*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική  (Αναγνώστηκε 23960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 23, 2009, 11:44:52 πμ »
Κορίτσια μην τρελλένεστε. Στα μωρά (βρεφικό) δύσκολο να σας βάλουν. Δεν το διακινδυνεύουν κι εκείνοι και μια βρεφοκόμος τους κοστίζει λιγότερο. Το 2- 4 (μεταβρεφικό και προνήπια) δεν είναι τόσο φρικαλέο, πάντως. ίσα ίσα σου μαθαίνει πώς να τροποποιείς το πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες των παιδιών (κάτι που ούτως ή άλλως θα χρειαστείτε) και επίσης στ' αλήθεια θεωρώ ότι η προσχολική πρέπει να είναι ένας ενιαίος κλάδος. Κι εγώ με 3 1/2άρια ξεκίνησα και όντως ζορίστηκα πολύ, αλλά έμαθα και πολλά που τα αξιοποιώ τώρα.
++++++++
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:41:04 μμ »
Εγώ  ως πτυχιούχος βρεφονηπιοκόμος και νηπιαγωγός με αρκετή επαγγελματική εμπειρία θα σας προτείνω το εξής:
Οι νηπιαγωγοί ούτε να επιχειρούν να εργάζονται σε τμήματα βρεφών και πολύ μικρών προνηπίων (1-3 ετών), γιατί δεν έχουν ιδέα πως να αντιδράσουν σε δύσκολες περιστάσεις, αν αυτές προκύψουν.
Με μεγάλη λύπη μου διαπίστωσα στο τμήμα νηπιαγωγών ότι όχι μόνο δεν υπάρχουν μαθήματα σχετικά με τη φροντίδα των μικρών παιδιών αλλά ούτε καν μαθήματα πρώτων βοηθειών!!! Το είχα θίξει τότε σε κάποιους από τους καθηγητές μας, γιατί πιστεύω ότι τουλάχιστον το να δίνουμε τις πρώτες βοήθειες σε καταστάσεις μικροτραυματισμών, λιποθυμικών περιστατικών, νηγμάτων, πνιγμονών κ.τ.λ επιβάλλονται να τις γνωρίζουν και οι νηπιαγωγοί.
Δε συμφωνείτέ;
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 24, 2009, 02:52:30 μμ »
Για τις πρώτες βοήθειες συμφωνώ οτι θα έπρεπε να υπάρχει μάθημα, ειδικά όταν μιλάμε για παιδιά με ειδικές ανάγκες...

Όσο για την φροντίδα όταν μιλάμε για παιδιά 4-6 ετών (κυρίως 5-6 προς το παρόν αν μιλάμε για Δημόσιο) νομίζω οτι και απο μόνες μας μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά να φάνε το δεκατιανό τους ή να βάλουν το μπουφάν τους, δεν μιλάμε για πολύ μικρές ηλικίες οπου εκεί όντως κάποιος πρέπει να είναι εκπαιδευμένος στην φροντίδα(βλ. βρεφονηπιοκόμοι)

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 24, 2009, 03:54:54 μμ »
Εγώ  ως πτυχιούχος βρεφονηπιοκόμος και νηπιαγωγός με αρκετή επαγγελματική εμπειρία θα σας προτείνω το εξής:
Οι νηπιαγωγοί ούτε να επιχειρούν να εργάζονται σε τμήματα βρεφών και πολύ μικρών προνηπίων (1-3 ετών), γιατί δεν έχουν ιδέα πως να αντιδράσουν σε δύσκολες περιστάσεις, αν αυτές προκύψουν.
Με μεγάλη λύπη μου διαπίστωσα στο τμήμα νηπιαγωγών ότι όχι μόνο δεν υπάρχουν μαθήματα σχετικά με τη φροντίδα των μικρών παιδιών αλλά ούτε καν μαθήματα πρώτων βοηθειών!!! Το είχα θίξει τότε σε κάποιους από τους καθηγητές μας, γιατί πιστεύω ότι τουλάχιστον το να δίνουμε τις πρώτες βοήθειες σε καταστάσεις μικροτραυματισμών, λιποθυμικών περιστατικών, νηγμάτων, πνιγμονών κ.τ.λ επιβάλλονται να τις γνωρίζουν και οι νηπιαγωγοί.
Δε συμφωνείτέ;
εγώ που τελείωσα Αλεξανδρούπολη κάναμε εργαστήριο πρώτων βοηθειών και μάλιστα είχε πρακτικό μέρος όπου μαθαίναμε πάνω σε μια ειδική κούκλα τι να κάνουμε σε κάθε περίπτωση. από τα πιο ενδιαφέροντα και αναγκαία μαθήματα που είχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 24, 2009, 04:05:58 μμ »
Ο ρόλος της νηπιαγωγού είναι αδιαμφισβήτητα παιδαγωγικός, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να φροντίζουν με ποικίλους τρόπους τα παιδιά. Για παράδειγμα όταν κάποιο παιδάκι δυσκολεύεται να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα πρέπει να το φροντίσουμε. Να ξέρετε ότι αυτό δεν απαξιώνει το ρόλο μας. Το αναφέρω γιατί το έχω ακούσει και αυτό "Δεν είναι δική μας δουλειά". Απαράδεκτο για μένα.

