*

Αποστολέας Θέμα: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16  (Αναγνώστηκε 117133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 09:00:27 μμ »
Η ειδική αγωγή θα βγει μεσοβδόμαδα. Τόσο δύσκολο είναι να βγάλουν εμάς την Παρασκευή? Πέρσι κάθε 10 μέρες έβγαζαν φάση.

Καθε φετος και χειροτερα, καθε περσι και καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:37 »

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:30:58 μμ »
Άραγε θα ανακοινώσουν τα κενά εγκαίρως, να ξέρουμε κι εμείς που δεν έχουμε βάλει κουτάκι αν έχουμε καμιά ελπίδα?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:43:19 μμ »
Άραγε θα ανακοινώσουν τα κενά εγκαίρως, να ξέρουμε κι εμείς που δεν έχουμε βάλει κουτάκι αν έχουμε καμιά ελπίδα?
Κοίταξε, χωρίς κουτάκι θα είναι δύσκολα τα πράγματα από 'δω και πέρα (βλέπε άνοιγμα πινάκων) και ρισκάρει πολύ όποιος δεν το επιλέγει, αφού ακόμη και με καλή σειρά στον πίνακα κινδυνεύει να μην εργαστεί (ούτε εγώ βέβαια το δήλωσα)! Εκτός κι αν κάποιος έχει εικόνα των κενών από πριν, από προηγούμενες χρονιές και δηλώνει νομούς που βγάζουν πολλά κενά, με αποτέλεσμα οι συγκεκριμένες επιλογές του να τον βοηθήσουν να εργαστεί (αργά ή γρηγορότερα).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:32:19 μμ »
Το ξέρω ότι είναι ρίσκο χωρίς κουτάκι αλλά τα παιδιά είναι ένας λόγος που αποτρέπουν πολλούς από εμάς να το δηλώσουμε. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι φέτος θα μείνω εκτός ακόμη και με καλή σειρά. Ωστόσο τρέφω μια τελευταία ελπίδα μια και στην περιοχή που δήλωσα έχουν μείνει δύο κενά που δεν καλύφθηκαν στην α' φάση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:37 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:57:47 μμ »
Το ξέρω ότι είναι ρίσκο χωρίς κουτάκι αλλά τα παιδιά είναι ένας λόγος που αποτρέπουν πολλούς από εμάς να το δηλώσουμε. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι φέτος θα μείνω εκτός ακόμη και με καλή σειρά. Ωστόσο τρέφω μια τελευταία ελπίδα μια και στην περιοχή που δήλωσα έχουν μείνει δύο κενά που δεν καλύφθηκαν στην α' φάση.
Στο εύχομαι ολόψυχα! Όσο για τι κουτάκι, δεν είναι μόνο τα παιδιά που σε αποτρέπουν να το δηλώσεις, αλλά και οι οικονομικοί λόγοι (φαντάσου να σε στείλει το Υπουργείο ως αναπληρωτή τη μια χρονιά στα Δωδ/νησα, την άλλη στις Κυκλάδες, την τρίτη στο Λασίθι κ.λ.π. Δε σε φτάνει ο μισθός του αναπληρωτή καλά-καλά για νοίκι, φαγητό και εισητήρια, όχι να σου μείνουν και να συντηρηθείς εσύ κι η οικογένειά σου!) Κάποιο, βέβαια, πηγαίνουν οπουδήποτε, γιατί δεν αντέχουν την ανεργία, αλλά πάλι πώς τη βγάζεις 8-9 μήνες μακριά από τους δικούς σου, στα νησιά που ερημώνουν το χειμώνα ή στις ραχούλες που ξεπαγιάζεις κυριολεκτικά; Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, φτάνει να μη μετανιώσει μετά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 11:57:39 πμ »
Σε αυτά που λέτε θα προσθέσω και κάτι που ίσως κάποιοι δεν έχουν σκεφτεί. Την απώλεια άλλων εισοδημάτων. Εγώ, για πχ, πριν κάποια χρόνια βρέθηκα πολύ μακριά ως αναπληρώτρια, έχασα τα ιδιαίτερά μου και τα τελευταία 2 χρόνια δεν κάνω ούτε ένα μαθημα! Πέρισυ δε δε δούλεψα ούτε σε σχολείο. Τραγικό...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:03:14 μμ »
Πόσο σε καταλαβαίνω.  :)Κάποια στιγμή πρέπει να διαλέξεις.Ιδιωτική εκπαίδευση ή το κυνήγι ενός Ασέπ;Ειλικρινά κουράγιο. Δεν ξέρω τι είναι το πιο σωστό. Διάλεξα τον ιδιωτικό χώρο διότι Ασέπ δεν γινόταν και έχασα τους γονείς μου. Ευτυχώς δουλειά έχω. Με το άγχος βέβαια πάντα και άπειρο τρέξιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2015, 12:18:14 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:19:40 μμ »
Η β φαση δασκαλων αν εχω καταλαβει καλα παει για την επομενη εβδομαδα... Η δικια μας;;;;;;;;;;;;;;;


Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:28:59 μμ »
H Φθιώτιδα έχει 3 κενά ΑΚΩ και 1 ΑΜΩ. Με ενημέρωσαν ότι σήμερα στέλνουν τα κενά και συνήθως οι προσλήψεις μετά γίνονται άμεσα. Αν καθυστερήσουν θα είναι για οικονομικούς λόγους, όχι λόγω έλλειψης οργάνωσης.
Ο Παπαδομαρκάκης της Β/θμιας Δωδεκανήσου είπε για 30 κενά φιλολόγων. Κενά υπάρχουν, αλλά ίσως ελπίζουν να καλυφθούν ώρες από τους φιλολόγους ειδικής αγωγής απ'τα τμήματα ένταξης και γι'αυτό θέλουν να προηγηθεί η φάση ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:40:43 μμ »
H Φθιώτιδα έχει 3 κενά ΑΚΩ και 1 ΑΜΩ. Με ενημέρωσαν ότι σήμερα στέλνουν τα κενά και συνήθως οι προσλήψεις μετά γίνονται άμεσα. Αν καθυστερήσουν θα είναι για οικονομικούς λόγους, όχι λόγω έλλειψης οργάνωσης.
Ο Παπαδομαρκάκης της Β/θμιας Δωδεκανήσου είπε για 30 κενά φιλολόγων. Κενά υπάρχουν, αλλά ίσως ελπίζουν να καλυφθούν ώρες από τους φιλολόγους ειδικής αγωγής απ'τα τμήματα ένταξης και γι'αυτό θέλουν να προηγηθεί η φάση ειδικής αγωγής.
Καλά πού βρίσκονται 30 ακόμη κενά φιλολόγων στα Δωδεκάνησα; Στην α΄ φάση προσελήφθησαν 60 άτομα (αν δεν κάνω λάθος) και μόνο 1 δεν προσήλθε! Δεν μπορώ να καταλάβω, εκτός κι αν εννοεί ΑΜΩ και ωρομίσθιους, οπότε δε με παραξενεύει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:45:17 μμ »
Καλά πού βρίσκονται 30 ακόμη κενά φιλολόγων στα Δωδεκάνησα; Στην α΄ φάση προσελήφθησαν 60 άτομα (αν δεν κάνω λάθος) και μόνο 1 δεν προσήλθε! Δεν μπορώ να καταλάβω, εκτός κι αν εννοεί ΑΜΩ και ωρομίσθιους, οπότε δε με παραξενεύει!
Κενά να υπέρχουν.Καλό είναι μήπως και δουλέψουν περισσότεροι συνάδελφοι. Β΄ φάση δε βλέπω να κάνουν γρήγορα....

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:50:54 μμ »
Σε αυτά που λέτε θα προσθέσω και κάτι που ίσως κάποιοι δεν έχουν σκεφτεί. Την απώλεια άλλων εισοδημάτων. Εγώ, για πχ, πριν κάποια χρόνια βρέθηκα πολύ μακριά ως αναπληρώτρια, έχασα τα ιδιαίτερά μου και τα τελευταία 2 χρόνια δεν κάνω ούτε ένα μαθημα! Πέρισυ δε δε δούλεψα ούτε σε σχολείο. Τραγικό...
Όχι μόνο το έχουμε σκεφτεί, αλλά το έχουμε βιώσει! Αυτό συμβαίνει όταν έχεις εργοδότη το Υπουργείο Παιδείας: χάνεις την όποια δουλειά είχες κοντά στο σπίτι σου και τρέχεις ξεσπιτωμένος απο 'δω κι εκεί, θεωρώντας (όπως είναι και εύλογο εξάλλου) να σε τακτοποιήσει κάποια στιγμή και να μην πάνε χαμένοι οι κόποι και οι θυσίες σου. Αντ' αυτού, όμως, εξακολουθεί να σε χρησιμοποιεί όποτε και για όσο διάστημα κρίνει ότι το συμφέρει, σου αφαιρεί δεδουλευμένη προυπηρεσία κι ούτε λόγος για μονιμοποίηση! Αισχρό κι απάνθρωπο! Γι' αυτό και δεν ξαναδηλώνω το κουτάκι, αφού ο κάθε υπουργός και υφυπουργός αλλάζει τους κανόνες του "παιχνιδιού" κατά τα συμφέροντά του και αγνοεί επιδεικτικά νόμους, αποφάσεις και ανθρώπινες ζωές! Ή δουλειά σε δημόσιο σχολείο κοντά στον τόπο κατοικίας ή μαύρα λεφτά από ιδιαίτερα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Φιλολόγων 2015-16
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:55:03 μμ »
Κενά να υπέρχουν.Καλό είναι μήπως και δουλέψουν περισσότεροι συνάδελφοι. Β΄ φάση δε βλέπω να κάνουν γρήγορα....
Δεν πειράζει, ας αργήσει η β΄ φάση μήπως και δουλέψουν περισσότεροι φιλόλογοι! Υπομονή έχουμε μ' αυτούς που έχουμε μπλέξει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.