς δυο ταχυτήτων
(μόνιμους κ αναπληρωτές)με τους πρώτους να μας βλέπουν υπεροπτικά σε ορισμένες των περιπτώσεων, γιατί μην ξεχνάμε ότι πέρα από την ψυχολογική πίεση που έχουμε υποστεί όλο αυτό το διάστημα, όταν με το καλό κληθούμε σε σχολειό θα ρθούμε αντιμέτωποι κ με τους μόνιμους, αφού θα φορτωθούμε ό,τι έχει περισσεύσει :'(

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2319 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:51:58 μμ »
df, συμφωνώ, αλλά πάντοτε  οι ιθύνοντες μας συντηρούσαν έναν διχασμό,τριχασμό...ωρομίσθιοι ΠΔΣ,ωρομίσθιοι, αναπληρωτές,μόνιμοι.
Καλά ας μην αναλύσω τις υποκατηγορίες...
αναπληρωτές με ασεπ, χωρίς ασεπ...μόνιμοι αποσπασμένοι, με οργανική, με παιδιά, υποδιευθυντές, διευθυντές, σε εργαστήριο, σε βιβλιοθήκη....
δεν έχει τελειωμό η κατηγοριοποίηση...και όλα αυτά τα έχουμε αφήσει εμέις να έχουν καλλιεργηθεί.
Τώρα έφτασε η ώρα να ενωθούμε, γιατί αφού χτύπησε σε μένα η ανεργία, αύριο θα ρθει και σε σένα.
Ισχύς εν τη ενώσει ,γιατί μας βλέπω μετανάστες.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2320 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 06:51:21 μμ »
Ένας συνάδελφος της ειδικής αγωγής άκουσε στη Δευτεροβάθμια οτι μάλλον η β'φάση γενικής παιδείας πάει για την επόμενη βδομάδα.............ας ελπίσουμε οτι δεν ήξερε καλά τις εξελίξεις ο υπάλληλος που το είπε.

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2321 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 07:08:35 μμ »
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ειδικά αν υπάρχει προοπτική εκλογών (ο ΓΑΠ προειδοποίησε τη Μέρκελ ότι θα πάει σ' εκλογές αν δεν υπάρξει μεταστροφή κλίματος), τότε για λόγους ψηφοθηρίας και μόνο η Β΄ φάση μπορεί να προκύψει μνημειώδης.  :D
Άννα σοβαρέψου.... Άννα θέλουμε δουλειά....
Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2322 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 07:22:58 μμ »
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ειδικά αν υπάρχει προοπτική εκλογών (ο ΓΑΠ προειδοποίησε τη Μέρκελ ότι θα πάει σ' εκλογές αν δεν υπάρξει μεταστροφή κλίματος), τότε για λόγους ψηφοθηρίας και μόνο η Β΄ φάση μπορεί να προκύψει μνημειώδης.  :D
Άννα σοβαρέψου.... Άννα θέλουμε δουλειά....

Ναι αλλά και η υπομονή μας υπήρξε μνημειώδης και ας ελπίσουμε να λήξει σύντομα το θέμα..ΔΕν μπορούμε να καθόμαστε κάθε μέρα μπροστά στον υπολογιστή περιμένοντας...ΔΕν μπορούμε να προγραμματίσουμε τίποτε γιατί δεν ξέρουμε που θα βρεθούμε, είμαστε άφραγκοι κτλ-κτλ-κτλ :-\

Αποσυνδεδεμένος south_of_here

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2323 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 07:36:07 μμ »
Διαβάζοντας πάντως το αντίστοιχο περσινό θέμα, το οποίο έμοιαζε επίσης με θρίλερ για γερά νεύρα, υπήρχαν αξιόπιστες πληροφορίες για πλήρη ανυπαρξία κενών, υπήρχαν επίσημες δηλώσεις από την πολιτική ηγεσία ότι "τα κατάφεραν και πως κάθε σχολείο και κάθε γειτονιά έχει τον φιλόλογο της" και γενικώς κυριαρχούσε η ίδια ατμόσφαιρα απογοήτευσης.
Τελικά η περσινή χρονιά κύλησε μια χαρά κι έκανε πολλούς αναπληρωτές ευτυχισμένους.  ;D

Οπότε την ίδια πορεία θα ακολουθήσει και η νέα χρονιά, αφού πρώτα μας καταρρακώσουν μετά θα μας καλέσουν...
Και μην ακούσω πάλι για πλεόνασμα φιλολόγων και τα σχετικά. Εγώ γιατί ξέρω σχολεία της Αθήνας που έχουν κενά;  ;)
Άλλος ένας Υπουργός που νοιάζεται μόνο για περικοπές... να τον χαιρόμαστε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.