*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 184101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εγώ πάντως θα πήγαινα μόνο και μόνο από σπάσιμο κι ας ένιωθα ότι δε με θέλανε. Γιατί αν αρνηθείς να πας, που θα δούλεψεις τελικά; Δεν είναι λίγες 21 ώρες, πλήρες ωράριο είναι και σε καμιά περίπτωση δεν είναι μόνο 800 € το μήνα. Ήταν όντως απαίσια η συμπεριφορά τους.

Κι εγώ 160 km έχω κάθε μέρα πήγαινε - έλα από Θεσσαλονίκη για Βέροια, αλλά μοιράζομαι τις βενζίνες και τα διόδια των Μαλγάρων με μια συναδέλφισσα οπότε μας βγαίνει τον καθένα όσο θα πληρώναμε με το ΚΤΕΛ και τα αστικά.
Μήπως θα έπρεπε να το κοιτάξεις, αν μπορείς να χρησιμοποιείς ΚΤΕΛ για να μειώσεις στο μισό ή και στο 1/3 τα έξοδά σου; Δεν ξέρω ούτε που μένεις, ούτε σε ποια πόλη είναι το ΙΕΚ (αν μπορείς πες το ή δημόσια ή σε pm) αλλά μερικά ΚΤΕΛ σου δίνουν και μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών ή σου κάνουν μεγάλη έκπτωση για κάθε μέρα που πηγαινοέρχεσαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Που την βρήκανε αυτή την εγκύκλιο;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Που την βρήκανε αυτή την εγκύκλιο;
Ποιοι; Εκδόθηκε από τη Διοίκηση του ΟΑΕΔ και διανεμήθηκε σε όλες τις ΕΠΑΣ και τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος stasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλά,  η διοίκηση του ΟΑΕΔ καταπατάει με αποφάσεις νόμους. Και συγκεκριμένα το νόμο 2009/1992 άρθρο 30 που λέει ότι για ΠΕ19 -ΠΕ20  πρέπει να παίρνεις 60% από ΠΕ 19 και 40% από ΠΕ20;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλά,  η διοίκηση του ΟΑΕΔ καταπατάει με αποφάσεις νόμους. Και συγκεκριμένα το νόμο 2009/1992 άρθρο 30 που λέει ότι για ΠΕ19 -ΠΕ20  πρέπει να παίρνεις 60% από ΠΕ 19 και 40% από ΠΕ20;
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να διαχωρήσουν τη θέση τους για την αναλογία προσλήψεων ΠΕ19 - ΠΕ20, αλλά για τους
ΠΕ12 - ΠΕ17 δεν υπάρχει αντίστοιχη διάταξη στο υπουργείο παιδείας. Πιθανώς ο νόμος αναφέρεται στον πίνακα του υπουργείου παιδείας που είναι ενιαίος για ΠΕ19 & ΠΕ20 για αυτό έχει ποσόστωση. Στον ΟΑΕΔ όμως οι πίνακες για όλους είναι ξεχωριστοί και παίρνει ώρες αρχικά ο πρώτος από όποιον πίνακα ΤΕΙ ή ΑΕΙ έχει τα περισσότερα μόρια, ακόμα κι αν αυτός είναι ο απόφοιτος ΤΕΙ. Μετά έχει σειρά ο πρώτος απόφοιτος ΑΕΙ κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος stasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η εγκύκλιος βασίζεται σε νόμους.. Για σας τους ηλεκτρολόγους δεν υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία. Δεν έχει σημασία αν είναι σε διαφορετικούς πίνακες ή όχι... Και επιπλέον, οι ΤΕ παίρνουν περισσότερα μόρια για την επαγγελματική εμπειρία από τους ΠΕ. Και άρα αυτό είναι παράνομο να τους συγκρίνεις με βάση τα μόρια.. Πάντως αν κάνουν κάτι τέτοιο θα πάω με δικηγόρο αύριο...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Η εγκύκλιος βασίζεται σε νόμους.. Για σας τους ηλεκτρολόγους δεν υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία. Δεν έχει σημασία αν είναι σε διαφορετικούς πίνακες ή όχι... Και επιπλέον, οι ΤΕ παίρνουν περισσότερα μόρια για την επαγγελματική εμπειρία από τους ΠΕ. Και άρα αυτό είναι παράνομο να τους συγκρίνεις με βάση τα μόρια.. Πάντως αν κάνουν κάτι τέτοιο θα πάω με δικηγόρο αύριο...
