*

Αποστολέας Θέμα: Μειωση διορισμών  (Αναγνώστηκε 40538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:40:18 μμ »
Το ξέρω οτι δεν εφαρμόζεται το 7-8 ούτε εμείς το εφαρμόζουμε στο σχολείο μου... Αλλά έχουμε κατοχυρωμένο ωράριο; Δηλαδή δεν μπορεί να το κάνει 6ωρο; Θέλω την αποψή σου...

Σαφως και υπαρχει κατοχυρωμενο ωραριο τοσο για τα κλασσικα τμηματα οσο και για τα ολοημερα. Τωρα για τους αναπληρωτες οντως του χρονου θα παρουν οσους λιγοτερους μπορουν. Ακουγεται εντονα οτι το μεταβατικο σταδιο που λεγεται οτι θα ισχυσει θα ειναι μονο για αυτους που εχουν απο 18+ μηνες προυπηρεσιας. Σε καθε περιπτωση αυτη η μυστικοτητα που κυριαρχει για το θεμα ειναι παρα πολυ ασχημος οιωνος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μειωση διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:46 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:46:37 μμ »
Μα σε πολλά φορουμ διάβασα οτι η υπουργός είπε οτι οι νηπιαγωγοί δουλεύουν λίγο... ή κάνω λάθος; Ίσως να το διάβασα και εδω μέσα. Αυτό δε πρέπει να μας βάζει σε υποψία;

Εδώ μέσα το διάβασες.
Επειδή ζητούσαμε μείωση του ωραρίου,είπε ότι ήδη δουλεύουμε λίγο και δε θα κάνει κάποια μείωση.
Όμως δεν άκουσα κάτι και για αύξηση.
Δες λίγο και αυτό
http://www.paremvasis.gr/afs/viewtopic.php?f=7&t=37#p39
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:47:20 μμ »
Τελικά έχουμε ή δεν εχουμε κατοχυρωμένο ωράριο; Με μπερδέψατε...Triainoforos και alexel .

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:50:24 μμ »
Τελικά έχουμε ή δεν εχουμε κατοχυρωμένο ωράριο; Με μπερδέψατε...Triainoforos και alexel .
Το link που σου παρέθεσα είναι αρκετά διαφωτιστικό.
Έχουμε ωράριο.Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μειωση διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:46 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:54:07 μμ »
Το ξέρω οτι δεν εφαρμόζεται το 7-8 ούτε εμείς το εφαρμόζουμε στο σχολείο μου... Αλλά έχουμε κατοχυρωμένο ωράριο; Δηλαδή δεν μπορεί να το κάνει 6ωρο; Θέλω την αποψή σου...

Σαφως και υπαρχει κατοχυρωμενο ωραριο τοσο για τα κλασσικα τμηματα οσο και για τα ολοημερα. Τωρα για τους αναπληρωτες οντως του χρονου θα παρουν οσους λιγοτερους μπορουν. Ακουγεται εντονα οτι το μεταβατικο σταδιο που λεγεται οτι θα ισχυσει θα ειναι μονο για αυτους που εχουν απο 18+ μηνες προυπηρεσιας.Αυτό είναι εικασίες Σε καθε περιπτωση αυτη η μυστικοτητα που κυριαρχει για το θεμα ειναι παρα πολυ ασχημος οιωνος...

Αυτή η μυστικότητα  είναι σπάσιμο νεύρων για όλους εκείνους που τους αφορά άμεσα το θέμα.
Κ όπως είπε κάποια κοπέλα,έπρεπε η Διαμαντοπούλου να είχε βγει και να είχε αποσαφηνίσει το τί μέλει γενέσθαι και όχι να ψαχνόσαστε τώρα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:55:20 μμ »
"Θα θέλαμε λοιπόν για μια φορά ακόμα, να τονίσουμε τα παρακάτω:

α. Το διδακτικό ωράριο των Νηπιαγωγών δεν είναι νομοθετικά κατοχυρωμένο με αποτέλεσμα να αναπροσαρμόζεται και να παρατείνεται συνεχώς.

