*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 310201 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #812 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:32:37 μμ »
τηλεφώνησα στο υπουργείο σήμερα ως μητέρα νηπίου για να παραπονεθώ για την όλη κατάσταση που επικρατεί. Μου απάντησε ένας κύριος ευγενικός στην αρχή, ερειστικός στη συνέχεια. Όταν του είπα ότι δουλεύω και έχω πρόβλημα με το παιδί μου μου απάντησε ότι τα νηπιαγωγεία δεν είναι χώρος φύλαξης..Συζητούσαμε ώρα πολύ και επειδή μιλούσα με στοιχεία, ίσως να κατάλαβε ότι δεν ήμουν μητέρα μου λέει "κυρία μου δεν έχει λεφτά το κράτος, φαλιρίσαμε πως να στο πω να το καταλάβεις, δεξου το και προχώρα" εεεε καλά ποιος είδε Τον Κύριο και δε τον φοβήθηκε. Έχασα την ψυχραιμία μου και του λέω"συγγνώμη πληρώνεσαι για τη δουλειά που κάνεις; μου λέει ναι, ε τότε πως φαλιρίσαμε; ή δουλεύεις εκεί για το κοινο καλό;;;;" Θορυβήθηκε και μου λέει να σας δώσω κάποιον άλλο αριθμό να μιλήσετε με τον Υπουργό ή κάποιον συνεργάτη του. Μόλις άκουσα τη λέξη υπουργός με έπιασε ρίγος.. "Δε μιλάω με κανέναν Υπουργό που δεν έχει ιδέα τι του γίνεται και βγαίνει με στόμφο και λέει πως μέχρι την Τετάρτη θα έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα που αφορούν τα σχολεία. Είναι μια γλάστρα και ποτίστε τη για να την καμαρώνετε".
ΤΕΛΕΙΑ......... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:30:53 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΛΙΑ8

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #813 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:41:05 μμ »
 Νιώθω.... ας μου επιτραπεί ...''βιασμένη'',πόσος εξεφτελισμός ακόμα;;;;;Έ Λ Ε Ο Σ!!!!

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #814 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:47:38 μμ »
Παιδιά τώρα ενημερώθηκα για όλα αυτά... Πόσο άσχημη τροπή παίρνουν τα πράγματα... Κάποιος το είχε γράψει στο φόρουμ για το πρόγραμμα του οαεδ αλλά είχαμε μείνει ήσυχοι επειδή αναφέρθηκε πως θα αφορά σχολικούς φύλακες. Δυστυχώς τελειώσαμε... Έτσι πιστεύω. Βγήκε κ είπε ότι τα κενά θα καλυφθούν, αν κρίνουμε από αυτήν την εξέλιξη δεν είπε ψέμματα, αλλά δεν είπε ο ελεεινός πώς!!!! Δυστυχώς μπήκα κι εγώ στο dikaiologitika.gr και αναφέρει και νηπιαγωγούς.

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #815 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:49:00 μμ »
τηλεφώνησα στο υπουργείο σήμερα ως μητέρα νηπίου για να παραπονεθώ για την όλη κατάσταση που επικρατεί. Μου απάντησε ένας κύριος ευγενικός στην αρχή, ερειστικός στη συνέχεια. Όταν του είπα ότι δουλεύω και έχω πρόβλημα με το παιδί μου μου απάντησε ότι τα νηπιαγωγεία δεν είναι χώρος φύλαξης..Συζητούσαμε ώρα πολύ και επειδή μιλούσα με στοιχεία, ίσως να κατάλαβε ότι δεν ήμουν μητέρα μου λέει "κυρία μου δεν έχει λεφτά το κράτος, φαλιρίσαμε πως να στο πω να το καταλάβεις, δεξου το και προχώρα" εεεε καλά ποιος είδε Τον Κύριο και δε τον φοβήθηκε. Έχασα την ψυχραιμία μου και του λέω"συγγνώμη πληρώνεσαι για τη δουλειά που κάνεις; μου λέει ναι, ε τότε πως φαλιρίσαμε; ή δουλεύεις εκεί για το κοινο καλό;;;;" Θορυβήθηκε και μου λέει να σας δώσω κάποιον άλλο αριθμό να μιλήσετε με τον Υπουργό ή κάποιον συνεργάτη του. Μόλις άκουσα τη λέξη υπουργός με έπιασε ρίγος.. "Δε μιλάω με κανέναν Υπουργό που δεν έχει ιδέα τι του γίνεται και βγαίνει με στόμφο και λέει πως μέχρι την Τετάρτη θα έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα που αφορούν τα σχολεία. Είναι μια γλάστρα και ποτίστε τη για να την καμαρώνετε".
ΤΕΛΕΙΑ......... :-\

