*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agrimio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
    • Αγριμιώ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 13, 2011, 09:41:20 πμ »
Saint, εγώ ξεκίνησα φέτος στις αρχές της χρονιάς με ένα μαθητή ο οποίος είχε κάνει
τον πρώτο μήνα αγγλικά στο φροντιστήριο και συνεχίσαμε τα δικά του. Ήταν όμως
αρκετά τα έξοδα και για εμένα ν'αγοράσω τα βιβλία του, βιβλία τα οποία δεν θα τα
δούλευα με άλλους μαθητές διότι δεν μου αρέσουν. Ίσως τα χρησιμοποιούσα ως
έξτρα υλικό, αλλά έως εκεί.

Δυστυχώς, δύσκολα βρίσκεις καθηγητή που να δεχτεί να σε αναλάβει και να κάνετε
τα βιβλία που ήδη έχεις - ίσως δεν έχει ξαναδουλέψει τα βιβλία και πολύ περισσότερο
δεν θα θέλει να μπει σε περιττά έξοδα.

Όπως και να έχει, πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν αρχίζουμε μαθήματα με
καινούργιο μαθητή/καθηγητή. Πάντα στην πρώτη συνάντηση παίρνω μαζί μου το λιγότερο
2 διαφορετικές σειρές ανά επίπεδο και επιλέγω μαζί με τους μαθητές μου τα βιβλία έτσι
ώστε κανένας να μην γυρίσει να πει στην μέση της χρονιάς ότι δεν τους αρέσει η σειρά
που κάνουμε. Πόσοι όμως είναι οι καθηγητές που το κάνουν αυτό; Ή πόσοι είναι οι μαθητές
οι οποίοι ζητάνε να δούνε και κάποια άλλα βιβλία από τον καθηγητή τους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:20 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 13, 2011, 10:00:01 πμ »
Πόσοι όμως είναι οι καθηγητές που το κάνουν αυτό; Ή πόσοι είναι οι μαθητές
οι οποίοι ζητάνε να δούνε και κάποια άλλα βιβλία από τον καθηγητή τους;

Το τελευταιο, σπανια το συναντα κανεις. Το πρωτο οχι συχνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2011, 10:05:41 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 15, 2011, 10:35:07 πμ »
14 ΕΥΡΩ σε παιδι που του κανω μονο του 2 ωρες την εβδομαδα για ECCE ειναι πολλα ή λιγα? μιλαω για περιφερεια Βορειου Αιγαιου (αν εχει καμμια σχεση αυτο)...

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 16, 2011, 02:15:14 πμ »
Τι τιμές παίζουν για επίπεδο lower στη Θεσσαλονίκη; Μου ζητησε να την αναλάβω η αδερφή δύο μαθητριών μου (τους κανω μαθηματα αλλης γλωσσας) και δεν ξέρω. Σκοπεύω να ζητήσω μια  τιμή λιγο χαμηλότερη απο το μέσο όρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:20 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 16, 2011, 07:13:14 πμ »
14 ΕΥΡΩ σε παιδι που του κανω μονο του 2 ωρες την εβδομαδα για ECCE ειναι πολλα ή λιγα? μιλαω για περιφερεια Βορειου Αιγαιου (αν εχει καμμια σχεση αυτο)...


Φορολογεισαι ή μαυρουλια ειναι?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 16, 2011, 09:23:19 πμ »
καταμαυρα  :-[

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 16, 2011, 09:34:40 πμ »
Τι τιμές παίζουν για επίπεδο lower στη Θεσσαλονίκη; Μου ζητησε να την αναλάβω η αδερφή δύο μαθητριών μου (τους κανω μαθηματα αλλης γλωσσας) και δεν ξέρω. Σκοπεύω να ζητήσω μια  τιμή λιγο χαμηλότερη απο το μέσο όρο.

χωρις να αναφερομαι στο παραπανω παράθεμα, απλως αφορμη παιρνω για να πω πως ποτε δεν εκανα "υποχωρηση" ή "εκπτωση" σε γνωστο, φιλο ή συγγενη.
Ισως, αν δω πως χρειαζεται, να του κανω χωρις αμοιβη καποιο/α εξτρα μαθηματα αλλα μεχρι εκει. Επισης, εχω κανει και εντελως δωρεαν μαθηματα σε παιδια που ξερω πως οικονομικα οι γονεις τα φερνουν πολυ δυσκολα, αλλα και αυτο με δικη μου προαιρεση/πρωτοβουλια και ομολογω πως αυτα ειναι απο τα μαθηματα που τα εχω χαρει ιδιαιτερα! 

οταν ο γονιος θελει πραγματικα να βοηθησει το "καμάρι" του το κανει με αξιοπρεπεια, χωρις να κλαιγεται για την οικονομικη κατασταση του και μεις να ζηταμε (οχι υπερβολικα ποσα) αλλα αυτο που θεωρουμε πως δικαιουμαστε/αξιζουμε.

Σεβομαστε τον εαυτο μας για να εχουμε την απαιτηση να μας σεβονται οι αλλοι.