Οι ΠΕ20 δεν είναι ΤΕ στην εκπαίδευση είναι ΠΕ. Στην εκπαίδευση ΤΕ λέμε τους αποφοίτους Λυκείου με Β΄Κύκλο. Αυτοί δε συγκρίνονται με τους ΠΕ19. Κοινώς οι ΠΕ19 και οι ΠΕ20 παίρνουν την ίδια μοριοδότηση για την επαγγελματική τους προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος stasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση δεν το ήξερα αυτό... Νόμιζα το ΤΕ είναι τεχνολογικής εκπαίδευσης (ΤΕΙ) όπως ισχύει στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση δεν το ήξερα αυτό... Νόμιζα το ΤΕ είναι τεχνολογικής εκπαίδευσης (ΤΕΙ) όπως ισχύει στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα...
Το αντιλήφθηκα ότι δεν το ήξερες για αυτό το επισήμανα.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω ελπιζω να ειναι η τελευταια χρονια που βγαινει ξεχωριστη προκηρυξη, εκτός απο το υπ. Παιδειας.
Μακαρι απο του χρονου να παρουν σε ολες τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ εκπαιδευτες, απο το υπ. Παιδειας. Και το καλυτερο θα ηταν να παρουν τα παιδια του ΑΣΕΠ 2008, που ειναι διοριστεοι εδω και 3 χρονια χωρις δουλεια. Αυτοι αξιζουν πολυ περισσοτερο απο κατι σαπια ατομα, οπως αυτα που συναντησα, τα οποια βρηκαν προυπηρεσια και θεση απο τη θεια τους τη διευθυντρια των ΕΠΑΣ...
Εγω ουτε διοριστεος ειμαι, ουτε προκειται να μπω στα επομενα 10 χρονια στην εκπαιδευση (μιας και δεν εχω διδακτικη προυπηρεσια).
Τουλαχιστον, να μπουνε αυτοι που το αξιζουν, ατομα τυπου Lasid, μπας και παει λιγο μπροστα αυτη η χωρα και φυγει η βρωμια τοσων ετων...

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω ελπιζω να ειναι η τελευταια χρονια που βγαινει ξεχωριστη προκηρυξη, εκτός απο το υπ. Παιδειας.
Μακαρι απο του χρονου να παρουν σε ολες τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ εκπαιδευτες, απο το υπ. Παιδειας. Και το καλυτερο θα ηταν να παρουν τα παιδια του ΑΣΕΠ 2008, που ειναι διοριστεοι εδω και 3 χρονια χωρις δουλεια. Αυτοι αξιζουν πολυ περισσοτερο απο κατι σαπια ατομα, οπως αυτα που συναντησα, τα οποια βρηκαν προυπηρεσια και θεση απο τη θεια τους τη διευθυντρια των ΕΠΑΣ...
Εγω ουτε διοριστεος ειμαι, ουτε προκειται να μπω στα επομενα 10 χρονια στην εκπαιδευση (μιας και δεν εχω διδακτικη προυπηρεσια).
Τουλαχιστον, να μπουνε αυτοι που το αξιζουν, ατομα τυπου Lasid, μπας και παει λιγο μπροστα αυτη η χωρα και φυγει η βρωμια τοσων ετων...