τι να πω; Θα πω για άλλη μια φορά ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο!!!
Να ξέρετε πάντως ότι όλες οι αποφάσεις περνούν από ειδικούς συμβούλος της Τρόικα και έπειτα υπογράφονται από τον υπουργο. Κυριολεκτικά γλάστρα όχι αστεία μας έχουν πουλήσει όλοι. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε να μαχόμαστε καθημερινά και να πιέζουμε καταστάσεις! Κι εγώ ως μητέρα έχω πάρει πολλές φορές τηλέφωνο, αλλά πάντα με παραπέμπουν σε κάποιον άλλο. Δεν μου τα είπαν κι εμένα αυτά τα ωραία που σου είπαν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:30:53 »

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #816 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:51:47 μμ »
Παιδιά τώρα ενημερώθηκα για όλα αυτά... Πόσο άσχημη τροπή παίρνουν τα πράγματα... Κάποιος το είχε γράψει στο φόρουμ για το πρόγραμμα του οαεδ αλλά είχαμε μείνει ήσυχοι επειδή αναφέρθηκε πως θα αφορά σχολικούς φύλακες. Δυστυχώς τελειώσαμε... Έτσι πιστεύω. Βγήκε κ είπε ότι τα κενά θα καλυφθούν, αν κρίνουμε από αυτήν την εξέλιξη δεν είπε ψέμματα, αλλά δεν είπε ο ελεεινός πώς!!!! Δυστυχώς μπήκα κι εγώ στο dikaiologitika.gr και αναφέρει και νηπιαγωγούς.

παιδιά εγώ το είχα αναφέρει, κοντά στις 20-25 Αυγούστου, δεν περίμενα ούτε κι εγώ ότι θα οδηγηθούμε εκεί! Νόμιζα ότι θα καλύψουν τις διοικητικές θέσεις στις πρωτοβάθμιες με αποτέλεσμα να μην κάνουν αποσπάσεις και εν συνεχεία να μην πάρουν αναπληρωτές!
Ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω, ίσως αυτό κάνει τελικά με το ίδιο αποτέλεσμα βέβαια για εμάς!

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #817 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:55:44 μμ »
μόλις διάβασα την ανάρτησή σας και αυτή τη φορά βλέπω ότι μιλάει καθαρά για κάλυψη νηπιαγωγών δασκάλων και κάποιων ειδικοτήτων! Δεν το πιστεύω αυτό!!! Τι μπορούμε να κάνουμε; έχετε κάποια ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #818 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:01:00 μμ »
Ας μην πανικοβαλλομαστε με εκφρασεις του στυλ "τελειωσαμε".... καθηστε να δουμε αν αφορα νηπιαγωγους γενικης παιδειας....
το θεωρω εξαιρετικα ακραιο......ας κανουμε υπομονη!

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #819 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:02:45 μμ »
μου φαινεται λιγο δυσκολο γιατι εμεισ εχουμε τουσ δικουσ μασ πινακεσ...μηπωσ για γραφεια;;αλλα ολα να τα περιμενουμε απο αυτουσ...

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #820 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:04:47 μμ »
παρα πολυ εκανες κ πηρες τηλ. στο υπουργειο, οι ανθρωποι ειναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ. γιατι δεν βγαινουν να πουν τα σχολεια ειναι κλειστα γιατι δεν εχουμε λεφτα, αλλα το αντιθετο !!!! μεχρι την τεταρτη θα εχουν καλυφθει ολα τα κενα , ολα θα λειτουργουν αψογα!!!! κ γιατι το κανουν αυτο???? φυσικα για να μη χασουν τις καρεκλες τους ,γιατι μονο αυτο τους νοιαζει τους γελοιους ...... ιχνος τσιπας κ φιλοτιμου.... ενας να παραιτηθει εχοντας συνειδηση οτι υπαρχουν παιδια που δεν θα πανε σχολειο κ οι δασκαλοι εφτασαν σε κατασταση εξαθλιωσης , δεν υπαρχει σ αυτη την κυβερνηση πια ???? ΕΛΕΟΣ!
κοιμουνται το βραδυ ησυχοι οτι εκαναν τι γι αυτη τη ρημαδα χωρα???? βοηθησαν να παει ενα βημα παραπανω η παιδεια στη διαλυση κ κατα συνεπεια οι μαθητες ( κ εμεις) να αναζητησουν αργοτερα μεροκαματα των 300 ευρω για την επιβιωση κ μονο?? ποση προδοσια απο τους" αρχοντες" αυτης της χωρας ????  που ειναι επιτελους ηγετες με πυγμη κ σθενος??? για ποια αναπτηξη μας μιλανε οταν ο αντωνακης ειπε οτι σε μια 20ετια(το νωριτερο) θα μπορεσει
να φτασει η ελλαδα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο!!!! δεν θελω τετοιους σωτηρες που σε δυσκολες στιγμες επιλεγουν να αφησουν το λαο ημιμαθη η χειροτερο αγραμματο για να μην αντιστεκεται κ αντιδρα. στοχος ηταν κ θα επρεπε να ειναι ο λαος να εχει μορφωση κ σχολεια κ να ειναι αδιαπραγματευτο αυτο!!!  σε εποχες που η ελλαδα ειχε μονο τις πατατες που εφερε ο Καποδιστριας τα σχολεια πολλαπλασιαζονταν κ αυτος επεμενε να ανοιξουν κ αλλα παρα τον πολεμο που δεχονταν!!!! κ ποσα αλλα τετοια παραδειγματα ιστοριας, που τα βοδια τα τωρινα απλα τα αγνοουν η καλυτερα δεν τους συγκινουν, γιατι δεν τους νοιαζει τον μελλον της Ελλαδας !ειναι βεβαιο πια..... ας κανουμε απεργια κ ας αντισταθουμε με οποιο τροπο μπορουμε, ενημερωση τω ανθρωπων γυρω μας τηλ, σε εκπομπες ,τηλ, στο υπουργειο-μπουρδελο μεχρι να σπασουν κ αυτωνων τα νευρα. μπορει να μη γινει κατι σπουδαιο αλλα θα εχουμε αγωνιστει σαν αξιοπρεπεις ανθρωποι που βλεπουν την σαπιλα κ δεν την καταπινουν με το κεφαλι σκυμενο........