Πάντως βρεφάκια να μην επιχειρήσετε να αναλάβετε εφόσον δεν είστε βρεφονηπιοκόμοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2009, 04:09:43 μμ από afro 2 »
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 24, 2009, 04:09:51 μμ »
Να ξέρετε ότι αυτό δεν απαξιώνει το ρόλο μας.
Δεν διαφωνώ καθόλου απλά θεωρώ οτι δεν θα αντιμετωπίσω ιδιαίτερες δυσκολίες...ειδικά όταν αποκτήσω πείρα!
Σταματώ εδω γιατί είμαστε εκτός θέματος :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 24, 2009, 06:12:55 μμ »
Εγώ έκανα σεμινάρια πρώτων βοηθειών στον Ερυθρό Σταυρό τα οποία ομολογουμένως ήταν πολύ καλά.Κάναμε και ΚΑΡΠΑ και μέθοδο Χάιμλιχ.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος aristea sag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:02:38 μμ »
Εγώ έκανα σεμινάρια πρώτων βοηθειών στον Ερυθρό Σταυρό τα οποία ομολογουμένως ήταν πολύ καλά.Κάναμε και ΚΑΡΠΑ και μέθοδο Χάιμλιχ.


χιονατη, μπορουμε να κανουμε σεμιναρια για πρωτες βοηθειες?και εγω θα ηθελα να κανω, το εψαξα αλλα κανεις δεν ηξερε να μου πει τιποτα.που πρεπει να απευθυνθω?μπορεις να με βοηθησεις?

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:40:39 μμ »
Εγώ έκανα σεμινάρια πρώτων βοηθειών στον Ερυθρό Σταυρό τα οποία ομολογουμένως ήταν πολύ καλά.Κάναμε και ΚΑΡΠΑ και μέθοδο Χάιμλιχ.


χιονατη, μπορουμε να κανουμε σεμιναρια για πρωτες βοηθειες?και εγω θα ηθελα να κανω, το εψαξα αλλα κανεις δεν ηξερε να μου πει τιποτα.που πρεπει να απευθυνθω?μπορεις να με βοηθησεις?