" κύριε, η μαμα μου θα σας πληρωσει στο επομενο μαθημα. Τωρα εχει παει κομμωτηριο"(λεγε το και μανικιουρ-πεντικιουρ)

Carmencita, δεν ξερω απο τιμες αγγλικων στη Θεσσα, παντως θεωρω πως 20 ευρω την ωρα για lower με την κατασταση που περιγραφεις, ειναι παρα πολυ καλη τιμη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 16, 2011, 04:01:54 μμ »
Ευχαριστώ MARKOS για την απάντηση. Κι εγώ γενικά δεν κάνω εκπτώσεις σε γνωστούς, (έχω κάνει βεβαια κι εγω ορισμένες φορές έξτρα δωρεάν μαθήματα σε μικρότερες κυρίως ηλικίες, όταν εκτιμούσα την προσπάθεια του παιδιού κι ήξερα ότι οι γονείς δε θα διαθέσουν παερισσότερα)αλλά θελω να ζητήσω λίγο λιγότερα απο το μέσο όρο επειδή η κοπελα ειναι αδερφη δυο μαθητριων μου που τις κανω 3 χρονια μαθηματα, σπουδάζουν, δουλεύουν και ξέρω ότι το θέμα με τα αγγλικά το άφησε πίσω για οικονομικούς λόγους.
Κι ήταν και δύσκολη χρονιά για μένα σχετικά με τα ιδιαίτερα, αλλά δεν ανέλαβα κανένα στις εξευτελιστικές τιμές που μου ζητούσαν. (αντί να την προτείνω και καθορίζω εγώ, ήθελαν να την καθορίζουν εκείνοι!)

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 06, 2011, 08:29:55 μμ »
Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα επειδή σε συζητήσεις με συναδέλφους οι απόψεις διίστανται. Άλλοι υποστηρίζουν πως καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι και οι τιμές αγαθών και υπηρεσιών έχουν ανέβει στα ύψη, θα πρέπει να ρίξουν την αμοιβής τους για το μάθημα της ξένης γλώσσας. Ακολουθώντας όμως το ίδιο σκεπτικό κάποιοι άλλοι λένε πως όπως οι τιμές που εκτινάσσονται προς τα πάνω ισχύουν και για εμάς που τελικά έχουμε και τόσα έξοδα για κάθε μάθημα (τα ξέρετε όσοι κάνετε μαθήματα: βενζίνες, μελάνια εκτυπωτή κλπ).Ποια τιμή θεωρείτε λογική πχ για ιδιαίτερο αντίστοιχα C, D ΚΑΙ E Class?(Σε περιοχές μέσης οικονομικής κατάστασης).
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 09, 2011, 04:44:48 μμ »
το θεμα της τιμης με προβληματιζει και εμενα φετος.να τις ριξω αποκλειεται γιατι ηδη ειναι χαμηλα.το θεμα ειναι να τις αφησω ιδιες  η να κανω την αυξηση που συνηθιζω καθε χρονο?( μη φανταστειτε καμια τρελη αυξηση 1 €).εχω 2 αδερφια και ελεγα το 25( το 2ωρο-2διαφορετικες ταξεις ) να το κανω 27 αλλα ξερω οτι παλι θα διαμαρτυρηθουν οι γονεις γιαστι τους κανανε μειωση μισθων κτλ και θα μου πουν για 26 και παει λεγοντας( οπωσ  περυσι εγινε ολοκληρω θεμα για 1 € την ωρα και μιλαμε για 8€ το μηνα οχι και τιποτα σοβαρο)

Αποσυνδεδεμένος JOY_PE06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 09, 2011, 06:05:35 μμ »
το θεμα της τιμης με προβληματιζει και εμενα φετος.να τις ριξω αποκλειεται γιατι ηδη ειναι χαμηλα.το θεμα ειναι να τις αφησω ιδιες  η να κανω την αυξηση που συνηθιζω καθε χρονο?( μη φανταστειτε καμια τρελη αυξηση 1 €).εχω 2 αδερφια και ελεγα το 25( το 2ωρο-2διαφορετικες ταξεις ) να το κανω 27 αλλα ξερω οτι παλι θα διαμαρτυρηθουν οι γονεις γιαστι τους κανανε μειωση μισθων κτλ και θα μου πουν για 26 και παει λεγοντας( οπωσ  περυσι εγινε ολοκληρω θεμα για 1 € την ωρα και μιλαμε για 8€ το μηνα οχι και τιποτα σοβαρο)

ti taxeis einai ta paidia? ta exeis arketa xronia?

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 10, 2011, 02:42:55 μμ »
 a senior kai d class.τα εχω απο την a junior

Αποσυνδεδεμένος JOY_PE06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #166 στις: Ιούλιος 12, 2011, 05:18:15 μμ »
a senior kai d class.τα εχω απο την a junior

kalutera na tous to afiseis etsi kai fetos einai i gnwmi mou pou einai kai pio refsta (oikonomika) ta pragmata kai giati ta exeis apo mikra kai gia na min ta xaseis....

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #167 στις: Ιούλιος 12, 2011, 05:45:35 μμ »
απο τη μια αυτο σκεφτομαι αλλα απο την αλλη και τα δικα μου εξοδα εχουν αυξηθει.παλιοτερα ερχοντουσαν σπιτι μου ενω τωρα πηγαινω εγω στο δικο τους.πραγματικα δεν ξερω ουτε να αφησω την ιδια τιμη θελω(ηδη θεωρω οτι τους παιρνω λιγα)αλλα και να την αυξησω δυσκολο μου φαινεται.ειδωμεν............εχω 2 μηνες ακομη μπροστα μου για να το σκεφτω και τελικα να παρω για πολλοστη φορα τη ν αποφαση που θα ειναι εις βαρος μου οπως παντα :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159956
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.