Η τελευταία αύξηση έγινε με την εγκύκλιο Αρ. Πρωτ. Φ. 32/190/81670/Γ1 20-7-2007 του ΥΠΕΠΘ, χωρίς να προηγηθεί διάλογος ή να γίνει ενημέρωση του συνδικαλιστικού φορέα μας (ΔΟΕ) και των εκπαιδευτικών για ένα τόσο σημαντικό θέμα." και παρακάτω λέει....
"Είναι αυτονόητο επίσης ότι, αν δεν έχουμε νομοθετικά κατοχυρωμένο ωράριο σαν Νηπιαγωγοί, είμαστε τελείως ανοχύρωτοι στις όποιες διαθέσεις του ΥΠΕΠΘ για συνεχή αύξηση και παράτασή του. "
Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε κατοχυρωμένο ωράριο δηλαδή. Αρά κινδυνεύουμε με αύξηση.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:55:35 μμ »
Τελικά έχουμε ή δεν εχουμε κατοχυρωμένο ωράριο; Με μπερδέψατε...Triainoforos και alexel .

Το ωραριο των νηπιαγωγων θεσπιζεται με υπουργικη αποφαση και οχι με καποιο  Π.Δ. Αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι θεσπισμενο ομως. Και σε καποιο Π.Δ. να ητανε θαν μπορουσε να αλλαξει. Απλα θεωρω οτι αν θεσπιζοτανε μεσω καποιου Π.Δ. θα ητανε πιο δυσκολο να αλλαξει

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:57:40 μμ »
Μας έχουν σπάσει τα νεύρα έχεις δίκιο ... Είμαστε 37 χρόνων και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει...

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 04:59:08 μμ »

Το ξέρω οτι δεν εφαρμόζεται το 7-8 ούτε εμείς το εφαρμόζουμε στο σχολείο μου... Αλλά έχουμε κατοχυρωμένο ωράριο; Δηλαδή δεν μπορεί να το κάνει 6ωρο; Θέλω την αποψή σου...

Σαφως και υπαρχει κατοχυρωμενο ωραριο τοσο για τα κλασσικα τμηματα οσο και για τα ολοημερα. Τωρα για τους αναπληρωτες οντως του χρονου θα παρουν οσους λιγοτερους μπορουν. Ακουγεται εντονα οτι το μεταβατικο σταδιο που λεγεται οτι θα ισχυσει θα ειναι μονο για αυτους που εχουν απο 18+ μηνες προυπηρεσιας.Αυτό είναι εικασίες Σε καθε περιπτωση αυτη η μυστικοτητα που κυριαρχει για το θεμα ειναι παρα πολυ ασχημος οιωνος...



Δηλαδη τι θες να πεις? Οτι αυτη που εχει 1 μοριο και ειναι στους πινακες προτου κλειδωσουν θα απορροφηθει? Αποκλειεται φυσικα. Και 18 μηνες οριο λιγο ειναι για αυτους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2010, 05:01:36 μμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 05:04:14 μμ »
Με 17 μήνες προυπηρεσία θα είμαι έξω σίγουρα.....Triainoforos. Θέλω να υποθέσω οτι οι συλλογοί μας κάνουν αγώνες για να μην κλειδώσουν οι πίνακες...

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 05:06:58 μμ »
 που ακουστηκε οτι το μεταβατικό στάδιο θα είναι για 18 μόρια και πανω....κάνεισ δεν έχει στοιχεία...εικασίεσ φαντάζομαι

εμείσ δηλ με 10 μόρια στον κάδο...ο καθένασ λέει ότι ακούει...


Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 05:08:20 μμ »
Με 17 μήνες προυπηρεσία θα είμαι έξω σίγουρα.....Triainoforos. Θέλω να υποθέσω οτι οι συλλογοί μας κάνουν αγώνες για να μην κλειδώσουν...

Δεν ξερω αν θα 'ναι 18, 17 ή 10. Δεν ειπα κατι τετοιο και μην απογοητευεσαι. Απλα το συγκεκριμενο οριο (18+) το ακουω πολυ εντονα τοσο απο αναπληρωτες οσο και απο ατομα που δουλευουν στο υπουργειο. Σιγουρο δεν ειναι τιποτα ετσι οπως εχουν γινει (ή καλυτερα τα 'χουν κανει) τα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 05:13:04 μμ »
Μας έχουν τρελάνει οι άχρηστοι....

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 05:18:39 μμ »
Είσαι αναπλ. νηπιαγωγός Triainoforos;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160725
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.