*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013  (Αναγνώστηκε 53741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 23, 2013, 01:37:52 μμ »

Τέλος της εβδομάδας η εγκύκλιος αναπληρωτών. Νέα δεδομένα στην ενισχυτική

23 Ιουλίου 2013

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχε η πρόεδρος ΕΛΜΕ Β.Έβρου με το Υπουργείο Παιδείας  μας γνωστοποίησε ότι η εγκύκλιος αναπληρωτών θα βγεί οριστικά τέλος της εβδομάδας.

Θετικά ήταν τα νέα για την ενισχυτική διδασκαλία καθώς της γνωστοποιήθηκε ότι για την ενισχυτική θα υπάρξει ξεχωριστή εγκύκλιος.
http://paideia-ergasia.gr/news/ekpaideutikoi/3537-telos-tis-evdomadas-i-egkyklios-anapliroton-nea-dedomena-stin-enisxytiki

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:21 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 23, 2013, 03:40:49 μμ »
http://www.iefimerida.gr/news/115932/μισθοί-πείνας-για-8500-εκπαιδευτικούς-–-400-ευρώ-το-μήνα

Ας είμαστε ρεαλιστές: μόνο κάποιος που θα του προτείνουν να πάει δίπλα στο σπίτι του θα πάει (ή έστω μέχρι 20 km). Για πιο μακριά εντελώς ασύμφορο.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 25, 2013, 09:58:37 πμ »
καλημέρα. επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το καθεστώς της φετινής ενισχυτικής, μπορεί κάποιος να μου πει αν όσοι προσλαμβάνονται θεωρούνται αμω και άρα διαγράφονται από του ς πίνακες της τρέχουσας χρονιάς; ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:38:24 πμ »
http://www.iefimerida.gr/news/115932/μισθοί-πείνας-για-8500-εκπαιδευτικούς-–-400-ευρώ-το-μήνα

Ας είμαστε ρεαλιστές: μόνο κάποιος που θα του προτείνουν να πάει δίπλα στο σπίτι του θα πάει (ή έστω μέχρι 20 km). Για πιο μακριά εντελώς ασύμφορο.

Σωστό...

Γι αυτό να περιμένουμε νέα τεχνάσματα από το υπουργείο...
Π.χ. και νέα αύξηση ωραρίου, μέσω της υποχρεωτικής δίωρης υπερωρίας(άπλήρωτης φυσικά) των μονίμων, όπου χρειαστεί ή αλλαγές στις αναθέσεις κατα πως συμφέρει κ.λ.π...!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:21 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:12:14 πμ »
καλημέρα. επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το καθεστώς της φετινής ενισχυτικής, μπορεί κάποιος να μου πει αν όσοι προσλαμβάνονται θεωρούνται αμω και άρα διαγράφονται από του ς πίνακες της τρέχουσας χρονιάς; ευχαριστώ
Αυτό θα ξεκαθαριστεί με την φετινή εγκύκλιο των αναπληρωτών ή το πιο πιθανό με την φετινή εγκύκλιο ενισχυτικής που θα είναι χωριστή από ότι ακούγεται. Πέρσι δεν υπήρχε τέτοιο θέμα διότι η διαδικασία πρόσληψης στην ενισχυτική έγινε αργά και καλυπτόταν χρονικά από το νομικό καθεστώς των προσλήψεων αναπληρωτών.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:56:05 πμ »
Μπορεί να μας θυμίσει κάποιος συνάδελφος, τι δικαιολογητικά χρειαζόμαστε επιπλέον, σε περίπτωση που ένα από τα στοιχεία μας έχει αλλάξει π.χ. Ταυτότητα ή Διεύθυνση κλπ...;


Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με συνάδελφο, μέλος του ΠΥΣΔΕ στο νομό που εργαζόμουν φέτος, πληροφορήθηκα ότι θα υπάρχουν κενά για αναπληρωτές στο νομό Έβρου, ορισμένα στις Κυκλάδες και αρκετά στα Δωδεκάνησα.Λίγα κενά θα υπάρξουν και στο νομό Πέλλας.Του ζήτησα μία εκτίμηση σε σχέση με όσα μαθαίνει.Τίποτα περισσότερο...Η εικόνα όμως που έχει είναι απογοητευτική.Μιλάμε για την ειδικότητα των φιλολόγων πάντα :)

