*

Αποστολέας Θέμα: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06  (Αναγνώστηκε 344472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #336 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:56:02 μμ »

είμαι ψόφια, γιατί αύριο έχω γενέθλια και έφτιαξα την τούρτα μου!

Χρόνια πολλά και κοίτα να τα χαρείς χωρίς άγχος! Από μεθαύριο πάλι αρχίζεις να ψάχνεις για δουλειά. Ε, μια μέρα το χρόνο τη δικαιούμαστε όλοι, έτσι δεν είναι;

Γιάννη, με αγχώνουν λίγο τα όσα λες για τους αναπληρωτές, αλλά ξέρω οτι έχεις στα περισσότερα δίκιο. Όχι οτι δεν παλεύουν όμως, όχι όλοι. Πέρυσι μόνο οι αναπληρωτές απεργούσαμε, άντε και κανένας-δυο από τους μόνιμους (στο σύλλογο ήμασταν γύρω στους 30). Θα μου πεις, στα ίδια ερχόμαστε, εφόσον εμείς δεν έχουμε αυξημένες υποχρεώσεις, εμείς πρέπει να βγούμε μπροστά. Αλλά με τους συνδικαλιστές (εγώ προσωπικά) δε θέλω καμία ανάμειξη.

Ανάλογα τα σχολεια στο δικό μου ολοκληρος ο συλλογος με 2 μονο αναπληρωτες και ολοι οι αλλοι μονιμοι εκανα ολες τις ημερες απεργια.
Όσο για την ολμε (ναι με μικρα γραμματα γιατι ειναι οντως λίγη των περιστασεων) όλοι την σιχτιριζουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:33 »

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #337 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:00:59 μμ »
planety χρονια σου πολλα απο σημερα λοιπον!!
ελπιζω να μην κανω και φετος τα γενεθλια μου ενω ειμαι ανεργη( καπου μεσα οκτωβρη ειμαι!!)
λετε αυτη η βδομαδα να ειναι με καλα μηνυματα για εμας???καπου καποιος ειπε οτι του ειπαν οτι θα μας καλεσουν σε καμια 10αρια μερες δηλ. την παρασκευη που μας ερχεται!λετε??????δε θελω αλλο να μιζεριαζω, θελω να σκεφτομαι θετικα αλλιως δεν θα την παλεψω!!!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #338 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:04:00 μμ »
δεν ξερω τι γινεται στο δικο σου σχολειο Μιλτο αλλα συνηθως απεργια οντως κανουν οι αναπληρωτες αντε και κανας μονιμος. σε οσα σχολεια εχω δουλεψει εγω, και δεν ειναι λιγα, αυτο γινοταν.
οσο για την ισορροπια...τι ειναι αυτο?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #339 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:17:16 μμ »
να σας μεταφερω την κατασταση που επικρατει στην κρητη,, εκει ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα!πολυ συχνα οταν γινονται απεργιες κλεινουν σχολεια ολοκληρα!!! απεργουν απο τους 30 τουλαχιστον οι 20-25!!περυσι το σχολειο εκλεισε 3 φορες.. προπερσι που ημουν σε ενα αλλο λειτουργουσαν παντα μονο 2 τμηματα και καποιες φορες κ κανενα!!δεν ξερω γιατι κατω ειναι τοσο διαφορετικα τα πραγματα,, μαλλον εχουν μια ταση να κανουν τα παντα να φαινονται πιο εντονα!απλα συχνα απορω αν ολες αυτες οι απεργιες που γινονται φαινονται πουθενα!!τελος παντων!!!
γιωτα το μαλλι ειπες το εχεις ετοιμο, βαμμενο???μπορουν να μας καλεσουν δηλαδη???εγω παλι το εχω κοψει το σπορ λογω οικονομικου, τα βαφω μονη μου,,ελπιζω οι μαθητες να μην με δουν με ριζα 3 δαχτυλα μεχρι να μας καλεσουν,,,,,λιγο η εφορια, λιγο το ενα, λιγο μια φιλη που παντρευτηκε που λεφτα για να αγορασεις βαφη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:33 »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #340 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:21:36 μμ »
Συναδελφοι το βασικο προβλημα δεν ειναι η αυξηση των ωρων, αλλα η ελλειψη μαθητων. Όταν τα περιφερειακα σχολεια προσπαθουν να προγραμματισουν τα τμηματα τους (που αυτο αυτοματα σημαινει και τις ωρες μας) και τραβαμε απο εδω τραβαμε απο εκει και λογω έλλειψης παιδιων, παρα τις αλχημειες, τα τμηματα ειναι ελαχιστα νατο το προβλημα. και αρχιζουμε και στελνουμε στις βθμιες ακομα και διαστασεις αιθουσων για να αποδειξουμε οτι τα 15αρια τμηματα δεν χωρανε τοτε τι να λεμε;;;

