*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 310204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #840 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 05:54:53 μμ »
Ειμαι πραγματικα περιεργος να δω πως θα χειριστει το θεμα των κενων ο κυριος Α.Λ. (για οσους δεν το ξερουν ειναι αυτος που καθοριζει τους αριθμους στο υπουργειο παιδειας, αυτος στελνει τα non paper και ουσιαστικα διευθυνει την κατασταση στο παιδειας). Να δουμε ποτε θα βγαλουν τον ασσο απο το μανικι με τις 1000 επιπλεον πιστωσεις αναπληρωτων και την οργανικη για ολους
Αααα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Αρχίζει το κυνηγι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος zael

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #841 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 06:45:09 μμ »
Τα νέα συνεχίζουν να ειναι απογοητευτικά. Μόλις πληροφορήθηκα από την περσινή μου προϊσταμένη ότι τους κλείσαμε το ένα ολοήμερο τμήμα. Περίμεναν αναπληρώτρια να καλύψει τη θέση συναδέλφου που λείπει σε άδεια ανατροφης και ο προϊστάμενος τους είπε ότι ειναι πολλά τα κενα και δεν έχουν ιδέα πόσους θα τους στείλουν  γι αυτό συγχωνευουν τα δυο τμήματα. Η προϊστάμενη έστειλε τους γονείς με επιστολή διαμαρτυρίας  στην αθμια γιατί τα παιδιά ειναι σαν σαρδέλες μέσα στην τάξη. Μιλάμε  για νηπιαγωγείο πόλης.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #842 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 07:00:28 μμ »
Εγω απογοητευτηκα με κατι αλλο που εμαθα:στο σχολειο που ημουν περυσι θα απεργησουν μονο τη μια μερα (ειναι 3 μονιμες κ 1 αναπληρωτρια),στο ενα τμημα 25 παιδια κ στο αλλο που δεν επαιρνε πανω απο 18 λογω χωεου φετος ειναι 21......ετσι συναδερφοι,μη χασουμε κανενα μεροκαματο!!!!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #843 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 07:40:23 μμ »
Και μεις σημερα που πηγαμε στα δημοτικα σαν ελμε να ενημερωσουμε για την αναγκαιοτητα της απεργιας δε μπορω να πω οτι συναντησαμε και πολυ ενθουσιασμο απο ολους και ειμαστε και σε μια περιοχη με ιδιαιτερα μαχητικο συλλογο Αβαθμιας. Για την πρωτη μερα τα περισσοτερα σχολεια θα ειναι κλειστα αλλα τη δευτερη δε βλεπω πολυ μεγαλη συμμετοχη.
Η πληροφορια για 1000 και πιθανον περισσοτερες πιστωσεις την οποια επικαλουνται καποιοι συναδελφοι δεν ειναι κατι επισημο αλλα θεωρω οτι ειναι πραγματικη γιατι οπως λεει και ο κ.Καψαλακης οι γονεις εχουν αγριεψει, τα κενα δεν καλυπτονται με τιποτα και αν συνεχιστει ετσι η κατασταση δε θα μαζευεται με τιποτα.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος Black-eyed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #844 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:02:37 μμ »
Ποιές μωρέ πιστώσεις; Μην φουσκώνετε τα μυαλά πολλών εδώ μέσα. Φοβήθηκε τώρα ο υπουργός την λαϊκή αντίδραση και θα βγάλει τον άσσο από το μανίκι για να ηρεμήσει τα πνεύματα;

Ποιούς ακριβώς να ηρεμήσει;
Τους μόνιμους όπου οι μισοί δεν πρόκειται να κάνουν απεργία γιατί φοβούνται για την θέση τους (και δικαίως) ή είναι βολεμένοι;
Τους άνεργους αναπληρωτές όπου είναι σκορπισμένοι σε όλα τα μέρη της Ελλάδος και δεν πρόκειται ποτέ να αντιδράσουν όλοι μαζί; (όχι ότι θα πετύχαιναν και κάτι)
Τους αιρετούς, τα κομματόσκυλα;.....
Ή τους γονείς που τόσα χρόνια έχουν υποστεί τα πάνδεινα (ανεργία, χαράτσια, φορολογίες κλπ) και συνεχίζουν να πετάνε χαρταετό;

Είναι πολύ αργά για δάκρυα.

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #845 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:14:27 μμ »
σας παραθέτω ακριβως τα μηνυματα που αντάλλαξα με τον Καψαλάκη για το προγραμμα του ΟΑΕΔ

ΕΥΔΟΚΙΑ ...
Καλησπέρα κε Ζαχαρία, επικοινωνώ μαζί σας εκ μέρους μιας μερίδα αδιόριστων αναπληρώτριων νηπιαγωγών. θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την παρακάτω επικείμενη προκύρηξη του ΟΑΕΔ:
http://www.dikaiologitika.gr/2013091716735/theseis-ergasias/8450-proslipseis-se-sxoleia-me-thn-koinwfeli-ergasia/menu-id-232.html
τι ακριβώς σημαίνει αυτό; έτσι σκέφτεται το καλό μας υπουργείο να στελεχώσει τα ολοήμερα; γι΄αυτό δεν χρειάζονται οι αναπληρωτές;;;
σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΨΑΛΑΚΗΣ
Καλησπέρα. Δεν αφορά νηπιαγωγεία γενικής αγωγής. Αφορά ειδική αγωγή και ΚΕΔΔΥ. Και πρέπει να είσαι στον πίνακα ειδικής αγωγής. Δηλ. να έχεις σεμινάριο ή μεταπτυχιακό.Και μισθό 490 ευρώ καθαρά..


