*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;  (Αναγνώστηκε 7214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« στις: Ιούνιος 05, 2010, 08:29:36 μμ »
Eπιδίωξα να στείλω κάποια βιογραφικά σε ιδιωτικά σχολεία και, επειδή κάποια ήταν κοντά στο σπίτι μου,είπα να τα πάω αυτοπροσώπως.Εννοείται οτι βρέθηκα αντιμέτωπη με τις γραμματείς και τις καθαρίστριες(!) αλλά,ακόμα κι αυτές και κάποιοι περιφερόμενοι καθηγητές είχαν ένα ύφος λες και ήταν ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι.Εντάξει, καταλαβαίνω πως μπορεί να μην έχουν ανάγκες σε νέο προσωπικό (αν κι από ό,τι ακούω από τα ίδια τα παιδιά-μαθητές τους/μου αλλάζουν συχνά καθηγητές , προφανώς εκμεταλλευόμενοι κάποια δοκιμαστική περίοδο μέχρι να προσλάβουν καθηγητές με σύμβαση αορίστου χρόνου) αλλά φοβάμαι πως, αν το κλίμα είναι τόσο απαξιωτικό,προσωπικά θα δυσκολευόμουν να λειτουργήσω.Και θίγω αυτό το θέμα για να μας πληροφορήσουν συνάδελφοι που γνωρίζουν τα πράγματα εκ των έσω πώς σε γενικές γραμμές είναι τα πράγματα και τι πρέπει κανείς να περιμένει.Τα φροντιστήρια τα μάθαμε απ'την καλή κι απ'την ανάποδη αλλά σ'αυτήν την περίπτωση νιώθω σαν "αλεξιπτωτιστής"!/
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:06 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2010, 01:32:59 μμ »
τα ιδιωτικα σχολεια ακομη και αυτα που δεν ειναι "ονοματα' θεωρουν πως συγκεντρωνουν την αφροκρεμα της κοινωνιας...τοσο απο μαθητες όσο και απο καθηγητες...οταν λοιπον εσυ πας ως αλεξιπτωτιστης (τουτεστιν χωρις καποιου ειδους γνωριμια εκει μεσα, χωρις να εχεις υπαρξει καποτε μαθητρια ιδωτικου σχολειου ειτε του ιδιου ειτε αλλου) σε αντιμετωπιζουν κάπως έτσι...giati edw einai ellada..

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2010, 01:49:30 μμ »
..και ενώ στην αρχή μου ανεβάινει το αίμα στο κεφάλι μετά μου έρχεται να κλάψω...
Ενώ το δημόσιο σχολείο είναι φορέας παιδείας και ελεύθερης διακίνησης ιδεών, έχει τόσο υποβαθμιστεί, που ένα φανταχτερό του κακέκτυπο σηκώνει αγέρωχα το κεφάλι = το ιδιωτικό εκπαιδευτήριο (και όχι σχολείο), όπου δεν γίνεται φυσικά ελεύθερη διακίνηση ιδεών (αφού είναι επιχείρηση με απώτερο σκοπό το κέρδος, δεν μπορεί να διακινούνται εκεί ιδέες που δεν εξυπηρετούν αυτόν τον σκοπό)..
      Αν το δημόσιο σχολείο κατάφερνε να σταθεί στο ύψος του, δε νομίζω να έβρισκε χώρο να ευδοκιμήσει το υφάκι αυτό των παραγόντων της ιδιωτικής εκπαίδευσης..
      Όλοι έχουμε τις ευθύνες μας και ως παράγοντες του σχολείου και ως πολίτες και ως γονείς...τι κάνουμε όμως; Κατεβάζουμε ρολά;
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος samou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2010, 01:59:29 μμ »
Να πηγαινεις κι εσυ με υφακι, οριστε μας. Μην αφηνεις τον καθε κομπλεξικο να βγαζει απωθημενα πανω σου, γιατι περι αυτου προκειται.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:06 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2010, 02:16:24 μμ »
..στο δημόσιο σχολείο όμως μπορείς λίγο πολύ (ακόμα) να διεκδικήσεις τον χώρο σου, το πολύ πολύ να σε πουν γραφικό ...στον ιδιωτικό δεν μπορείς...πρέπει να συσχηματιστείς με τις αντιλήψεις του αφεντικού και των παρατρεχάμενών του..
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2010, 02:45:51 μμ »
Εγώ πάντως θεωρώ πως είναι χειρότερα να είσαι πρώην μαθητής...Και μιλάω από προσωπική δική μου πείρα αλλά κ γνωστών μου,που οι υπέυθυνοι όχι μόνο δεν έλαβαν υπόψη την παλιά μας σχέση κ ούτε καν μας ειδοποίησαν πως κοίταξαν τα βιογραφικά μας τουλάχιστον ,βρε αδερφέ,αλλά γίναμε κ αντικείμενο " κοινωνικού σχολιασμού " σχετικά με το τι σπουδές/προυπηρεσία είχαμε... ( τα νέα μαθαίνονται γρήγορα κ εύκολα σε μια επαρχιακή πόλη...)