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:23:11 μμ »
ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις ευχές! τουλάχιστον να ξεχνιόμαστε λίγο βρε παιδιά, γιατί θα μας πάνε στο τρελάδικο στο τέλος!  :) :)

αντε από αύριο πάλι να περιμενουμε, αύριο όχι, βασικά αύριο έχει μαγείρεμα και μετά φαί! και μετά καθισιό να χωνέψουμε! ;D ;D από τρίτη θα ξαναγχωθώ! ::) ::)

από τρίτη αρχίζουν και τα σχολεία βρε! άντε με το καλό, να μην κάνουν τίποτα αλλο τα παιδιά εκτός από φιλολογικά και μαθηματικοφυσικές! Τα υπόλοιπα, ως δευτερεύοντα μαθήματα, δεν χρειάζονται! :P :P
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #342 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:34:27 μμ »
ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις ευχές! τουλάχιστον να ξεχνιόμαστε λίγο βρε παιδιά, γιατί θα μας πάνε στο τρελάδικο στο τέλος!  :) :)

αντε από αύριο πάλι να περιμενουμε, αύριο όχι, βασικά αύριο έχει μαγείρεμα και μετά φαί! και μετά καθισιό να χωνέψουμε! ;D ;D από τρίτη θα ξαναγχωθώ! ::) ::)

από τρίτη αρχίζουν και τα σχολεία βρε! άντε με το καλό, να μην κάνουν τίποτα αλλο τα παιδιά εκτός από φιλολογικά και μαθηματικοφυσικές! Τα υπόλοιπα, ως δευτερεύοντα μαθήματα, δεν χρειάζονται! :P :P
Planety ,χρονια πολλα!!!Με υγεια και χαρα παντα! :)Μακαρι να ρθουν μεσα στην εβδομαδα καλα νεα για σενα και για ολους! :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:54:20 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος geo_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:38:17 μμ »
Planety, σκέψου τι δώρο-έκπληξη θα ήταν μια μεγάλη Α φάση ΠΕ 06!!??!!  :o  :o Όπως και να'χει, χρόνια πολλά και ότι καλύτερο σε όλους τους τομείς  ;)  :D
I am nobody... nobody is perfect... therefore, I must be perfect :P

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:46:57 μμ »
δεν ειναι βασικο προβλημα η αυξηση ωραριου? συγνωμη βρε Μιλτο αλλα μας δουλευεις τωρα? και αν συνδυαστει και με συγχωνευσεις και καταργησεις σχολικων μοναδων, τοτε οχι απλα μειωση στις προσληψεις αναπληρωτων θα γινει αλλα και διορισμοι μονιμων δεν προκειται να ξαναγινουν τουλαχιστον για αρκετα χρονια.

τα ειχα βαψει σοφακι μου αλλα μαλλον σε λιγες μερες θα την ξαναφανε τη βαφη τους...κι εννοειται οτι και γω στο σπιτι μονη μου τα βαφω, μονο που χρειαζομαι δυο σωληναριο τοσα που ειναι!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:53:17 μμ »
δεν ειναι βασικο προβλημα η αυξηση ωραριου? συγνωμη βρε Μιλτο αλλα μας δουλευεις τωρα? και αν συνδυαστει και με συγχωνευσεις και καταργησεις σχολικων μοναδων, τοτε οχι απλα μειωση στις προσληψεις αναπληρωτων θα γινει αλλα και διορισμοι μονιμων δεν προκειται να ξαναγινουν τουλαχιστον για αρκετα χρονια.

τα ειχα βαψει σοφακι μου αλλα μαλλον σε λιγες μερες θα την ξαναφανε τη βαφη τους...κι εννοειται οτι και γω στο σπιτι μονη μου τα βαφω, μονο που χρειαζομαι δυο σωληναριο τοσα που ειναι!

