*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή εναντίον των προνομίων Ειδικών Κατηγοριών  (Αναγνώστηκε 23687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις μαθητών που είναι ασθενείς...μιλάμε για παιδιά ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ.Διαβάστε όσα γραφει και η συνάδελφος ΛΩΡΑ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το μήνυμα ήταν για τον ''συνάδελφο'' pipi και όχι για σένα...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
"ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΣΥΖΥΓΟΣ!!!!" Καλά, το forum αυτό έχει πολύ γέλιο! Κύριοι διαχειριστές, όσο και να μας εκθέτουν ανεπανόρθωτα ως εκπαιδευτικούς οι απόψεις που γράφονται  στο θέμα αυτό, παρακαλώ μη το καταργήσετε! Μιλάμε για πολλά γέλια!!!!


Κάνε τώρα και τον ανήξερο που δεν ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις.....................!!!!!!!!!!
Άλλοι είναι για γέλια..........!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Μόνο που δεν απάντησες στο πού βρίσκουν κάθε χρόνο τόσα λεφτα για μετακόμιση σε νησιά...παρά μόνο απομόνωσες απ'όσα έγραψα ό,τι μπόρεσες....γιατί για τα υπόλοιπα πρέπει να έχουμε και επιχειρήματα για να μιλάμε!!

ΥΓ: καθένας βέβαια ό,τι μπορεί με το μυαλό που κατέχει και ό,τι τον συμφέρει σχολιάζει.....στα υπόλοιπα επιχειρήματα την πάπια......
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:19:18 πμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το παραπάνω μήνυμα ήταν για τον ''συνάδελφο'' pipi που μας αξιολογεί ως ακατάλληλους  εκπαιδευτικούς ...δεν ήταν για εσένα Kakou...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ,είμαστε σπάταλες μάλλον...1000 ε και δε μας φτάνουν για ενοίκιο,θέρμανση,ΔΕΗ,τηλέφωνο ...θα περισσεύουν και θα στέλνουμε και στο σύζυγο και στα 3,4 παιδιά....για να μη σου πω ότι μετά τον Ιούνιο θα επιστρέψουμε στο σπίτι μας και με χιλιάδες ευρώ....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ,είμαστε σπάταλες μάλλον...1000 ε και δε μας φτάνουν για ενοίκιο,θέρμανση,ΔΕΗ,τηλέφωνο ...θα περισσεύουν και θα στέλνουμε και στο σύζυγο και στα 3,4 παιδιά....για να μη σου πω ότι μετά τον Ιούνιο θα επιστρέψουμε στο σπίτι μας και με χιλιάδες ευρώ....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ,είμαστε σπάταλες μάλλον...1000 ε και δε μας φτάνουν για ενοίκιο,θέρμανση,ΔΕΗ,τηλέφωνο ...θα περισσεύουν και θα στέλνουμε και στο σύζυγο και στα 3,4 παιδιά....για να μη σου πω ότι μετά τον Ιούνιο θα επιστρέψουμε στο σπίτι μας και με χιλιάδες ευρώ....

Που θα τα χρησιμοποιήσουμε και για τηνεπόμενη μετακόμιση σε νησί.......!!!!!  ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Να πουμε για παραδειγμα οτι ο Βαρδινογιάννης ειχε 3 παιδια και ηθελε το ενα να κανει την τρελα του και να κανει αιτηση αναπληρωτη με εισοδημα οικογενειακό δις, με το σημερινο συστημα σιγουρα θα επιλεγόταν σε βάρος κάποιου που εχει πραγματικα αναγκη την θεση αυτη!
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις μαθητών που είναι ασθενείς...μιλάμε για παιδιά ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ.Διαβάστε όσα γραφει και η συνάδελφος ΛΩΡΑ....

Από πότε προσλαμβάνονται τα παιδιά των τριτέκνων και των πολυτέκνων;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
καλά ορισμένοι εδώ δίνετε ρέστα

στο τέλος θα βγάλετε τους τριτεκνους-πολυτεκνους-αμεα ως τους προνομιουχους της Ελλάδας

ντροπή !!!!

είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι που εχετε αυτές τις απόψεις δεν έχετε παιδιά ούτε γνώση τι τραβάει κάποιος αμεα

σε κάθε περίπτωση ο τίτλος του θέματος είναι ρατσιστικός και προάγει το μίσος, αφού ξεχωρίζει κατηγορίες συνανθρώπων μας και χρησιμοποιεί λέξη με αρνητική βαρύτητα (προσφυγή) προς την ιδιότητα τους.
Θα έπρεπε να είναι "προσφυγή κατά των προνομίων που παρέχει ο νόμος στις ειδικές κατηγορίες", ας γίνει μια αλλαγή παρακαλώ, δεν είναι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω να επισημάνω κάτι για όσους δεν το γνωρίζουν.Συμφωνώ απόλυτα ότι ο τίτλος είναι απαράδεκτος.Δυστυχώς φαίνεται λανθασμένα ότι εγώ άνοιξα το θέμα, αλλα σας λέω πως δεν το άνοιξα εγώ και φυσικά δεν έβαλα αυτόν τον τίτλο.Για την ιστορία θα σας ενημερώσω ότι αυτό το θέμα το ανοίξαμε με τίτλο "προσφυγή κατά τρίτεκνων-πολύτεκνων κ.α." και κάποιος από τους διαχειριστές μας το κλείδωσε με την δικαιολογία ότι ο τίτλος πρέπει να αλλάξει.Ξαφνικά σήμερα βλέπω το θέμα να ανοίγει πάλι με αυτόν τον τίτλο και πρώτη δημοσίευση δική μου...δεν ξέρω τι έγινε και παρακαλώ θερμά όποιον έβαλε τον τίτλο να τον αλλάξει.Βέβαια υπάρχει πολύ έντονη δυσαρέσκεια όταν βλεπεις την Α φάση φιλολόγων να καλύπτεται στο 100% από ειδικές κατηγορίες πολυτέκνων και με τον νόμο 3848/2010 και την προσαύξηση 10 μονάδων στους τετράτεκνους δεν έχουμε καμιά ελπίδα. Αυτό είναι το πρόβλημά μας.Και όχι τα ΑΜΕΑ που πραγματικά με όλη μου την καρδιά εύχομαι να μπορούσαν να διοριστούν όλοι γιατί όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος συνάδελφος, η πολυτεκνία είναι επιλογή, ενώ η αναπηρία όχι.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ήδη έχω επισημάνει το θέμα στο συντονιστή και αναμένω τις ενέργειές του.Είναι προσβλητικό για εμένα να ξεκινά ένα θέμα με δικό μου μήνυμα το οποιο γράφτηκε όταν η συζήτηση γινόταν με άλλο τίτλο και δεν γινόταν καμιά αναφορά στα ΑΜΕΑ.Λυπάμαι αλλά ένας τέτοιος τίτλος όπως εύστοχα εγραψε συνάδελφος, μας παρουσιάζει τουλάχιστον ανθρωποφάγους.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Που θα τα χρησιμοποιήσουμε και για τηνεπόμενη μετακόμιση σε νησί.......!!!!!  ;)

Υπάρχουν και τα επιπλωμένα για όσους δυσκολεύονται.  ;)

Υγ. Συμφωνώ κι εγώ ότι ο τίτλος πρέπει να αλλάξει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Παρακάμπτω τους διάφορους χαρακτηρισμούς που αναφέρθηκαν και τις αρμοδιότητες των συντονιστών και στέκομαι στο σημείο των εισοδηματικών κριτηρίων που αναφέρθηκε. Εδώ συμφωνώ οτι θα πρέπει να λαμβάνεται αυστηρά υπόψη το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα των ειδικών κατηγοριών (πολύτεκνοι κλπ). Δεν θα πρέπει να γίνονται αδικίες εφόσον δεν λαμβάνεται υπόψιν αυτή η παράμετρος. 
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Το γεγονος οτι οι παραπανω απόψεις εκφράζουν ενα μέρος των εκπαιδευτικών "λειτουργών" είναι ντροπή για όλο το κλάδο!!! Αρα θα επειδή η εκπαίδευση είναι η βαση μιας υγιούς κοινωνιας θα έπρεπε να υπάρχει μισ ιδιαίτερα αυστηρη διαδικασία επιλογής. Και δυστυχώς ο ΑΣΕΠ αξιολογεί μονο γνώσεις. Ουτε διδακτική επαρκεια επι της ουσίας αλλά το σημαντικότερο δεν αξιολογεί ήθος κάτι που θα έπρεπε να προτάσσεται ολων γιατί αυτό θα έπρεπε να είναι το βασικό χαρακτηριστικο του εκπαιδευτικού σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.
Οσοσ αφορα τα κριτήρια πρόσληψης όπως και στις διαθεσιμότητας ,που ειχαμε εξαιρεσεις υπο προυποθεσεις εισοδηματος, κάτι ανάλογο θα μπορούσε να εφαρμοστεί και εδώ. Το θέμα βέβαια είναι οτι η φορολογική δήλωση δεν αποτελεί ιδιαίτερα αξιοπιστο και αντικειμενικο κριτηριο . Εννοείται απο τις προϋποθέσεις θα έπρεπε να εξαιρούνται οι ειδικές κατηγορίες κάτι που πιστεύω να κατανοεί κάθε λογικός άνθρωπος.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160365
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.