εγώ τώρα βέβαια δεν επείστηκα, αλλά για να το λέει αυτός.....
  Ευχαριστούμε Ευδοκια για την ενημέρωση... Κι εμένα δεν με πείθει και δεν εννοώ ότι λέει ψέμματα ο άνθρωπος αλλά ότι εγώ ανησυχώ ότι άμα γίνει η αρχή με μία ειδικότητα κλάφτα Χαράλαμπε... Μέχρι στιγμής μας έχουν δείξει ότι δεν κολλάνε πουθενά, από παρανομίες κ αλχημείες άλλο τπτ.
Ας ελπίσουμε να είναι έτσι, αν και έχω τις επιφυλάξεις μου. Όσον αφορά την ανακοίνωση στη σελίδα http://www.dikaiologitika.gr/2013091716735/theseis-ergasias/8450-proslipseis-se-sxoleia-me-thn-koinwfeli-ergasia/menu-id-232.html δίπλα στην ειδικότητα μας αναφέρεται ξεκάθαρα η λέξη πρωτοβάθμια, σε σχέση με τους ψυχολόγους για παράδειγμα που γράφει και ΣΜΕΑΕ ΚΑΙ ΚΕΔΔΥ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #846 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:30:14 μμ »
Δεν φτάνει που ούτε καν πίνακες έχουν βγάλει σε μας .....άλλη φωτιά μας ανάβουν....καλά σε όλους δλδ γιατί μ' αυτά που συμβαίνουν φέτος στην εκπαίδευση όλοι θα καούμε!!!! :o :o

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #847 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:50:28 μμ »
Σε άλλο σημείο ο Καψαλάκης αναφέρει ότι δεν αφορά τη φάση της ειδικής που περιμένουμε. Ότι αφορά ΚΕΔΔΥ και ΕΔΕΑΥ. Μπερδεμένα πράγματα δηλαδή. Πάντως όποιον και αν θα αφορά τη δεδομένη στιγμή, το σίγουρο είναι ότι σε λίγο θα μας αφορά όλους.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #848 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:06:48 μμ »
Συνάδελφοι ! Το υπουργείο εξαπέλυσε μια άνευ προηγουμένου επίθεση εναντίον των εκπαιδευτικών .Όλα ξεκίνησαν από τη στιγμή που δέχτηκε ο Άρβι να προσλάβει μόνο 2000 αναπληρωτές ...Είχαν σχέδιο να μας εξαφανίσουν και το πέτυχαν .Εμάς τους φιλολόγους αναπληρωτές μας αφάνισαν στην κυριολεξία με την αύξηση του ωραρίου .Το ίδιο θέλουν να κάνουν και με εσάς και με τους δασκάλους .Του χρόνου θα είναι χειρότερα .Για αυτό πρέπει να κάνουμε κάτι από κοινού .όλοι οι αναπληρωτές ..Αν έχετε κάποια πρόταση δεκτή για όλους μας όμως ...Μια παράσταση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο θα ήταν κάτι καλό πχ..

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #849 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:36:04 μμ »
Ναι αλλά το θέμα είναι πώς θα οργανωθούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:14:03 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος zael

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #850 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:09:30 μμ »
Και τι θα γίνει με εμάς που είμαστε μακριά;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:14:18 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #851 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:15:52 μμ »
www.dikaiologitika.gr/2013091716735/theseis-ergasias/8450-proslipseis-se-sxoleia-me-thn-koinwfeli-ergasia/menu-id-232.html

Ερώτησή μου στον Καψαλάκη για το παραπάνω δημοσίευμα: Κύριε Ζαχαρία, υπάρχει περίπτωση να αφορά νηπιαγωγούς γενικής αγωγής; Γιατί γράφει: Νηπιαγωγοί (πρωτοβάθμια εκπαίδευση).

Καψαλάκης: Δεν νομίζω Δήμητρα...

Και παρακάτω συμπληρώνει: Αφού αφορά ειδική αγωγή, θα θέλει εκπαιδευτικούς με αντίστοιχα προσόντα... Νομίζω!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #852 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:16:41 μμ »
Ο καθένας μπορεί να πάει στο συλλαλητήριο που θα γίνει στην πόλη του.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:19:20 μμ από newseditor »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Φινιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #853 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 08:14:36 πμ »
Εγω απογοητευτηκα με κατι αλλο που εμαθα:στο σχολειο που ημουν περυσι θα απεργησουν μονο τη μια μερα (ειναι 3 μονιμες κ 1 αναπληρωτρια),στο ενα τμημα 25 παιδια κ στο αλλο που δεν επαιρνε πανω απο 18 λογω χωεου φετος ειναι 21......ετσι συναδερφοι,μη χασουμε κανενα μεροκαματο!!!!!
Δυστυχως και στο δικό μου σχολείο δεν ήθελαν να κάνουν απεργία με το ζόρι τις έπησα να το κλείσουμε τη μια μέρα. Στο δημοτικό που ειναι δίπλα δεν απεργει κανείς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160817
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.