Πρέπει να τηλεφωνήσεις στον Ερυθρό Σταυρό και να δηλώσεις συμμετοχή.Όταν τα παρακολούθησα γινόταν σε ένα παράρτημα του Ερυθρού κοντά στη Λιοσίων.Πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Ανέλυαν διεξοδικά τι πρέπει να γίνει για την αντιμετώπιση κάθε τραύματος απλού μέχρι σύνθετου,κάναμε και πρακτική σε κούκλα για το ΚΑΡΠΑ καθώς και για τη Χαιμλιχ σε κουκλίτσα βρέφος.Ήταν δωρεάν.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:56:20 μμ »
Στη σχολή που κάναμε πρώτες βοήθειες μας είπαν πως είμαστε υποχρεωμένες να κάνουμε κάθε 2 χρόνια 15ωρο σεμινάριο πρώτων βοηθειών στον Ερυθρό Σταυρό και όταν θα το τελειώνουμε θα μας δίνουν ένα πιστοποιητικό ότι παρακολουθήσαμε τα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 24, 2009, 08:50:31 μμ »
Εμάς δεν μας είχαν πεί κάτι τέτοιο.Μόνη μου το έψαξα για να είμαι ειλικρινής.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος penypol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:19:52 μμ »
..Καλησπέρα!! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου εμπειρία με την ιδιωτική εκπαίδευση.. Τελείωσα τη σχολή το 2006 και δούλεψα ως δασκάλα μελέτης σε ένα ιδιωτικό σχολείο... Παράλληλα είχα στείλει βιογραφικά σε νηπιαγωγεία... Η αλήθεια είναι ότι πήγα για κάποιες συνεντεύξεις αλλά μόλις τους έλεγα ότι δεν έχω εμπειρία μου έλεγαν οτι θα με ειδοποιήσουν και ποτέ δε με ειδοποίησε κανείς... Αφού τελείωσε η σχολική χρονιά τον Ιούνιο του 2007 η διευθύντρια του σχολείου μου πρότεινε να πάρω την Α'δημοτικού... Η αλήθεια είναι ότι ήμουν λίγο φοβισμένη για το αν θα τα καταφέρω... Τελικά ενέλαβα την Α' και με την πολύ καλή συνεργασία που είχα με την άλλη συνάδελφο έμειναν όλοι ευχαριστημένοι (σχολείο, γονείς, παιδιά).. Τα παιδιά της Α' δημοτικού είναι πολύ κόντα σε αυτό που έχουμε σπουδάσει.. Είναι πολύ τρυφερή ηλικία και είναι πολύ σημαντικό να αγαπήσουν το σχολείο... Είναι φοβερό συναίσθημα να ξέρεις ότι τους μαθαίνεις να γράφουν και να διαβάζουν.. Φέτος ξαναείχα την Α'δημοτικού και να σας πω την αλήθεια το προτιμώ από ότι να είμαι σε κάποιο σταθμό να δουλεύω και να μην πληρώνομαι...    Το Υπουργείο Παιδείας όπως ξέρετε μας επιτρέπει νόμιμα να διδάσκουμε στην Α και Β δημοτικού, πληρωνόμαστε πολύ καλά (εγώ έπερνα 1215 ευρω καθαρά) και τώρα το καλοκαίρι που έκλεισαν τα σχολέια πληρωνόμαστε κανονικά!!!! Περιμένω τα αποτελέσματα του Ασεπ για να δω τι έχω κάνει.. Και να μην τα έχω καταφέρει δεν απελπίζομαι τη δουλειά μου την έχω το  Σεπτέμβρη παλί στο σχολείο θα είμαι... Δεν πρέπει λοιπόν να απελπίζεστε!! Στείλτε βιογραφικά και στα ιδιωτικά σχολεία..!!! Είναι μια καλή ευκαιρία μέχρι να διοριστούμε...  Ελπίζω να μη σας κούρασα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:52:26 μμ »
..Καλησπέρα!! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου εμπειρία με την ιδιωτική εκπαίδευση.. Τελείωσα τη σχολή το 2006 και δούλεψα ως δασκάλα μελέτης σε ένα ιδιωτικό σχολείο... Παράλληλα είχα στείλει βιογραφικά σε νηπιαγωγεία... Η αλήθεια είναι ότι πήγα για κάποιες συνεντεύξεις αλλά μόλις τους έλεγα ότι δεν έχω εμπειρία μου έλεγαν οτι θα με ειδοποιήσουν και ποτέ δε με ειδοποίησε κανείς... Αφού τελείωσε η σχολική χρονιά τον Ιούνιο του 2007 η διευθύντρια του σχολείου μου πρότεινε να πάρω την Α'δημοτικού... Η αλήθεια είναι ότι ήμουν λίγο φοβισμένη για το αν θα τα καταφέρω... Τελικά ενέλαβα την Α' και με την πολύ καλή συνεργασία που είχα με την άλλη συνάδελφο έμειναν όλοι ευχαριστημένοι (σχολείο, γονείς, παιδιά).. Τα παιδιά της Α' δημοτικού είναι πολύ κόντα σε αυτό που έχουμε σπουδάσει.. Είναι πολύ τρυφερή ηλικία και είναι πολύ σημαντικό να αγαπήσουν το σχολείο... Είναι φοβερό συναίσθημα να ξέρεις ότι τους μαθαίνεις να γράφουν και να διαβάζουν.. Φέτος ξαναείχα την Α'δημοτικού και να σας πω την αλήθεια το προτιμώ από ότι να είμαι σε κάποιο σταθμό να δουλεύω και να μην πληρώνομαι...    Το Υπουργείο Παιδείας όπως ξέρετε μας επιτρέπει νόμιμα να διδάσκουμε στην Α και Β δημοτικού, πληρωνόμαστε πολύ καλά (εγώ έπερνα 1215 ευρω καθαρά) και τώρα το καλοκαίρι που έκλεισαν τα σχολέια πληρωνόμαστε κανονικά!!!! Περιμένω τα αποτελέσματα του Ασεπ για να δω τι έχω κάνει.. Και να μην τα έχω καταφέρει δεν απελπίζομαι τη δουλειά μου την έχω το  Σεπτέμβρη παλί στο σχολείο θα είμαι... Δεν πρέπει λοιπόν να απελπίζεστε!! Στείλτε βιογραφικά και στα ιδιωτικά σχολεία..!!! Είναι μια καλή ευκαιρία μέχρι να διοριστούμε...  Ελπίζω να μη σας κούρασα!!!!!
δε μας κούρασες καθόλου! εμένα προσωπικά μου έδωσες ελπίδα ;)
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.