Οπότε για τα ανωτέρω κ για διάφορους ακόμα αυτονόητους λόγους,καλύτερα να είσαι άγνωστος κ ας πας κ χωρίς να ζητάνε καθηγητές απαραίτητα,όχι με ύφος χιλίων καρδιναλλίων τύπου " Προσλάβετέ με " αλλά απλά,ευγενικά κ τυπικά.To μέλλον του βιογραφικού είναι αβέβαιο,αλλά τουλάχιστον η προσπάθεια θα έχει γίνει...  ;)

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 06, 2010, 02:56:17 μμ »
..στο δημόσιο σχολείο όμως μπορείς λίγο πολύ (ακόμα) να διεκδικήσεις τον χώρο σου, το πολύ πολύ να σε πουν γραφικό ...στον ιδιωτικό δεν μπορείς...πρέπει να συσχηματιστείς με τις αντιλήψεις του αφεντικού και των παρατρεχάμενών του..

απο Σεπτεμβρη που στα δημοσια σχολεια θα αρχισει  η αυτοαξιολογηση , οι μεντορες , αργοτερα η αξιολογηση κτλ να δουμε ποιος δεν θα ακολουθει τις αντιληψεις και τις αποψεις των ''αφεντικων του ''  (ε  συγγνωμη της αφεντρας) ::)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 06, 2010, 03:36:58 μμ »
..στο δημόσιο σχολείο όμως μπορείς λίγο πολύ (ακόμα) να διεκδικήσεις τον χώρο σου, το πολύ πολύ να σε πουν γραφικό ...στον ιδιωτικό δεν μπορείς...πρέπει να συσχηματιστείς με τις αντιλήψεις του αφεντικού και των παρατρεχάμενών του..

απο Σεπτεμβρη που στα δημοσια σχολεια θα αρχισει  η αυτοαξιολογηση , οι μεντορες , αργοτερα η αξιολογηση κτλ να δουμε ποιος δεν θα ακολουθει τις αντιληψεις και τις αποψεις των ''αφεντικων του ''  (ε  συγγνωμη της αφεντρας) ::)

..γι΄αυτό είπα πριν στην αρχή θυμώνω και μετά μου έρχεται να κλάψω... :(
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 06, 2010, 10:26:56 μμ »
Eνδιαφέρουσες τοποθετήσεις...Πάντως νιώθω πως πολλοί από μας δικαιούμαστε καλύτερη αντιμετώπιση.Μόλις επέστρεψα από ένα 10ωρο συνεχόμενων ιδιαιτέρων οπού κάνοντας την αυτοαξιολόγηση μου θεωρώ πως λίγοι καθηγητές σχολείων  θα μπορούσαν να ανταποκριθούν σε τόσο διαφορετικές καταστάσεις (μαθήματα,γονείς,ωράρια,βλακεία ;D) και ταυτόχρονα να γουστάρουν αυτό που κάνουν τόσο ωστε,αν και μόλις έχουν μπει σπίτι να δουν τα παιδιά τους,να μην αρνούνται μάθημα στο παιδί της γειτόνισσας που γράφει αύριο,εννοείται χωρίς αμοιβή!Στο βιογραφικό πού να γράψεις οτι έχεις φτάσει να κάνεις μάθημα 12-1 τη νύχτα επειδή  το παιδί που πήγες το πρωί σε χρειάζεται!Θέλω να πω το μεταπτυχιακό που δεν έκανα,ας πουμε γιατί μεταξύ άλλων έκανα οικόγένεια,φαίνεται,αλλά η αφοσίωση κι ο ζήλος δύσκολα αποδεικνύονται.Σωστά δεν τα λέω;(Aλήθεια,στον ασεπ,τι μόρια παίρνουν ;:P)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 06, 2010, 10:45:21 μμ »
Γενικά, έχουν ένα ύφος, ενδεχομένως γιατί θεωρούν πως οι προερχόμενοι από τα δημόσια σχολεία είναι "κατώτεροι" (μάλλον αστείο, αφού και οι ίδιοι στη πλειοψηφία τους, τουλάχιστον οι ιδιοκτήτες από εκεί προέρχονται). Άλλωστε είναι κλίκες, και όπως όλοι οι ευρισκόμενοι σε κλίκα, θεωρούν οτι είναι ανώτεροι από τους αλλους και κριτές αυτών.
Εξαίρεση πιστεύω πως αποτελούν άνθρωποι που προέρχονται από το εξωτερικό, οι οποίοι δεν έχουν ενταχθεί σ' αυτές τις κλίκες, σε ξενόγλωσσα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια.

Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 06, 2010, 11:20:40 μμ »
τι να πει κανείς....αν δεν έχεις γνωστό ,κάποιον να σε συστήσει ή μεταπτυχιακό δύσκολα τα πράγματα ωστόσο σε μεγάλο εκπαιδευτήριο των βορείων προαστίων δέχονται αιτήσεις και όχι απλά βιογραφικό αλλά διστάζω να πάω δίχως μεταπτυχιακό ,δίνουν όμως έστω την ευκαιρία καθε Τρίτη-Πέμπτη σου λέει δεχόμαστε αιτήσεις όλο το χρόνο και ο Θεός βοηθός

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 06, 2010, 11:40:14 μμ »
Toυλάχιστον εκεί,αν όχι ευπρόσδεκτος,νιώθεις αξιοπρεπής!Πάντως είναι ειρωνεία να κάνεις ιδιαίτερα ή φροντιστήριο σε μαθητές γνωστών ιδιωτικών σχολείων,να γνωρίζεις εκ των έσω τη δουλειά τους και τις όποιες αδυναμίες τους και να θεωρήσαι ταυτόχρονα ακατάλληλος για το επίπεδό τους!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2010, 11:43:45 μμ »
Eργάζομαι σε ιδιωτικο σχολείο μετα απο 13 χρονια σε φροντιστηρια, ιδιαιτερα και ειδικα κεντρα(ως ειδικη παιδαγωγος). Δεν ειχα κανενα μα κανενα μεσο παρα μονο την προυπηρεσια μου τις συστασεις μου και δυο μεταπτυχιακα. Επισης ειμαι αποφοιτη δημοσιου σχολειου.
Πιστευω οτι δεν εχω αλλαξει απο τοτε που επαιρνα σβαρνα ολα τα σπιτια για να δουλεψω μεχρι τις 12 τη νυχτα ακομη και Σαββατα Κυριακες και αργιες. Δεν ξερω τι εννοειται σνομπισμος γιατι οι πιο πολλοι δουλευουμε τοσο σκληρα και τοσο περα ωραριου που δεν εχουμε την πολυτελεια να εκφραζουμε και σνομπισμο.
Δε ξερω σε ποιο σχολειο απευθυνθηκες αλλα εμεις μεσα στο σχολειο αν εξαιρεσεις καποιες μικρες τριβες λογω δουλειας και πιεσης κατα τ'αλλα ολοι θεωρουμε οτι ειμαστε το ιδιο και ποτε δεν τεθηκε θεμα σνομπισμου.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί τόσος "σνομπισμός" στα ιδιωτικά σχολεία;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 06, 2010, 11:44:39 μμ »
εμενα μου λες ;το ίδιο αντιμετωπίζω με μεγαλο φροντιστηρία των οποίων είχα μαθητές και γνώριζα εκ των έσω για τις αδυναμίες των καθηγητών του ,αλλά τι να πεις όλα για το φαίνεσθαι μέχρι που σ αγγελία διάβασα για φιλολογούς που ζητουνται από εκπαιδευτηριο αλλά με ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ φυσικά και θα επρόκειτο για δημοτικό ,όχι ότι έχω κάτι με τα μικράκια ίσα ίσα αλλά τόσο άχρηστοι πια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.