Αυτό που είπες τώρα οτι δηλαδή από του χρόνου να πάρει εκπαιδευτικούς από το υπουργείο παιδείας είναι σωστό?Δηλαδή να πάρει διοριστέους του ασεπ και άτομα που μπορεί να δουλεύουν εκει μέσα 10-15 χρόνια να τους πετάξει έξω?Δηλαδή να είναι  κάτι σαν"μου πήρες το σπίτι μπές και μέσα να μείνεις τώρα".Επειδή εσύ συνάντησες κάποια σάπια άτομα εκει μέσα δεν σημαίνει οτι είναι όλοι εκεί μέσα έτσι.Στο κάτω κάτω επιλογή σου είναι που δεν πήρες τις ώρες  που σου πρότειναν όπως επιλογή και αυτών που είναι εκει μέσα τόσα χρόνια όταν τους κάλεσαν από το υπουργείο παιδείας να μην πήγαν και να έχασαν μόνιμο διορισμό με τους 30μηνίτες (όταν δεν ήταν ο ασεπ).Μη νομίζεις λοιπόν οτι δεν γίνεται δουλειά εκει μέσα.Μαθητές που τελειώνουν τα επαλ υπουργείου παιδείας έρχονται ξανά από την πρώτη τάξη στον οαεδ μπας και μάθουν την δουλειά .Γιατί νομίζεις τα θέλει τα σχολεία η Διαμαντοπούλου?Γιατί βλέπει την απασχόληση των μαθητών εκει πέρα.Δίδαξα και στην τριτοβάθμια και ξέρω πολύ καλά πως είναι κι εκεί τα πράγματα για να μην μιλήσω για το υπουργείο παιδείας τι μάθημα κάνουν.Έτσι λοιπόν μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα.Οι "σαπιοι " υπάρχουν παντού δυστυχώς .Όχι μόνο εκει μέσα...

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα μου είπαν οτι θα τις μοιράσουν τις ώρες ενώ ήμουν πρώτος και είπα οτι σύμφωνα με την εγκύκλιο τις παίρνω όλες εγώ και μετά δεν ήξεραν τι να πουν.Χαχα!
Καλά τους είπες, αλλά δε μας είπες πόσες ώρες πήρες. Αν θες πες μας και σε ποια ΕΠΑΣ.
Πριν κάνα δυο σελίδες ρώτησα ποια είναι η ειδικότητά σου και δεν απάντησες.
Αν δε θέλεις να πεις κάποια από αυτά δημόσια, στείλε ένα pm.
Lasid ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά γιατί να  στείλω pm?θέλεις κάτι συγκέκριμένο να μάθεις ?Οι ώρες μου είναι 21 ,όσον αφορά ειδικότητα και επας θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω όχι γιατί κρύβω κάτι απλά γιατί δεν το θέλω

Radius

  • Επισκέπτης
Εγω ελπιζω να ειναι η τελευταια χρονια που βγαινει ξεχωριστη προκηρυξη, εκτός απο το υπ. Παιδειας.
Μακαρι απο του χρονου να παρουν σε ολες τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ εκπαιδευτες, απο το υπ. Παιδειας. Και το καλυτερο θα ηταν να παρουν τα παιδια του ΑΣΕΠ 2008, που ειναι διοριστεοι εδω και 3 χρονια χωρις δουλεια. Αυτοι αξιζουν πολυ περισσοτερο απο κατι σαπια ατομα, οπως αυτα που συναντησα, τα οποια βρηκαν προυπηρεσια και θεση απο τη θεια τους τη διευθυντρια των ΕΠΑΣ...
Εγω ουτε διοριστεος ειμαι, ουτε προκειται να μπω στα επομενα 10 χρονια στην εκπαιδευση (μιας και δεν εχω διδακτικη προυπηρεσια).
Τουλαχιστον, να μπουνε αυτοι που το αξιζουν, ατομα τυπου Lasid, μπας και παει λιγο μπροστα αυτη η χωρα και φυγει η βρωμια τοσων ετων...