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #821 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:07:02 μμ »
Το κακό είναι πως όταν δεν έχει καμία εναλλακτική ο άλλος, θα δεχτεί να πάει ακόμη κι υπό αυτές τις συνθήκες. Να μη πω πως θα χρησιμοποιήσει και κάθε μέσο για να πάρει μια από τις πολυπόθητες θέσεις. Για να μη ξεχνιόμαστε πως η κοινωφελής εργασία είναι το νέο πρόγραμμα "stage" γνωστό κι ως πρόγραμμα του "μέσου". Από τη δική μου εμπειρία σε κοινωφελές πρόγραμμα, κατέληξα να πάρω υπόλοιπο του υπέρογκου μισθού μου από το Φεβρουάριο που σταμάτησα, πριν λίγες μέρες. Για να μην αναφέρω οτι μου αφαιρέθηκαν ημέρες ασθενείας. Μετά από αυτό είπα ποτέ ξανά. Έλα μου ντε όμως που δεν αντέχεται η ανεργία, ειδικά όταν δε βλέπεις φως από πουθενά αλλού.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #822 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:10:42 μμ »
καλά έχω πεισμώσει τόσο που δε θα τους αφήσω σε ησυχία...Θα τηλεφωνώ συνέχεια τις επόμενες ημέρες και εύχομαι να "πέφτω" σε διαφορετικά άτομα κάθε φορά.. Όσες και όσοι  δεν το  έχετε κάνει μέχρι στιγμής κάντε το!!!!!!!!!!!!!
Αδυνατώ να σχολιάσω προς στιγμήν την κοινωφελή εργασία... Άλλο τούβλο στο κεφάλι μας και αυτό....

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #823 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:18:45 μμ »
σας παραθέτω ακριβως τα μηνυματα που αντάλλαξα με τον Καψαλάκη για το προγραμμα του ΟΑΕΔ

ΕΥΔΟΚΙΑ ...
Καλησπέρα κε Ζαχαρία, επικοινωνώ μαζί σας εκ μέρους μιας μερίδα αδιόριστων αναπληρώτριων νηπιαγωγών. θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την παρακάτω επικείμενη προκύρηξη του ΟΑΕΔ:
http://www.dikaiologitika.gr/2013091716735/theseis-ergasias/8450-proslipseis-se-sxoleia-me-thn-koinwfeli-ergasia/menu-id-232.html
τι ακριβώς σημαίνει αυτό; έτσι σκέφτεται το καλό μας υπουργείο να στελεχώσει τα ολοήμερα; γι΄αυτό δεν χρειάζονται οι αναπληρωτές;;;
σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΨΑΛΑΚΗΣ
Καλησπέρα. Δεν αφορά νηπιαγωγεία γενικής αγωγής. Αφορά ειδική αγωγή και ΚΕΔΔΥ. Και πρέπει να είσαι στον πίνακα ειδικής αγωγής. Δηλ. να έχεις σεμινάριο ή μεταπτυχιακό.Και μισθό 490 ευρώ καθαρά..


εγώ τώρα βέβαια δεν επείστηκα, αλλά για να το λέει αυτός.....

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #824 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:25:23 μμ »
Ας μην πανικοβαλλομαστε με εκφρασεις του στυλ "τελειωσαμε".... καθηστε να δουμε αν αφορα νηπιαγωγους γενικης παιδειας....
το θεωρω εξαιρετικα ακραιο......ας κανουμε υπομονη!

 Δεν το πιστεύεις ότι σαν κλάδος τελειώσαμε, ότι οι αναπληρωτές τελείωσαν κ ξεκινάει μια νέα εποχή αυτή του εκπαιδευτικού μέσω οαεδ; Γιατί αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα αυτή τη στιγμή θα δουλεύαμε...

Αποσυνδεδεμένος xrysakids

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #825 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 04:26:52 μμ »
Εμένα μου φαίνεται ότι μια χαρά αφορά τα δικά μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160811
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 807
Σύνολο: 822

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.