Ξεκιναμε με το απλο συγχωνευσεις μοναδων που;; μαλλον τεχνικα και θα δουμε αν.
καταργησεις μοναδων. ξαναεπαιξε αλλα πιστευεις θα κλεισει ποια;; Στα νησια; στις περιφερειες;;
ξαναλεω το απλο. ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Γιωτα σε π.μ. θα σου εξηγησω τι επαιξε φετος στο σχολειο μου. δεν γινεται να κοινοπποιηθει. ;)
Σε περιφερειακα σχολεια δεν χωρανε τα παιδια να γινουν συγχωνευσεις. τα κτηρια ειναι με μικρες αιθουσες. δεν ειναι ολα τοσο απλα.

Όσο για την βαφη δεν γνωριζω να βοηθησω την κουβεντα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:55:44 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:06:38 μμ »
εστω να παρουμε τα τεχνικα, αν και δε νομιζω οτι θα περιοριστουν εκει, στα τεχνικα λοιπον δεν κανουν μαθημα καθηγητες? οι καθαριστριες μπαινουν στις ταξεις? θα δεις οτι αν τα συνδυασεις ολα αυτα προκυπτει προβλημα και μαλιστα μεγαλο. και φυσικα οπου δεν υπαρχουν παιδια στην καλυτερη συγχωνευονται τμηματα και στη χειροτερη σχολεια και αν ερθει και η αυξηση του ωραριου για κατσε σκεψου ποσοι θα περισσεψουν. και δε μιλαω για αναπληρωτες αλλα για μονιμους. και απο τη στιγμη που θα εχει το υπουργειο μονιμους που δε θα ξερει τι να τους κανει λες να προσλαμβανει και αναπληρωτες κατα χιλιαδες? και γω θα ηθελα να τα βλεπω ολα ροδινα και να λεω φταιει μονο αυτο οποτε γεννατε για να υπαρχουν σχολεια και να εχουμε δουλεια, αλλα το προβλημα στο χωρο της εκπαιδευσης ειναι πολυ πιο συνθετο.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:10:47 μμ »
Να ρωτησω κατι,ισως απλοικο και αφελες; Οι 8.000 μαθητες που εφυγαν απ'τα ιδιωτικα δεν πηγαν στα δημοσια; Και φανταζομαι πηγαιναν σε ιδιωτικα που βρισκονται σε μεγαλες πολεις.Τοσοι λιγοι ειναι οι μαθητες των σχολειων;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:11:19 μμ »
ξαναλεω δεν μιλαω οτι θα ειναι ολα ροδινα αλλα οχι και σε καταστροφικες καταστασεις που ακουγεται.
Τελος παντων εδω θα ειμαστε και θα δουμε.
Απλα δεν μου εξηγησες που θα πανε τα παιδια οταν δεν χωραν σε αιθουσες. σε σκηνες θα τα βαλουμε;;

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Α΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:20:21 μμ »
κοιταξε υπαρχει απο τη μια η καταστροφολογια και απο την αλλη το "πεταω σε ροζ συννεφακια και θα σας παρακαλουσα να μη με ξυπνησετε". προσωπικα ουτε το ενα υποστηριζω ουτε το αλλο.
το εχω ξαναπει αναπληρωτες παντα θα χρειαζονται, ομως αν ισχυσουν ολα αυτα τα μετρα θα πρεπει να ξεχασουμε τα νουμερα που βλεπαμε μεχρι τωρα και αυτο δεν ειναι καταστροφολογια, απλη κοινη λογικη ειναι. και μην ξεχνας οτι εμεις ηδη εχουμε δει τους μηδενικους διορισμους.
οπως επισης και το να υποστηριζεις οτι "ελα μωρε δεν ειναι και τοσο σοβαρο το προβλημα" πολυ απλα εθελοτυφλεις μπροστα σε ολα οσα γινονται.
οσο για την τελευταια προταση, δεν εχω καταλαβει τι ρωτας. απο τη μια δεν υπαρχουν παιδια και απο την αλλη δε χωρανε στις αιθουσες? συγνωμη αλλα λιγο αντιφατικο ειναι ολο αυτο.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160247
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.