*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 6329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

it03136

  • Επισκέπτης
Δημιουργία φροντιστηρίου
« στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:40:11 πμ »
Αγαπητά μέλη καλημέρα,
Είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε αυτή την κοινότητα και ως αρχή θέλω να σας εκφράσω τα συγχαρητήρια μου αλλά και την χαρά μου που σας βρήκα :) . Ίσως έχει τεθεί το συγκεκριμένο θέμα ξανά υπό συζήτηση, γι΄αυτό ζητώ ως αρχάριος στον forum την κατανόηση σας.
Να μπω όμως στο θέμα για το οποίο ένιωσα την ανάγκη να σας γράψω: 
Σκέφτομαι να ανοίξω ένα φροντιστήριο- κέντρο ξένων γλωσσών και πληροφορικής, στο οποίο θα διδάσκεται τόσο πληροφορική όσο και γερμανικά. Όσον αφόρα την πληροφορική είμαι απόφοιτος Πανεπιστημίου οπότε πιστεύω να έχω το δικαίωμα να διδάξω αλλά και να ανοίξω το φροντιστήριο. Στο θέμα των γερμανικών έχω το GDS (Großes Deutsches Sprachdiplom).  Οι ερωτήσεις μου:
1.Γνωρίζω πως μπορώ να διδάξω με το συγκεκριμένο πτυχίο (γερμανικά), με πιστοποιεί όμως και να ανοίξω φροντιστήριο (κέντρο ξένων γλωσσών και πληροφορικής); Δεν έχω πτυχίο φιλοσοφικής, είναι απο το γερμανικό ινστιτούτο Goethe.
2.Ποια είναι η διαδικασία την οποία πρέπει να ακολουθήσω για να ανοίξω ένα τέτοιου είδους  κέντρο (άδειες, προϋποθέσεις, ...);  Ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω;
3.Κατά τη γνώμη σας είναι καλύτερα να βαδίσω λίγο χαμηλά και να διδάξω ο ίδιος μου ή να προσλάβω από την πρώτη κιόλας μέρα 1-2 καθηγητές ;
Το φροντιστήριο θέλω να το ανοίξω «από ανάγκη». Όχι ότι δε μου αρέσει ή το κάνω με το ζόρι, αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα των γνωριμιών και έτσι δε μπορώ να βρω κάποια δουλεία αξιοπρεπής, όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Έχω κ άλλες ερωτήσεις για την ύλη και τα σχετικά αλλά αυτά αργότερα με τη σειρά τους.
Το φροντηστίριο επρόκειτο να δημιουργηθεί σε περιφέρεια (Έδεσσα - 20.000 κάτοιικοι).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια και την άποψη σας.
Φιλικά,
Κωνσταντίνος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 08:42:12 πμ από it03136 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:53 »

Αποσυνδεδεμένος spartakid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:03:33 πμ »
Για τις διαδικασίες και την άδεια που χρειάζεται θα σου πει λεπτομέρειες η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής σου. Πρόσεχε πρώτα θα πάρεις ένα έντυπο από την δευτεροβάθμια που θα γράφει τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρεί ο χώρος στον οποίο θα λειτουργήσει το φροντιστήριο και ΜΕΤΑ θα ψάξεις το κατάλληλο να νοικιάσεις. ΜΗΝ νοικιάσεις χώρο σε κτίριο που έχει και διαμερίσματα για οικογένειες, θα παραπονιούνται συνέχεια για φασαρία κλπ, να νοικιάσεις κάπου που θα έχει μόνο γραφεία.  Όσο για τους καθηγητές, όχι δεν θα προσλάβεις κανέναν πριν βεβαιωθείς ότι θα έχεις μερικά παιδάκια για αρχή. Ξεκίνα μόνος σου και καθηγητή θα χρειαστείς μόνο και όταν θα έχεις πολλά παιδιά. Κάνε διαφήμιση, μην λυπηθείς  λεφτά στην διαφήμιση, θα τα πάρεις πίσω. Μεγάλη και ευανάγνωστη πινακίδα και κεντρικό σημείο να διαλέξεις για το φροντιστήριο. Θα παζαρέψεις το ενοίκιο και πριν υπογράψεις το συμβόλαιο μίσθωσης θα το δείξεις στον δικηγόρο σου. Ο στόχος σου πρέπει να είναι μετά το δεύτερο έτος λειτουργίας του φροντιστηρίου να έχεις πάνω από 30 μαθητές. Ελπίζω να σε βοήθησα, καλή αρχή αν το αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:43:55 μμ »
Καλή αρχή και καλό κουράγιο!  :D
Θέλει γερό στομάχι το φροντιστήριο και... τους "πελάτες" από κοντά, για να μην σου χρωστάνε!  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

it03136

  • Επισκέπτης
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:23:14 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
με κάνατε να σκέφτομαι λίγο διαφορετικά τώρα :)
Να κάνω κ μια άσχετη ερώτηση σχετικά με το EDCL...: Λέμε ανοίγω το φρόντι και όλα καλά κάνω μαθήματα για το EDCL. Την ημέρα των εξετάσεων οι μαθητές μου που θα δώσουν εξετάσεις; μπορώ να τις πραγματοποιήσω και στο φροντιστήριο μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:53 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:39:58 μμ »
Θα χρειαστεί πάλι να κάνεις κάποιες διαδικασίες, ώστε να γίνει το φροντιστήριό σου πιστοποιημένο εξεταστικό κέντρο EDCL.  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160230
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 741

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.