Αυτό που είπες τώρα οτι δηλαδή από του χρόνου να πάρει εκπαιδευτικούς από το υπουργείο παιδείας είναι σωστό?Δηλαδή να πάρει διοριστέους του ασεπ και άτομα που μπορεί να δουλεύουν εκει μέσα 10-15 χρόνια να τους πετάξει έξω?Δηλαδή να είναι  κάτι σαν"μου πήρες το σπίτι μπές και μέσα να μείνεις τώρα".Επειδή εσύ συνάντησες κάποια σάπια άτομα εκει μέσα δεν σημαίνει οτι είναι όλοι εκεί μέσα έτσι.Στο κάτω κάτω επιλογή σου είναι που δεν πήρες τις ώρες  που σου πρότειναν όπως επιλογή και αυτών που είναι εκει μέσα τόσα χρόνια όταν τους κάλεσαν από το υπουργείο παιδείας να μην πήγαν και να έχασαν μόνιμο διορισμό με τους 30μηνίτες (όταν δεν ήταν ο ασεπ).Μη νομίζεις λοιπόν οτι δεν γίνεται δουλειά εκει μέσα.Μαθητές που τελειώνουν τα επαλ υπουργείου παιδείας έρχονται ξανά από την πρώτη τάξη στον οαεδ μπας και μάθουν την δουλειά .Γιατί νομίζεις τα θέλει τα σχολεία η Διαμαντοπούλου?Γιατί βλέπει την απασχόληση των μαθητών εκει πέρα.Δίδαξα και στην τριτοβάθμια και ξέρω πολύ καλά πως είναι κι εκεί τα πράγματα για να μην μιλήσω για το υπουργείο παιδείας τι μάθημα κάνουν.Έτσι λοιπόν μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα.Οι "σαπιοι " υπάρχουν παντού δυστυχώς .Όχι μόνο εκει μέσα...
Καταρχάς μη συγκρίνουμε προσλήψεις από τους πίνακες αναπληρωτών του Υπουργείου Παιδείας με τις προσλήψεις στις ΕΠΑΣ που για χρόνια ήταν απολύτως αδιαφανές το ποιόν έπαιρναν και γιατί. Γνωστή μου φιλόλογος αφού δούλεψε βυσματικά 2-3 χρόνια σε ΕΠΑΣ, κατόπιν με βάση αυτή την προυπηρεσία την καλούσαν κάθε χρόνο για τα επόμενα 7 χρόνια, και τελικά διορίστηκε με το 30μηνο σε δημόσιο σχολείο. Δεν λέω φυσικά ότι όσοι δούλεψαν σε ΕΠΑΣ το κατόρθωσαν με πλάγιους τρόπους, αλλά ήταν τόσο αδιαφανές το σύστημα που άντε τώρα να ξεχωρίσεις ποιός το έκανε και ποιός όχι.
Αν από του χρόνου οι προσλήψεις στις ΕΠΑΣ γίνονται από τους πίνακες αναπληρωτών του Παιδείας, θα μπουν σε αυτούς προφανώς και οι συνάδελφοι που έχουν προυπηρεσία στις ΕΠΑΣ. Αλλά βέβαιως πάλι θα δούμε την αδικία κάποιοι που βυσματικά δούλεψαν επί χρόνια σε ΕΠΑΣ δίπλα στο σπίτι τους, να βρεθούν πάνω από αναπληρωτές που έχουν επιτυχία σε έναν ή και παραπάνω ΑΣΕΠ και έχουν γυρίσει τη μισή Ελλάδα για να αποκτήσουν προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Εγω ελπιζω να ειναι η τελευταια χρονια που βγαινει ξεχωριστη προκηρυξη, εκτός απο το υπ. Παιδειας.
Μακαρι απο του χρονου να παρουν σε ολες τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ εκπαιδευτες, απο το υπ. Παιδειας. Και το καλυτερο θα ηταν να παρουν τα παιδια του ΑΣΕΠ 2008, που ειναι διοριστεοι εδω και 3 χρονια χωρις δουλεια. Αυτοι αξιζουν πολυ περισσοτερο απο κατι σαπια ατομα, οπως αυτα που συναντησα, τα οποια βρηκαν προυπηρεσια και θεση απο τη θεια τους τη διευθυντρια των ΕΠΑΣ...
Εγω ουτε διοριστεος ειμαι, ουτε προκειται να μπω στα επομενα 10 χρονια στην εκπαιδευση (μιας και δεν εχω διδακτικη προυπηρεσια).
Τουλαχιστον, να μπουνε αυτοι που το αξιζουν, ατομα τυπου Lasid, μπας και παει λιγο μπροστα αυτη η χωρα και φυγει η βρωμια τοσων ετων...