Προσωπικά, μάλλον θα δηλώσω κάποια περιοχή των Κυκλάδων και βασικά τους μεγάλους νομούς που δεν έχουν πιθανότητες πολλές.Ναι, φέτος θα δηλώσω ΑΜΩ με τα τσαρούχια....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 12:07:15 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:19:41 μμ »
Μπορεί να μας θυμίσει κάποιος συνάδελφος, τι δικαιολογητικά χρειαζόμαστε επιπλέον, σε περίπτωση που ένα από τα στοιχεία μας έχει αλλάξει π.χ. Ταυτότητα ή Διεύθυνση κλπ...;


Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με συνάδελφο, μέλος του ΠΥΣΔΕ στο νομό που εργαζόμουν φέτος, πληροφορήθηκα ότι θα υπάρχουν κενά για αναπληρωτές στο νομό Έβρου, ορισμένα στις Κυκλάδες και αρκετά στα Δωδεκάνησα.Λίγα κενά θα υπάρξουν και στο νομό Πέλλας.Του ζήτησα μία εκτίμηση σε σχέση με όσα μαθαίνει.Τίποτα περισσότερο...Η εικόνα όμως που έχει είναι απογοητευτική.Μιλάμε για την ειδικότητα των φιλολόγων πάντα :)

Προσωπικά, μάλλον θα δηλώσω κάποια περιοχή των Κυκλάδων και βασικά τους μεγάλους νομούς που δεν έχουν πιθανότητες πολλές.Ναι, φέτος θα δηλώσω ΑΜΩ με τα τσαρούχια....
Οντως σε γενικο πλαισιο adigoni αυτα τα κενα ακουγονται και πολυ λιγα Μεσσηνια ,Αρκαδια προς τα εκει...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:29:46 μμ »
Μπορεί να μας θυμίσει κάποιος συνάδελφος, τι δικαιολογητικά χρειαζόμαστε επιπλέον, σε περίπτωση που ένα από τα στοιχεία μας έχει αλλάξει π.χ. Ταυτότητα ή Διεύθυνση κλπ...;


Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με συνάδελφο, μέλος του ΠΥΣΔΕ στο νομό που εργαζόμουν φέτος, πληροφορήθηκα ότι θα υπάρχουν κενά για αναπληρωτές στο νομό Έβρου, ορισμένα στις Κυκλάδες και αρκετά στα Δωδεκάνησα.Λίγα κενά θα υπάρξουν και στο νομό Πέλλας.Του ζήτησα μία εκτίμηση σε σχέση με όσα μαθαίνει.Τίποτα περισσότερο...Η εικόνα όμως που έχει είναι απογοητευτική.Μιλάμε για την ειδικότητα των φιλολόγων πάντα :)

Προσωπικά, μάλλον θα δηλώσω κάποια περιοχή των Κυκλάδων και βασικά τους μεγάλους νομούς που δεν έχουν πιθανότητες πολλές.Ναι, φέτος θα δηλώσω ΑΜΩ με τα τσαρούχια....
Οντως σε γενικο πλαισιο adigoni αυτα τα κενα ακουγονται και πολυ λιγα Μεσσηνια ,Αρκαδια προς τα εκει...
για φιλολόγους και τα υπόλοιπα;

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:32:42 μμ »
H anixia φίλε μου μιλά και για τις άλλες ειδικότητες. εσείς (οι βιολόγοι) πιθανόν να είστε κάπως σε καλύτερη μοίρα  , όσον αφορά τις περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:41:42 μμ »
H anixia φίλε μου μιλά και για τις άλλες ειδικότητες. εσείς (οι βιολόγοι) πιθανόν να είστε κάπως σε καλύτερη μοίρα  , όσον αφορά τις περιοχές.
Aκριβως.....

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:53:11 μμ »
Με εξαίρεση τις Κυκλάδες δεν έχω σαφή εικόνα. Πάντως στις Κυκλάδες είναι η πρώτη φορά που στις ειδικότητες ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, έμεινε τόσος κόσμος στη διάθεση. Και λόγω των μηδενικών μεταθέσεων και λόγω της αύξησης του ωραρίου. Ενδεικτικά, στο σχολείο μου είναι η πρώτη φορά που καλύφθηκαν και οι 3 οργανικές των ΠΕ02. Άλλες ειδικότητες είχαν πάντα κόσμο στη διάθεση, αλλά για αυτές τις τρεις είναι κάτι πρωτόγνωρο-24(!!!) φιλόλογοι στη διάθεση.
Το πόσα κενά θα προκύψουν έχει να κάνει με τον αριθμό των αποσπάσεων, τις αιτήσεις συνταξιοδότησης και τις άδειες (λοχείας-επαπειλούμενες κυρίως). Σιγά-σιγά αρχίζει να γίνεται ορατή η ζημιά από την αύξηση του ωραρίου. Τουλάχιστον σε περιοχές όπως οι Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα μπορεί να προκύψουν κενά λόγω της γεωγραφικής ιδιαιτερότητας. Στις στεριές που μπορούν να σε μεταφέρουν από το ένα σχολείο στο άλλο για συμπλήρωση, αδυνατώ να πιστέψω ότι θα βρεθούν κενά. Δυστυχώς...Πλέον και όσοι είμαστε σε νησιά, διστάζουμε να ζητήσουμε αίτηση απόσπασης-μετάθεσης...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:06:30 μμ »
Δυστυχώς...Πλέον και όσοι είμαστε σε νησιά, διστάζουμε να ζητήσουμε αίτηση απόσπασης-μετάθεσης...
Αυτό ξαναπέστο! Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν με τις διαθεσιμότητες και τις πιθανές απολύσεις...
Όντως στην βθμια με την αύξηση ωραρίου έγινε μεγάλη ζημιά για μας τους αναπληρωτές. Λογικά ανάλογα μέτρα θα πάρουν και στην πρωτοβάθμια για να καλύψουν τις συναξιοδοτήσεις και την απώλεια των περισσότερων αναπληρωτών...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 25, 2013, 07:44:28 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα. Έχω πολύ καιρό να στείλω μήνυμα (μια η ψυχολογική κούραση, μια η απέχθεια για όσα συμβαίνουν τριγύρω μας και κυρίως στο χώρο μας, που βάλλεται συνεχώς και ενορχηστρωμένα - λες και εμείς οι εκπαιδευτικοί φταίμε για τα χάλια στην οικονομία - ), όμως τώρα το κάνω, για να πω τη γνώμη μου για το πως διαμορφώνεται η φετινή κατάσταση με τους ΑΜΩ και ΑΚΩ (άλλωστε μετά από 2 χρόνια ωρομίσθια και 4 αναπληρώτρια έχω μια μικρή πείρα). Θεωρώ ότι θα προσλάβουν περίπου 200 ΑΚΩ φιλολόγους για σχολεία σε Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Κρήτη, ακριτικούς και ορεινούς νομούς και ύστερα άλλους τόσους ΑΜΩ. Στην ενισχυτική, που δε νομίζω πως θα ξεκινήσει πριν από Οκτώβριο, θα δουλέψει ο κύριως όγκος των φετινών αναπληρωτών, αλλά για 6-8 ώρες την εβδομάδα οι περισσότεροι. Τώρα, αν αξίζει κάποιος να ξενιτευτεί για μια πιο "σταθερή" δουλειά ή να μείνει κοντά στον τόπο του δουλεύοντας λίγες ώρες και κάνοντας και κάποια ιδιαίτερα, αυτό είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος denantioch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ΠΕ02 - 2013
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 25, 2013, 08:16:31 μμ »
καλημέρα. επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το καθεστώς της φετινής ενισχυτικής, μπορεί κάποιος να μου πει αν όσοι προσλαμβάνονται θεωρούνται αμω και άρα διαγράφονται από του ς πίνακες της τρέχουσας χρονιάς; ευχαριστώ
Δεν γνωρίζω και δεν θέλω να προβώ σε εικασίες για φέτος. Πέρισυ, πάντως, ήταν ΑΜΩ, και δεν είχαν δικαίωμα αίτησης οι ήδη προσληφθέντες αναπληρωτές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 680
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.