Αυτό που είπες τώρα οτι δηλαδή από του χρόνου να πάρει εκπαιδευτικούς από το υπουργείο παιδείας είναι σωστό?Δηλαδή να πάρει διοριστέους του ασεπ και άτομα που μπορεί να δουλεύουν εκει μέσα 10-15 χρόνια να τους πετάξει έξω?Δηλαδή να είναι  κάτι σαν"μου πήρες το σπίτι μπές και μέσα να μείνεις τώρα".Επειδή εσύ συνάντησες κάποια σάπια άτομα εκει μέσα δεν σημαίνει οτι είναι όλοι εκεί μέσα έτσι.Στο κάτω κάτω επιλογή σου είναι που δεν πήρες τις ώρες  που σου πρότειναν όπως επιλογή και αυτών που είναι εκει μέσα τόσα χρόνια όταν τους κάλεσαν από το υπουργείο παιδείας να μην πήγαν και να έχασαν μόνιμο διορισμό με τους 30μηνίτες (όταν δεν ήταν ο ασεπ).Μη νομίζεις λοιπόν οτι δεν γίνεται δουλειά εκει μέσα.Μαθητές που τελειώνουν τα επαλ υπουργείου παιδείας έρχονται ξανά από την πρώτη τάξη στον οαεδ μπας και μάθουν την δουλειά .Γιατί νομίζεις τα θέλει τα σχολεία η Διαμαντοπούλου?Γιατί βλέπει την απασχόληση των μαθητών εκει πέρα.Δίδαξα και στην τριτοβάθμια και ξέρω πολύ καλά πως είναι κι εκεί τα πράγματα για να μην μιλήσω για το υπουργείο παιδείας τι μάθημα κάνουν.Έτσι λοιπόν μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα.Οι "σαπιοι " υπάρχουν παντού δυστυχώς .Όχι μόνο εκει μέσα...
Καταρχάς μη συγκρίνουμε προσλήψεις από τους πίνακες αναπληρωτών του Υπουργείου Παιδείας με τις προσλήψεις στις ΕΠΑΣ που για χρόνια ήταν απολύτως αδιαφανές το ποιόν έπαιρναν και γιατί. Γνωστή μου φιλόλογος αφού δούλεψε βυσματικά 2-3 χρόνια σε ΕΠΑΣ, κατόπιν με βάση αυτή την προυπηρεσία την καλούσαν κάθε χρόνο για τα επόμενα 7 χρόνια, και τελικά διορίστηκε με το 30μηνο σε δημόσιο σχολείο. Δεν λέω φυσικά ότι όσοι δούλεψαν σε ΕΠΑΣ το κατόρθωσαν με πλάγιους τρόπους, αλλά ήταν τόσο αδιαφανές το σύστημα που άντε τώρα να ξεχωρίσεις ποιός το έκανε και ποιός όχι.
Αν από του χρόνου οι προσλήψεις στις ΕΠΑΣ γίνονται από τους πίνακες αναπληρωτών του Παιδείας, θα μπουν σε αυτούς προφανώς και οι συνάδελφοι που έχουν προυπηρεσία στις ΕΠΑΣ. Αλλά βέβαιως πάλι θα δούμε την αδικία κάποιοι που βυσματικά δούλεψαν επί χρόνια σε ΕΠΑΣ δίπλα στο σπίτι τους, να βρεθούν πάνω από αναπληρωτές που έχουν επιτυχία σε έναν ή και παραπάνω ΑΣΕΠ και έχουν γυρίσει τη μισή Ελλάδα για να αποκτήσουν προυπηρεσία.
να μπουν παραπανω αποκλειεται αφου οι πινακες κλειδωσαν , να προσθεσουν τα μορια της προυπηρεσιας μετα απο επιτυχια στον ασεπ το βρισκω πιο λογικο...................αρα στο ιδιο καζανι ειμαστε ολοι.............ας περασουμε τον ασεπ με καλο βαθμο και βλεπουμε μετα ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160550
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 911
Σύνολο: 922

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.